Kingi esimene värav Eestile võitu ei toonud (39)

Tarmo Kingi esimene värav tuli 20-mängulise ootamise järel. Foto: Siim SemiskarTarmo Kingi esimene värav koondisesärgis viis Eesti sõprusmängus Gruusia vastu juhtima, kuid FIFA edetabelis eestlastest 34 kohta kõrgemal paiknevad grusiinid jõudsid kümmekond minutit enne lõppu viigini.

Kahekümnendat korda koondisesärki kandnud Kink sai lõpuks jala valgeks penaltipunktilt. Raio Piiroja teenitud 11 meetri karistuslöögi saatis FC Levadia ründaja külmavereliselt vasaku posti äärde.

"Süda on nüüd kergem kui enne lööki - vähemalt värav kirjas," kommenteeris ründaja. "Õnneks sain sisse ja olen rahul. Kuna mängust polnud varem sisse saanud, pidin pendlast lööma, aga värav läheb ju ühesugusena kirja."

Kohtumise lõpuni jäi vaid 25 minutit, kuid võitu see tabamus siiski ei toonud. Grusiinide poolt vastas lõpu eel omakorda enda esimese koondiseväravaga vaid 17-aastane Levan Kenia.

"Meie jaoks ei ole emotsioon kindlasti nii üleval, sest selline viik ei ole just väga magus. Kui oled taga ja viigistad, siis on palju rõõmsam tunne," nentis peatreener Tarmo Rüütli esimest pettumust, kuid eelistas siiski positiivset vaadata:

"Saime hea treeningmängu, lõime ka värava ja ei kaotanud. Vastane oli tugev ja tehniline, Gruusia on teadagi tugevate traditsioonidega. Häbeneda ei ole vaja."

Grusiinidel palju noori

Mitteametliku mängudepäeva tõttu mitmeid vangerdusi tegema pidanud Rüütli valik kahanes vigastuste tõttu veelgi. Kui juba varemalt oli selge, et Andres Oper ja Taijo Teniste ei saa kaasa teha, siis Gruusia vastu jäi haige hüppeliigesega eemale ka Taavi Rähn. Sestap pidi 90 minutit pallima Raio Piiroja, kellele plaaniti esialgu poolajaks puhkust anda.

"Raske oli mitte lasta tal mängida, sest Taavi Rähni hüppeliiges oli paistes ja mängu iseloom oli ka selline, et ei lubanud Igor Morozovile debüütmängu anda," kommenteeris Rüütli. Balti turniiri kohtumistes saabub ilmselt siiski ka Morozovi tähelend, kuna nii Piiroja kui Bärengrub naasevad selleks ajaks Norrasse koduklubide juurde.

Kui Eesti koondis oli koostatud mõningate kadudega, siis esmakordselt Gruusia põhikoondist juhendanud horvaat Petar Segrt andis võimaluse mitmetele oma endistele hoolealustele maa U21-koondisest.

"Kolm noort panin kohe mängu ja kolm tulid vahetusest, nii et kokku mängisid täna kuus U-21 mängjat. Kaheksa tähtsat mängijat oli meil täna ka puudu," rääkis ta.

Mäng ei hiilanud sündmuste- ja võimalusterohkuse poolest, kuid mõned hiilgavad šansid kummalgi poolel siiski tekkisid.

Sinisärklastest jätsid surmkindlana tundunud šansid kasutamata Kristen Viikmäe ja Vjatšeslav Zahovaiko, eestlaste väravat aitas korduvalt puhtana hoida puurivaht Pavel Londaku hea tegutsemine.

"Loomulikult see on ebaõnn, aga ma ei kujuta ette, et seetõttu peaks hakkama nüüd juukseid katkuma," kommenteeris peatreener Viikmäe ja Zahovaiko eksimusi. "See on jalgpall. Ma nägin ka teisi külgi, mis nad väljakul tegid, nende töövõimet. Juhtub kõigiga," lohutas Rüütli.

Kodumeeskond alustas aktiivsemalt ning külalised panustasid avapoolajal peamiselt kiirrünnakutele. Esimene hea šanss langes aga grusiinidele, kui 8. minutil pääses Rati Aleksidze Alexander Iašvili söödust 15 meetri pealt löögile, kuid Londaku suurepärane reaktsioon päästis olukorra.

