Luup peale | Hädised slovakid aitasid Hispaanial endise hiilguse särama lihvida (Ukrainale edasipääs!) (0)

"Kuidas me täna NII head oleme?!" imestavad Koke ja 44 sekundit pärast mängu tulekut esimese puutega skoorinud Ferran Torres ka ise. Foto: Scanpix / Reuters / Jose Manuel Vidal

Kahe alagrupivooru järel kõigest kahe punkti peal olnud Hispaania koondis tõestas otsustavas heitluses Slovakkiaga, et "kuuldused nende surmast on tugevasti liialdatud", kui klassikuid tsiteerida. Suur 5:0 võit tõstis hispaanlased hoobilt tagasi turniiri võimalike soosikute sekka.

Mõlemas senises kohtumises ründavalt mänginud, palju palli vallanud ja võimalusigi tekitanud, ent väravate löömisega hätta jäänud Hispaania alustas isukalt ka Slovakkia vastu. Mängitud oli vaid paar minutit, kui Martin Dubravka pidi pareerima Alvaro Morata ohtliku tsenderduse, järgnenud pealelöök teiselt äärelt blokeeriti.

Mängukellal oli kümmekond minutit, kui esmakordselt pidi otsustavalt sekkuma peakohtunik Björn Kuipers. Poolkaitsja Jakub Hromada valmistus oma karistusalas palli puhtaks lööma, ent tema selja tagant välja lipsanud Koke sättis jala ette. Hromada tabas vastast ja ehkki Kuiper näitas algul viga hoopis slovakkide kasuks, soovitas VAR tal olukorrale ekraanilt veel ühe pilgu heita. Hollandlane käis videot vaatamas ja naasis sealt kindlameelse käeliigutusega – penalti!

11 meetri karistuslöökide võrku saamine on miskipärast sel turniiril kujunenud lööjatele üle keskmise raskeks ülesandeks. Kui eelmises voorus raiskas Poola vastu penalti Gerard Moreno, siis seekord lubati õnne proovida Alvaro Moratal. Löök oli küll tugev, aga mitte üleliia täpne ja ühtlasi väravavahi jaoks mugava kõrgusega ning Dubravka sai käed ette. Tegu on sel EM-il juba kuuenda löömata jäetud penaltiga üheteistkümnest katsest!

Hispaania kiituseks tuleb taas tõdeda, et nad jätkasid üritamist. Enne 20 minuti täitumist ei tabanud värava ees napilt palli ei Pablo Sarabia ega ka Pedri, korra sai pöördelt taas hästi löögile Morata, ent Dubravka seisis kindlalt ees.

Mängu saatuslik ja tagantjärgi vaadates pöördeline hetk saabus 30. minutil. Slovakid kaotasid oma väljakupoolel palli, Sarabia kauglöök tabas latti ja põrkas sealt kõrgele taevasse. Dubravka läks taevast alla langevat palli üle põiklati suunama, kuid pudistas selle hoopis oma väravasse.

Üheväravalises kaotusseisus pausile minek oleks slovakkidele kindlasti sobinud, aga Hispaania otsustas enda olukorda üleminutitel veelgi kindlustada. 2:0 värava sünnis mängisid taas suurt rolli slovakkide prohmakad – esmalt ei suudetud nurgalööki korralikult puhtaks lüüa, siis eksis väljatulekul Dubravka ja Moreno tõstis palli otsajoonelt varbaga tagasi värava ette. Seal ootas alles vahetult EM-i eel koondislaseks saanud "uushispaanlane" Aymeric Laporte ning kaitsjate pool valveta jäetud keskkaitsja suunaski palli peaga posti kõrvale, tehes neljandas koondisemängus juba ka skoori.

Teiseks poolajaks tegi Slovakkia peatreener Štefan Tarkovic kaks vahetust, tuues Hromada ja Ondrej Duda asemele Michal Duriši ja Stanislav Lobotka. Ründemäng elavneski pisut, kiiremini palli liigutades suudeti diagonaalsöötudega rünnakul rohkem vabu tsoone tekitada. Ent igasuguse lootuse, mis slovakkidel tärgata võis, lõikasid hispaanlased 56. minutil läbi kauni väravaga, mille üle olnuks uhke ka tiitleid võitnud eelmine põlvkond.

Vastaste kaitseblokk lõhuti kiirete liikumiste ja ristsöötudega ära ning Sergio Busquets leidis vasakult äärelt üksi jäänud Jordi Alba. Eesmise posti suunas lõiganud Morata tõmbas värava ees kahe kaitsja tähelepanu sekundi murdosaks endale ning sellest piisas Sarabiale, kes sai Laba madala sööud penaltipunkti juurest vabalt postipõrkega võrku suunata.

Sevilla tribüünidel löödi juba võidutants lahti ja tunni möödudes alles esimese korraliku – ent siiski meetreid väravast mööda läinud – pealelöögini jõudnud slovakkidel polnud pakkuda midagi, mis seda vaigistaks. Paisu tagant pääsenud hispaanlaste rünnakulust sai peagi jätku ning kui kolmas värav oli lihtsalt ilus, siis neljas juba kunstiteos.

