Jaapan/Lõuna-Korea 2002: Brasiilia võidab üllatusterohke turniiri (5)

Neli aastat tagasi Lõuna-Koreas ja Jaapanis peetud MM-ist sai ajaloo kõige üllatusterohkem ning intrigeerivam MM-finaalturniir. FIFA andis MM-i korraldusõiguse julge sammuna kahele riigile ning sportlikus mõttes risk õigustas end.

Turniiri formaat oli võrreldes Prantsusmaal peetud MM-iga jäänud samaks. 32 meeskonda, 8 alagruppi ning seejärel play-off'id. Debüüdi suurturniiril tegid Sloveenia, Hiina, Ecuador ja Senegal. MM-i eel küttis kirgi FIFA presidendi valimine, kus UEFA üritas leida vastaskandidaati üsna autoritaarsele Sepp Blatterile.

Blatter lubas lahkelt lisakohti MM-il Aasiale ja Aafrikale ning kolmanda maailma häältele toetudes valiti Blatter ka tagasi. Valimiste järel heietasid vandenõuteoreetikud võimalusest, et Blatteri kättemaks tabab Euroopa meeskondi vildaka kohtunikupartiide kaudu ning järgnenud MM andis antud kahtlustele ka alust.

MM-il jäi silma mitmete tähtmängijate väsimus pikast liigahooajast, mis jättis tugeva jälje nende esitusele. Näiteks oli täiesti liimist lahti Luis Figo mäng, vigastustega olid kimpus David Beckham ja Zinedine Zidane. MM2002 jäi luigelauluks ka kuldse värava reeglile.

MM-i eel peeti turniiri suurfavoriidiks Lõuna-Ameerika tsoonis valitsenud Argentinat ja valitsevat Euroopa ning maailmameistrit Prantsusmaad. Neljakordse tiitlivõitja Brasiilia võimalustesse ei usutud, sest valikturniiril kohvimaapoisid midagi suurepärast ei näidanud. Isegi Brasiilia rahva seas enne MM-i läbi viidud küsitlusel eelistas enamus brasse tiitlivõitjana näha vana rivaali Argentinat, sest argentiinlasi tabanud majanduskriisi leevenduseks oleks MM-tiitel väga sobiv olnud. Ka vana ennustusrebane Pele ei pidanud Brasiilia võitu eriti reaalseks. Samuti ei peetud Saksamaad kodumaal favoriidiks, kuid Rudi Völleri juhitud sakslased suutsid end taaskord MM-il kokku võtta.

Koreas ja Jaapanis oli spetsiaalselt MM-iks ehitatud 20 ultramoodset staadionit. Gruppides A-D mängiti Koreas ning E-H meeskonnad mängisid Jaapani pinnal.

Tiitlikaitsja lahkub kilbil

Turniir avati 31. mail Prantsusmaa ning Senegali vahelise mänguga. Seoulis peetud kohtumises peeti kindlaks favoriidiks Prantsusmaad, kuid Senegal valmistas suurüllatuse. Senegali meeskonnas mänginud 23-st pallurist 21 mängisid Prantsusmaa kõrgliigas, kuid laiale maailmale olid nad üsna tundmatud. Prantsusmaa alustas mängu hästi ning David Trezeguet tabas posti, kuid esimese pooltunni lõpetuseks tabas prantslasi välk selgest taevast. El Hadji Diouf andis vasakult äärelt tsenderduse karistusalla ning väravaesisest saginast skooris Papa Bouba Diop. See jäigi mängu ainsaks väravaks.

Hoopis paremat mängu näitas põlvkondade vahetuse läbi elanud Taani. Mängus Uruguay vastu viisid Jon Dahl Tomassoni väravad Taani 2:1 võidule. Ka järgmises mängus oli Tomasson resultatiivne, kui taanlased viigistasid 1:1 Senegaliga.

Prantsusmaa alustas vigade parandust mängus Uruguay vastu, ent kohtuniku kergelt antud punane kaart Thierry Henry'le jättis prantslased pea tunniks vähemusse. Lõpptulemuseks vähelubav 0:0.

