Luup peale | Flora tegi klubi ajalugu ja pikendas oma eurohooaega vähemalt kuue mängu võrra (1)

Eesti meister FC Flora jõudis Meistrite liigas teise eelringi. Foto: Brit Maria Tael

Tallinna FC Flora pääses klubi ajaloos esimest korda Meistrite liiga esimesest eelringist edasi, kui kodumurul saadud 2:0 võidule lisandus 3:0 võit võõral väljakul ja Malta klubi Hibernians FC alistati koondskooriga 5:0.

Kohtumise esimesed kümmekond minutit kulges samamoodi nagu eelmisel nädalal avamängus Tallinnas - kumbki ei riskeerinud, vaid mõlemad meeskonnad otsisid oma mängu. Hibernians proovis veidi kõrgemalt survestada, aga Florale see probleeme ei valmistanud.

Esimene ärev olukord oli 16. minutil, kui Flora väravavaht Matvei Igonen püüdis väravajoonelt Hiberniansi tsenderduse. Mõned minutid hiljem vajas Märten Kuusk tohterdamist, kuid Flora keskkaitsja pääses ehmatusega ja sai edasi mängida.

Flora nõelas 25. minutil kiirrünnakust, kui Sergei Zenjov jooksis palliga mitukümmend meetrit, jõudis karistusala juurde välja, kus mängis Rauno Sappineniga seina ja lahendas tiimikaaslase kannasöödu külmavereliselt - 0:1. Kolm minutit hiljem sai Martin Miller Konstantin Vassiljevi söödust karistusalast löögile, aga ei saanud palli raamidesse.

Zenjov teenis 31. minutil Hiberniansi karistusala lähistel Florale karistuslöögi, mida asus andma Vassiljev, aga võõrustajad klaarisid tsenderduse. Seejärel muutus Hibernians uljamaks ja viis rohkem mängijaid rünnakule, aga Flora vastas sellele järjekordse kiirrünnakuga, kui Sappinen sai vasakult äärelt jooksu, purjetas karistusalasse, kus tegi konksu ja lükkas palli Hiberniansi väravavahist mööda - 0:2.

36. minutil pani Igonen riskantse sööduga keerulisse olukorda Markus Soometsa, kes kaotas oma karistusala lähistel palli, aga Hibernians ei haaranud võimalusest kinni, sest löödi mõned meetrid mööda. See oli Hiberniansi esimene arvestatav väravavõimalus.

Teise poolaja alguses kinkis Hibernians palli Zenjovile, kes purjetas sellega karistusalasse, kuid ääreründaja löök ebaõnnestus ja väravavaht Nicholas Vella noppis palli probleemideta. Flora järgmisel rünnakul põrkas mänguvahend karistusalas Vassiljevile ette, aga ka maestro eksis.

Hibernians saabus teisel poolajale uue energiaga ja mängis palju julgemalt, aga Flora hoidis mängu enda kontrolli all, sest võõrustajatel kindlaid väravavõimalusi ei avanenud. Hibernansil olid mõned optimistlikud löögiüritused, aga Igonenil oli üpris rahulik teine kolmveerandtund.

Lisaks asus Hibernians teise poolaja keskpaigas palju agressiivsemalt mängima, kuid see neile edu ei toonud, sest leedulasest peakohtunik Manfredas Lukjancukas hoidis mängu ohjas ja karistas võõrustajaid järjepanu kollaste kaartidega.

Ka Floral teisel poolajal väravavõimalusi nappis. Esimene võimalus avanes alles 77. minutil, kui Zenjov kaitsjale üks-null ära ja toimetas palli värava ette, kuid Sten Reinkort ei suutnud seda raamidesse lüüa. Kaks minutit hiljem mängis Vassiljev Reinkorti löögile, aga seekord tõrjus ründaja löögi Hiberniansi väravavaht.

Kaks ei jäänud kolmandata ja Reinkort lahendas kolmanda võimaluse ära, kui sai 87. minutil keskjoone juurest Hiberniansi kaitsjate eest jooksu ja lõi palli esimese posti kõrvale - 0:3. Suurepärane realiseerimine ja suurepärane lõpplahendus kohtumisele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora kiirrünnakud

Tallinna Flora peatreener Jürgen Henn lubas avamängu järel, et võõrsil keskendutakse rohkem kiirrünnakute ülesvõtmisele ja lahendamisele, mis Tallinnas kõige paremini ei õnnestunud. "Nagu lubasin, siis neid harjutasime ja loodetavasti kandub see ka mängu edasi," lausus Henn enne korduskohtumist.

Tuleb välja, et hästi harjutati, sest need kandusid ideaalselt mängu edasi, sest nii Flora esimene kui ka teine värav sündis kiirrünnakust. Flora plaan õnnestus täielikult. Need olid Flora resultatiivsed kiirrünnakud, aga saab öelda, et ka Zenjovi ja Sappineni soolorünnakud.

Ka kolmanda värava saab lugeda kiirrünnaku arvele, sest Ojamaa leidis enda väljakupoolelt hea sööduga Reinkorti, kes jooksis keskväljalt karistusalani välja ja vormistas lõppseisu.

FC Flora ründaja Rauno Sappinen. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Mängu parim - Rauno Sappinen

Flora esiründaja lõi avamängus kaks väravat ja ladus edasipääsule vundamendi. Teises mängus jäi Sappineni arvele üks värav ja üks resultatiivne sööt ehk Eesti parim jalgpallur kindlustas Florale edasipääsu.

Sappinen oli esimesel poolajal väga aktiivne ja põhjustas Hiberniansi kaitsjatele peavalu. Teisel poolajal, kui pallid enam nii sageli  Flora ründajani ei jõudnud, polnud Sappinen eriti pildis, aga polnudki vaja, sest kõik oli juba tehtud. Sappinen vahetati 69. minutil eurosarjadebüüdi kirja saanud Sten Reinkorti vastu välja.

3. Varssavi Legia või Bodö/Glimt

Flora järgmise ringi vastane selgub paarist Varssavi Legia - Bodö/Glimt ehk minnakse vastamisi Poola või Norra meisterklubiga. Trumbid on veidi rohkem Legia käes, sest avamängus alistati norralased 3:2 ja korduskohtumine toimub kolmapäeva õhtul Varssavis.

Flora edasipääs tähendab seda, et Eesti meistril on tänavusel eurohooajal kindlustatud veel vähemalt kuus kohtumist, sest juhul kui Meistrite liiga teises eelringis saadakse kaotus, siis langetakse Euroopa liiga kolmandasse eelringi ja kui seal ka kaotatakse, siis tuleb Konverentsiliiga play-off'is olla edukas, et saada alagrupiturniirile.