Kliiniline surm, kohustuslik kava või "hõbehalliga" mööda Eestit: kui fännisõbralikud on meie klubid sotsiaalmeedias? (4)

Eesti klubide sotsiaalmeedia pole pelgalt sisukas, vaid näeb ka hea välja. Foto: kollaaž

Kes kellega mängib? Millal? Mis seis jäi? Miks jälle infot ei ole?! Klubidele ei lähegi vaatajad korda!

Selliseid emotsionaalseid hüüatusi võis Eesti klubide tänavuste kontrollmängude alates mitmelt poolt kuulda. Selgitamaks, kas meie tippklubid ei hooli tõesti oma potentsiaalsest publikust või on tegu lihtsalt ülekohtuste ja alusetute tundepursetega, võttis Soccernet.ee ette tosina Eesti klubi (sotsiaal)meediakanalid ning püüdis aimu saada, kui kergelt või raskelt info kogumine nende kaudu käib.

Valimi peamiseks aluseks on kaks järjestikust nädalalõppu, mil peeti taliturniiri mänge – jaanuari kolmanda ja neljanda nädalavahetuse. Võtsime luubi alla A- ja B-turniiril osalenud meeskonnad ehk kümme tänavu Premium liigas mängivat klubi ning lisaks mullu kõrgseltskonnas olnud Maardu Linnameeskonna ja sealt napilt välja jäänud Pärnu Vapruse. Kokku seega tosin Eesti tugevamat klubi, mis peaks andma üpris ammendava üldpildi. Keskendusime seejuures eeskätt küsimusele, kui hästi on leitav eel- ja järelinfo mängude kohta, kuivõrd üleminekuperioodil võib uudistihedus klubiti erineda ja seda võrdlema hakata oleks mõneti ebaaus. Mängude reklaamimisel ja kajastamisel on kõik aga võrdses olukorras.

Erinevalt umbes-täpselt seitsme aasta eest Soccernet.ee-s koostatud sarnasest kodulehekülgede põhisest ülevaatest ei hakanud me seekord klubisid paremusritta sättima ning järgnev järjestus on ära toodud tähestiku alusel. Ülevaate eesmärk ei ole anda klubidele hinnanguid hea-halb skaalal, vaid juhtida tähelepanu sellele, mida on tehtud hästi ja mida saaks teha paremini.

Kindlasti on omaette küsimus seegi, kes peaks hoolitsema selle eest, et taliturniiri ja muude sarnaste kohtumiste tulemused operatiivselt avalikkuseni jõuaksid. On siinkohal esmane vastutaja alaliit või klubi? Hooaja käigus jaotub vastutus kindlasti märksa võrdsemalt ja kaalud lähevad isegi märksa rohkem kaldu võistluste korraldaja poole, kuid võtsime siinkohal aluseks siiski hüpoteesi, et praegu peaksid just klubid ise olema sellest olema huvitatud, et nii seniseid kui ka uusi pealtvaatajaid kõvemini oma tegemiste külge meelitada-kinnistada. Mis mõistagi ei tähenda, et mõlemapoolne infopanus ei oleks tervitatav, isegi kui see mis tahes moel teineteist duubeldab.

Peaasjalikult vaatasime klubide aktiivsust kahes tavapärases sotsiaalmeediakanalis ehk Instagramis ja Facebookis. Muudele kanalitele (kodulehekülg, Twitter jms) suunasime pilgu siis, kui paistis, et kahe eelmainitu kaudu ähvardab oht mingi info saamata jääda.

Peaaegu kõikide klubide puhul mahtus vaatlusaluse perioodi sisse kaks mängu. Võib möönda, et valim on seetõttu ajaliselt liiga napilt piiratud või argumenteerida, et mõne teise mängu eel oli pilt sootuks teistsugune. Samas lähtusime siingi seisukohast, et teavitustöö juures on oluline usaldusväärsus, mida luuakse järjepidevuse abil, ning nagu tulemused näitasid, saab tegelikult ka kahe mängu põhjal küllaga suundumusi välja tuua. Niisiis, alustame.