Enne viimast mänguvooru olid võimalused kõigil meeskondadel. Prantsusmaa ridadesse naases reievigastuse käes vaevlev Zidane, kuid ka tema ei suutnud tiitlikaitsjale MM-i päästa ning vastu tuli võtta valus 0:2 kaotus Taani käest. Ühe värava lõi taas Jon Dahl Tomasson. Tõelise etenduse andsid Senegal ja Uruguay. Uruguay pidi mängu kindlasti võitma, kuid poolajavileks oldi jäädud juba 0:3 kaotusseisu. Kaks väravat kanti esimese mängu kangelase Bouba Diopi arvele. Uruguay alustas teisel poolajal come-backi ning 88. minutil viigistas Alvaro Recoba 3:3, ent enamaks kahekordsetel ilmameistritel jõudu ei jätkunud.

Hispaania annab tormihoiatuse

Alatine suurvõistluste ebaõnnestuja Hispaania läbis alagrupi ülivõimsalt ning lõpetas täiseduga. Enne turniiri vigastas end ootamatult põhiväravavaht Santiago Canizares, kes pillas hotellitoas jalale lõhnaõlipudeli. Avakohtumises käis Hispaania probleemideta üle Sloveeniast seisuga 3:1. Teises grupi avakohtumises viigistas LAV 0:2 kaotusseisust Paraguayga.

Raskeim mäng ootas Hispaaniat järgmises ringis, kui vastu astus Paraguay. Juba 10. minutil puterdas Carles Puyol palli omaväravasse ning 0:1 kaotusseisust mindi ka vaheajale. Ometi tõusis vahetusmeestepingilt Hispaania päästeingel. Selleks oli Fernando Morientes, kelle kaks peaga löödud väravat teisel poolajal murdsid paraguailased. LAV võttis samal päeval 1:0 võidu Sloveenia üle, mis tähendas Sloveenia edasipääsulootuste kustumist.

Viimases voorus kohtusid edasipääsu kindlustanud Hispaania ning LAV. Teises mängus olid vastamisi lootused kaotanud Sloveenia ja Paraguay. LAV võis mängu ka kaotada, kuid samas lootma ka positiivsele tulemusele teisest mängust.

LAV jäi Hispaania vastu kohe hätta ning kaks Rauli väravat ja Mendieta karistuslöök tõid eurooplastele kolmanda võidu. Samal ajal oli Paraguay üllatuslikult jäänud kaotusseisu Sloveenia vastu, kuid taas leiti päästeingel varumeestepingilt. Paraguay vajas 3:1 võitu ning vahetusest sekkunud Nelson Cuevase väravad ja Jorge Campose värav tõidki lõunaameeriklastele edasipääsu.

Brasiilia valitseb C-grupis

Brasiilia eest oli ridadesse kaasatud paar eelmist hooaega vigastustega kimpus olnud Ronaldo. Samal ajal käis kodumaises meedias kõva promo Romario koondisesse kaasamiseks, kuid Scolari keeldus survele alla andmast ning seejärel ennustati brassidele kõike halvemat.

Esimene kohtumine ei tõotanudki midagi head, kui esimese poolaja lõpus viis Hasan Sas türklased juhtima. Teise poolaja algul näitas Ronaldo taas oma looduslikku annet ning tõi tabloole viigi. Türgi demonstreeris kogu MM-i vältel ilusat ja hingestatud mängu, mis ei klapi sugugi hilisemate türklasi saatnud skandaalidega. Mängu antikangelaseks said hoopis kohtunik ning Rivaldo.

Esmalt määras kohtunik karistusalast väljas tehtud vea eest Brasiilia kasuks penalti ja lisaks näitas punast kaarti Alpay Özalanile. Rivaldo viiski 11-meetri karistuslöögist 87. minutil Brasiilia juhtima. Eduseisus hakkas Brasiilia mängu venitama ning sellest ajendatult järgnes ka üks MM-i inetuimaid intsidente. Lisaminuteil määrati brasiillastele nurgalöök ning Hakan Ünsal viskas palli Rivaldo poole, et see selle mängu paneks. Endine maailma parim mängija sai pallitabamuse jalgade pihta, kuid pärast lühikest mõttepausi haaras ta hoopiski näost kinni ja kukkus maas vähkrema. Kohtunik näitas Ünsalile punast kaarti, Brasiilia võttis võidu, kuid Rivaldo maine oli alatiseks rikutud.

Järgmistes mängudes tundsid brasiillased end juba vabamalt ning alistati 4:0 Hiina ja ilusas lahtises mängus 5:2 Costa Rica. Teisena pääses alagrupist edasi Türgi. Hiina ei teeninud ühtegi punkti ja ei löönud ainsatki väravat.

