Ivar Lepik | Palju õnne, Paide! Kahjuks meeskond, mitte linn (11)

Medalid on Paide Linnameeskonnal käes. Kuidas edasi? Foto: Maarja Trauss

Paide Linnameeskonna võidetud hõbemedalitele ei tohi kuidagi viltu vaadata. See on aastatepikkusele süsteemsele ja üldse mitte lihtsale tööle järgnenud palgapäev. Aga ühtlasi ohtlik näide Eesti jalgpallile (või ka spordile laiemalt).

Alustuseks tahaksin Paide Linnameeskonda siiski siiralt õnnitleda. Loodetavasti tunnete teiegi neist medalitest rõõmu. Aitäh värskete tuulte toomise eest ja aitäh, et aitasite kehtiva (Tallinna) hegemoonia, olgugi vaid formaalselt, murda!

Esimest korda viimase kuue hooaja jooksul võib vähemalt tinglikult öelda, et üks medalikomplekt reisib Tallinnast välja. Seegi suur asi, kui lähtuda statistikast: viimasel kümnendil välja jagatud 30 medalikomplektist on 26 (~86,7 protsenti) võidetud Tallinna meeskondade poolt (Levadia üheksa, Flora ja Kalju kaheksa, Infonet üks), ülejäänud kolm jõudsid Ida-Virumaale (Sillamäe kaks, Trans üks). Ja nüüd siis Paide.

Tallinna klubidele ei saa suveräänset domineerimist isegi pahaks panna. Taasiseseisvumisjärgselt kujunes olukord paratamatult nõnda, et raskuskese jäi pealinna. Demograafiline olukord soodustab seda ju samuti, ainuüksi Tallinnas elab (ametlikule statistikale toetudes) jämedalt kolmandik ja Harjumaal veel ~kümme protsenti Eesti elanikkonnast.

REKLAAM

Neist numbritest lähtuvalt võib pidada statistiliselt normaalseks, et Tallinnasse mahub suurusjärgus viis Premium liiga klubi. De jure see aastal 2020 nii oligi, de facto oli neid aga seitse. Tallinna klubid, Paide ja Kuressaare. Sajandi alguses oligi mingis maailmas normaalne, et bussid ühest parklast võidu kaugele kodumängule ja tagasi vurasid, aga ... kas ka nüüd?

Klubide käitumist tuleb muidugi hinnata lähtuvalt püstitatud eesmärkidest. Paidel, selge medaliambitsiooniga meeskonnal, võimaldab Tallinnas paiknemine tänasel päeval treenida oluliselt paremates tingimustes. See on fakt. Võib väita, et ainuüksi talvistest tingimustest sõltub, kas meeskond lõpetab teise või neljandana, ja seda ei saa vaidlustada.

* * *

Et jutt ei keerleks ainult ühte auku, siis mis Kuressaaret puudutab ... kas Premium liiga kaheksanda või üheksanda koha nimel on mõtet klubil selliselt toimida? Kahtlemata on Saaremaa pildil püsimine Eesti jalgpalli jaoks oluline, kuid see ei pea tingimata tähendama meeskonda kõrgliigas.

Kuressaare vs Flora. Mängule tulid mõlemad Tallinnast. Foto: Allan Mehik

Veelkord statistikast. Enam kui kümne tuhande elanikuga 14 Eesti linnast tegutses Premium liiga meeskond reaalselt tänavu neljas (Tallinn, Tartu, Narva ja Viljandi) ja uuel aastal loodetavasti viies (mainitud pluss Pärnu).

Aga jalgpalli mängitakse ju ometi ka ülejäänutes! Kohtla-Järve/Jõhvi oli tänavu Esiliigas, Rakvere Esiliiga B-s, Maardu Esiliigas, Sillamäe II liigas, Valga III liigas, Võru ja Haapsalu Esiliiga B-s. Töö käib igal pool vastavalt võimetele ja võimalustele. Saab küll, kui tahta. Premium liiga meeskonna omamine ei ole ometi kohustus.

* * *

Muretsema ei panegi niivõrd Paide hetkeolukord - nagu öeldud, on praegune valik tingimuste tõttu teatud mõttes sundseis -, vaid mõtteviis. Paide Linnameeskonna tegevjuht Jaanus Pruuli märkis Soccernet.ee-le oktoobris, et ei näe tegutsemismudelis "praegu väga suurt probleemi". 