FC FLORA

Kohtumine Turu Interiga läbib Flora Instagramis ja Facebookis "miinimumprogrammi", mille võib etteruttavalt võtta etaloniks ka kõikide teiste klubide ja kohtumiste puhul – postitus päev enne mängu, algkoosseis tund enne mängu, tulemus pärast mängu. Sama valem kehtib Facebooki kohta, lisaks on sealsetest kommentaaridest mängu ajal leitav ka skooriuuendus. Kõige olulisem info on seega olemas.

Jätame kõrvale vahepeal võõrsil Kieliga peetud mängu ning vaatame järgmist kodukohtumist Levadiaga. Siin on pilt paraku nukram – mängueelse päeva õhtuks on Instagramis eesootava kohtumise kohta null infot. Mängupäeval on siiski olemas postitus algkoosseisuga ja pärast mängu ka tulemus, samuti antakse skoorist teada instastory abiga. Facebookist leiab ka pisut varasema mängueelse postituse, ent sedagi alles mängupäeva hommikust. Kuid ka Facebookis on enne mängu olemas algkoosseis ja kommentaarides skooriuuendused, pärast mängu on ära toodud tulemus koos galeriini viiva lingiga.

Kokkuvõte: kõige elementaarsem on olemas, kuid võiks olla oluliselt rohkem, kui arvestada, et Flora käsutuses on kvaliteetse sisu tootmiseks mõnevõrra rohkem vahendeid kui teistel konkurentidel. Selge miinuse toob teise kohtumise eelne napivõitu info, samuti oleks võimalik kõvasti juurde panna lisaväärtuse ehk järelkaja näol.

FC KURESSAARE

Enne mängu Pärnu Vaprusega ja mängu ajal leiab infot Kuressaare instastorydest, kus on kirjas koosseis, mängu käigust antakse jooksvat infot videote abiga ja ära on toodud ka lõppskoor. Instagrami-postitus on tehtud ainult pärast mängu, samas leiab eelinfo mängu kohta väikese otsimise järel nädal aega varasemast, eelmise mängu järgsest postitusest. Facebookis on eelinfot rohkem: taliturniiri kõigi mängude ajad on ära toodud konto päises, postitustes on kirjas algkoosseis ja lisaks kommentaarides poolajaseis. Mängu järel on olemas postitus tulemusega ja peatreeneri lühikommentaar ühes viitega koduleheküljele, kust leiab pikemad-põhjalikumad kommentaarid.

Nädal hiljem peetud mängus Tulevikuga kordub peaaegu sama muster. Enne mängu pole Instagramis küll midagi, ent pärast võib leida postituse lõpptulemusega. Facebookis on koguni kolm päeva enne mängu olemas postitus koos viitega Tuleviku poolt mängust toodetavale otseülekandele ning soovitus panna endale kalendrisse selle kohta meeldetuletus. Mängupäeval on tund enne mängu avaldatud algkoosseis, pärast mängu leiab taas postituse lõpptulemuse, lühikommentaari ja viitega kodulehele.

Kokkuvõte: kõik vajalik on olemas ja kodulehel ära toodud põhjalikke kommentaare arvestades isegi üle keskmise. Soovitada võiks ehk veel ainult meeldetuletavaid Instagrami-postitusi päev enne mängu ja mängupäeval, mis paljudel teistel klubidel olemas.

FCI LEVADIA

Kohtumisele Nõmme Kaljuga eelneb Instagramis postitus päev enne mängu, päev pärast mängu on ära toodud mõned fotod mängust. Küll aga puudub sellest postitusest kohtumise lõpptulemus. Tõsi, see on ühes mängueelse algkoosseisu, jooksva skooriuuenduse ja teise poolaja koosseisuga leitav mänguaegsetest instastorydest. Facebookis on olemas samad postitused mis Instagramis, lisaks jagatakse mängukokkuvõtte videot.

Järgmist mängu Floraga reklaamitakse Instagramis juba kolm päeva enne mängu. Mängupäeval leiab instastoryst taas algkoosseisu ning poolaja- ja lõppseisu. Pärast mängu on Instagramis ka postitus fotode ja järgmise mängu ajaga, lõppskoorigi pole seekord unustatud. Facebookis tehakse esimene meeldetuletus kolm päeva, teine päev enne mängu. Mängupäeval on olemas postitus lõpptulemusega, lisaväärtusena ka videointervjuu peatreeneriga.

