Hispaanias keerulise aasta seljatanud Jakovlev on koduklubis kerkinud üheks fännide lemmikuks ja soovib Eesti passi tagasi saada (0)

Foto: Arandina Twitter

Narvas sündinud ning aastaid Premium liigas mänginud Ioan Jakovlev (22) on viimase 12 kuu jooksul proovinud kanda kinnitada Hispaania madalamates liigades. Hiljutised arengud annavad põhjust optimismiks.

Endine Tallinna Levadia, Narva Transi ning Tallinna Kalevi mängumees lahkus Eestist 2019. aasta alguses, kui sõlmis lepingu tugevuselt neljandas liigas palliva Atletico Saguntinoga. Läbimurre esindusmeeskonda jäi seal aga sooritamata.

Seda, mis täpsemalt Jakovleviga viimase aasta jooksul on toimunud, selgitas Soccernet.ee-le Hispaania suunal tegutseva FootballPlaneti esindaja Sergei Martõnov. "Jaanuaris 2019 läksime Valencia piirkonda proovima. Ioan võeti lõpuks Atletico Saguntinosse, kes võitles toona Segunda B divisjoni (Hispaania tugevuselt kolmas liiga - M. P.) pääsemise eest. Ta oli kõige noorem mängija ja mänguaega ei saanud. Otsustasime, et lähme mängima duubli eest, kus treener pani ta ründesse ning Ioan lõi 11 mänguga 9 väravat.

Nabil Fekiri vend jättis Jakovlevi ootamatult lepinguta

Suvel, kui üleminekuaken lahti läks, tuli pakkumine Segunda B klubist CD Guijuelo, kel oli eesmärk tõusta Hispaania esiliigasse. "Kirjutasime lepingule alla, aga seal oli punkt, et kuni 10. augustini on võimalik leping lõpetada. Tal läks seal väga hästi, hooajaeelsel perioodil alustas kõik mängud põhimeeskonnas, lõi värava ning andis kaks väravasöötu. Klubi direktor ütles mulle, et kõik on kindel ning nad on väga õnnelikud, et kirjutasime lepingule alla."

Foto: erakogu

"Kuid 8. augustil hakkasid asjalood muutuma. Terve kuu oli kõik tip-top, 9. augustil mängiti viimane hooajaeelne mäng, kus tal olnuks võimalus end veelgi tõestada, ja 10. augustil hakanuks kehtima kaheaastane leping. Treener ei andnud talle aga mänguaega ning klubi otsustas lepingu lõpetada. See oli šokk. Juba järgmisel päeval tuli uudis, et sama meeskond hankis endale Yassin Fekiri, Nabil Fekiri (Real Betisi mängija, 2018. aasta maailmameistri - M. P.) noorema venna."

"Selleks ajaks olid paljud meeskonnad komplekteeritud, kuid 31. augustil oli hea võimalus minna Lleida meeskonda, kes mängib Barcelona ja Valencia duubelmeeskondadega samas alagrupis. Kahjuks või õnneks jäi tehing viimasel hetkel katki," lisas Martõnov.

Kokku oli Jakovlev Hispaanias 44 päeva ilma klubita ning tegi ainult individuaalset trenni FootballPlaneti partneri CD El Planteri jalgpallikooli juures. "Noortele hea lugu, kuidas välismaale minna ja kui raske on ennast seal tegelikult realiseerida," tõdes Martõnov.

"Oli ka selliseid momente, mil liikusime linnast linna ja otsisime meeskonda, kus saaks trenni teha. Elasime erinevates hotellides ning vahepeal oli juba mõttes osta tagasipilet Tallinna," meenutas ta ning tõi keerulise faktorina välja keelebarjääri. "Ütleme nii, et väga huvitav kogemus, mida me Eestis eriti ei näe ega tea."

Jakovlevi enda sõnul on tal hispaania keelega lood nüüd päris hästi. "See pole keeruline keel, kui pühenduda piisavalt aega selle õppimiseks. Inglise keelt räägitakse meeskonnas minimaalselt, ülejäänud aja suhtlen hispaania keeles ning saan nii meeskonnakaaslaste kui treeneriga mõtteid vahetada ja taktikaasjadest rääkida," sõnas Jakovlev.

"Eesti ja Hispaania kultuurid on väga erinevad. Hispaanias on inimesed lõdvestunud ning mulle tundub, et nad elavad üldse ilma stressita. See võimaldab neil end rahulikuna tunda ja teha seda, mida armastavad," lisas ta. 

