Luup peale | Andrejevi ja Stojkovici haarava malemängu saatuse otsustas Kalju koljat (3)

Nikita Andrejevi mänguplaan toimis ideaalilähedaselt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskonna duell osutus ennekõike taktikaliseks vaatemänguks, kus palli külalistele loovutanud Kalju panustas enda trumpidele ning teenis kaotusseisust välja tulles magusa 2:1 võidu.

Kohtumine heitliku ilmaga Sportland Arenal kujunes kohe silmapaistvalt taktikaliseks. Paide valdas algusest peale selgelt rohkem palli, kuid väravavõimalusi avanes avapoolajal mõlemal meeskonnal napilt. Sellest hoolimata nähti kahte kiiret väravat.

Paide alustas tugevalt ja haaras edu 10. minutil, mil Henri Perk suutis küll Robi Saarma võimsa kauglöögi posti kõrvalt tõrjuda, kuid jätkuolukorras ei saanud ta Andre Frolovi löögiga hakkama - 0:1!

Kalju kogus end kiiresti ning 20. minutil oli seis juba viigis. Aleksandr Nikolajev tsenderdas vasakult, Promise David võttis palli keskkaitsjate vahel omaks ja saatis pöördelt tugeva löögi väravasse - 1:1!

Paide pidanuks 26. minutil edu taastama, kui Dimitri Jepihhin pääses Abdul Razak Yusifi söödust löögile, aga jalalöök kümnelt meetrilt lendas üle värava. Kalju vastas juba järgmisel minutil, kui David oli Alex Matthias Tamme söödust läbijooksule pääsemas, ent Dehninio Muringen püsis temaga kaasas, mistõttu otsustas Kanada ründaja kaugelt löögile minna ja Ebrima Jarju tõrjus.

Teisel poolajal senine mängudünaamika süvenes veelgi. Enamus mänguajast möödus küll Kalju väljakupoolel, kuid Paide jäi seal käikude leidmisega hätta, samas kui nõmmekate vasturünnakud kujutasid palju rohkem ohtu.

Kalju pääses ette 51. minutil ning taas sündis tabamus Nikolajevi tsenderduse järel. Sedapuhku tabas Jarju klaarimisüritus Nikita Baranovit, kelle jalast põrkas pall omaväravaks - 2:1!

Kalju rünnakud jäid ohtlikuks ka eduseisus mängides, aga Jarju heastas tõrjetega oma varasema eksimuse. 72. minutil lükkas ta Pavel Marini kauglöögi üle ristnurga. 84. minutil tõi ta nurgalöögi järel posti kõrvalt välja Tamme pealöögi.

Paide surve hakkas konkreetsemate löögiüritusteni jõudma alles päris lõpu eel, mil Silver Alex Kelder oli toodud vahetusest tippu tsenderduste pärast võitlema ning kaitsja Dehninio Muringen lisas samuti tihti Kalju kastis Paide rünnakutele füüsilisust. Just Muringenil avanes kaks parimat viigivõimalust, aga 90. minutil saatis ta viiekastinurga lähistelt palli üle värava ja lisaminutitel blokeerisid kaitsjad tema löögiürituse kuuelt meetrilt. Soccernet.ee tähelepanekud:

Ivan Stojkovic pidi end teist korda sel hooajal lööduks tunnistama. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

1. Noorte treenerite malemäng

Väravavõimaluste rohkuse ja situatsioonide vaheldumise poolest ei pakkunud see kohtumine erilist vaatemängu. Kellele meeldib aga jälgida taktikaliste käikude ja vastukäikude avaldumist ja dünaamikat, see sai Lillekülas väärt jalgpallielamuse osaliseks, sest kaks kõrgeklassilist meeskonda valisid tulemuse saavutamiseks täiesti erineva tee.

Nikita Andrejev (Kalju) ja Ivan Stojkovic (Paide) on mõlemad uue põlvkonna treenerid. Nad on tuttavad Levadia päevilt, kus nad jõudsid tormilisel 2022. aastal mõlemad lühiajaliselt peatreeneri kohusetäitjana töötada. Lisaks taustale on sarnased ka nende nägemused jalgpallimängust, tähtsustades kontrolli keskvälja üle ja mängijate dünaamilisi rolle. Mõlemad otsivad vastasest lähtuvalt taktikalisi erilahendusi ega lähtu ühest konkreetsest mänguplaanist, mille ümber oma meeskond ehitada.

Seekord toimis 35-aastase Andrejevi valitud plaan selgelt paremini kui 34-aastase Stojkovici oma.