Veidi hiljem andis paremkaitsja Tihhon Šišovi kehv pallipuude vastastele hea võimaluse, aga David Odikadze ei suutnud sülle kukkunud šanssi ära kasutada.

Purje jõuab lähedale

Veerandtunni täitudes sai Rootsi esiliigas leiba teeniv Kristen Viikmäe omakorda ootamatult vastaste karistusalas palli. Malkhaz Asatiani sööt oma värava ette oli justkui kingitus, ent täielikus üksinduses Eesti ründaja ei tabanud seitsme meetri peal piisavalt hästi palli ning vastaste väravavaht sai löögi kätte.

Kuus minutit hiljem jõudis Saksamaa kõrgliigaklubi Karlsruher SC ründaja Alexander Iašvili järjekordsest heast söödust Dato Kvirkvelia viiekasti lähedalt löögile, aga pealelöök ebaõnnestus ning palli teekonnale jäi ette Tihhon Šišov. 27. minutil maandus külaliste pealöök eestlaste väravalatis, kuigi Londak oleks selle palli ilmselt niikuinii kätte saanud.

Sellega tormilised sündmused piirdusid ja mäng rahunes. Eesti koondis hoidis endiselt rohkem palli, aga ründetsoonis väravavõimalusteks seda kuidagi vormida ei suudetud.

Viis minutit enne vaheaega tuli siiski veel viimane terav hetk, kui Ats Purje tegi ise pika eeltöö, sai Kaimar Saagilt hea söödu ning pääses vastaste puurivahiga silmitsi, aga ületõste jäi veidi nõrgaks ning väravalukk jõudis palli akrobaatilise liigutusega nurgalöögiks lükata. 22-aastase ründaja esimest koondiseväravat tuleb veel oodata.

Teisel poolajal jätkas Iašvili eestlaste kaitsjatele peavalu valmistamist. 54. minutil põrutas ta läbijooksul palli väravale ning taaskord tuli tänada Pavel Londakut, kes palli latti tõrjus. Hetk hiljem lollitas Iašvili Eesti kaitsjaid ning oli läbi pääsemas, aga Londak jõudis õigeaegselt pallile vastu.

Enne tunni täitumist oli omakorda võimalus Soomes suurepärast hooaega tegeval Ats Purjel, kes sai endiselt klubikaaslaselt Aleksandr Dmitrijevilt hea ettesöödu, kuid ründaja võttis hoo maha ning kaotas lõpuks võitluses kolme kaitsjaga palli.

Seitse minutit hiljem said Eesti fännid lõpuks põhjuse hõisata, kui Martin Vungi karistuslöögi järele jooksnud Raio Piiroja tõmmati Levan Kobiašvili poolt maha ning taanlasest vilemees osutas resoluutselt penaltipunktile. Tarmo Kink saatis palli vasakule üles, väravavaht hüppas valele poole ning Eesti oligi juhtima asunud.

"Me leppisime hommiku kokku, et mina pean penaltit lööma. Hommiku kuntsmuru peal juba harjutasin ja tegin mõned löögid," kommenteeris Kink. "Pidin nurga võtma ja sinna kindla peale minnes lööma."

Grusiini suur varvas

Kauaoodatud värav muutis hoobilt mängupilti, sest seni kiirrünnakuid luuranud külalised asusid üha meeleheitlikumalt ründama. Tõele au andes olidki nad kohtumise viimasel veerandil tunduvalt värskemad ja teravamad. Eriti viimasel kümnel minutil pommitati eestlaste väravat igast asendist ning 82. minutil jõuti ka sihile.

20 minutit varem vahetusest sekkunud noor ründaja Levan Kenia spurtis karistusalas lahtise pallini ning tulistas selle ühe puutega tagumisse nurka, seisuks 1:1. "See värav sai kahjuks alguse minust," kommenteeris Kink.

"Läksin palli peale, aga see põrkas jalgevahelt läbi. Rünnak läks edasi ja Gruusia vend sai kahe kaitsja vahelt kuidagi palli, mis läks Alolt jalge vahelt läbi, ning grusiin lõi palli oma suure varbaga väravasse."