Lõuna-Korea üllatab alagrupivõiduga

Korraldajamaa Lõuna-Korea üllatas kõiki oma südika mänguga. Negatiivseks üllatuseks oli Portugali nõrk esitus.

Lõuna-Korea võitis kohe avamängus selgelt 2:0 Poola. USA üllatas samas Portugali, kui EM-i poolfinalistid jäid juba 35. minutiks 0:3 kaotusseisu. Portugal asus kaotusseisu tagasi tegema, kuid enamat 2:3-st nad ei suutnud. Teises voorus leppisid korealased ja USA 1:1 viiki ning Portugal purustas 4:0 Poola.

Poola tasumistund saabus mängus USA vastu, kui poolakad alistasid ameeriklased 3:1. Portugali oleks selles seisus aidanud ka 0:0 viik, kuid nad tegid elu ise endale liiga raskeks. Esmalt sai kohtuniku tõukamise eest punase kaardi Joao Pinto ning teisel poolajal läks sama teed Beto. Portugal üritas hambad ristis küll viigist kinni hoida, ent 70. minutil lõi Ji-Sung Park mängu ainsa värava ning saatis portugallased asju pakkima.

Saksamaa jalgpallimasin liigub õlitatult

Nagu varem öeldud ei peetud Saksamaad enne turniiri suursoosikuks. Ometi näidati juba alagrupis oma potentsiaali. Grupi avakohtumises viigistasid Iirimaa ning olümpiavõitja Kamerun 1:1. Paari tunni pärast alanud kohtumises Saksamaa - Saudi Araabia tehti ajalugu, kui saudid said ühe MM-i ajaloo suurima sauna. Miroslav Klose tegi kübaratriki ning väravani jõudsid veel viis sakslast. Lõppkokkuvõttes seisuks 8:0.

Klose alustas ka mängu Iirimaa vastu hästi ning viis sakslased esimesel poolajal juhtima. Kolm punkti näisid kindlalt käes olevat, kuid lisaminuteil viigistas Robbie Keane lõppseisu. Kamerun võitis samas voorus Eto'o väravast 1:0 Saudi Araabia.

Argentina langeb surmagrupis

F-gruppi peeti õigustatult surmagrupiks, sest seal mängisid Nigeeria, Argentina, Inglismaa ja Rootsi. Enne MM-i põhifavoriidiks tembeldatud Argentina jäi hätta juba avamängus Nigeeria vastu, kui ainsa värava lõi 63. minutil Gabriel Batistuta. Eurooplaste omavahelises madinas lepiti 1:1 viiki. Esimesel poolajal viis Sol Campbell nurgalöögi järel inglased juhtima, kuid Millsi viga teisel poolajal võimaldas Niklas Alexanderssonil viigistada.

Teine voor peeti 7. juulil ja esimesena langes alagrupist Nigeeria, kellele lõi Henrik Larsson kaks väravat. 1:2 kaotus tähendas aafriklastele vältimatut turniiri lõppu, hoolimata viimase mängu tulemusest. Argentina ja Inglismaa kohtumisest oodati väikest lahingut. Meedia meenutas igal võimalusel Beckhami eemaldamist 4 aastat tagasi, kuid enne MM-i oli Inglismaa kapteni kaasalöömine kahtluse all, sest Meistrite Liiga veerandfinaalis murdis ta oma jalaluu. Beckham saadi siiski MM-iks vormi ning tema lõi ka selle kohtumise ainsa värava. 44. minutil kukkus Owen karistusalas siruli ning Collina määratud penalti realiseeris Beckham.

Argentina vajas viimases kohtumises kindlasti võitu, kuid ründeliin Crespo ja Batistuta ei suutnud kuidagi oma mängu leida. Hoopis Anders Svensson viis ilusast karistuslöögist rootslased juhtima. Argentiinlastel avanes võimalus mängu lõpu eel viigistada, kui Ariel Ortegal oli kasutada penalti. Ortega eksis, kuid Hernan Crespo jõudis esimesena pallini ning viigistas mänguseisu. Lõpuvile tähistas majanduskriisis vaevlevatele argentiinlastele aga järgmist valusat lööki, kuna Inglismaa ning Nigeeria leppisid samal ajal väravateta viiki ja Argentina võis koju sõita.

Horvaatiat tabab põlvkondade vahetus

Eelmise MM-i kolmas Horvaatia oli sattunud raskesse seltskonda, kus tuli silmitsi seista Itaalia, Ecuadori ja Mehhikoga. Esimeses kohtumises Mehhikoga olid horvaatlastel rivis kõik olulisemad veteranid, nagu Šuker, Jarni ja Vlaovic, kuid endist sära polnud alles. Mehhiko võitis Blanco penaltist ning Horvaatia peatreener pidi järgnevateks mängudeks korralikud vangerdused ette võtma.