Koke, Sarabia ja Pedri mängisid nurgalöögi nii efektselt lahti, et lollitasid ära korraga kaks Slovakkia kaitsjat. Sarabia söödu värava ette suunas sealt kannaga efektselt võrku äsja Morata asemel mängu sekkunud Ferran Torres, kellele oli tegu esimese pallipuutega. Veel mõni minut ja väravaesisest saginast sündis viieski tabamus, mis märgiti slovakkide poolkaitsja Juraj Kucka omaväravaks.

Et mäng oli selleks hetkeks ammu tehtud, said veel võimaluse platsil lustida ka hispaanlaste varumehed. Lõppskoor 5:0 viis Hispaania alagrupist kindlalt edasi, ehkki mitte võitjatena. Slovakkia pidi hästi alanud turniiri järel aga alla neelama eriti mõru pilli. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Hispaaniat maksab kõigil karta

Kahes esimeses mängus hoidis Hispaania kõvasti palli ja lõi palju peale, aga tegutses ikkagi justkui kammitsais. Tänases mängus oli oht, et kõik läheb vana rada pidi, vägagi olemas, sest Morata penaltieksimus ja Dubravka avapooltunni head tõrjed võinuks taas hispaanlastel jala värisema võtta.

Muidugi oli asjade vastupidises käigus oma roll ka slovakkide hädisel kaitsetegevusel, kuid Hispaania hoidis jalga gaasipedaalil lõpuni. Tähtis polegi niivõrd see, kas slovakkidele löödi kolm või viis väravat – oluline, et Hispaania ammutas sellest esitusest niisugust enesekindlust, mis lubab neil kohamängude eel unustada kõik turniirieelsed skandaalikiskumised.

Sama kehtib isiklikus plaanis Morata kohta. Tema personaalküsimust ühes kulunud naljadega stiilis "mitut võimalust üks mees värava löömiseks vajab?" on kedratud palju ja ka seekord võiks Juventuse ründaja esituse penaltieksimusele viidates ebaõnnestunuks tembeldada. Samas ei näita ükski protokollirida tema tarka liikumist hispaanlaste kolmanda värava olukorras või seda, et Dubravka omavärava puhul oli just Morata esimene, kes hispaanlastest teda survestama jõudis.

Ning loomulikult oli Hispaania jaoks võtmetähtsusega koroonaisolatsioonist vabanenud Sergio Busquetsi väärt partii. Ühe vastuolulisema tippjalgpalluri tiitlile pretendeeriv Busquets täitis kohtumise algul endale omaseks saanud rolli kõige tülgastavamate jalgpallis esinevate nähtuste esindajana, milleks on kohtuniku kallal näägutamine, vastaselt reaktsiooni välja provotseerimine ja siis virila näoga maas aelemine.

Ent kui peakohtunik Kuipers selgelt mõista andis, et need nipid tema peal ei tööta, keskendus Busquets sellele, mis teeb temast jätkuvalt maailma ühe parema kontrolliva poolkaitsja. Mänguohjad püsisid talle omasel nähtamatul moel nii kindlalt hispaanlaste kapteni käes, et kui ta paarkümmend minutit enne lõppu puhkama kutsuti, oli Slovakkia vastupanu ammu murtud.

2. Slovakkide mängukõver liikus langustrendis

Avamängus Poola vastu tõi Slovakkiale edu julge mäng. Teises kohtumises Rootsiga mõeldi ilmselt juba liialt viigipunkti ja ühes sellega võimaliku edasipääsu kindlustamisele ning nagu sel puhul sageli, anti esmalt käest initsiatiiv ja seejärel ka punktid.

Slovakkia esitus Hispaania vastu oli aga allpool igasugust arvestust. Esimesel poolajal ei õnnestunud neil organiseerida ainsatki korralikku rünnakut, rääkimata Unai Simoni värava ohustamisest. Hispaanlased vastasid 12 pealelöögiga, millest pooled läksid raamide vahele ja üks veel lisaks ka vastu põiklatti. Lõpuks ei saadudki ühtegi pealelööki raamide vahele ning ehkki

Peatreener Štefan Tarkovic vahetas juba esimese poolaja järel välja kaks võtmepositsioonidel tegutsenud mängijat, kuid sellest polnud kokkuvõttes vähimatki kasu. Kui turniiri eel lootsid slovakid, et uuest hooajast Rootsist Türki siirduv, aga mänguklassi poolest endiselt Euroopa tippliigade tasemel olev Marek Hamšik suudab nad kaugel vedada, siis nii ei läinud. Ka kaitseliini liidri Milan Škriniari ümber ei olnud mehi, kes teda piisavalt toetanuks, ning kui ränki prohmakaid asus tegema Dubravkagi, said slovakkidel lihtsalt trumbid otsa.

