Luup peale | Ameerika mäed Maardus! Uskumatu väravatesadu jättis trumbid Kure tasku (0)

Maardu Linnameeskond pööras Premium liiga esimeses üleminekumängus kiire 0:2 kaotusseisu 3:2 eduseisuks, ent sõidab kordusmängule Kuressaarde ikkagi 3:5 resultaadiga.

• Vaata kohtumise pilte siit või keri uudise alla!

Kõik näis varakult otsustatud saavat, kui Kuressaare 11 minutiga kaks tükki ära lõi. Märten Pajunurm üllatas 8. minutil Maardu väravavahti Ilja Kassjantšukki, saates karistusala nurga juurest karistuslöögi ettenurka - 0:1! Ning kolm minutit hiljem sai Sander Laht pika söödu ette Mattias Männilaanelt, sättis end passiivsete kaitsjate vastu kasti tagant löögile ning võrk sahises taas - 0:2! Mängu kaks esimest mainimistväärt olukorda lõppesid kohe ka väravatega.

Kiire algedu lubas Kuressaarel kohe omasse elementi asuda, sest kõige ohtlikumad on nad just sirgjoonelistel vasturünnakutel. 20. minutil pidanuks Männilaan kolmanda lööma, kuid ta saatis üks-üks-olukorras palli väravast mööda.

Maardu tuli mängu tagasi eikusagilt, kui Anton Aristov vajutas 23. minutil nurgalöögi järel kastist välja tulnud palli 30 meetrilt imelise kauglöögiga ristnurka - 1:2! Maardulased polnud selle hetkeni suutnud mitte midagi ohtlikku korda saata, aga imeväravaga kaasnes ka murrang mängupildis. Äkitselt hakkasid ka kollasärgid lihtsates olukordades eksima ning Maardu ammutas neist aina eneseusku juurde.

Lahtiseks kiskunud mäng tõi mitu head võimalust veel mõlemale meeskonnale, aga poolajavile eel oli Maardu taas see, kes sihile jõudis. Vitali Gussev suunas Aristovi karistuslöögi peaga üle viiekastist tagumise posti juurde, kust klubi president Maksim Krivošein palli võrku koksas - 2:2

Tulevärki jagus ka teiseks poolajaks. Mäng jõudis vaevu taas alata, kui Vladislav Ogorodnikult söödu saanud Ilja Zelentsov tulistas karistusalast väljast ja peaaegu null-nurga alt uskumatu löögi tagumisse ristnurka - 3:2!

61. minutil tuli saarlastele aga taaskord õnnetult appi Kassjantšuk, kes lasi Oliver Rassi kaarsöödul endast värava ees lihtsalt mööda põrgata, misjärel ei jäänud Sören Kaldmal muud üle kui pall meetrilt tühja koksata - 3:3! Elari Valmas lisas kohe ka Kure neljanda, aga see värav läks eelneva vea tõttu tühistamisele.

Ometi läks Kure peagi oma teed. Juba 64. minutil võttis Michael Schjönning-Larseni löök kastijoonelt Zelentsovi jalast nii õnneliku rikošeti, et pall keeras väravavahile püüdmatult tagumise posti kõrvale - 3:4! 81. minutil suunas Männilaan Lahe söödu kannaga värava eest läbi ning Rasmus Saar skooris viiekasti nurgast - 3:5! 87. minutil sahistas võrku ka Männilaan, aga seda suluseisust.  Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Harvendatud read

Koroonaviirus ja hooaja venimine on amatöörmeeskondade ridu hilissügisel oluliselt harvendanud, mistõttu võis huviga oodata, millise koosseisu Maardu ja Kuressaare neljapäeva õhtuks kokku saavad. Avamängus olid sellega paremad lood Maardul, kelle klubi president Maksim Krivošein oli oma meeskonna ainus põhikoosseisumängija, kel Esiliiga hooajast kirjas alla 1000 mänguminuti.

Kuressaare algkoosseisus aga leidus aga koguni kolm sellist meest, kelle mänguaeg Premium liigas nii napiks jäi – Michael Schjönning-Larsen (kes viimasel ajal on küll niikuinii põhimees), Tanel Neubauer ja Elari Valmas. Samuti oli saarlastel välja panna vaid kaks varumeest Maardu nelja vastu, samas aga oli neil erinevalt maardulastest olemas varuväravavaht.

Olulisematest puudujatest võib Kuressaare puhul välja tuua Ranon Kriisa, Sander Seemani ja Rauno Tutki, samuti kaitseväeteenistuses Mairo Miili ja Joonas Soomre. Maardu koosseisust puudus Vitali Teleš.

Igal juhul oli selge, et jalgpalliliidu mängueelsest otsusest vabastada mängukeelu alt Maardu poolelt Vladislav Ogorodnik ning Kuressaare poolelt Silver Alex Kelder, tuli rohkem kasuks Kuressaarele. Puudunuks ka Kelder, polnuks Roman Kožuhhovski pingi pealt võtta ainsatki väljakumängijat. Juba avapoolajal maadles Sören Kaldma silmnähtavalt vigastusega, aga Kuressaare ei saanud tema väljavahetamist endale lubada.