Grusiinid jõudsid veel mitmete pealelöökideni, kuid teise värava all oli ka Vjatšeslav Zahovaikol paar võimalust võit koju jätta. 87. minutil pääses ta Piiroja peasöödust kuue meetri pealt jalaga löögile, aga saatis palli üle värava. Veel päris mängu viimatel hetkedel jõudis ta tagaposti juures Martin Vungi karistuslöögini, kuid nahkkera lendas terava nurga alt napilt mööda ning vastastribüünil juubeldanud fännide võidurõõm jäi üürikeseks.

Järgmine koondisemäng ootab eestlasi ees juba reedel, kui Balti turniiri raames võetakse mõõtu Lätiga. Leeduga kohtutakse päev hiljem ning järgmisel kolmapäeval naastakse veel korra A. Le Coq Arenale, kus võõrustatakse sõprusmängus Fääri saari.

Riias ja Jurmalas peetaval Balti turniiril saavad koondist esindada ka Vladimir Voskoboinikov, Andrei Stepanov ja Dmitri Kruglov, samas tuleb läbi ajada kõigi "Norra eestlateta".

Viimases mängus saab samas kaasa teha äärekaitsja Enar Jääger, kel alles eile Norras liigamäng selja taha jäi. "Fääri saarte vastu on meil norralastest ainult Jääger ja Artur Kotenko. Balti turniiril ei ole aga ühtegi," tõdes Rüütli.

Seega tuleb järgmisteks mängudeks valida ka uus kapten, kelle rolli täitis seekord Alo Bärengrub. "Tuleb uue kapteni määramine ette võtta. Meil ei valita neid, vaid määratakse. Mina määran, näitan lihtsalt näpuga, kes kapten on," muigas juhendaja.

Mitteametlik protokoll (FC Flora kodulehelt):

kell 18:00 A. Le Coq Arena, Tallinn

EESTI - GRUUSIA  1:1 (0:0)
64. pen. Tarmo KINK - 82. Levan KENIA

Hoiatused: 80. Tihhon ŠIŠOV - 63. Levan KOBIAŠVILI, 90.+4. Ucha LOBJANIDZE
Mänguolud: +10, pilves ilm, kergelt tibutab vihma, vahelduseks paistab päike. Väljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 2500
Peakohtunik: Thomas Vejlgaard
Abikohtunikud: Palle Udsen ja Henrik Malmberg (kõik Taanist)

4:6

Eesti: 1-Pavel LONDAK, 25-Tihhon ŠIŠOV, 19-Alo BÄRENGRUB-kapten, 4-Raio PIIROJA, 9-Ragnar KLAVAN, 11-Aivar ANNISTE (57. 22-Martin VUNK), 6-Aleksandr DMITRIJEV, 15-Tarmo KINK, 7-Ats PURJE (58. 10-Joel LINDPERE), 18-Kaimar SAAG (46. 27-Vjatšeslav ZAHOVAIKO), 24-Kristen VIIKMÄE (71. 13-Urmas ROOBA).
Varus: 30-Mihkel AKSALU, 13-Urmas ROOBA, 21-Taavi RÄHN, 2-Igor MOROZOV, 10-Joel LINDPERE, 27-Vjatšeslav ZAHOVAIKO, 22-Martin VUNK.

Gruusia: 12-Giorgi LORIA, 2-Ucha LOBJANIDZE, 5-Dato KVIRKVELIA (76. 24-Irakli KLIMIASHVILI), 7-Levan TSKITIŠVILI, 8-Rati ALEKSIDZE (61. 77-Levan KENIA), 9-Alexander IAŠVILI (90.+2. 20-David MUJIRI), 10-Levan KOBIAŠVILI, 13-Zurab KHIZANISHVILI-kapten, 16-Malkhaz ASATIANI, 49-David ODIKADZE (67. 54-Beka GOTSIRIDZE), 86-George NAVALOVSKY.
Varus: 1-Giorgi LOMAIA, 20-David MUJIRI, 23-Davit DEVDARIANI, 24-Irakli KLIMIASHVILI, 54-Beka GOTSIRIDZE, 77-Levan KENIA, 88-Amiran SANAIA.