3. Kõige praagirohkem turniir?

Sel EM-il on määratud seni 11 penaltit, võrku on neist aga saadetud vähem kui pooled. Tegu on ebaloogilise näitajaga, kuna väravavahtidele esitatavad nõuded joonel püsimiseks ja eelkõige nende täitmise kontroll on tänu VAR-ile karmistunud.

Aga ometigi ei suuda ründajad palle võrku saada ehk peeglisse vaatamise koht on eelkõige neil endal. Oleks ju ometigi kurioosne, kui ka EM-i lõpuks oleks luhtaläinud löökide number suurem õnnestumistest! Seda ei saa aga sugugi välistada, sest kohamängudes on igal tabamusel eeldatavasti veelgi suurem kaal, millega kaasneb ühtlasi veel suurem lööja õlule langev närvipinge.

Samuti on enne F-grupi kahte viimast kohtumist alagrupiturniirilt juba kirjas kaheksa omaväravat, millest kolm on kantud väravavahtide nimele. Ent kui Lukaš Hradecky ja Wojciech Szczesny olid lihtsalt ebaõnnesõdurid, siis Dubravkal pole süüdistada mitte kedagi peale iseenda. Kangelasest patuoinaks saada on lihtne ja just Dubravka ränk prohmakas lõi otsustava mõra nii tema enda kui ka kaaslaste enesekindlusesse.

Pandeemiapausilt naastes olid meeskondade kaitseliinid rabedad ja väravaid kippus ka tippliigades, kus mängijate oskused ju ometigi tippklassist, varasemast rohkem tulema. EM-il kasvanud omaväravate arv peegeldab aga eeskätt seda, et mäng on läinud kiiremaks ja teravamaks ning väravale sööstva ründajaga võrreldes tihti taganeval ning seetõttu ebamugavamas positsioonis oleval kaitsjal on aina raskem eksimusi vältida. Võrdluseks: eelmisel, viie aasta tagusel EM-il sündis vaid kolm omaväravat.

4. Ukraina võis juubeldada

Et Rootsi pigistas viimasel hetkel Poola vastu võidu välja, kuulus alagrupi esikoht ikkagi neile. Vastaseks tuleb neile kas Ukraina või Soome, kusjuures ukrainlastele tähendasid E-grupi tulemused edasipääsu kindlustumist. Paberil on veel lahtine soomlaste saatus, kuid ime täitumiseks vajavad nad õhtustest F-grupi mängudest ulme valdkonda kuuluvaid üllatusi.

Esiteks peaks Prantsusmaa alistama Portugali vähemalt nelja väravaga ja lisaks sellele tuleks Ungaril alistada Saksamaa vähemalt nelja väravaga. Alles siis oleks Soomel võimalik oma väravate vahe võrreldes portugallaste ja sakslastega positiivseks pöörata. Seega selgub viimane edasipääseja ülima tõenäosusega just F-grupist.

Hispaania jaoks on lugu aga selge, sest nemad mängivad kaheksandikfinaalis nüüd Horvaatiaga. Ülemine tabelipool tõotab kujuneda alumisest selgelt võimsamaks, sest seal on lisaks hispaanlastele juba ka Belgia ja Itaalia, samuti lisandub sinna surmagrupi võitjameeskond.

Slovakkia - Hispaania 0:5 (0:2)
30. ov. Martin Dubravka, 45+3. Aymeric Laporte, 56. Pablo Sarabia, 68. Ferran Torres, 72. ov. Juraj Kucka

Realiseerimata penalti
: 11. Alvaro Morata
Hoiatused
: 12. Ondrej Duda, 90+4. Milan Škriniar - 40. Sergio Busquets, 60. Jordi Alba
Peakohtunik: Björn Kuipers (Holland)

Slovakkia: Dubravka, Pekarik, Šatka, Duda (46. Duriš), Škriniar, Hubocan, Hamšik, Haraslin, Kucka, Mak, Hromada (46. Lobotka).
Varus: Kuciak, Rodak, Valjent, Greguš, Weiss, Suslov, Benes, Hrošovsky, Hancko, Duriš, Lobotka, Koscelnik.

Hispaania: Simon, Azpilicueta (77. Oyarzabal), Busquets (71. Thiago), Morata (66. F. Torres), Koke, Moreno (77. Traore), Garcia (71. P. Torres), Alba, Sarabia, Laporte, Pedri.
Varus: De Gea, Sanchez, P. Torres, Llorente, Thiago, F. Torres, Gaya, Rodri, Ruiz, Olmo, Traore, Oyarzabal. 

E-alagrupi lõppseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
3
2
1
0
4:2
7
2.
3
1
2
0
6:1
5
3.
3
1
0
2
2:7
3
4.
3
0
1
2
4:6
1

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
UUS VOOR KOPUTAB UKSELE
ERINEVAD OTSUSED
SKOORIVAD EESTLASED
TÄNA EETRIS
TAMMEKALE TEINE VÕIT
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Paide Linnameeskond
7
5
0
2
15:8
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
13
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!