"Jako Jako, Jako entre!"

Jakovlev, kelle hüüdnimedeks Hispaanias on nii "Johny" kui "Jako", on fännide seas väga populaarne.

Septembri lõpus läks Jakovlev Adzentasse, kus oli peatreeneriks 51-kordne Hispaania koondislane David Albelda. Nii sealt kui ka Arandinast tulid lepingupakkumised.

Jakovlevi uueks koduklubiks saanud Arandina mängis veel kaks aastat tagasi Hispaania kolmandas liigas ning Martõnovi sõnul soovitakse tänavu sinna tagasi tõusta.

Arandinas on ta esindusmeeskonna eest mänguaega teeninud 11 kohtumises ning pühapäeval aitas just tema 89. minuti debüütvärav Arandina 2:1 võiduni La Baneza vastu. Lisaks on ta kirja saanud kolm väravasöötu. "Eks konkurents on seal väga suur. Ja tase ka on väga hea. Kvaliteeti on palju. Samm-sammu haaval on eesmärk seal kõrgemale jõuda," sõnas Martõnov.

Just mäng La Banezaga tekitas eriti võimsaid emotsioone nii Jakovlevi enda kui ka Arandina publiku jaoks. "Kui ta läks sooja tegema, siis 2000 pealtvaatajat tõusid püsti ja karjusid üheskoos täiest kõrist treenerile "Jako Jako, Jako entre!" Treener vaatas publiku poole ja pani ta 64. minutil sisse. See oli tema jaoks ülivõimas tunne," meenutas Martõnov.

Jakovlevi võiduvärav La Baneza võrku

"Minu jaoks oli see esimene kord, kui kogu staadion karjus mu nime ja palus treeneril mängu panna. On väga meeldiv tunne, kui meeldid fännidele ja nad annavad sulle energiat ja emotsiooni," muljetas Jakovlev ise. "Elan nüüd Aranda De Duero linnas, kus on elanike 33 000. Kui mõni inimene näeb mind, siis nad tahavad pilti teha ja küsivad, kuidas mul läheb. See on olnud väga üllatav."

Millega sellist populaarsust selgitada? "Jalgpalli vaatama tulnud fännid tahavad näha sõud ja alati, kui mina väljakule lähen, üritan neile seda pakkuda. Olen ründav, kiire ja tehniline ning mitte pikk mängija. Üritan meeskonda alati rünnakule viia, olla kreatiivne, otsida head söötu või võtta vastane üks-ühele ette," vastas Jakovlev.

Klubi ja Jakovlevi ülesanded kattuvad

Kuuemängulise võiduseeria kokku pannud Arandina on omas tsoonis viiendal kohal, kuid jääb kolmandal kohal paiknevast Burgos Promesasist vaid kahe silma kaugusele. Igast tsoonist (kokku on neid 18) pääsevad üleminekumängudele kohtadel 2.-4. lõpetavad meeskonnad, otse Segunda B-sse pääseb tsooni võitja.

Just Segunda B-sse pääsemine ongi Arandina jaoks hetkel silmapiiril. "Kui kõik püstitatud ülesanded täidame, tõuseme kõrgemale. See lahendaks ühtlasi mõningal määral ka minu ülesande astuda samm-sammult kõrgemasse liigasse," lausus Jakovlev ning avaldas arvamust, et Segunda B talle üle jõu käia ei tohiks. "Olen kindel enda jalgpallioskustes. Pingutan kõvasti nii meeskondlikes kui ka individuaalsetes treenides ja kõige tähtsam on, et minu jaoks on tagatud nii kodune ettevalmistus, taastumisetapid, toitumine jne."

Foto: Erakogu

Jakovlev ise hindab oma aega Hispaanias ühelt poolt väga keeruliseks, samas ka väga meeldivaks. "Olen õnnelik, et olen siin ja saan sellisest jalgpalliriigist maksimaalset kasu võtta. Muidugi tahaksin saada rohkem mänguaega, kuid ei tohi unustada, et sattusin ühte absoluutsesse jalgpalli tippriiki, kus on hullumeelne konkurents mängijatest, kes on üles kasvanud Hispaania kõrg- ja esiliigaklubide akadeemiates ning teistes Hispaania jalgpallikoolides. Konkureerida pole olnud kerge, aga mul on hea meel võimaluse üle, mis mulle on antud ja üritan ennast võimalikult maksimaalselt tõestada ning teenida koht algkoosseisus. Pean rohkem väravaid lööma."