Kokkuvõte: siinkohal on sobiv hetk ääremärkuseks, et ainult instastorydele ei saa lootma jääda, sest erinevalt postitusest kustuvad storyd kiirelt. Seega tasub minna duubeldamise teed, eriti järelinfo osas, sest kes ei jõua storyle "näppu peale panna", võib sel moel mängu lõpptulemusest suisa ilma jääda või olla sunnitud seda muudest kanalitest otsima. Lisatähelepanekuna ilmuvad Levadia algkoosseisud instastorydesse üsna vahetult enne mängu algust ehk pisut hiljem kui enamikul teistest vaadeldud klubidest. Üldpilt on siiski informatiivne ja igati piisav, leidub ka lisaväärtust.

MAARDU LINNAMEESKOND

Instagramist leiab postituse päev enne mängu Tulevikuga, pärast mängu on olemas põhjalik postitus koos tulemuse ja fotodega. Mängu ajal on pandud korralikult rõhku instastorydele – sealt leiab lisaks mängu eelteavitusele koosseisu ning jooksvalt koguni kaheksa postitust mängu kohta. Facebookiski on eelinfoga postitus olemas juba kaks päeva enne mängu, mängupäeval lisandub sellele viide otseülekannet näitavale Tuleviku postitusele ja pärast mängu on ära toodud tulemus.

Nädal hiljem peetud mängus Legioniga kordub Instagramis praktiliselt sama muster: mängueelne ja -järgne postitus Instagramis, instastoryd nii mängu eel kui ka mängupäeval (skoor, skooriuuendused, lõpptulemus). Küll aga piirdutakse seekord Facebookis vaid eelreklaamiga kolm päeva enne mängu, samas kui mängupäeval ja pärast mängu pole kohtumise kohta üldse infot. See ilmub alles kolm päeva pärast kohtumist ehk nädalavahetuse järgsel esmaspäeval.

Kokkuvõte: Maardu paneb paljudest konkurentidest mõnevõrra rohkem ja põhjalikumalt rõhku instastorydele. Instagrami-kajastusele ei ole seega vähimatki ette heita, küll aga ei ole hea teise kohtumise aegne ja järgne operatiivse info puudus Facebookis.

NARVA TRANS

Enne mängu Tallinna Kaleviga leiab Instagramist mängupäeval tehtud postituse koosseisuga, samuti lõpptulemuse pärast mängu. Instastorys on samuti olemas nii mängupäeva koosseis kui ka tulemus, samas pole algkoosseisu. Facebookis lisandub mängupäeva hommikul tehtud postitusele, enne mängu avaldatud koosseisule ja mängujärgsele tulemuspostitusele päev hiljem veel pisut pikem mängukirjeldus ja viide videokokkuvõttele. Kes jõuab välja Transi koduleheküljele, saab sealt mängupäeva hommikul lisaks kätte ka uudise, kus on ära toodud õhtuses mängus osalejate nimekiri ja paar täpsustust testitavate kohta.

Kahjuks muutub tekkinud hea pilt nädal hiljem, kui mängitakse Tartu Tammekaga. Instagramist leiab enne kohtumist küll taas nii postituse kui ka story mängupäeva koosseisuga, ent järelkaja jääb otsekui õhku rippuma – seda lihtsalt pole. Lõpptulemuse otsingul ei anna abi ka Facebook, kus on samuti vaid enne mängu tehtud postitus. Skoori pole kodulehelgi, kus on sarnaselt eelmisele korrale küll olemas mängupäeva hommikul tehtud uudis ühes testitavate meeste taustaga, kuid ei midagi enamat.

Alles järgmise päeva lõunaks on Facebooki ilmunud napp fotodega uudis, kust saab teada mängu tulemuse. Ent Instagram jääbki selle mängu osas tagajärgedest vaikima.

