Levadia tegi teisel poolajal sotid selgeks. Jälle (video!) (1)

Janar Toomet lõi oma karjääri ühe lihtsaima värava. Foto: Catherine Kõrtsmik (arhiiv)Tallinna Levadia jätkab Meistriliigas ainsa kaotuseta võistkonnana, võttes järjekordselt võidu tänu tugevale teisele poolajale. Seekordseks ohvriks oli FC Viljandi.

Nagu sel hooajal juba tavaks saanud, ei ennustanud Levadia avapoolaeg midagi head, kuid teisel kolmveerandtunnil lükati uus käik sisse ning pisteti võidupunktid tasku.

Viljandil oli kolm head võimalust ise juhtima asuda, aga need jäid kasutamata ning teisel poolajal pani Levadia enda paremuse maksma läbi Aleksandr Kulinitši ja Janar Toometi tabamuste.

"Esimene poolaeg oli natuke rabe, ei olnud piisavalt kontsentreeritust. Väravad võtsid pinge maha ja teine poolaeg oli juba mängu moodi," lausus Marko Kristal pärast kohtumist. Sarnaseid sõnu on ta lausunud sel aastal korduvalt, aga mängus Viljandiga paistis poolaegade erinevus ehk isegi rohkem silma kui tavaliselt:

"Täna ei olnud meil esimesel poolajal mitte ühtegi väravamomenti. Kui varem on meil peamiselt olnud probleem võimaluste realiseerimisega, siis täna meil ei olnudki võimalusi. Kui tahame stabiilsusest rääkida, siis selleks on vaja kahte poolaega."

Viljandi ei saa palli sisse

Levadia jõudis esimesel poolajal väravale lähedale vaid korra ning sedagi juhuslikus olukorras. 34. minutil jäid nimelt Artur Rätteli pealelöögile ette Joel Indermitte näo ette tõstetud käed, kuid kohtunik Ainar Kuuse vile vaikis vaatamata penaltiapellatsioonidele.

Rohesärgid olid küll üritavamaks pooleks, kuid ei suutnud kuidagi võimalusi luua. Viljandi tegutses kolme keskpooliku abiga kaitses väga aktiivselt ning nõelas ise vasturünnakutel teravalt. Sarnaselt eelmisele viiele mängule (neist üks karikavõistlustel) jäid aga kõik Viljandi šansid vaid šanssideks ning väljakult lahkuti kuiva kaotusega.

15. minutil pääses kaitsjate puterdamise järel Martin Tšegodajev trahvikasti vasakust küljest löögile ja sihtis tagumist posti, kuid Levadia puurilukk Roman Smiško sai käed vahele. Kümme minutit hiljem ei jäänud kaugele Artjom Artjunini omavärav, kui ta vastaste kiirrünnaku üle enda värava klaaris. Järgnenud nurgalöögi järel pääses Sander Sinilaid kümne meetri pealt vabalt löögile, ent sooritus jäi nõrgaks.

Veel viis minutit hiljem võitis Jaan Leimann vastaste poolel palli ja andis hea läbisöödu Ott Ottisele, kuid Viljandi kapten mängis palli endale liiga ette ning Smiško jõudis viimasel hetkel jaole. Niisiis pidi Levadia poolajale suundudes viigiseisu üle isegi pigem rahul olema.

Levadia läheb oma teed

Levadia ei muutnud poolajal mänguplaani, kuid suutis end hoopis paremini kokku võtta ning esimest korda vajus mäng pikemateks perioodideks Viljandi värava alla. Esialgu tõi surve kaasa vaid standardolukordi ja mõned ebatäpsed löögid, lõpuks hakkas aga ka külalismeeskonna kaitse pragunema.

66. minutil sai skoorilukk murtud, kui vasakult äärelt antud tsenderdus leidis kaitsjate kaudu Aleksandr Kulinitši pea ning Levadia äärekaitsja suunas palli kümnelt meetrilt tagumisse nurka - 1:0! Väärib märkimist, et see oli alles esimene Levadia pealelöök, mis Viljandi väravasuule lendas.

Sealt alates hakkas võimalusi tekkima rohkem ning kõigest seitse minutit hiljem tuli ka teine tabamus. Tšegodajev kaotas oma trahvikastis palli Rimo Hundile, Hunt tulistas selle terava nurga alt lähema posti kõrvale, tugev löök põrkas läbi väravavaht Roman Dmitrievi käte väravajoonele ning esimena jõudis jaole Janar Toomet, kel jäi üle pall vaid tühja võrku toksata - 2:0!

Lõpu eel avanes Hundil veel kaks ja Toometil üks väga hea võimalus skoori kasvatamiseks, aga rohkem väravavõrgud ei sahisenud. Mängu lõpuosast väärib mainimist veel see, et Levadia pallurid Kulinitš ja Ilja Antonov korjasid endale kerged kollased kaardid, mis jätavad nad eemale järgmise vooru mängust Tartu Tammeka vastu. Olid need sihilikud või mitte, aga tänu sellele saavad nad raskete mängude seeriat alustada puhtalt lehelt. Pärast tartlaste võõrustamist ootab Levadiat nimelt neli järjestikust mängu profiklubide vastu.