Reginald patrullis Kalju kaitseliini esist. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Kuidas Paide rünnak halvati

Kompromissitu võitlus initsiatiivi pärast puudus, sest Kalju loovutas pallivaldamise varakult Paidele. Paidel lubati suhteliselt segamatult tõusta keskjooneni, misjärel ootas külalisi peensusteni drillitud kaitseblokk. Kalju asetust võib kirjeldada kui 4-4-2 või 4-2-3-1, aga Pavel Marin ja Rommi Siht hoidsid äärtelt keskele, halvates sellega Paide ülesehitusfaasi.

Paidel on kombeks kuhjata pallivaldamise kindlustamiseks keskväljale mängijaid, keda toetavad tagant kolm keskkaitsjat. Kui Kalju keskväljal ja liinide vahelt ruumi ära võttis, pidid ülesehituses suuremat rolli mängima keskkaitsjad. Paide üritas sellele vastata ääretsoonidesse laskunud keskväljameestega ja kohati tõi see ka edu, kuid Kalju nihutas sel juhul kiiresti jõud vastava ääre suunas.

Võimsad ja kiired ründajad ees tingisid selle, et Paide ei saanud suuremaid riske võtta ja Kaljut liiga sügavale kaitsesse suruda. Nii nägimegi avapoolajal enamuse ajast kassi ja hiire mängu, kus Paide otsis kannatlikult tagaliinist käike ettepoole ja Kalju tegi sama kannatlikult kaitseliikumisi. Mida rutakamaks ja meeleheitlikumaks Paide aga teisel poolajal muutus, seda ohtlikumaks muutusid hoopis Kalju vasturünnakud.

Stojkovic pöördus lõpuks B-plaani poole 79. minutil, tuues vahetusest väljakule Silver Alex Kelderi. Võimas õhuvõitleja võttis koha sisse tipuründes, kust Robi Saarma nihkus äärele, ning Kalju kasti üritati nüüd igal võimalusel tsenderdustega pommitada. Võitlusse saadeti tihedamalt teisedki suuremad õhujõud ning Kalju värava ees hakkaski senisest rohkem ärevaid olukordi tekkima.

Kalju tuli siiski ka selle lõpueelse survega toime. Daniil Tarassenkov vajus paremalt äärelt üha sagedamini viiendaks kaitsjaks, et ääretsenderdusi kontrolli alla saada.

Aleksandr Nikolajevi reidid valmistasid Paidele probleeme. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Kuidas Paide kaitse maha murti

"Paide on hea ja tugev vastane, kuid me teame oma tugevusi, mida kasutada, et mängu lõppedes oleks tablool rõõmustavad numbrid." - nii ütles kohtumise eel Andrejev ning kõigile oli selge, mida ta nende tugevuste all silmas peab. Promise Davidi füüsiline võimsus, aga ka kiirus ja terav löök on osutunud Kalju salarelvaks, mis ei ole tegelikult juba ammu enam saladus, aga millele on ometi pagana keeruline vasturohtu leida.

Lisaks kontratel Davidi otsimisele panustas Kalju mänguplaan ka äärtele, kus oli lootust Paide asetuse tõttu vaba ruumi leida ning võis seega otsida tsenderdusi võimsatele ründajatele. Eriti teravalt võeti sihikule vasak äär, kust Abdul Razak Yusif ründefaasis keskväljale liigub ja sellega väikese tühimiku jätab. Aleksandr Nikolajev ründas seda tsooni korduvalt täiskiirusel ning äärmiselt edukalt, sest just selle kanali kaudu sündisid mõlemad Kalju väravad.

Kalju tasakaalustas vasakul äärel Nikolajevi reididega seotud riske sellega, et Danõl Maštšenko jäi paremkaitses enamjaolt madalale ning Reginald turvas kaitseliini ees vajalikke tsoone. Kuna tsenderdused niivõrd hästi toimisid, toodi teiseks poolajaks parempoolkaitsesse Daniil Tarassenkov, kelle terav jalg ei lubanud Paide kaitsjatel ka sealt äärelt tähelepanu Nikolajevi äärele suunata.

4.  Mängu parim - Aleksandr Nikolajev

Kalju vasakkaitsja tormas kiirrongina mööda äärt üles ja alla, jagades kaks väravaga lõppenud tsenderdust ning jäädes ka kaitsefaasis silma mitme olulise sekkumisega.

