Kaugel maal väravaid ja kindlust otsiv Sorga: Bakuu on kreisi, mulle meeldib! (12)

Erik Sorga vaatab tulevikku lootusrikkalt. Kui vaid lastaks õigel kohal mängida! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti koondise ründaja Erik Sorga läks nelja aasta eest Ameerika unistust püüdma, aga on sestpeale rännanud pigem Ameerika mägedel. Viimastel aastatel on tee viinud teda kolme Euroopa liigasse, kuid mõnest sähvatusest hoolimata pole ta üheski neist õiget hoogu leidnud. Põhjuseid, nagu selgub, on ühtaegu mitmeid ja samas sarnaseid. Värskeim otsus panna end proovile Aserbaidžaanis Sumqayiti ridades ootab alles lõplikku hinnangut, kuid koondisemängud Rootsi ja Belgiaga, kellest viimase võrku on Sorga juba varemgi Brüsselis sahistanud, oleksid iseenda leidmise teel kahtlemata väärt hüppelauaks.

Enesekindluseks vajalik start on Sorgal Sumqayitis tehtud - liigahooaja avavoorus realiseeris ta penalti, mis aitas klubi lõpuks 4:1 võiduni, kontrollmängudes on tabamusi tulnud lausa kolmekaupa. Kuid enne Aserbaidžaani elust rääkimist on sobilik põigata korraks tagasi eelmiste koduklubide juurde, kus asjad pole loodetult kulgenud.

Kui Sorga 2020. aastal Florast otse MLS-i siirdus, olles koduliigas paugutanud koguni 31 väravat, võis ju aimata, et välismaal ei kulge kõik vähemalt esialgu päris sama ladusalt. Kuid see, et USA-s, Hollandis, Rootsis ja viimati Bulgaarias on läinud just nii nagu on läinud, võtab Sorgat ennastki ohkama, kui paluda tal neid aegu meenutada.

"Väga keeruline on selle kõige kohta lühidalt midagi öelda. MLS-is ma esimese treeneriga (Ben Olsen - K. J. K.) nii palju ei mänginud, aga siis sai abitreener peatreeneriks (Chad Ashton - K. J. K.) ja ütles, et tahab minust teha ründaja, kelle peale meeskond mängib. Olingi temaga kõik mängud põhis, aga siis tuli jälle uus treener (Hernan Losada - K. J. K.). Mingites mängudes alustasin ka temaga, aga siis sain kahjuks vigastada," kirjeldab Sorga USA-aega.

"Et saada vormi, tulin Hollandisse. Alustasin päris hästi," tuletab ründaja meelde debüüti Eerste Divisies, kus tema kaks väravat aitasid VVV Venlo 2:1 võiduni. Paraku tuli järgmise kümne mänguga juurde vaid üks tabamus. "Tagantjärgi mõeldes oli seal asi selles, et treener võttis mind meeskonda vigastada saanud põhiründaja asemele. Aga kui tema tagasi tuli, siis ta kohe mängis ka ja mina jäin varumeheks. Tuli pakkumine Rootsist ja tahtsin kindlasti sinna minna, mitte Hollandi esiliigas pingil istuda."

Rootsis läks kõik untsu vaid kahe nädalaga

Pealtnäha hea samm 18-kordse Rootsi meistri ja kahekordse UEFA Cupi võitja Göteborgi ridadesse võttis kiirelt kehvema pöörde Eesti jalgpalluritele juba neetult tuttavaks saanud ja "nuta või naera" rubriiki kuuluval põhjusel: "Panin allkirja ära, aga kaks nädalat hiljem vahetus klubis spordidirektor ja mulle hakati rääkima, et kui sa tahad ära minna, siis võid minna. Ütlesin, et ei, ma tahan oma kvaliteeti ja võimeid näidata, väravaid lüüa. Aga ma ei saanud võimalustki," meenutab Sorga aega, mille üle ta nüüd suudab isegi nalja visata.