Mille poolest on Jakovlev Hispaanias paremaks jalgpalluriks saanud? "Olen õppinud palju taktikalises plaanis, mis varem oli minu jaoks probleem. Lisaks on palliga otsustamise kiirus, positsioonivalik ning vabadesse tsoonidesse avanemised paremaks muutunud. Muidugi olen nii füüsiliselt ja mitte vähem olulisena vaimselt tugevamaks muutunud."

Mängu kiiruse osas eelis Tercaral, tingimuste osas Premium liigal

Hispaania tugevuselt neljandas liigas on varasemalt mänginud ka Joel Indermitte ja Frank Liivak, praegu teenib seal leiba pikaaegne Tallinna Levadia ründaja Nikita Andrejev, kelle koduklubi CF Intercity hoiab omas tsoonis teist kohta. Andrejev on seal kahes mängus vahetusest sekkunud kokku 30 minutiks ning teeninud ka ühe kollase kaardi.

Foto: Erakogu

Tercera taset siinse Premium liiga võrrelda on Jakovlevi sõnul keeruline, kuid nii palli liikumine kui mängijate mõtlemine on väljakul kõvasti kiirem Hispaanias. "Mängu kiirus ja mittestandardsed lahendused on Hispaanias väga erinevad, muutes seeläbi jalgpalli värvikamaks ning see meelitab jalgpalli juurde rohkem pealtvaatajaid. Jalgpall ei ole mäng, mis sõltub vaid väljakul toimuvast, vaid ka pealtvaatajate poolt pakutavast tähelepanust, kuna see annab mängule juurde tempos ning tekitab mängijates suuremat soovi oma parimaid oskuseid näidata."

Tingimuste osas on eelis aga Premium liigal. "Tercera divisjonis pole igal meeskonnal olemas head väljakud," tõdes Jakovlev.

Töö käib Eesti passi tagasisaamise nimel

Kuigi Jakovlev on Eestis sündinud, on tal hetkel taskus Vene kodakondsus. See fakt on nii Jakovlevi kui ka Martõnovi jaoks hetkel peamine murekoht. "Ta tahab väga Eesti kodakondsuse tagasi saada. Passivahetus oli väga suur viga. Ta on ikkagi Eesti poiss," vastas Martõnov.

Passi pidi Jakovlev vahetama 14-aastaselt, kui ta oli Peterburi Zeniti akadeemias. Nimelt seati Jakovlevile tingimus, et akadeemiasse vastu võtmiseks peab ta passi vahetama. Peale Zenitis käiku oli ta aasta Moskvas Stroginos ning lühikese perioodi ka Moskva Dinamo akadeemias, enne kui ta 2015. aastal Tallinna Levadia duubelmeeskonnaga liitus.

Jakovlev Arandina särgiga. Foto: erakogu

"Kindlasti mõtleme hetkel, kuidas Eesti pass tagasi saada. See oli ka üks põhjus, miks ta Lleidasse ei saanud. Eesti pass oleks talle ka Hispaanias väga kasulik," sõnas Martõnov.

"Ma tõesti tahan oma kodakondsust muuta, kaitsta selle riigi värve, kus ma sündisin ja olen väga uhke, et sündisin Eestis," kinnitas ka Jakovlev. "Loodan, et see on aja küsimus, kuid on raske öelda kui palju see täpselt aega võtab, kuna on raske leida võimalust tulla Eestisse ja hakata kodakondsust muutma. Loodetavasti juhtub see varsti ning saan nõnda koondisele kasulik olla. Eesti mängijad pole Hispaanias varem kõrgliiga või Segunda tasemel mänginud. Tahan olla esimene. Ma olen veel noor."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
UUS PÄEV
LAIAS ILMAS
PÕNEVAT LAUPÄEVAST
MAAILMA TIPUS
PREMIUM LIIGA
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
VAATA VUTTI JÄRELE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kas Flora vääris malakat või mitte? Taskuhäälingus läks löömaks!
SILM PEALE!
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
20
12
3
5
39:12
39
5.
Viljandi JK Tulevik
21
9
1
11
26:37
28
6.
Tartu JK Tammeka
21
6
6
9
22:32
24
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Tallinna FCI Levadia
41
Nõmme Kalju FC
39
Viljandi JK Tulevik
28
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
19
Tallinna JK Legion
17
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK