Luup peale | Arsenal julges olla vastik ja kurvastas Cityt, aga Klopp rõõmustab kõige rohkem (0)

City püüdis ja proovis, aga Arsenal seisis kaitses kindlalt. Foto: Scanpix / EPA / Peter Powell

Premier League’i eeldatavast suurmängust Manchester City ja Arsenali vahel ei saanud Suurt Mängu, millest veel pikalt räägitakse. Võimalustevaene kohtumine lõppes 0:0 viigiga, ent Mikel Arteta võis end pikaaegse õpetaja Pep Guardiola vastu siiski edukaks pidada. Arsenalil õnnestus seatud plaani elluviimine paremini, City lahkus seevastu väljakult pettunununa.

City alustas oodatud moel, Bernardo Silva teenis mõne minuti järel ohtliku karistuslöögi ja sellele järgnes terav nurgalöök, kuid aastavahetusest saadik kaheksa mänguga vaid neli palli võrku lasknud Arsenali kaitseliin pidas. Seitsme minuti järel tuli esimest korda ohtlikult Arsenal, endine City mees Gabriel Jesus saatis löögi siiski alumisest nurgast napilt mööda. Initsiatiiv oli siiski kindlalt City käes ja 15. minutil suunas Nathan Ake nurgalöögi mõnelt meetrilt täpselt David Rayale sülle.

Veel enne pooltunni täitumist pidi City tegema sunnitud vahetuse, sest sääremarja vigastanud Ake asemele tuli Rico Lewis. Täpselt 30 minutit sai täis, kui Arsenali vasturünnaku lõpetas löögiga jälle Jesus – napilt mööda. Kuigi palli oli selleks ajaks vallanud võimsalt enam City, oli see Arsenalile juba kolmas pealelöök, sellal kui City oli saanud hakkama vaid ühega.

34. minutil eksis tagasisööduga väga ohtlikult Mateo Kovacic ja pall jõudis karistusalas jälle Jesusile, kes lasi siiski õige löögihetke mööda ja katse takerdus lõpuks kaitsjatesse. Alles 42. minutil suutis Joško Gvardiolile City poolt teist korda ohtu tekitada, ent tegelikkuses oli tegu üle jala läinud tsenderdusega, mille Raya lati alt suurema vaevata püüdis.

Teist poolaega oli mängitud vaid poolteist minutit, kui Kovacic palli tagumisest postist napilt mööda keerutas. 52. minutil oli jälle ohtlik Arsenal, ent Jesus ei ulatunud väravaesisel Bukayo Saka sööduni. City muudkui surus ja surus, Arsenal korraldas aeg-ajalt üksikuid poolohtlikke vastureide, ent väravat ei paistnud kuskilt. Alles 83. minutil avanes Cityl kuldne šanss – Gvardiol suunas nurgalöögi edasi tagumise posti juurde, kuhu oli vabana sööstnud Erling Haaland, ent norralane ei tabanud palligi. Nii märkis lõpuvile 0:0 viiki, mis sobis kõige rohkem tiitliheitluse kolmandale osalisele Liverpoolile. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kas Klopp kirjutas stsenaariumi?

Viik sobis mõistagi kõige paremini Liverpoolile, kes oli mõni tund varem saanud keerulises mängus 2:1 jagu Brightonist ja läheb nüüd uude nädalasse tabelijuhina. Teisalt ei olnud selles ka midagi üllatavat, et nii City kui ka Arsenali esmane eesmärk oli kaotust vältida.

Kõige paremini andsid kahe meeskonna eesmärkidest aimu teise poolaja topeltvahetused. City oli küll alustanud võrreldes avapoolajaga veidi aktiivsemalt, aga siiski pidi Pep Guardiola tunniajase mängu järel tooma platsile nii Jack Grealishi kui ka Jeremy Doku, et rünnakut elavdada. Seejuures võeti lisaks tavapäratult kahvatuks jäänud Phil Fodenile ära keskpoolkaitsja Mateo Kovacic ehk sisuliselt lisandus platsile üks ründav mängija.

Arteta vastas mõni minut hiljem seevastu kaitsvate värskendustega – pingilt tõusid Thomas Partey ja Takehiro Tomiyasu. Vasakkaitses Jakub Kiwiori asendanud Tomiyasu ülesandeks sai Doku peatamine ja kokkuvõttes tuli jaapanlane sellega kenasti toime, sest Doku äärelt prooviti palju, aga tulemust nappis.

Kuigi City valdas lõpuks palli 72 protsenti mänguajast ning tegi 12 pealelööki, saadi neist raamide vahele ametliku statistika järgi üksainus – Nathan Ake pealöök avapoolajal pärast nurgalööki. Arsenali meeskondlik kaitsetahe ja -võime olid eeskujulikud, kuid sama mure ehk ülekaalu vormimine väravavõimalusteks ja väravateks on Cityt sel hooajal kohati varemgi vaevanud. Märkimisväärne on seegi, et lõpu sai City 57-mänguline seeria, mille jooksul oli koduväljakul alati skoori tehtud.

2. Arsenal ei häbenenud olla vastase jaoks vastik

Sel hooajal kõik kaheksa senist liigamängu võitnud Arsenali kaubamärk on voolav ja ilus jalgpall, millest annavad tunnistust kas või kaks 5:0 ja kaks 6:0 võitu. Kui novembris Newcastle’ile kaotati, süüdistas Mikel Arteta vastaseid "antijalgpallis". Jättes korraks kõrvale lõppematu arutelu selle üle, misasi see kurikuulus "antijalgpall" üldse on (kas mängima peab alati ühtemoodi ja nii nagu teatud meeskondadele võitmiseks sobib?), on selge, et seekord valiti tavapärasest erinev taktika.

Avapoolaja keskel libises Kai Havertz sisse Stefan Ortegale, Gabriel Magalhaes niitis keskjoonel jalust Kevin de Bruyne ning Jakub Kiwior lükkas tseremoonitsemata pikali Bernardo Silva. Kõik see juhtus mõne minuti sees ning City leer eesotsas Guardiolaga läks üpris närvi, et neil mängida ei lasta. Kuid miks oleks Arsenal pidanud laskma?

Teise poolaja alguses tegid Arsenali mängijad mõne sekundi sees kolm viga järjest, millele järgnes City meestelt taas aktiivne kätega vehkimine ja kollaste kaartide nõudmine. Ent Arsenalile see ju sobis, nagu ka David Raya ajavenitamine lahtimängul. Hispaanlane tegi sellega algust juba avaminutitel, kuid sai Anthony Taylorilt kollase hoiatuskaardi alles 79. minutil.

Mullu kevadel pühkis City Etihadil Arsenali platsilt minema ja võitis 4:1. Nüüd oli Artetal plaan ja Guardiola sellele vasturohtu ei leidnud. Kui arvestada, et sügisel oli Arsenal kodus võidutsenud 1:0, võib öelda, et õpipoiss kavaldas seekord meistri üle.

3. Kellel on eelis?

Liverpoolil on nüüd tabelis 67, Arsenalil 65 ja Cityl 64 punkti. Kõigil on jäänud mängida veel üheksa kohtumist ja selle aja jooksul jõuab mõistagi palju juhtuda, ent mingeid eeldusi võib juba tegema hakata. Omavahelised mängud on esikolmikul seejuures käesolevaks hooajaks peetud. Võrdses seisus ollakse ka selle poolest, et kõik kolm jätkavad eurosarjades – Liverpooli ootab Euroopa liigas duell Atalantaga, Arsenal ja City lähevad Meistrite liigas kokku vastavalt Müncheni Bayerni ja Real Madridiga. Väikese lisakoormusena on City ainsana konkurentsis ka karikasarjas, kus tulekul poolfinaalid.

Jah, tõsi. Liverpool kerkis Opta statistikute hinnangul Cityst mööda ja suurimaks tiitlisoosikuks. Ent vaatame korraks ka numbrite taha.

Liverpooli kolm järgmist liigavastast on tabelipõhjas virelev Sheffield United, äsja neist karikavõistlustel jagu saanud ettearvamatu Manchester United ja keskmiku rollis olev Crystal Palace. Seejärel tuleb mängida Fulhami ja püsimajäämise nimel võitleva Evertoniga, hooaja lõpu eel aga ka West Hami, Tottenhami ja Aston Villaga, kes kõik võitlevad tõenäoliselt selleks hetkeks jätkuvalt eurokohtade nimel. Hooaeg lõpetatakse kodus Wolverhamptoni vastu.

Arsenali ootavad järgmistena ees väljalangemistsooni piiril kõlkuv Luton ning esikümnesse mahtuvad Brighton ja Villa. Wolverhamptoni külastamise järel võetakse Londoni derbides mõõtu Chelsealt ja Tottehamilt, kolmes viimases voorus on vastasteks Bournemouth, Manchester United ja Everton.

City võõrustab kolmapäeval Aston Villat, seejärel ootavad neid Palace ja Luton. Hooaja kuuest viimasest liigamängust neli peetakse aga võõrsil, kui vastasteks on Tottenham, Brighton, Nottingham Forest ja Fulham. Ise võõrustatakse Wolverhamptonit ja viimases voorus West Hami.

Kuidas kolme tiitlipretendendi graafikut subjektiivse pilgu läbi kokkuvõttes hinnata? Suures plaanis ollakse ikkagi võrdses seisus. Liverpoolil ja Cityl on vastaste seas neli ning Arsenalil viis tabeli ülemise otsa meeskonda, kuid teisalt võib palju sõltuda sellest, millisel vastasel kohtumise hetkeks midagi veel mängus on. Näiteks Arsenali eelviimase vooru kodumäng Manchester Unitediga ei pruugi külalistele eurokohtade plaanis selleks ajaks enam midagi tähendada. Tõenäosus, et tihe rebimine jätkub viimaste mängudeni, on arvestatav.

4. Mängu parim – Declan Rice

Rice’i jagus mängu jooksul nii kaitset julgestama kui ka rünnakuid algatama. Statistiliselt võis ju mitu City mängijat temast üle olla, aga kas platsilt lahkusid rahulolevamana Arsenali või City mehed? Pole küsimustki.