"Mängisin 90 minutit ja lõin ühe värava. No kui niimoodi vaatad, siis on hea statistika, aga ..." muigab ta, viidates kaheksale Allsvenskanis peetud kohtumisele, mis tõid tema arvele kokku vaid 89 mänguminutit.  "Ütlesin, et vabandust, ma ei soovi niimoodi. Muide, tegin ka seal kõik trennid kaasa hoopis parempoolkaitsja koha peal, mitte kunagi ründajana ... Suvel hakati veel rääkima, et mind saadetakse võib-olla laenule. Palusin uuesti võimalust esinduses, öeldi, et okei-okei, anname, aga varsti sai selgeks, et ei anta."

Sorga seni eelviimaseks tööandjaks olnud Plovdivi Lokomotivis tuli minuteid rohkem ja platsile sai Sorga seal lõpuks 14 liigamängus, aga plusspoolele jäi vaid kaks löödud väravat, neist üks nimeka Sofia CSKA võrku. Miinusena asus Eesti koondislasele taas kaikaid kodaraisse pilduma peatreener, kes nägi teda senisest sootuks erineval positsioonil.

"Alustasin hooaja ettevalmistust ründajana. Liigas alustasin ka kolmes-neljas mängus ründajana. Ja siis otsustas treener, et paneb mu poolkaitsesse, number kaheksa peale. Lisaks tahtis ta veel, et ma langeksin alati keskkaitsjale vastu palli küsima. Kuidas ma sealt väravaid löön? No mängisin siis seal, aga ütlesin talle, et see ei ole minu positsioon. Minu tugevus on skoorida ja sööte anda, et meeskond võidaks. Aga ta pani mind ikka sinna ..." ohkab Sorga jälle kogu südamest. "Ütlesin, et ma lähen siis parem ära. Pole ju mõtet."

Aseri liiga annab ründajale ruumi

Seega - nüüd ootab Sorga eeskätt lihtsalt võimalust mängida positsioonil, kus tema tugevaimad küljed välja tuleksid. Kuid miks ikkagi Aserbaidžaan ja 13 aastat tagasi asutatud FK Sumqayit, eelmise hooaja liigatabeli seitsmes meeskond?

"Mingid variandid olid veel, aga mitte väga konkreetsed. Ma ausalt öeldes päris täpselt ei teagi, millised, agent tegeles nendega. Sumqayit pakkus häid tingimusi, treener rääkis, et on minu videosid vaadanud ja talle meeldib minu mängustiil. Ta ütles, et tema plaan on teha minust põhimängija. Rääkisime temaga juba enne allkirjastamist. Ütlesin, et palun anna mulle kaks päeva, ma mõtlen. Ja siis otsustasingi, et lähen. Muid kindlaid pakkumisi sel hetkel ei olnud ka."

Sorga ei salga, et vahepealne väravatevaene aeg on tema enesekindlust pisut kõigutanud ning Sumqayitis loodab ta selle uuesti leida. "Natuke on küll, jah. Nagu igal ründajal. Väravad on ju sinu rõõm. Vaatame, kuidas edasi läheb. Algus on hea, väga rahul olen. Kõik meeldib - meeskond, tingimused, üleüldse kõik. Ainult kahe kuu põhjal on veel veidi raske eelmiste klubidega võrrelda, aga üldiselt on organisatsiooni mõttes kõik pigem sama. Mängustiil on teine, aga see, kuidas kõik toimib, on lühidalt öeldes professionaalne," kiidab ta.

Nii sündis Erik Sorga esimene värav Aserbaidžaani kõrgliigas. Foto: Sumqayit FK / Facebook

Ent kuhu aserite liiga varasemate kogemustega võrreldes paigutub? "Nende mängude põhjal, milles olen mänginud, võin öelda, et Bulgaaria tase oli kõvem. Füüsilisem. Ja kui said palli, oli sul maksimaalselt sekund või kaks, et sellega midagi teha, siis tulid juba kaitsjad selga. Aserbaidžaanis on aega rohkem. Aga see mulle sobib, et vabadust on - võin langeda ja palli küsida, siis pöörata. Koondises mängin ju ka teise ründajana," võrdleb Sorga.