Itaalia alistas oma esimeses mängus kahest Vieri väravast kindlalt Ecuadori. Vieri viis Itaalia juhtima ka mängus Horvaatia vastu, kuid uued tähed Ivica Olic ja Milan Rapaic tõid Horvaatiale kolm punkti. Mehhiko võttis teise võidu Ecuadori üle ning oli edasipääsule väga lähedal.

Viimases voorus valmistas suurüllatuse Ecuador, kui Mendezi väravast alistati Horvaatia. Itaalia vajas samal ajal Mehhiko vastu vähemalt punkti, kuid 34. minutil viis Jared Borgetti mehhiklased juhtima. Itaalia asus kogu jõududega ründama ning õnnis viik saabus viis minutit enne mängu lõppu, resultatiivne oli Del Piero. Mehhikole kuulus grupivõit ning Itaalia pääses edasi teisena.

Jaapan liigub ilusa mänguga järgmisesse ringi

Korraldajamaa pole kunagi MM-finaalturniiril alagrupist välja langenud ning ei juhtunud seda ka Jaapaniga. Esimeses kohtumises leppisid tõusva päikese maa poisid 2:2 viigiga Belgia vastu. Alati suuri lootusi heietav Venemaa alistas samal ajal Tuneesia, ühe värava lõi ka Narvas sündinud Valeri Karpin.

Teises ringis kohtusid ametlikult sõjajalal olevad Jaapan ning Venemaa. Jaapanile tõi teenitud võidu Junichi Inamoto värav teise poolaja alguses. Kaotus jaapanlastele mõjus laastavalt venelaste eneseuhkusele ning sellele järgnesid rahutused kõikjal Venemaal. Belgia ei suutnud samal ajal enamat 1:1 viigist Tuneesiaga.

Edasipääsuks pidi Venemaa võitma viimases voorus Belgia, kes polnud viimases viies kohtumises MM-il viigist erinevat tulemust tunnistanud. 14. juuni oli erandiks ning 7. minutil viis Walemi karistuslöök belglased juhtima. Teisel poolajal lõid mõlemad meeskonnad veel kaks väravat ning Venemaa pidi 2:3 kaotuse järel häbistatult koju sõitma. Jaapan alistas samal ajal 2:0 Tuneesia.

Kohtunik ja Lõuna-Korea kukutavad Itaalia

Esimeses kaheksandikfinaalis jooksid väljakule Saksamaa ning Paraguay. Paraguay esitas teist MM-i järjest kaheksandikfinaalis südika partii ning Saksamaa jõudis väravani alles kaks minutit enne lõpuvilet. Värava lõi Oliver Neuville.

Taani oli alagruppides näidanud ilusat mängu ning kindel kaotus Inglismaale tuli suure üllatusena. Rio Ferdinand viis inglased juba 5. minutil juhtima ning poolajavileks oli seisuks 3:0. Värava lõid ka Liverpooli ründajad Owen ja Heskey. Selle tulemusega mäng lõppeski.

Täiseduga alagrupiturniiri läbinud Hispaania oli lõpuks ometi leidnud suurepärase koosseisu ning tundus, et nad võivad lõpuks oma potentsiaali realiseerida. Hispaania läks juba 8. minutil Fernando Morientese väravast Iirimaa vastu juhtima. Teise poolaja keskel tegi Juanfran karistusalas vea ning Ian Harte'il oli võimalus seis viigistada, kuid Iker Casillas suutis penalti tõrjuda. Mängu lõpuminuteil tegelesid karistusalas üksteise lahtiriietamisega Hierro ning Quinn - tagajärjeks taas üks penalti ning sel korral lööjaks olnud Robbie Keane ei eksinud. Lisaaeg lahendust ei toonud ning võitja otsustas penaltiseeria, kus Hispaanial oli natuke rohkem õnne ja edasipääsupilet saigi neile.

