Lõpuks ometi võit! Tauno Tekko kauglöögid alistasid Fääri saared (4)

Eestlased olid alustanud turniiri 0:3 kaotusega Inglismaale ja 0:2 Ukrainale, samal ajal kui Fäärid hävisid mõlemale suurele 0:6. Seega piisanuks Eestile omavahelises mängus kolmandaks kohaks ka viigist, kuid 1994. aastal sündinute koondis janunes enda läbi aegade esimese võidu järele.

Pallivaldamise ülekaalust hoolimata satuti Fääride kaitseluku murdmisel raskustesse ja teisel poolajal avasid skoori hoopis külalised. Marulised üritused tõid Eestile lõpuks edu läbi Pärnu Linnameeskonna poolkaitsja Tauno Tekko kahe kauglöögi. Neist teine oli eriti magus, sest löök läks tegelikult üle jala, aga kõrge kaare võtnud vintpall põrkas lati ja väravajoone kaudu väravalakke.

"Pall läks üle jala, aga peale lüüa tahtsin muidugi. Trennis olen veel hullemalt sellise palli ristnurka löönud," selgitas päevakangelane. "Palusin isa taevast ja kõik tuli välja."

Peatreener Karel Voolaid hindas võitu "õnnestumiseks igas etapis, arvestades et vastasel oli 10 meest palli taga". "A-koondis on nüüd meile kalad võlgu. Meie panime Fäärid paika, nemad seda viimases mängus ei suutnud," muigas ta, "noorematel poistel ei olnud sugugi lihtsam mängida kui näiteks viimases A-koondise mängus. Pea tuli külm hoida, sest selliseid kindlameelsed ja hiilivad vastased olid vastas."

Suur tahtmine toob lõpuks tulemuse

Valikturniiri viimase kohtumise avapoolaeg möödus eestlaste kerge survega, kuid mängulist ülekaalu võimalusteks vormistada ei suudetud. Kõige lähemalt jõudis Nikita Koger, kelle pealelöögi viiekasti nurgast suutis vastaste väravavaht kiire vastujooksuga blokeerida. Fäärid panustasid selgelt kontrarünnakutele ja jõudsid vähemalt sama ohtlike võimalusteni, kuid väravavõrgud püsisid puutumatuna.

Poolajal tegi peatreener Karel Voolaid niigi üsna ründavale koosseisule veel ühe ründava vahetuse, asendades paremkaitsja Edgars Butlersi tipuründaja Robert Kirsiga. Formatsioon jäi küll sisuliselt samaks, kuid mängupilt muutus üha üritavamaks.

Paraku jäädi võimaluste loomisel jätkuvalt hätta ning skoori avasid hoopis külalised 56. minutil, kui karistuslöögist tulnud tsenderdus leidis läbi Hördur Askhami pea tee Eesti väravavõrku - 0:1! Trahvilöögi teenisid külalised Eesti kapteni Ragnar Piiri harvast veast, kui ta mängis oma poolel liiga julgelt, kaotas palli ja võttis vastase kollase kaardi vääriliselt maha.

Värava järel jagus eestlastel piisavalt sisu, et surve vastaste väravale maruliseks muuta. Esialgu see veel tulemust ei toonud, aga 20 minutit enne lõppu tabas Kirsi kauglöök posti ning loetud minutid hiljem suskas Tekko esimese kauglöögi väravasse. Tugev löök 20 meetrilt lendas täpselt vasaku posti kõrvale - 1:1!

Õnnestumisest ammutati veel eneseusku juurde ning üha suuremad jõud suunati ründetegevusse. Mängupilt muutus väga lahtiseks ning halvema õnne korral võinuks fäärid kontrarünnakul hoopis ise sihile jõuda, aga Riido Reiman päästis paaril korral eestlased halvimast. Ning paar minutit enne lõppu saabus kirss tordil Tekko uskumatu värava näol - 2:1!

Voolaid: poisid üllatasid isegi mind

"Väga tähtis võit," rõõmustas Tekko. "Me polnud veel ühtegi võitu saanud ja see oli turniiri viimane mäng kodupubliku ees. Võistkond tahtis, häälestusime võiduks, pere oli kohal. See oli ka ainuke mäng, mille me realistiks jäädes võita võisime - Ukraina ja Inglismaa olid meist ikkagi selgelt klassiga üle."

Voolaid tõstis esile meeskonna sisu vaimse pinge ületamisel: "Kui sa ei saavuta mingil perioodil meeskonnana võite, siis hakkab see mingis mõttes häirima. Täna oli topeltraske hetk mängijate jaoks, kui nad jäid kaotusseisu ja publikul võis jääda mulje, et nüüd ongi kõik. Mängijad oleks võinud jalad sirgu lasta ja öelda, et okei me ei suudagi. Aga nii palju neis usku siiski oli."

"Paar päeva on nendega just sellest usust ja sportlikust saavutusest ka juttu olnud. Et tuleb selle vaimu selgroog ükskord ära murda ja kui sa selle võidu kätte saad, siis võivad väiksed võidud sillutada teed suuremate võitudeni," lisas treener.

Voolaid tunnistas, et see koondis ei ole ründemängu just kuigi palju harjutada saanud, mis pärssis mingil määral rünnakute sujuvust. Samas: "Võin öelda, et etapiliselt oli selliseid hetki, kus nad oma taset isegi ületasid. Ma tean nende taset, kuna olen nendega aasta otsa trenni teinud. Teatud etappidel üllatasid nad isegi mind treenerina, tehes asju heal tasemel."

"Müts maha ikkagi ka fääride ees, sest neil oli sarnaselt meile seljataga kaks väga rasket mängu oma poole peal. A. Le Coq oli nende jaoks harjumatu suur plats. Aga ka neil on sisu," lõpetas Voolaid.

Esimese võidu teeninud Eesti teenis valikturniiril kolmanda koha, edestades nulli peale jäänud Fääri saari. Valikgrupi võitja selgitanud mäng Inglismaa ja Ukraina U-19 koondiste vahel lõppes 1:1 viigiga, tänu paremale väravate vahele pälvisid esikoha inglased.