Kokkuvõte: üldjoontes hea ja operatiivse (sotsiaal)meediatöö poolest silma paistev Trans laseb siinkohal läbi kahetsusväärse ning põhimõttelise prohmaka – kohtumise tulemus ei tohi mõjutada kajastust. Inimlikult arusaadav, et Tammekalt saadud ootamatu 0:5 saun on tohutu pettumus, kuid klubi tegemiste jälgijal on õigus kätte saada võrdne info nii võitudest kui lüüasaamistest. Et lõpetada positiivsel toonil: Trans on vaadeldud tosinast klubist selgelt kõige aktiivsem Twitteri-kasutaja, samuti jagatakse ohtralt infot oma sihtrühma silmas pidades olulises venekeelses suhtluskanalis vKontakte.

NÕMME KALJU

Kui minna päev enne kohtumist Levadiaga Kalju Instagrami, tabab ehmatus: konto oleks justkui kliinilisse surma vajunud. Viimane postitus pärineb 28. oktoobrist ja annab teada, et peagi jätkub mäng Kuressaarega, mis päev varem marutuule tõttu pooleli jäi ... Instagrami konto päis suunab (sarnaselt kõigi teiste klubidega) küll huvilise edasi Kalju kodulehele, sealnegi värskeim uudis on aga pärit poolteist kuu varasemast ehk 2. detsembrist ning teatab Marko Kristali asumisest peatreeneri toolile.

Kodulehe päisest leiab lingi Facebooki kontole, kuid lootus sealtkaudu midagi leida kustub samuti esmapilgul ruttu: huviline saab teada, et "antud lehekülg ei ole hetkel saadaval". Põhjus selgub põgusal uurimisel küll kiirelt – kodulehe link on suunatud valele aadressile. Kalju kasutab nimelt Facebookis juba tükimat aega lehekülge aadressilõpuga "NommeKaljuFC", ent kodulehe lingil on endiselt "jkkalju" lõpuga aadress.

See takistus ületatud ja klubi õige konto "käsitsi" Facebookist üles otsitud, sujub kõik juba märksa rõõmsamates toonides. Postitus on tehtud päev enne mängu ja mängupäeval, lisaväärtust annab videomeenutus Kalju-Levadia varasematest duellidest, olemas on ka link otseülekandele ja graafiline koosseis, samuti lõpptulemus ja viide Postimehe järelkajale.

Nädal hiljem ehk enne mängu Paidega on pilt veidi parem. Mingeidki elumärke ilmutab üle pika aja ka Instagram, kuhu on lisandunud üks (küll mänguväline) postitus ning mängu eel kaks storyt, millest ühes on algkoosseis. Facebookis on seis jätkuvalt tugev: postitus päev enne mängu ja kaks tükki mängupäeval, neist ühes on link otseülekandele. Lisaks on mängu eel kirjas algkoosseis, pärast mängu lõpptulemus ja veel üks postitus viitega Soccernet.ee järelkajale. Järgmisel päeval pärast mängu on avaldatud veel ka galerii.

Kokkuvõte: väga kahetine olukord. Instagram on medaliklubi kohta suisa häbiväärselt õnnetus seisus, infot ei paku ka väliselt efektne koduleht ja Facebooki külg jääb esimese hooga samuti kättesaamatuks. Teisalt – kui kord Facebookis õige leheni jõuda, teeb seal sisalduv enamikule konkurentidele silmad ette. Tasub kindlasti ka rõhutada, et probleemidega tegeletakse jooksvalt, sest Instagram on nüüdseks vähemasti varjusurmast äratatud, kodulehele on võrreldes kirjeldatuga viimaste nädalate jooksul mitu värsket uudist lisandunud ja näiteks Facebookis kuvatud koosseisude graafiline välimus muudeti fännide põhjendatud nurina järel kohe kõvasti kasutajasõbralikumaks (vt alltoodud ekraanitõmmiseid). Tööd jagub küll veel kõvasti, aga tundub, et tööd jõudumööda ka tehakse.

PAIDE LINNAMEESKOND

Võrreldes teiste meeskondadega on Paide pisut ebavõrdses seisus, sest pidas vaadeldud perioodil vaid ühe kodumängu. Samas on ka Soomes Tampere Ilvesega peetud kohtumise kohta kogu vajalik info olemas – enne mängu Instagramis algkoosseis ja pärast mängu lõpptulemus. Sama info leiab Facebookist, lisandub ilma ülekandeta ja võõrsil peetud mängu puhul eriti tänuväärne põhjalik kirjeldus mängukäigu kohta. Lisa otsides leiab sama info ka kodulehelt, kus on lisaks väga nähtaval kohal teave järgmise mängu kohta.