Alati ohtlik Rootsi asus vastamisi turniiri vahest suurima üllataja Senegaliga. Algus ei tõotanud rootslastele midagi halba ning ebajumal Henrik Larsson viis 11. minutil rootslased juhtima. Rootsi ei saanud pikalt eduseisu nautida, sest esimese poolaja lõpus viigistas Henri Camara. Teisel poolajal jäid väravad löömata ning siirduti lisaajale. Lisaajal saatis rootslasi ebaõnn, esmalt saatis Anders Svensson palli tugeva löögiga posti ning pea järgmisel rünnakul lõi Henri Camara kuldse palli Hedmani seljataha. Senegal jätkas oma imelist seeriat ning edenes kaheksa parema hulka.

Mehhiko ja USA vaheline mäng tõotas tulist naabrite heitlust. Mehhiko oli juba paarkümmend aastat valitsenud Põhja-Ameerika jalgpalli, kuid uus generatsioon eesotsas Landon Donovani ja DaMarcus Beasleyga olid andnud ameeriklastele uue hingamise. Nii ei saanudki Mehhiko põhjanaabritele vastu ning Donovani ja McBride'i väravad tõid USA-le teenitud võidu.

Brasiilia läks kindla soosikuna vastu väikesele Belgiale, mida juhtis teist noorust läbi elav Marc Wilmots. Brasiilia võitis küll 2:0, ent Belgia tegi kohvimaalaste elu üliraskeks. Brasiilia ei suutnud kuidagi oma mängu üles võtta ning mitmel korral oldi sunnitud väravavaht Marcost heade tõrjete eest tänama. Viimasel pooltunnil loksus kõik siiski paika ning Rivaldo ja Ronaldo väravad viisid Brasiilia järgmisesse ringi.

Lõuna-Koreast ei oodatud Itaaliale tõsist vastast, kuid ootamatult pääsesid paarist edasi just Guus Hiddinki juhitud asiaadid. Kohe mängu algul üllatas Ecuadori kohtunik, kui andis korealastele kaheldava väärtusega penalti. Penaltit asus lööma Jung-Hwan Ahn, ent korealane eksis. 18. minutil viis Vieri oma järjekordsest väravast hoopis Itaalia juhtima. Lõuna-Korea alustas viigiüritusi, kuid ega ka itaallased ründamist ei jätnud, ent nende rünnakuüritused neutraliseeris vajadusel kohtunik, kes määras terve hunniku kahtlase väärtusega suluseise. Korealased said oma tahtmise 88. minutil, kui Ki-Hyon Seol väravaesisest madinast viigistas. Lisaajal anti Francesco Tottile üsna kerge punane kaart ning kolm minutit enne mänguaja lõppu tõi Ahni löök korealastele edasipääsu.

Jaapan kohtus teise üllataja Türgiga ning türklased võtsid üsna selge võidu. Mängu ainsaks väravaks jäi 12. minutil MM-il eriliselt koleda soenguga hiilanud Ümit Davala tabamus.

Lõuna-Korea lülitab välja ka Hispaania

Ootamatult üheks favoriidiks tõusnud Saksamaa sattus üllatuslikult raskustesse USA vastu. Mängu ainsa värava lõi Michael Ballack, kuid paksu verd tekitas kohtuniku otsus jätta andmata penalti, kui sakslased takistasid väravajoonel käega palli lendu.

Kõige oodatum veerandfinaal leidis aset Ecopa staadionil Jaapanis, kus kohtusid Brasiilia ja Inglismaa. Brasiilia läks mängule küll selge favoriidina, kuid üle mitmete suurvõistluste oli suudetud ka Inglismaa seltskond ohtlikult mängima saada. 23. minutil viis Michael Owen inglased juhtima, aga enne poolajavilet spurtis Ronaldinho koos palliga üle väljaku ning karistusalani jõudes andis söödu Rivaldole, kes mänguseisu ka viigistas. Teise poolaja viiendal minutil oli Ronaldinhol kasutada karistuslöök ligi 35 meetri kauguselt väravast. Löök läks ilmselt üle jala, kuid nii õnnelikult, et maandus David Seamanile püüdmatult väravas. Mõned minutid hiljem teenis Ronaldinho punase kaardi, kuid inglasi see enam ei aidanud.

Patuga pooleks veerandfinaali pääsenud Lõuna-Korea murdis ka sellest takistusest läbi ning kvalifitseerus nelja parema hulka. Hispaania poolt oli puudu varasemates mängudes suurepärast mängu näidanud Raul, kes venitas kubemelihast. See ei takistanud Hispaanial mängu valitsemast, kuid väravani normaalajal ei jõutud. Lisaajal lõi värava Fernando Morientes, kuid kohtunik jättis olematule veale viidates selle lugemata. Järgnenud penaltiseerias eksis ainsa lööjana Joaquin ning Lõuna-Korea oli poolfinaalis.