Kristal: stabiilsus on petlik

Kui hooaja eel pelgas Levadia peatreener eelkõige noore meeskonna ebastabiilsust, siis kolmandik hooajast on läbitud ainsagi kaotuseta ja sellega pole hakkama saanud ükski teine klubi. Lisaks on liigutud võidult-võidule ka karikasarjas, kus ootab nädala pärast ees finaal Narva Transi vastu.

"Tabelit vaadates oleme küll stabiilsed, aga mänge vaadates tahaks seda stabiilsust veel rohkem näha," ei jää Kristal siiski täielikult rahule. "Ükski mäng eeldatavalt nõrgemate meeskondade vastu ei ole tulnud kergelt. Esimese poolaja järel juhime me väga harva."

Treeneri sõnu kinnitab ka statistika: avapoolaegadel on Levadia löönud vaid 6 väravat, teistel poolaegadel 20; 13 kohtumise jooksul on nad poolajaks juhtinud vaid 4 korda. "Ei jagu kontsentreeritust, et mõlemad poolajad sama hästi mängida. Tuleb aru saada, et mängumasin tuleb käima panna kohe kohtuniku vile järel," põhjendas Kristal.

Viljandi loots Zaur Tšilingarašvili nentis, et kui avapoolaeg oli väga hea, siis teisel tulid kaitses vead sisse. "Peaprobleemiks on see, et juba kuuendat mängu lõime null väravat. Teine peaprobleem on muidugi noorus - meeskonnal ei ole kogemusi. Aga poisid tahavad mängida võidu peale ja ründavat jalgpalli, mis on minu filosoofia."

Viljandi on kogunud 11 mänguga vaid 7 punkti ning jagab eelviimast tabelirida. Treener on siiski kindel, et punktid ei jää tulemata: "Muidugi tulevad! Mina usun seda küll. Lihtsalt aega on vaja."

Mängu parim - Andero Pebre

Levadia paremäär ei saanud küll ise jalga valgeks, kuid paistis terve kohtumise jooksul silma mänguisu ja ilusate läbimurretega. Rõhk sõnadel "terve kohtumise jooksul", sest seekord oli rohesärkide seas vähe neid pallureid, kes algusest peale soosikurolli õigustada suutsid.

Viljandi toetajate video:

13. vooru päevaste mängude mitteametlikud protokollid (EJL kodulehelt):

19.05. kell 14.00 Maarjamäe staadionil

Tallinna FC Levadia - FC Viljandi 2:0 (0:0)
66. Aleksandr Kulinitš, 73. Janar Toomet

Hoiatused: 67. Aleksandr Kulinitš, 85. Ilja Antonov - 39. Bert Klemmer, 53. Eron Krillo
Mänguolud
: +16, vahelduva pilvisusega ilm; muruväljak heas seisukorras.

Suluseisud             1:0    6:2    7:2

Levadia: 1-Smiško, 3-Artjunin, 4-Morozov, 17-Podholjuzin, 19-Kulinitš (76. 27-Raudsepp), 6-Antonov (87. 18-Taar), 23-Kaljumäe, 7-Toomet, 20-Pebre, 9-Rättel (65. 5-Leitan), 28-Hunt.
Varus: 30-Pikker, 18-Taar, 27-Raudsepp, 10-Subbotin, 16-Ustaal, 5-Leitan, 2-Ingermann.

Viljandi: 1-Dmitriev, 17-Karu (56. 26-Liivamägi), 4-Indermitte, 77-Lätt, 33-Klemmer, 8-Sinilaid, 16-Ottis, 80-Tšegodajev, 7-Leimann (82. 9-Lepik), 11-Krillo, 10-Laht (65. 45-Munskind).
Varus: 12-Palm, 45-Munskind, 26-Liivamägi, 18-Junolainen, 9-Lepik, 15-Metsa.

19.05. kell 14.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - FC Kuressaare 0:0 (0:0)

Hoiatused: 66., 90. Janno Saks, 73. Chris Anderson - 40. Tauno Laja, 43. Märt Kluge, 77. Amor Luup
Eemaldamine: 90. Janno Saks
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 255
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Joonas Jaanovits
Neljas kohtunik: Timo Teniste

Tammeka: 27-Kaltenhauser, 6-Pikk, 23-S. Valtna, 15-Hurt, 7-Tenno (67. 30-C.Anderson), 21-Saks, 32-Tamm, 12-Tutk, 13-Lorenz (61. 5-Kaldoja), 10-Nimo, 14-Ivanov (61. 20-Tšernjavski).
Varus: 31-Kutter, 88-Paabut, 30-C. Andreson, 5-Kaldoja, 20-Tšernjavski, 9-M. Valtna, 77-Vomm.

Kuressaare: 1-Lavrentjev, 33-Pajunurm, 4-Kluge, 13-Rauno Reiman, 21-Laja (46. 29-Kelder), 18-Aljas, 23-Luup (88. 20-M.Rajaver), 3-Könninge, 39-Valmas, 10-Ilves (73. 19-Seeman), 7-Gerasimov.
Varus: 20-M. Rajaver, 19-Seeman, 29-Kelder.