Nädal hiljem Kaljuga peetava vastasseisu puhul on pilt suuresti sama – Instagramis leidub postitus algkoosseisuga ja lõpptulemusega. Tasub rõhutada, et mõlema mängu puhul on seejuures lisatud algkoosseisu postitusele lühikommentaar puudujate ja uute nimede kohta. Facebookiski on tund enne mängu olemas algkoosseis ja pärast mängu lisaks lõpptulemusele ka üle keskmise põhjalik mängukokkuvõte. Samuti on ka Paidel Facebooki päises taliturniiri mängude graafik.

Kokkuvõte: Paide panustab lakoonilisemasse ja vormilt mõnevõrra traditsioonilisemasse kajastusse ehk täielikult puuduvad näiteks instastoryd. Samas on kogu vajalik info hõlpsasti kättesaadav ja – subjektiivsel hinnangul – kujunduslikus plaanis silmaga ehk isegi veidi kergemini haaratav kui mõne teise klubi puhul. Küll aga tasuks jooksva info edastamist vähemasti kaaluda, et praegu pakutavale veel midagi lisada, samuti ei teeks halba eelnevad meeldetuletused mängude toimumisest.

PÄRNU VAPRUS

Ehkki Vaprus polnud mullu ega ole ka tänavu Premium liiga klubi, võib kohe öelda, et nende mängukajastus on igati kõrgseltskonna tasemel. Enne kohtumist Kuressaarega on Instagramis olemas postitus mängueelsel päeval, samuti pärast mängu lõppu. Lisaväärtusena toob Vaprus mängu järel ära ühe mängija lühitsitaadi. Instastorydes on olemas koosseis, skooriuuendused ja lõppskoor. Facebookist leiab sisuliselt sama info – taliturniiri mängude teave on sarnaselt mitmele teisele klubile ära toodud lehekülje päises, lisaks on olemas postitus mängupäeva hommikul ja pärast mängu.

Nädal hiljem on enne kohtumist Tallinna Kaleviga pilt enam-vähem sama – Instagramis postitused mängupäeval ja pärast mängu, storydes koosseis, poolajaseis, skooriuuendus ja lõppskoor. Ka Facebookis on taas olemas üks postitus mängupäeva hommikul, tulemus pärast mängu ja sama lühikommentaar mis Instagramiski.

Kokkuvõte: Vaprus täidab n-ö kohustusliku kava eeskujulikult ja vaadeldud kahe mängu põhjal ka järjepidevalt. Hea võte on sarnaselt mitmele klubile Facebooki päises turniiriinfo edastamine, emotsiooni ja lisaväärtust annab mängija tsitaat pärast kohtumist.

TALLINNA KALEV

Enne mängu Transiga on Kalevil Instagramis täidetud n-ö tavaprogramm – postitus päev enne mängu, samuti mängupäeval. Koosseisu edastamiseks kasutatakse storyt, sealsamas on voo elavdamiseks jagatud kahte fännipostitust. Lisaväärtusena pakub Kalev pärast mängu videot enda väravast. Facebookis on samuti olemas postitused päev enne mängu, mängupäeva hommikul ja mängu eel seekordse koosseisu – ehkki mitte algkoosseisu – kohta. Pärast mängu on tehtud kokkuvõttev postitus, lisaks jagatud kohtumise videokokkuvõtet. Viimases postituses on olemas ka viide järgmisele mängule.

Nädal hiljem Vaprusega mängides kordub peaaegu kõik samamoodi. Instagrami storyst leaib koosseisu, päev enne mängu tehtud postitusele lisatakse seejuures veidi värvi treeninguvideoga. Olemas on postitused mängupäeval ja pärast mängu, väravavideo küll seekord puudub, ent seda ilmselt lihtsalt põhjusel, et tollest mängust ei tehtud teleülekannet. Ka Facebookis on olemas postitused mängupäeval ja pärast mängu.