2. Kus on Vitali Teleš?

Ei saa üle ega ümber asjaolust, et Maardu muidu sümpaatne esitus sai olulised tagasilöögid väravavaht Ilja Kassjantšuki eksimuste tõttu. Kure esimene ja kolmas värav jäävad paljuski just tema hingele, kindlasti saanuks paremini tegutseda ka teise tabamuse juures.

Kassjantšuk on sel hooajal mänguaega jaganud 37-aastase veterani Vitali Telešiga, kes liitus meeskonnaga eelmise hooaja järel Nõmme Kaljust. Täna puudus kogenud mees aga sootuks Maardu koosseisust ning kuigi ta oli ainus oluline puuduja, osutus see võtmekohaks.

Maardu lootused ei ole lõplikult kadunud, kuid Kuressaares peetavas kordusmängus vajavad nad nüüd kolmeväravalist võitu. Kuna saarlased on kõige ohtlikumad just vasturünnakutele panustades, siis vajavad maardulased kordusmängus ideaalset õnnestumist igas elemendis, sealhulgas väravasuul.

3. Mängud 100 000 euro peale

Just maardulased on jäänud kõige valusamalt ilma solidaarsustoetustest, millega jalgpalliliit sellest aastast alates Premium liiga tagumisi meeskondi toetab. Kuressaare saab nautida ca 100 000 euro suurust eelarvesüsti, millest Maardu meistriliigast väljalangemise tõttu ilma jäi ning mida nad nüüd üleminekumängude kaudu püüdma peavad.

Maardu lootnuks praeguseks juba marjamaal olla. Hooaega alustati ju Esiliiga selge soosikuna, olles säilitanud suure osa Premium liigas mänginud tuumikust, hankides nimekad täiendused Vitali Teleši ja Vadim Mihhailovi näol ning palgates leedulasest peatreeneri Algimantas Briaunyse.

Ometi mängiti otsepääs Premium liigasse hooaja lõpusirgel maha, sest hooaja viimasest 11 mängust suudeti võita vaid 4. Enne seda oldi võidetud 21 kohtumisest 16. Koroonaviiruse poolt eriti rängaks katsumuseks muutunud hooaja lõpp oli kogenud amatöörmängijatele nähtavasti liiast.

Üleminekumäng 23. novembril 2008. Foto: Märt Vassiljev

4. Koroona nihutab rekordeid

Erinevate koroonaviirusega seotud probleemide tõttu on Premium liiga lõpusirget juba mitu korda edasi lükatud. Kui tavalisel aastal alustaksid meeskonnad praegu vaikselt uue hooaja ettevalmistust, siis tänavu proovivad mõned „õnnelikud“ alles lõppeva hooajaga ühele poole saada.

Alates 2005. aastast, mil mindi üle kümneliikmelisele kõrgliigale, on Eesti üleminekumänge tasapisi sügavamale sügisesse nihutatud, kuid see nihe on olnud vaevalt märgatav. Viimastel aastatel on saanud normiks, et üleminekumängudega alustatakse novembri teise poole alguses.

Senine hilisuse rekord kuulus aga aastale 2008, mil Pärnu Vaprus ja Paide Linnameeskond hakkasid kõrgliigakoha pärast heitlema 20. novembril. Need üleminekumängud on meeldejäävad selle poolest, et kordusmäng kolm päeva hiljem Pärnus peeti maha tugevas lumetormis ning pärast seda ei ole enam hooaega nii kaugele sügisesse lükatud.

Koroonaviirus arvas aga teisiti ning nihutas üleminekumängude alguse koguni 20 päeva hilisemaks kui senine rekord. Õnneks on vähemalt ilmataat seni halastanud.

5. Mängu parim - Mattias Männilaan

FC Florast laenul olev ründaja patustas küll avapoolaja keskel hiilgava väravavõimaluse luhtamisega, mis jättis Maardule võimaluse tagasitulekuks, kuid tervikuna tegi ta vägagi silmapaistva mängu, olles ohtlike olukordade juures pidevalt osaline. Kaks väravasöötu on selle tunnistuseks.

10. detsembril kell 18.00 Maardu kunstmuruväljakul

Maardu Linnameeskond - FC Kuressaare 3:5 (2:2)
23. Anton Aristov, 45. Maksim Krivošein, 47. Ilja Zelentsov - 8. Märten Pajunurm, 11. Sander Laht, 61. Sören Kaldma, 64. Michael Schjönning-Larsen, 81. Rasmus Saar

Väravasöödud: 23. x, 45. Vitali Gussev, 47. Vladislav Ogorodnik - 8. Silver Alex Kelder, 11., 81. Mattias Männilaan, 61. Oliver Rass, 64. ?