Protokoll:

14. aprillil kell 17.00 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Paide Linnameeskond  1:2 (1:1)
20. Promise David, 51. ov. Nikita Baranov - 10. Andre Frolov

Väravasöödud: 20. Aleksandr Nikolajev, 51. x - 10. Robi Saarma
Hoiatused
: 90+3. Alex Matthias Tamm, 90+5. Daniil Tarassenkov - 69. Hindrek Ojamaa, 77. Dehninio Muringen
Mänguolud: +8, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 181
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Kevin Kaivoja
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Tauno Rämson

Kalju: Henri Perk, Aleksandr Nikolajev, Roko Vukušic, Yohan Mannone, Danõl Maštšenko, Reginald Mbu Alidor, Nikita Komissarov (46. Daniil Tarassenkov), Pavel Marin, Rommi Siht, Alex Matthias Tamm, Promise David (90+1. Mihhail Orlov).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Daniil Tarassenkov, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Stanislav Agaptšev, Koki Hayashi.

Paide: Ebrima Jarju, Hindrek Ojamaa (79. Joseph Saliste), Nikita Baranov, Dehninio Muringen, Oskar Hõim (70. Karl Mööl), Abdul Razak Yusif, Henrik Ojamaa, Andre Frolov (57. Patrik Kristal), Dimitri Jepihhin (57. Daniel Luts), Siim Luts (79. Silver Alex Kelder), Robi Saarma.
Varus: Mihkel Aksalu, Robin Kane, Patrik Kristal, Herol Riiberg, Abega Enyang Ngu, Joseph Saliste, Karl Mööl, Daniel Luts, Silver Alex Kelder.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
6
6
0
0
23:1
18
2.
6
4
1
1
14:7
13
3.
6
4
0
2
12:7
12
4.
6
3
2
1
12:8
11
5.
6
2
2
2
9:5
8
6.
6
2
0
4
8:19
6
7.
6
1
3
2
8:11
6
8.
6
1
1
4
7:20
4
9.
6
1
1
4
3:10
4
10.
6
1
0
5
6:14
3

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

vigastus   •  
(87.119.186.***)
stojkovic selle paide veel tuksi keerab…
Härra Porloon   •  
(194.150.65.***)
Vigastus kas on meelest läinud kuidas Paide Voolaiu all mängis
Mõtiskleja   •  
(90.190.113.***)
Paide mäng oli tõesti mannetu. On vaja see stabiilsus tagasi saada, mitte et üks mäng mängid nagu tiitli peale ja järgmine mäng nagu oleksid tabeli lõpus, et ei suuda rünnakul mitte midagi teha ja samas kaitses ka mehed kaotavad oma mehi ära. Tundus, et Agyepongist tunti väga puudust.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
FINAAL!
SN Dublinis | Autoriteet-treenerite kindel arvamus: taktikalise asetusega finaali ei võideta!
JUTUD OTSE IIRIMAALT
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Punnis taskutega keskkaitsja ja teraskätega väravavaht hoidsid Kuressaaret pikalt. Ja siis kerkis Zenjov  (galerii!)
MAESTRO VIIMANE TANTS
PREMIUM LIIGAST
EESTLANE IIRIMAAL
JUTTU JAGUB!
UUDISEID KOONDISTEST
SKANDAAL III LIIGAS
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Penalti mõlemas väljaku otsas? Ei, sukeldumine ja loomulik käsi
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
13
10
2
1
32:4
32
2.
Paide Linnameeskond
13
8
1
4
21:12
25
3.
Tallinna FC Flora
14
7
4
3
25:17
25
4.
Nõmme Kalju FC
11
7
3
1
25:11
24
5.
JK Tallinna Kalev
13
4
3
6
14:20
15
6.
FC Kuressaare
12
3
3
6
16:26
12
7.
Tartu JK Tammeka
11
3
3
5
13:14
12
8.
Pärnu JK Vaprus
11
3
2
6
10:18
11
9.
JK Narva Trans
11
1
3
7
9:30
6
10.
FC Nõmme United
11
1
2
8
5:18
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
32
Paide Linnameeskond
25
Tallinna FC Flora
25
Nõmme Kalju FC
24
JK Tallinna Kalev
15
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
12
Pärnu JK Vaprus
11
JK Narva Trans
6
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Flora - Kuressaare (Premium liiga)
  • K 19.00 Levadia - Kalev (Premium liiga)
  • N 18.00 United - Trans (Premium liiga)
  • N 20.00 Vaprus - Tammeka (Premium liiga)
  • R 19.00 Kalev - Trans (U19 Eliitliiga Meistriliiga)
  • L 13.00 Flora - Tabasalu (naiste karikafinaal)
  • L 19.00 Levadia - Paide (meeste karikafinaal)
  • P 12.30 Harju - Tabasalu (Esiliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!