Kokkuvõte: Kalev täidab kohustusliku kava ilusti ning kasutab muuhulgas ära lihtsaid lisavõimalusi trenni- ja väravavideote näol. Küll aga on siinkohal sobilik mainida asjaolu, mis jääb silma mitme teisegi klubi puhul – enne mängu on Instagrami storys ära toodud vaid mängupäeva koosseis, mitte algkoosseis. Terasem jälgija saab seejuures näiteks Kalevi puhul mängu alates aru, et mehed ongi just selles järjekorras kirja pandud, nagu nad väljakule asetuvad, kuid igaüks ei pruugi seda ära tabada, seega ei teeks täpsem tähistamine halba. Facebookis on seejuures Transi mängu puhul algkoosseis ja varumehed kenasti eristatud, Vapruse mängu puhul aga samas puudub Facebookis koosseis sootuks. Omapärase tahuna väärib äramärkimist, et Kalevil on olemas igati toimiv ja operatiivne Twitteri-konto, seejuures ingliskeelne.

TARTU TAMMEKA

Tartu hoiab enne kohtumist Legioniga üsna nappi stiili – Instagramis on olemas koosseisuga postitus mängupäeval ja tulemus pärast mängu. Mängupäeval instastorysid pole. Lisamärkusena tasub välja tuua, et eesootavale mängule viidatakse kolm päeva varem eelmise mängu postituse all, seega on eelinfo põhimõtteliselt välja toodud, kuid vajab natuke otsimist. Facebookis on olemas kolm päeva enne mängu tehtud eelpostitus, samuti postitused koosseisuga (aga mitte algkoosseisuga) tund enne mängu ning lõpptulemusega pärast mängu.

Kaks päeva enne kohtumist Transiga reklaamitakse mängu instastory abil. Mängupäeval on Instagramis taas postitused enne mängu algust ja pärast mängu, Facebookist leiab seekord postitused päev enne mängu, mängupäeval ja pärast mängu.

Kokkuvõte: kõige elementaarsem on ilusti olemas, aga mitte palju enamat. Kindlasti tasuks ka Tammekal mõelda mitte lihtsalt koosseisu, vaid algkoosseisu edastamisele, samuti meeldetuletavate eelpostituste lisamisele. Positiivse poole pealt tasub märkida, et valimist hetkel välja jäänud järgmise mängu eel on Tammeka juba avaldanud eelvideo kapten Tauno Tekkoga, pärast mängu aga jaganud kohtumise videokokkuvõtet. Seega vaatlusaluse perioodiga võrreldes ongi juba tehtud samm edasi.

TJK LEGION

Olukorda diplomaatiliselt sõnastades tuleb tõdeda, et Premium liiga uustulnukas ei ole ennast vaatlusaluses valdkonnas veel käima saanud. Enne mängu Tammekaga pole Instagramis selle kohta ridagi, viimati on viis päeva varem soovitud edu ja jõudu oma kasvandikule Erik Sorgale, kes siirdus USA-sse. Samuti teavitab Legion Facebookis väga usinalt laste- ja noorteturniiride tulemustest ning edastab lapsevanematele infot. Taliturniiri kohta ei leia aga midagi ennetavat ka sealt ega kodulehelt. Kuid päev pärast mängu on tehtud kohtumisest suhteliselt sisukas kokkuvõte, kus viidatakse ka järgmisele mängule.

Nädal hiljem ei leia Maarduga peetud mängu kohta Legioni kanalitest paraku ridagi. Infot mängu toimumise ega lõpptulemuse kohta pole ei Instagramis ega ka Facebookis. Küll reklaamitakse viimases U19 meeskonna mänge, mis annab taas mõista, et fookus on seni olnud noortejalgpallil. Natuke kaootilise üldilmega kodulehelt jääb vähemalt silma viide järgmise treeningmängu toimumisajale: asi seegi.

Kokkuvõte: kõige eelneva juures ei saa öelda, et Legioni kanalid ei toimiks, kaugel sellest. Lihtsalt seni peaasjalikult noortetööle keskendunud klubi ongi infoteraviku suunanud puhtalt sellele: Facebook näib olevat peamine infokanal lapsevanemate jaoks, Instagramis antakse seevastu teada laste saavutustest. Vajalikud vahendid on niisiis olemas, enda jaoks uues olukorras peab Legion Premium liiga konkurentidega sammu pidamiseks kõigest veidi ümber orienteeruma.

