Haruldane ja pentsik, aga ülivajalik reegel, mis jätab inglased Cristiano Ronaldo hittmängust ilma (3)

Manchester Unitedi ründaja Cristiano Ronaldo Old Traffordi seinale lahti rullitud hiiglaslikul postril. Foto: Scanpix / Reuters / Phil Noble

Laupäeval tõmbab viis korda maailma parimaks jalgpalluriks valitud Cristiano Ronaldo 12-aastase pausi järel selga Manchester Unitedi vormi ning sammub Old Traffordi pallimurule. Vastaseks on Newcastle United, matš algab kell 17. Tegu on täieliku hittmänguga, aga Inglismaal seda televisioonis ei näidata.

Uskumatu? Jah. Jabur? Jah. Kommertslik lollus? Jah! Aga Inglismaal kehtib reegel, mille kohaselt on laupäeviti vahemikus 14.45-17.15 (Eesti aja järgi 16.45-19.15) igasuguse jalgpalli otseülekande näitamine keelatud.

Erandeid ei tehta. Kui 2014. aastal algas El Clasico, kus väljakul nii Ronaldo kui ka Lionel Messi, Suurbritannia aja järgi kell 17.00, siis kohtumise esimest 15 minutit otseülekandes ei näidatud, vaid pilt lülitus Santiago Bernabeule alates 16. minutist.

Inglismaa juhtiva spordikanali Sky Sports eetrit täidab laupäeviti vahemikus 14.45-17.15 aga saade nimega Soccer Saturday, mis seisneb selles, et stuudios istuvad neli-viis inimest, kes vaatavad nende ees olevatelt ekraanidelt parajasti toimuvaid kohtumisi ja räägivad, mis seal juhtub. Mängu ennast või seal löödud väravaid ei näidata sekunditki. Samuti tehakse otselülitusi staadionitel viibivate korrespondentide juurde, aga nemad on eetris nii, et palliplats nende selja tagant välja ei paista.

REKLAAM

Et kohtumiste graafik pannakse paika umbes kuu aega enne, jäigi Ronaldo teise tulemise avamäng musta auku. Ülekandeõigus omavad telejaamad eelistasid Manchester United – Newcastle United kohtumisele teise matše. Inglismaal näidatakse 4. voorust otseülekandes duelle Crystal Palace – Tottenham Hotspur, Chelsea – Aston Villa, Leeds United – Liverpool ja Everton – Burnley.

Et vooru kõige atraktiivsem kohtumine toimub ikkagi Old Traffordil, selgus 28. augustil, kui Ronaldo üllatuslikul moel Torino Juventusest lahkus ja Manchester Unitedisse naasis. 4. vooru telegraafik oli tolleks hetkeks juba paigas.

Seega ajal, kui ülejäänud maailm (sh Eesti, kus Premier League'i ülekandeõiguste omanikuks TV3 Sport) vaatab Ronaldot punases särgis naasmas Old Traffordile, kus maailma 2003. aastal tema talendist teada sai, võivad mängust huvitatud Inglismaa elanikud: 1) kuulata raadioülekannet, 2) vaadata Soccer Saturday'd, mis on raadioülekanne pildiga, 3) leida illegaalse striimi.

"3pm Saturday TV blackout" - miks seda vaja on?

Kirjeldatud reegli kõnekeelne nimetus on "3pm Saturday TV blackout" ning seoses Ronaldo naasmise sinna alla jäämisega vallandus Inglismaal taaskord debatt selle mõttekuse üle. Kas tegu on rudimendiga, mis tuleks hüljata? Ühtegi teist tippliigat ju sarnane piirang ei ahista? Miks suunatakse inimesi illegaalsete netistriimide juurde? Kuhu jääb valikuvabadus?

Kõik need küsimused on õhus ja ootasid vastust, mille andis ühes pikas Twitteri-lõimes tunnustatud jalgpalliportaali ESPN ajakirjanik Dale Johnson:

"UEFA põhikirja artikkel 48 sätestab, et igal alaliidul on õigus kehtestada laupäeval või pühapäeval 2,5-tunnine aken, mil tema territooriumil jalgpalli teleülekandeid näidata ei tohi. Inglismaa ja Šotimaa kasutavad seda laupäeviti vahemikus 14.45-17.15. Selle eesmärk pole kaitsta kõrgliigamatšide, vaid terve jalgpallipüramiidi publikuarvu.

Publiku arvukuse osas on Inglismaa püramiid Euroopa sügavaim ning üheski teises riigis pole ajalooliselt niivõrd selgelt välja kujunenud kellaaega (laupäeval kell 15), mis sisuliselt kõik jalgpallikohtumised algavad (seda kellaaega kasutatakse Inglismaal vähemalt 10 kõrgemal liigatasemel, kus mängib kokku ca 1045 klubi – O. J.).