Samas kommentaaris märgib Pruuli küll, et klubisiseselt on kolimise teemat palju arutatud, kuid ühtlasi kostuvad fraasid "demograafilise olukorra juures keeruline", "treenimisvõimalused ahtakesed" ja "Tallinnast saab päris kiiresti Paidesse". Kumab läbi, et kolimine ei ole hetkel klubi jaoks just prioriteetne. 

Aga mis on ühe jalgpalliklubi süda? Mängijad? Juhtkond? Treenerid? Staadion? Lapsed? Või siis hoopis kogukond? Viimasega tegi Paide eelmine kogukonnajuht Arto Saar küll äärmiselt kiiduväärt tööd, kuid päeva lõpuks tuleb piir ette, kui klubi justkui on kohal, aga samas nagu ei ole ka.

Piltlikult öeldes on kogukonnale vaja võimalust esmaspäeval Selveri piimaletis Karlile või Mikelile käppa visata ja neid nädalavahetuse tubli pingutuse eest kiita. Just pingutuse, mitte tingimata võidu. Siis saame rääkida jalgpallikultuurist. Eestis on minna veel pikk maa, kuid kogukonnavundamendi valamine ei saagi käia üleöö. Kaks, võibolla kolm põlvkonda ... aga läbimõeldud tööd, mitte niisama ootamist.

Kogukondlik seeme on Paides tugevasti mulda istutatud. Foto: Maarja Trauss

Konkreetselt Paide puhul jõuame tagasi tingimusteni. Uue kunstmurukatte Paide äsja sai. Mainitud intervjuus ütles Pruuli veel, et järgmisel aastal loodetakse alustada uue peaväljaku rajamist ja valmima peaks staadionihoone. Aastaks 2022 või hiljemalt 2023 oleks Paide kompleksis seega kaks täismõõtmetes murustaadionit, kunstmuruväljak ja moodne klubihoone.

Siis jääb veel vaid sisehall: esimese ega teise ringi valitute hulka Paide ei pääsenud, kuid maailmakorra püsimisel võiks eeldada, et hiljemalt aastaks 2025 valmib seegi. See ei ole enam kauge tulevikumuusika ja pärast seda ei saa enam olla õigustust Paide Linnameeskonna igapäevasele tegutsemisele Tallinnas.

Tase? Viljandi näitab juba praegu, et saab küll, kui tahta. Esialgu ka sisehallita. Asendame mõtteharjutusena Budici Yusifiga, Dabrowski Sannehiga, Barrow' Dramega ja Tossou Deabeasega. Millised oleksid jõuvahekorrad tabelis? Siinkohal tasub meelde tuletada, et pool hooaega käis Tulevik tänavugi Paide ja Levadiaga ühte sammu.

Raha? Paide opereerib hetkel niikuinii profiklubina, aga tänu solidaarsusmehhanismidele ei ole ka tabeli tagumisel otsal enam ettekäänet, kui mõelda teistele. Kuus noort saavad stipendiumi ja kuus "proffi" Eesti keskmist palka; veel ~kuue palkamine ei tohiks Eesti kõrgliigas tegutsevale klubile nüüd küll üle jõu käia.

Mängijad eelistavad Tallinna? Jalgpalluri amet on lõpuks ikkagi palgatöö nagu iga teine, eriti Eestis, ja paljud inimesed peavad töö tõttu kolima. Tallinna (tipp)klubides ei ole jalgpalluritele tegelikult piiramatu arv töökohti. Ja realistlikult polnud varem alternatiivi ollagi, sest profiklubid Narval ja Sillamäel tegutsesid minevikus teistsuguste põhimõtete alusel ning keskkonnas; viimased aastad on tõestanud, et ka "Eesti" mängijad julgevad nüüd Narvat hüppelauana kasutada.

Joseph Saliste mängis end läbi Narva Paidesse. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Pere Tallinnas ja neil pole väikelinnas midagi teha? Viimase aasta põhjal väidavad uuringud, et ligikaudu 50 protsenti ametitest on võimalik teha kaugtööna ja, oleme ausad, füüsilist kohalolekut nõudvaid töid tehakse siiski pea igas linnas. Lasteaiakohta jm on väiksemas linnas lihtsam saada, kindlasti ka laps olla, kui perelisast rääkida. Ja pealegi, miks peaks tahtma elada kolmetoalises korteris, kui sama raha eest saab näiteks "muinasjutulise maja Vallimäe nõlval"?

Teatud ringkondi valitsev arusaam, nagu keerleks elu ümber Tallinna, ei ole muidugi ainult jalgpalli probleem. Hetkel tuleb lisaks kõigele muule loota, et Paide edu ei saada mõnele teisele jalgpalli- või muu ala spordiklubile sõnumit, et nii ongi kõige efektiivsem ja mõistlikum tegutseda. Ei ole. Ei tohi olla.