Aserbaidžaani elu, nii vähe või palju kui ta on saanud seda siiani kogeda, sobib talle samuti. "Enne minekut rääkisin agendiga ja inimesega, kes elab Bakuus. Öeldi, et kõik on okei. Sumqayit on Bakuu lähedal, 30 minuti kaugusel ehk peaaegu nagu äärelinn. Kui on vaba päev, siis sõidan alati Bakuusse, sest seal on, mida teha. Sumqayit ise on päris vaikne ja rahulik koht, aga Bakuu, see on nagu teine maailm. Palju autosid, kõik tuututavad, tänavad on juttu ja rahvast täis, palju turiste ... Kreisi!"

Tätoveeringuid, ehteid ja kirevaid riideid armastav Sorga ei salga, et tunneb end värvikas linnas mõnusalt. "No juhtub ikka, jah, et vaadatakse järele, kes see niisugune on ja kust ta tuli. Oo, võib-olla jalgpallur? Mulle meeldib!"

Aga mida on tal öelda neile teravkeeltele, kes leiavad, et efektse välimuse asemel võiks rohkem keskenduda väravate löömisele? "Ma ei muretse selle pärast üldse. Las inimesed räägivad. See on minu stiil ja minule meeldib nii. See ei ole selleks, et sotsiaalmeedias silma paista või show'd teha. See on minu elu ja mina elan seda!" naeratab ta rahulikult.

* * *

Erik Sorga

Sünniaeg: 8. juuli 1999
Vanus: 24
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: 2008-15 TJK Legion, 2016-19 FC Flora, 2020-22 D. C. United (USA), 2021 Loudoun United (USA), 2021-22 VVV Venlo (Holland, laenul), 2022 IFK Göteborg (Rootsi), 2023 Plovdivi Lokomotiv (Bulgaaria), 2023-... Sumqayit (Aserbaidžaan)
Koondisekarjäär: 26 mängu ja 4 väravat A-koondises

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

humorist   •  
(213.180.19.***)
Kui nüüd Aserbaidžaanis rahuldavat hooaega ei tule, siis tuleb nentida, et võib-olla Flora eest Tammekale tap-in hattricke lüüa ongi tema maksimaalne tase.
nonoh   •  
(193.40.60.***)
Sorga on kogu oma karjääri jooksul löönud Tammekale kokku kolm väravat.
Silveero   •  
(217.159.211.***)
Ega jah, edevust poisil on. See kõik on teisejärguline, tahad jalgpallis läbilüüa siis tuleb fookust hoida ühel asjal hoida.
humorist   •  
(213.180.19.***)
To nonoh

humorist   •  
(213.180.19.***)
To nonoh

Soccernet eemaldas nurksulugde vahel oleva kommentaari ära, aga:

* insert random bottom Premium liiga club *
Eranio   •  
(91.129.101.***)
Palju neid mängijaid on, kes hetkel Tammekale 3 löövad? Brasiilia meister igatahes ei löö. Sorga on eriline talent ja tema edu pole juhuslik.
vigastus   •  
(87.119.179.***)
eks see edevus ja enesekindlus on teda kindlasti ka aidanud, kui see tasakaalus siis why not. ja kui inimene valib enda elu nii elada siis kes oleme meie et hinnata?
Julian Julian   •  
(51.174.28.***)
Etranio, erilised talendid ei mängi Aserbaidžaanii liigas. Mees pole 3 viimase aasta jooksul teinud koondise eest ühtegi sellist liigutust et vääriks koondises kohta. Täiesti anonüümne viimastes koondisemängudes.Floral on ju noor ründetalent Varjund. Proovigu parem teda kaasata koondise tegemistesse. Äkki saab poisist asja mõne aja pärast ja siis kuluvad kogemused ära.
Eranio   •  
(146.255.181.***)
Sorga PL mänge/väravaid

71/41
humorist   •  
(213.180.19.***)
To Eranio

18/19 hooaeg
Viimase Maardu vastu lõi 8 väravat.
9. Kuressaare - 6 väravat
8. Kalevi - 4
7. Viljandi - 2
6. Trans - 2
5. Tammeka - 2
4. Paide - 3
3. Kalju - 2
2. Levadia - 2

Kui nö. teiste tippude vastu oli tegelt soliidne partii, siis mida need väravad näitavad kui sa dominantse poolena loputad Maardu linnameeskonda? See hooaeg Flora võitis liiga 90 punktiga, samal ajal Levadia ja Kalju tulid järgi 78 ja 77ga. Väravalööjate edetabeli teine koht skooris 13 korral.