Inglismaa tugevuselt neljandas liigas (League Two) mängiva Bradford City tänavune keskmine publik jääb napilt alla 16 000 pealtvaataja. Foto: Scanpix / AFP / Oli Scarff

Keegi ai arva tõsimeeli, et Rochdale'i või Torquay hooajapileti omanik ei lähe oma klubi mängule, sest laupäeval kell kolm saab telekast vaadata Manchester Unitedit või Arsenali. Küsimus on tuhandetes juhuslikuma vaatamisharjumusega fännides, kes toovad klubikassadesse värsket raha. Samuti võõrsil-mängudele reisivad fännid.

Samuti pole küsimus ühes mängus või ühes nädalavahetuses. Küsimus on käitumisharjumuste kujundamises. Blackout'ist loobumine võib pikas plaanis põhjustada Inglismaa jalgpallipüramiidile korvamatut kahju.

Kas need juhuslikud fännid otsustaksid külmal talvepäeval jääda koju diivanile ning vaadata Premier League'i? Või äkki otsustaksid nad ikkagi jääda staadioni kõrval asuvasse pubisse ja vaadata telekast Premier League'i? Keegi ei tea täpset vastust, aga kui kartused osutuksid tõeks ning kell 15 algavatest mängudest tehtavad teleülekanded põhjustaksid kahju, poleks seda enam võimalik kuidagi ringi pöörata.

Ning kui kohtumiste külastatavus ei langeks mitte enam ühel laupäeval, vaid näiteks kuraditosinal, oleks finantsmõju tuntav. Klubide jaoks on laupäeval kell 15 toimuvate mängudega teenitav raha elulise tähtsusega.

Nädala keskel (ja õhtuti) peetavate kohtumiste külastatavus on läbi aegade olnud madalam ning hiljutine otsus, mis lubas klubidel neid striimida, on seda veelgi langetanud. Laupäevad toodavad raha kõigile jalgpalliklubidele.

Miks teised tippliigad blackout'i ei kasuta? Alati tuuakse näiteks Saksamaa, kus mängude teleülekanded publikuarvu ei mõjuta. Aga unustatakse tõik, et Bundesligal pole kodumaal vastaseid. 2. Bundesligal on laupäeviti oma kellaaeg (13.30), mil ei toimu ainsatki Bundesliga matši, 3. Liga mängib laupäeviti kell 14.00 ja kattuvus Bundesliga peamise ajaga (15.30) on väike. Tugevuselt neljanda liiga kuus regiooni peavad oma kohtumisi muul ajal kui Bundesliga laupäeval.

Kui Sky Sportsi kaamerad oleksid Inglismaal kohal ka kell 15.00 algavatel Premier League'i mängudel, kannataks jalgpallipüramiidi alumiste astmete publikuhulk. Foto: Scanpix / Reuters / David Klein

Tegelikult ei täida ükski riik peale Inglismaa blackout'i kehtestamiseks vajalikku normi, et vähemalt pooled kahe kõrgema liiga kohtumised peavad algama ühel ja samal kellaajal. Inglismaal (laupäeval 15.00) on see näitaja 73%, Saksamaal (laupäeva 15.30) 28%, Prantsusmaal (15.00 pühapäeval) 20%, Itaalias (15.00 pühapäeval) 15%. Hispaania La Liga kohtumised ei kattu üldse.

Prantsusmaa Ligue 2 mängib laupäeviti 19.00, kui Ligue 1 puhkab. Itaalia Serie B peamine algusaeg on 14.00 laupäeval, mis kattub ainult ühe 15.00 algava Serie A (enamasti vähetähtsa) mänguga.

Inglismaa jalgpall on ainulaadne. Teised tippliigad rakendavad blackout'i teiste vahendite abil, kas kohtumiste algusaegu hajutades või madalamatele liigadele eraldi algusaja määrates. Inglismaal seda teed minna oleks väga-väga keeruline.

Inglismaa jalgpallipüramiid ei piirne esiliigaga (Championship). Algusaeg laupäeval kell 15 kehtib läbi terve püramiidi. Mujal see nii ei ole. Näiteks Inglismaa tugevuselt kolmanda liiga (League One) külastatavus on Saksamaa analoogi (3. Liga) omast selgelt kõrgem (2016-17 33%, 2017-18 26% ja 2018-19 hooajal 8%).