Erinevalt suvalisest reatöötajast lähevad spordigladiaatorite tegemised korda suuremale auditooriumile. Kogukonnale. Aga gladiaatorid ei saa kasvada kogukonnaga ühte, veetes kohal mõne ööpäeva jagu minuteid aastas, sõites bussiga staadionile ja hiljem saja või rohkema kilomeetri kaugusele koju tagasi.

Paidel on olemas eeldused, et peagi Tallinna-kesksele nägemusele vastu hakata. Mida varem, seda parem. Võiks isegi öelda, et tervikliku Eesti jaoks. Julgeid otsuseid ja kindlat meelt, et medalid ja siis juba meistrikarikas ühel ilusal aastal päriselt Paide linnale kuuluks ja Paidesse jõuaks!

Paidel on hooaja lõpus põhjust tähistamiseks küll. Foto: Liisi Troska

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Johhaidi   •  
(146.255.181.***)
Hea kirjutis! Samas kui aastad mööduvad ja ei soovita ikka Paidesse kolida, siis ehk tõesti lihtsam muuta nime Tallinna Linnameeskonnaks ja voilà.
Xhakalaka   •  
(85.29.250.***)
Ei tea kas Ivarit uuel aastal Paide staadionitele lastakse või kommentaare jagatakse :) solvumine on mõnel inimesel kerge tekkima, isegi väikse küsimuse peale klassivahest
Steve Kullus   •  
(176.46.60.***)
(Y)
tonkar   •  
(188.0.48.***)
Väga viis lugemine. Aga kahjuks just selline see olukord Eestis on ning ei paista lähiajal muutuvat. Kuid tõesti 100% nõus, et klubi peaks asuma linnas/asulas mida ta esindab, ainult nii jõuab jalgpall päriselt väiksemate huviliste südamesse!!!!
Kebab   •  
(213.184.40.***)
Nõus autoriga. Paidega on asjad selged ja arusaadavad, tuleb vaid kogu täiega Tallinna kolida. Kuressaare on aga kahjuks palju keerulisem probleem. Asi ju nimelt selles, et tegu pole isegi iseseisva klubiga. Kuressaare püsimine meistriliigas toimub peamiselt tänu FC Flora toetusele. Mis mõtet on fännata sellist klubi, mis ei tõuse mitte iialgi isegi teoreetiliselt FC Florast ette? Kuressaare on hetkel klubi, kus Flora testib mängijaid ja parimad saavad tasuta ülemineku käigus lepingu Floraga. Lisaks veel selles artiklis kirjeldatud mõtted miks on halb kui klubi eksisteerib hoopis teises linnas. Kas tõesti ei oleks ägedam ja parem olla ise oma jõududega esiliigas kui selliselt meistriliigas? See oleks küsimus ja mõttekoht Kuressaare juhtkonnale. Või on Kure de facto 100% Aivar Pohlaku omanduses? Siis tehke nagu Viljandi, saage iseseivaks ja tehke oma jõududega comeback. Müts maha Viljandi ees, kes suutis selle sammu teha. Noh Kure tehke järgi?
Kebab   •  
(213.184.40.***)
Parandus. Paide peab kogu täiega ikka *Paidesse kolima ja Wittensteinis hakkab selline jalkabuum, et kogu linn elab ühes rütmis. Tean seda omast kogemusest mis toimus Tartus kui Rock veel meistritiitlile mängis.
Kalmer Liimets   •  
(81.90.125.***)
Aga kui kaugel siis tohib (kodustaadionist) elada. Kas Maardu mängija võib Tallinnas (16km eemal) elada ja poes käia? Kas Nõmme Kalju mängija võib Lasnamäel elada?
Või on küsimus selles, kus nad treenivad? Kogukonna ürituste, koolide külastuste jms jaoks tuleb mängijal nii ehk naa kohale minna, olenemata sellest, kus ta pesitseb.
Narva mängis mitte väga ammu kodumänge (kunstmurul) Ahtmes - liiga kaugel?

Muidugi ma saan aru, et seotus kindla asukohaga on väga oluline, aga hetkel tundub nii välja pigistatud kogu see teema.
Võib-olla autorile on aastatetagusest ajast jäänud hinge kriipima Paide tugev kolkapatriotism, kus igal võimalikul hetkel rõhutati, et nende mängijatel on Järvamaa juured (küll oli vanaisa Järvamaa külast pärit ja küll oli kellegi naise lellepoeg Türis koolis käinud). Ja nüüd on kokku kogutud mängijaid üle Eesti ja eksootilisematestki paikadest ning treenitakse hoopistükkis Tallinnas!!
Tõele au andes, hõbemedalid räägivad enda eest.