Professionaalse jalgpalluri puhul ootaks välismaal stabiilsemaid esitusi, muud midagi.
HR1   •  
(85.253.68.***)
Humorist, artiklit lugesid?
Väga keeruline stabiilseid esitusi näidata kui sind pannakse mängima mujale kus sa tegelt ei mängi. Sealt jookseb kõik pekki.
Saame ju tegelt aru, et vennal tahtmist ja nina väravatele on
humorist   •  
(81.90.116.***)
USAs, Hollandis, Rootsis, Bulgaarias pandi kiusu pärast järjest valele positsioonile?
Pead arvestama, et see on ühe poole lugu nendest situatsioonidest.
2000ndate alguse Rosenborgis pidid mängijad mängima musta värvi putsades, sest keegi ei tohtinud meeskonnast tähtsam, suurem olla. Ei olnud kohta edvistajatele - kogu energia pidi minema jalgpalli. Messil ka mingi periood blondeeritud pea olnud ja full sleeve tattood... Tema resultaadid kannavad need välja.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EESTI KLUBID KONVERENTSILIIGAS
Kalev reisis Armeeniasse 18 mängijaga, teiste seas jäid koju Palutaja ja Kovaltšuk, Klavani osalemine selgub mängupäeval
PREMIUM LIIGAST
Põnev! Kaljugal liitus kord Mainoo ja Garnacho tulekuid takistanud Prantsusmaa keskkaitsja
JALGPALLIST MUJAL
KIBEDAD TULEMUSED
SUURED NIMED
Kes saab Southgate'i mantlipärijaks? Kas tõesti võtavad inglased koondist juhendama sakslase?
PREMIUM LIIGA KLUBID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
KES PEAKS VÕITMA?
Oliver Lomp | 2024. Ballon d’Or näitab, kas ajakirjanikud väärtustavad kaitsjaid
VAR SELGITAB
Videokohtunik | Tallaga põlve? Vahel on see lihtsalt ebaõnn
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
Mida küsis Ancelotti Mbappelt esimesena?
JALGPALLURITE NALJAD
Mida küsis Ancelotti Mbappelt esimesena? (0)
 
Meenutus EM-ilt: Shaqiri lahkus purakaga
VÄRAVAD JA TIPPHETKED
Meenutus EM-ilt: Shaqiri lahkus purakaga (0)
 
Harry Maguire ei jätnud kedagi vahele
TOREDAD VIDEOD
Harry Maguire ei jätnud kedagi vahele (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
19
10
7
2
38:21
37
3.
Tallinna FC Flora
20
10
6
4
34:22
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
19
5
6
8
23:24
21
6.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
7.
JK Narva Trans
19
5
5
9
27:40
20
8.
Pärnu JK Vaprus
19
5
4
10
20:32
19
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
19
2
5
12
12:35
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
51
Nõmme Kalju FC
37
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
32
Tartu JK Tammeka
21
JK Tallinna Kalev
20
JK Narva Trans
20
Pärnu JK Vaprus
19
FC Kuressaare
19
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • T 20.00 Celje - Flora (Meistrite liiga)
 • T 20.00 Eesti- Luksemburg (naiste EM-valiksari)
 • N 18.00 Urartu - Kalev (Konverentsiliiga)
 • N 19.00 Levadia - Šiauliai (Konverentsiliiga)
 • N 19.30 Paide - Bala Town (Konverentsiliiga)
 • R 19.00 Tammeka - Flora (Premium liiga)
 • L 12.30 Viimsi - Harju (Esiliiga)
 • L 15.00 Flora - Tabasalu (naiste Meistriliiga)
 • P 17.00 Levadia - Kuressaare (Premium liiga)
 • P 19.00 Paide - Kalev (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!