Rõhutada tuleb kindlasti sedagi, et erinevalt ülejäänud 11 klubist sai Legion endale kogukonnajuhi alles üsna äsja ja ehkki ideaalis tegeleb igas klubis kogukonnaga siiski üks, meediatööga aga teine inimene, on senine reaalsus näidanud, et ka seesuguse jooksva info edastamise ülesanne on mitmes klubis jäänud just kogukonnatöö eest vastutaja kanda. Hooaja alguseks peab Legioni seis aga praegusega võrreldes kindlasti kõvasti paranema.

VILJANDI TULEVIK

Enne kohtumist Maarduga leiab Tuleviku instastorydest mängu eelteavituse, koosseisu ja lõppseisu. Jooksvaid skooriuuendusi ei tehta mängu ajal sel lihtsal põhjusel, et vaadeldud 12 klubist ainsana käib Tulevik halliturniiril oma "hõbehalliga" ehk pakub mõlemast vaatluse all olnud mängust otsepilti. Instagramis on olemas postitus mängupäeval, algkoosseis tund enne mängu ja mõned fotod pärast mängu. Facebookis leiab taliturniiri mängude info päisefotolt, olemas on üks postitus päev enne mängu ja teine mängupäeva hommikul, samuti koosseisuga postitus tund enne mängu. Pärast otseülekande lõppu on tulemus ära toodud ka postitusena, mille alt leiab lingi kodulehele, kus on peatreeneri kommentaarid.

Kohtumine Kuressaarega on samuti nähtav otsepildis. Lisaks on olemas ka kõik eelkirjeldatu ehk Instagrami postitus mängupäeval, algkoosseis enne mängu ja lõpptulemus, samad asjad on topeldatud storydes. Ka mängujärgne Instagrami postitus juhatab taas peatreeneri pikemate kommentaarideni. Facebook järgib tuttavat rütmi: postitus päev nii enne mängu, mängupäeva hommikul kui ka algkoosseisuga tund enne mängu, pärast mängu tulemus ja kommentaarid.

Kokkuvõte: nagu välja toodud, teeb Tulevik ainsa klubina ise teleülekandeid neist mängudest, mida muud kanalid ei näita. Ka mängujärgsed operatiivsed kommentaarid teevad enamikule teistest klubidest silmad ette. Samuti on Tulevik vaadeldud tosina klubina seast üks kolmest, kel olemas toimiv Twitter.

***

Niisiis: joon alla! Kaksteist klubi on üle käidud, head-vead välja toodud. Olgu veel korra rõhutatud see, mis sai mitme klubi kokkuvõtte all juba niigi välja toodud: vaatlusalune periood puudutas kahte kohtumist ning nii mõnigi klubi on pärast seda muutnud oma uudisvoogu tihedamaks ja sisukamaks. Seetõttu pole eelnev ülevaade mõeldud niivõrd kriitikana kui vajakajäämistele tähelepanu juhtimisena. Võib ju öelda, et täishoog kavatsetaksegi sisse lükata alles hooaja alates, kuid eks ole talvised mängud hea võimalus end ühelt poolt hooajaks juba joonele seada ning uusi võtteid katsetada. Jäägu seda ülevaadet lõpetama mõned veel korra eraldi välja toodud olulisemad punktid:

  • Instagrami story on väärt vahend jooksva info edastamiseks, aga kaob kiirelt ajalukku. Seega tuleks püsivat postitust tehes tingimata panna sinna kirja ka lõpptulemus.
  • Koosseisude edastamise puhul ei ole kõige tähtsam efektne kujundus, vaid nende loetavus. Seda eriti telefonist.
  • Info edastamise kiirus ei tohi mingil juhul sõltuda mängu tulemusest!
  • Kõik 12 vaatlusalust klubi suunavad Instagrami-konto päises huvilise oma kodulehele. On aga oluline, et igasugused lingid nii seal kui mujal igal juhul ka toimiksid.
  • Mitu klubi märgivad koos äsjase mängu tulemusega kohe ära ka järgmise mängu aja. Ei tee kindlasti halba.
  • Hooaja eel, kui kõik klubid veel üsna võrdsetel alustel huviliste pärast võitlevad, ei maksa mängu-meeldetuletustega koonerdada. Rütm "eelmise mängu järel – päev enne uut mängu – mängupäeval" näib igati mõistlik.
  • Mitme klubi kasutatav võte ehk taliturniiri mängude torkamine Facebooki-lehe päisefotole on kõige lihtsam viis huvilisel mängugraafikut silma all hoida. Kui vähegi võimalik, on mõistlik seda päist ka iga mängu järel jooksvalt muuta.
  • Olulise info duubeldamine eri suhtluskanalites teeb pigem kasu kui kahju.
  • Täiesti välja on meediumina surnud Twitter – reaalselt aktiivset kontot, kus viimane postitus poleks pärit suvistest euromängudes või uudiste ilmumistihedus ei meenutaks aastaaegade vaheldumist, omavad seal vaid Kalev, Trans ja Tulevik. Tasuks ehk teistelgi panustada?
Kommentaarid