Viljandlasena on mul ülimalt hea meel, et leidusid need julged tüübid, kes otsustasid selle revolutsiooni Viljandis läbi viia. Aga need asjad ei käi nii, et keegi näpuga näitab: "tehke ära!". Selleks on vaja südamega asja juures olevaid inimesi kes ütlevad: "teeme ära!" Andke aega atra seada.
Siim Lomp   •  
(77.40.182.***)
FC Valga võiks taolise come-backi teha. Kuna korvpalliga sai vist ühele poole,siis oleks hädasti piirilinna profimeeskonda vaja. Korralik staadion olemas, samuti sissehalli ehitus mis peaks valmima järgmine aasta.
Hr. Tamm   •  
(94.246.248.***)
Suur osa jalgpallist on suunatud rahvale. Mida Paide ja Kuressaare fännid ise sellest arvavad kui nende meeskond baseerub mujal? Kui neid ei huvita, siis kas on põhjust midagi ette heita? Kui huvitab, siis peaks seda häälekalt väljendama.

Kindlasti on siin suureks teguriks ka mängijate enda valikud ja nende huvid. Näiteks väiksemasse linna kolimine ei ole ainult kolimise vaev. See võib olla elumuutev otsus. Sotsiaalsel tasandil võib indiviidi survestada tema elukaaslane ja elu jooksul tekkinud sõbrad, kes peale kolimist kõik maha jäävad. Üksik maja Vallimäe ääres võib olla muinasjutuline aga... üksik. Aga kui selle valiku kõrval on variant, et klubi Paide või Kuressaare sulle ise koju kätte tuleb e Tallinnasse antud juhul, siis see tundub palju mugavam mängija jaoks. Iseenesest oleks huvitav näha, kas ja mis muutub näiteks Paide klubi koosseisus, kui nad peaks uueks hooajaks täie kupatusega Paidesse kolima ja seal kõrval on Tallinna "originaalid" pakkumas endisi tingimusi.

Aga idee ise on loomulikult ilus ja ega ei saagi midagi selle vastu olla. Peaasi, et üldine tase hullemaks ei läheks.
tonkar   •  
(188.0.48.***)
Hr. Tamm, jalgpalluri elukutse minu teada nõuab suht palju kolimist, Kui see probleem on siis ilmselgelt vale elukutse valitud.
Kaitz Luita   •  
(90.190.77.***)
mis seos on PaideLinnameeskonnal Paidele va see.et nimi Paide,muidu ju puhtalt Tallinna meeskond:D

Sisene
MIKKER KÜLGE!
Kommentaatorite elust ja olust: kes kuidas alustas ning kellele hoitakse pöialt?
MILANI TRIUMF
Noored, vanad ja renessansimehed – kuidas AC Milan jälle Serie A tippu tõusis
LAHING TIRANAS
Luup peale | AS Roma jõudis lõpuks sihile ning Jose Mourinho jätkab alistamatuna
PREMIUM LIIGA
Narva Transi keskkaitsja kukkus Premium liiga mängu ajal kokku ning viidi haiglasse uuringutele  (+ klubi kommentaar; täiendatud!)
BARANOV ON MEISTER!
Vägev! Baranov kindlustas Pjuniku ridades Armeenia meistritiitli
REKLAAM
EESTI KOONDIS
Koondise nimekiri: Häberli valikusse kuulub esmakordselt Shein  (+ Kuusk ja Hein)
TASKUHÄÄLING JA VIDEOKOHTUNIK
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
14
13
1
0
39:7
40
2.
Tallinna FCI Levadia
15
13
1
1
36:5
40
3.
Nõmme Kalju FC
14
9
3
2
27:12
30
4.
Paide Linnameeskond
15
9
1
5
40:16
28
5.
FC Kuressaare
15
6
2
7
16:22
20
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
2
9
15:29
14
7.
JK Narva Trans
14
4
0
10
15:26
12
8.
JK Tallinna Kalev
15
3
1
11
12:43
10
9.
Pärnu JK Vaprus
15
2
1
12
15:40
7
10.
Tallinna JK Legion
14
2
4
8
12:27
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
40
Tallinna FCI Levadia
40
Nõmme Kalju FC
30
Paide Linnameeskond
28
FC Kuressaare
20
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
JK Tallinna Kalev
10
Pärnu JK Vaprus
7
Tallinna JK Legion
6