Kes viimasena lööb, on Lõuna-Korea! Finaalivääriline draama päästis Klinsmanni naha (0)

Penaltiseeria osutus Lõuna-Korea päästerõngaks. Foto: Scanpix / Reuters / Thaier Al-Sudani

Kataris jätkuvatel Aasia meistrivõistlustel peeti juba kaheksandikfinaalis tegeliku finaali vääriline kohtumine, kuna vastamisi läksid soosikud Lõuna-Korea ja Saudi Araabia. Edasipääseja saatuse otsustas penaltiseeria, kus viimastel suurturniiridel üleminutite spetsialistide kuulsuse omandanud korealaste kangelaseks kerkis väravavaht Hyeon-woo Jo.

Vastamisi olid seejuures kaks 59-aastast eurooplasest peatreenerit, kelle tutvus ulatub juba enam kui 35 aasta taha. Nimelt olid korealaste juhendaja Jürgen Klinsmann ja suvel saudide peatreeneri ametisse asunud Roberto Mancini mängijatena vastamisi 1988. aasta EM-i avamängus, kus lepiti Mancini väravast hoolimata 1:1 viiki. Karjääri jooksul jõudsid mõlemad kanda ka Sampdoria särki, kuid Mancini lahkus 1997. aastal Itaalia tippklubist täpselt enne sakslasest ründaja saabumist.

Seekordse duelli eel oli suurema surve all Klinsmann, sest Lõuna-Koreas ei olda rahul ei tema mängufilosoofia ega ka töövõtetega, samuti jätavad hoolimata meeskonda kuuluvatest Tottenhami, Bayerni ja PSG tähtmängijatest soovida tulemused - tänavusel turniiril jäädi alagrupis teiseks, sest viiki lepiti nii Jordaania kui ka Malaisiaga. Liiati jääb kahekordse Aasia meistri Lõuna-Korea viimane tiitel juba 1960. aastasse ja nelja aasta eest piirduti veerandfinaaliga.

Samas olid pinged ka Mancini õlul, sest turniiri eel jättis ta meeskonnast välja kapteni Salman Al-Faraji, väravavahi Nawaf Al-Aqidi ja kaitsja Sultan Al-Ghannami. Mancini sõnul loobusid mehed ise koondise esindamisest, trio eitas seda aga raevukalt. 26 kaasa võetud mängijast koguni 13 ehk täpselt pooled olid koondise eest pidanud alla kümne kohtumise. Ka saudide viimasest turniirivõidust on juba päris palju aega möödas, kuna kolmekordsed Aasia meistrid võidutsesid viimati 1996. aastal.

Väravateta lõppenud avapoolaja järel läksid saudid juhtima, kui teist poolaega oli mängitud vaid 30 sekundit - kaitseliini taha söödu saanud Abdullah Radif, kes oli seejuures sekkunud teiseks poolajaks vahetusest, lükkas palli Jo selja taha. Pikalt viigiväravat otsinud korealased jõudsid selleni alles sügavatel üleminutitel, mida teisele poolajale anti kümme. Neist oli möödas kaheksa ja pool, kui Lõuna-Korea näitas võimu teisel korrusel ning 2022. aasta MM-il kogu turniiri parimate õhuvõitlejate sekka kuulnud Midtjyllandi ründaja Gue-sung Cho viigistas.

Lisaajal oli Lõuna-Korea teravam meeskond, kuid väravani ei jõutud kuidagi. 108. minutil eksis väljatulekul rängalt saudide väravaht Ahmed Al-Kassar, ent kaks väravajoonele sööstnud kaitsjat ja korealaste otsustusvõimetus ei lubanudki neil lõpuks korralikku pealelööki sooritada. Lisaaja kolmandal üleminutil avanes võiduvõimalus ka saudidel, aga seekord suutis Jo siiski Radifi läbimurde peatada. Löödi penalteid.

Mõlema meeskonna kaks esimest lööjat näitasid ülimat täpsust, ehkki neljast löögist kolme puhul aimas väravavaht löögisuuna ära. Nii jõuti kolmanda ringini, kus Jo suutis pareerida Sami Al Naji kehva ürituse. Täpselt sama kordus neljandas löögivoorus - Abdulrahman Hameed saatis nõrga löögi alumise nurga suunas, aga Jo sai käed ette. Mancini lahkus eesootavat aimates juba enne lõunakorealaste viimast lööki tribüünialusesse ning ta ei eksinud, sest Inglismaa kõrgliigas Wolverhamptonis mängiv Hee-chan Hwang lajatas põiklati alla ning vallandas korealaste rõõmupeo.

Lõuna-Korea tõestas selle mänguga taas, et viimase hetkeni võitlemises ei ole neile naljalt vastast. Juba 2022. aasta MM-il pääseti alagrupist edasi tänu esimesel üleminutil Portugali võrku löödud võiduväravale. Ka tänavusel finaalturniiril viigistati Jordaaniaga üleminutite tabamusest, kaotusseisust tuldi välja nii viimases alagrupimängus Malaisiaga kui ka nüüd kohtumises saudidega.

Tulemuseks on üks turniiri eeldatavalt põnevamaid veerandfinaale, sest Lõuna-Korea vastaseks on kaheksa parema seas Austraalia. Tegu on 2015. aasta Aasia meistrivõistluste finaali kordusega, kusjuures ka toona päästis korealaste suurim staar Heung-min Son neile viigi ja lisaaja üleminutitel. Lisaajal lõi toona siiski ainsa värava Austraalia ja võttis ühtlasi 2:1 võidu.

Alagrupis teisel kohal lõpetanud meeskondade duellis oli Usbekistan 2:1 parem Taist. Avapoolaja lõpu eel asusid usbekid juhtima, Tai suutis küll täpsest kauglöögist teisel poolajal viigistada, aga seitse minutit hiljem lõi Venemaa kõrgliigas mängiv 20-aastane Abbozbek Faisullajev võiduvärava. Veerandfinaalis on kogenud sloveeni Srecko Kataneci juhendatava Usbekistani vastaseks turniiri võõrustaja ja tiitlikaitsja Katar.

Saudi Araabia - Lõuna-Korea 1:1 (0:0, 1:1, 1:1), penaltiseerias võitis 2:4 Lõuna-Korea