dareth   •  
(213.35.191.***)
Ei tea, kas sõnale "story" on ka eestikeelne vaste välja mõeldud...
silinho   •  
(213.219.115.***)
Huvitav kokkuvõte, aga liiga üle ka ei dramatiseeriks, et klubidel Twitteri kontot ei ole. Arvestades selle platvormi kasutajate hulka Eestis, siis küsimus on, et kas Ott Järvela ja veel kahe fänni pärast on seda mõtet pidada?

Instagramiga on suhteliselt sama lugu, et visuaalselt on see kanal kuldaväärt, kuid ma arvan, et peamine aur sotsiaalmeedias peaks minema ikkagi FB peale ja alles siis, kui võimekus sisu toota on piisavalt hea ja kvaliteetne (nii visuaalselt, kui ka puhta teksti mõttes), siis sinna edasi liikuda.

Ma ei ole kindel, palju klubid oma fännibaasiga selles osas tööd teevad, et kaardistada oma peamise toetajaskonna meediatarbimisharjumusi, aga loogiline oleks sealt alustada, sest iga klubi sihtrühmad on kindlasti erinevad ning suure venekeelse jälgijaskonnaga klubidel nagu Maardu, Narva või Levadia peakski olema teistsugune lähenemine kui Floral või Tammekal.
jaapstam   •  
(217.159.176.***)
Tehke selline asi keset hooaega siis on sel analüüsil väärtust ka. Präegusel perioodil suhteliselt mõtetu.
Matis   •  
(85.253.218.***)
Analüüs nagu on, aga stiilis jutt "et see klubi oli ebavõrdses olukorras, sest tal oli tol hetkel üks kodumäng" ikka ei päde. Tahetakse küll kiiresti arvamust avaldada, aga ajavahe on piinlikult väike. Ma saan aru kui tegu oleks näiteks kvartaliga, kus on loota ka rohkem mänge.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
SUURED TEOD
Eestile
VUTIJUTUD
OTSUSED JA PARIMAD
PIKKA LUGEMIST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
12
9
2
1
30:4
29
2.
Paide Linnameeskond
12
7
1
4
19:11
22
3.
Nõmme Kalju FC
10
6
3
1
22:11
21
4.
Tallinna FC Flora
12
5
4
3
21:16
19
5.
FC Kuressaare
10
3
3
4
16:22
12
6.
Tartu JK Tammeka
10
3
3
4
12:12
12
7.
JK Tallinna Kalev
12
3
3
6
12:20
12
8.
Pärnu JK Vaprus
10
3
2
5
10:16
11
9.
JK Narva Trans
10
1
3
6
8:27
6
10.
FC Nõmme United
10
1
2
7
5:16
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
29
Paide Linnameeskond
22
Nõmme Kalju FC
21
Tallinna FC Flora
19
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
12
JK Tallinna Kalev
12
Pärnu JK Vaprus
11
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Kalev - Tabasalu (naiste karikavõistlused)
  • R 19.00 Flora - Saku (naiste karikavõistlused)
  • L 14.30 Tammeka - Paide (Premium liiga)
  • L 17.00 Trans - Flora (Premium liiga)
  • L 19.00 Kalju - Kuressaare (Premium liiga)
  • P 12.30 Tabasalu - Tallinn (Esiliiga)
  • P 17.00 Vaprus - Levadia (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!