Paljud ütlevad, et "igaüks leiab üles illegaalse striimi", aga see ei ole tegelikult tõsi. Enamik ei oska laupäeval Manchester United - Newcastle United otsepilti üles leida. Neid, kes igal laupäeval illegaalseid striime kasutavad, ilmselt tasulise tellimuse juurde ei meelita. Aga blackout pole kunagi neid silmas pidanud.

Blackout'i eemaldamine annaks kõigile võimaluse vaadata kell 15 jalgpalli legaalselt, nii kodus, pubis kui ka sõpraderingis. Ja just need inimesed on blackout'i sihtrühm. Legaalsete striimide müümisest teenitav tulu on klubide jaoks kübeke võrreldes staadionitel teenitavaga. Võib-olla mõned suuremad klubid madalamates liigades suudaksid selle enda kasuks pöörata, aga enamike jaoks oleks tulemuseks madalam sissetulek. Blackout'i kaotamine võimaldaks sel ajal näidata ka välismaiseid liigasid.

Mul on küsimus kõigile blackout'i-vastastele: kui see on tõesti nii kasutu, siis miks kõik teised tippliigad on tekitanud olukorra, kus nende kõrgliiga ei lähe lahingusse madalamate liigadega? Moel või teisel seda välditakse.

Lisaks tasub märkida, et paljud Premier League'i klubide hooajapiletite omanikud käivad neil nädalatel, kui nende meeskond võõrsil mängimas, vaatamas mõnda kohalikku väiksemat madalama liiga klubi. Blackout'i kadumine tähendaks väikeklubide jaoks nende pealtvaatajate kaotamist."

Gary Lineker ja Inglismaa jalgpalliliit toetavad status quo'd

Eelnevad mõniteist lõiku on kokkuvõte ESPN-i ajakirjaniku toodud põhjendustest, mis pälvis mitmekesist vastukaja. Näiteks Inglismaa jalgpallilegend Gary Lineker ütles: "See on hiilgav ja detailne selgitus, miks meie maal laupäevane blackout kehtib." Daily Telegraphi ajakirjanik Jason Burt kirjutas aga, et blackout on oma aja ära elanud ja peab kaduma.

Veebiajakiri The Athletic küsitles erinevaid spetsialiste. 2013-2019 Inglismaa tugevuselt teise, kolmanda ja neljanda liiga tegevjuhina töötanud Shaun Harvey nõustus Johnsoni argumentidega ja rõhutas, et madalamate liigade publikarvud kannataksid (tohutult).

30 aastat Sky Sports Newsi toimetajana töötanud Andy Cairns aga arvab, et muutus on vältimatu. "Lõpuks määrab kõik ära jalgpallifänni valik. On inimesi, kes tahavad minna vaatama Salford Cityt ja neid, kes tahavad vaadata Manchester Unitedit."

Inglismaa jalgpalliliit on The Athleticu sõnul aga praeguse olukorraga rahul ja blackout'i kaotamine päevakorral pole. Manchester United – Newcastle United laupäevase mänguga juhtunu liigitatakse üksmeelselt halbade asjaolude kokkulangemiseks, mitte suurele kitsaskohale osutavaks juhtumiks.

The Athletic toob välja, et Ronaldo naasmismängu Inglismaal mittenäitamisel on Manchester Unitedi jaoks ka plusse, sest ilmselt suurendab see olulisel määral liiklust klubi koduleheküljel ja sotsiaalmeedias, kust otsitakse killukesi portugallase esitusest.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

vutiguru   •  
(80.235.104.***)
Reegel iseenesest paistab täitsa okei olevat, aga miks nad Premier Lague'i mänge sellele ajale topivad üldse?
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Veerand tunni pärast võivad ju mängu eetrisse laskma hakata. Kui vahepeal on midagi põnevat olnud, saab ju mängupausides/vaheajal kordusena näidata.
merlin kask   •  
(90.190.185.***)
x

Sisene
EESTI KOONDIS
Koondise nimekiri: Häberli valikusse kuulub esmakordselt Shein  (+ Kuusk ja Hein)
PREMIUM LIIGA MÄNGUPÄEV
KÕLAVAD ARVAMUSED
SUUR SAMM
Vlasi Sinjavski sõlmis pika lepingu Tšehhi tippklubiga
EESTLASED VÕÕRSIL
PAIDE LEGENDI RÕÕM
Paide jalgpallilegend Viktor Mets tähistab karikavõitu eksootilise istiku ja ilusate mälestustega
PAIDE ESIMENE KARIKAVÕIT
Luup peale | Paide pani märgi maha ja Voolaid tõestas, et oskab võtta suuri võite. Kalju jäeti jälle Euroopast kõrvale
KES, KAS JA KUS EKSIS?
Videokohtunik | Levadia penalti osutus pehmeks, Narvas ja Pärnus jäid punased märkamata
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6