Lõunarannik hõiskab: Southampton murdis maailma kõige hinnalisemas mängus Leedsi südamed (0)

Southampton kerkis aastase pausi järel tagasi Premier League'i. Foto: Scanpix / PA Wire / Nick Potts

Lisaks esiliiga võitjale Leicester Cityle ja üllatajale Ipswich Townile mängib uuel hooajal Inglismaa kõrgliigas aastase vahe järel taas Southampton, kes alistas Wembleyl peetud finaalis 1:0 Leeds Unitedi.

Mängu eel oli soosik pigem Leeds, kes liikus hooaja viimaste voorudeni otse Premier League'i tõusmise kursil. Veel 1. aprillil oli neil selja taga 15-mänguline seeria, millest võideti 13 ja viigistati ülejäänud kaks mängu, ent seejärel anti trumbid käest. Kuuest viimasest kohtumisest võideti vaid üks ja nii tuli leppida kolmanda kohaga.

Leeds kogus hooajaga 90 punkti ja nii kõrge summaga ei olnud ükski meeskond varem kõrgliiga otsepääsmest ilma jäänud. Southampton lõpetas neist vaid kolm punkti tagapool neljandana. Sõelmängude poolfinaalides sai Leeds kahe mängu kokkuvõttes 4:0 jagu Norwichist ja Southampton oli 3:1 üle West Bromwich Albionist.

Finaalis oli domineerivam pool Leeds, aga 24. minutil leidis Will Smallbone täpse läbisööduga üles Adam Armstrongi ning Southamptoni tänavuse hooaja suurim väravakütt avas skoori. Ainsaks tabamuseks see jäigi, sest teisel poolajal ei suutnud Leedsi ründajad kuidagi Alex McCarthyt proovile panna. Alles 84. minutil oldi viigile lähedal, ent vahetusest sekkunud Dan Jamesi löök põrkas põiklatist tagasi väljakule. Mõni minut hiljem tõrjus McCarthy sama mehe teisegi terava ürituse.

Ka Southamptoni võitu ei saa pidada teenimatuks, sest septembrist veebruarini suudeti kokku panna seeria, mille jooksul ei kaotatud 22 liigamängust ainsatki. Kõiki sarju arvesse võttes oli lõunaranniku klubi löömatu seeria tervelt 25 mängu pikkune. Ühtlasi oli Southampton põhihooajal ainus meeskond, kes suutis võita Leedsi vastu mõlemad omavahelised kohtumised, neist teise seejuures hooaja viimases voorus ehk kõigest 22 päeva tagasi.

Ühesugune ajalugu

Nii Leeds kui ka Southampton langesid koos Leicesteriga kõrgliigast välja eelmisel hooajal, Southamptoni jaoks märkis see 11-aastase Premier League'is veedetud perioodi lõppu. Aastail 2013-17 lõpetati seejuures neli korda järjest esikümnes ja parimal juhul koguni kuuendana, ent aasta-aastalt parimate mängijate edasimüümine jättis lõpuks oma jälje ning mullu jäädi kõigest 25 punktiga tabeli põhja.

Finaalis vastamisi olnud klubide lähiminevik on seejuures suhteliselt sarnane. Enne mullust hooaega oli Leeds viimati kõrgliigast pudenenud 2004. ja Southampton 2005. aastal, mõlemad jõudsid seejärel ära käia ka tugevuselt kolmandas liigas ehk League One'is. Leedsil võttis sealt tipptasemele naasmine aega 16 aastat, Southampton sai aga hakkama vaid seitsmega, kusjuures 2011. aastal tõusti Championshipi ja sealt 2012. aastal kohe ka uuesti Premier League'i.

Mulluse fiasko järel, mille käigus jõudis meeskonda tüürida kolm juhendajat, palgati 38-aastane endine Šotimaa koondislane Russell Martin, kes oli enne seda jõudnud peatreenerina töötada vaid MK Donsi ja Swansea eesotsas. Tema käe all on sel hooajal mängitud peamiselt pallivaldamisele rõhudes - Southamptoni valduses oli pall lõppenud hooaja jooksul keskmiselt 66% mänguajast, mis on kõigi nelja Inglismaa kõrgema liiga peale suurim näitaja.

Wembleyl peetav iga-aastane finaal kannab maailma kõige hinnalisema jalgpallikohtumise tiitlit, sest mängus on väga palju raha. Deloitte'i hinnangul peaks Southamptoni sissetulekud järgmise kolme aasta jooksul kasvama vähemalt 140 miljoni naela ehk enam kui 160 miljoni euro võrra. See summa moodustub peamiselt ülekandeõigustest ja niinimetatud langevarjumaksetest, kui klubi teekond Premier League'is peaks jääma kõigest ühe hooaja pikkuseks.

Nii läks näiteks kõigi kolme mulluse tõusjaga, sest Luton Town, Burnley ja Sheffield United kogusid äsjalõppenud hooajal kolme peale vaid 66 punkti ja kukkusid üheskoos tagasi esiliigasse. Kui Southamptonil õnnestub aga edukam olla ja kõrgliigasse püsima jääda, ootab neid juba märksa suurem summa, mis ületab statistikute hinnangul 300 miljoni naela ehk 350 miljoni euro piiri.