Kahe suurüllataja vahelise edasipääseja otsustas kuldne värav. Väravateta lõppenud normaalaja järel algas lisaaeg ning mängida sai kõigest neli minutit, kui vahetusest sekkunud Ilhan Mansiz Senegali unistused lõpetas.

Poolfinaalides üllatusi ei sünni

Poolfinaalidest pääsesid edasi favoriidid, kuid kergelt neil see ei käinud. Lõuna-Korea asus aktiivselt vastu Saksamaale ning sakslastele päästis mängu Michael Ballack, kes võttis 75. minutil mängu enda peale ja lõpetas rünnaku mängu ainsa väravaga. Ballack ei saanud väravast siiski täit rõõmu tunda, sest ta oli teeninud ka kollase kaardi, mis jättis ta eemale järgnenud finaalist.

Brasiilia ja Türgi kohtusid juba teist korda ning taas tekitas Türgi brassidele suurt peavalu. Mängu ainsaks väravaks jäi muidu üsna kahvatult mänginud Ronaldo löök 49. minutil.

Ülipõneva kolmanda koha mängu pakkusid Lõuna-Korea ja Türgi. Mäng algas intrigeerivalt, kui turniiril Pronksise Palli teeninud Hong Myung-Bo kaotas kohe esimestel sekunditel palli ning türklaste kiirrünnaku lõpetas Hakan Sükür. Aega oli avavilest kulunud kõigest 10 sekundit. Lee Eul-Yong viigistas küll peagi, ent Mansizi kaks väravat viisid poolajavilele eduseisus 3:1 Türgi. Korealased jõudsid Chong-Guk Songi löögist lisaminuteil kaotusseisu vähendada, kuid sellest jäi väheks.

Kaotus ei vähendanud korealasi tabanud jalgpallipalavikku. Guus Hiddinkust sai ülemaaline lemmik ning ebajumal. Hiddinkit nimetati küsitlustes suurimaks presidendikandidaadiks ning kohe pärast MM-i nimetati tema järgi Gwangju staadion.

Finaalist saab Ronaldo tähetund

30. juunil jooksid Yokohama staadionil 70 000 pealtvaataja ette finalistid Saksamaa ning Brasiilia.

Algkoosseisud:
Saksamaa - Kahn, Metzelder, Linke, Ramelow, Frings, Schneider, Hamann, Jeremies, Neuville, Bode, Klose

Brasiilia - Marcos, Cafu, Lucio, Roque Junior, Edmilson, Roberto Carlos, Kleberson, Gilberto, Ronaldinho, Rivaldo, Ronaldo

Mängu eel nimetati turniiri parimad ning Oliver Kahn võitis vastava küsitluse Ronaldo ees. MM-i lõppseis kujunes vastupidiseks. Finaal algas kompivalt ning kumbki meeskond ei suutnud oma mängu peale suruda. Ronaldol oli paar üksikut võimalust, kuid löögid kippusid ebaõnnestuma. Esimese poolaja parima võimaluse eest hoolitses Kleberson, kelle kauglöök tabas latti. Teisel poolajal sai ka Saksamaa korraliku pealelöögi sooritatud, kui 49. minutil saatis Oliver Neuville karistuslöögi posti.

67. minutil sooritas üsna ohutuna näinud pealelöögi Rivaldo. Oliver Kahn pillas ootamatult palli ning selleni jõudis esimesena Ronaldo, kes avas ka mänguskoori. Teisele väravale tegi eeltöö Kleberson, kes murdis läbi paremalt äärelt ning andis tsenderduse. Rivaldo lasi palli läbi ning Ronaldo saatis karistusala joonelt palli väravasse. Mängu lõpu eel oli võimalus ka Oliver Bierhoffil, kuid tema tugev löök tõrjuti Marcose poolt.

Lõpuvile kõlades võis Ronaldo rõõmustada. 17-aastaselt esimese MM-tiitli võites ei saanud ta minutikski platsile. 1998. aastal lõi ta MM-il 4 väravat, kuid finaalis jäi tema esitus kesiseks ning oldi sunnitud leppima hõbedaga. 2002. aastal lõi Ronaldo finaalturniiril 8 väravat, teenis sellega Kuldse Jalgpallisaapa auhinna ning pärast mitme aasta pikkust vigastust võis Ronaldot pidada jälle maailma parimaks.