Luup peale | Kalju seljatanud Legion näitas, et neil on tõsi taga! (galerii!) (0)

Premium liiga on vinge ja kubiseb üllatustest! 2. voorus jäid võiduta kolm soosikut ning 3. vooruski on ots selles vallas lahti tehtud, sest kõrgliiga uustulnuk Tallinna JK Legion alistas võõrsil 2:1 mulluse pronksimeeskonna Nõmme Kalju, kes mängis enamiku kohtumisest arvulises vähemuses.

Kohtumise esimene hea võimalus avanes 6. minutil Marek Šatovile, aga Legioni ründaja löök ebaõnnestus ning Marko Meerits püüdis. Mõned minutid hiljem oli soodne šanss Kalju ääreründajal Aleksandr Volkovil, aga tasemel oli ka Legioni puurivaht Pavel Londak.

Pöördeline moment saabus 21. minutil, kui Kalju poolkaitsja Vladislav Homutov teenis tõsise vea eest punase kaardi ja jättis meeskonna arvulisse vähemusse. Legion realiseeris ülekaalu eduseisuks 34. minutil läbi Šatovi ning kuigi teisel poolajal omas esmalt paari teravat momenti Kalju, lõi kohtumise teise värava ikkagi Legion, kes suurendas eduseisu 80. minutil, kui tabas Artjom Artjunin.

Kalju poolkaitsja Sander Puri 85. minuti värav andis kodumeeskonnale lõpuminutiteks lootust, aga viigiväravaks enam jaksu ei jagunud. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kalju endised mehed võtmerollides

Legioni algkoosseisu kuulus neli endist Kalju jalgpallurit. Väravavaht Pavel Londak ja Nikolai Mašitšev mängisid Hiiul 2017-19, Andrei Sidorenkov 2016-17 ja Denis Vnukov 2010-12. Kõik need neli meest omasid Legioni tänases võidus tähtsat rolli.

Londak hiilgas 13. minutil ehk veidi enne Homutovi eemaldamist, kui tõrjus üks-üks olukorras Aleksandr Voklovi pealelöögi. Mašitšev oli 34. minutil see mees, kes andis resultatiivse söödu Legioni juhtima viinud Šatovile, Sidorenkov toimetas 80. minutil Kalju värava ette nurgalöögi (talle omase põrguliku vindiga), kust sündis 2:0 tabamus. Ning Vnukov meeskonna kaptenina juhtis võidukaid vägesid.

Meeste Kaljust lahkumise asjaolud on erinevad, aga endise koduklubi vastu mängimine on alati veidi erilise hõnguga. Magus oli võit iga Legioni mängija ja treeneri jaoks, ent sellele kvartetile mekkis see võit ilmselt natuke erilisemalt.

2. Legion sooritas küpsuseksami

Kohtumise varajasest või keskmises faasis arvulise ülekaalu saanud eeldatava autsaideri jaoks on võtmeküsimuseks pea alati suutlikkus muuta mängu üldist tonaalsust. Kas äraootav hoiak suudetakse vahetada pealehakkamisest pakatava vastu?

Kui jah, siis kas ründavam hoiak koos arvulise ülekaaluga õnnestub realiseerida ka värava(te)ks? Kui õnnestub saavutada ihaldatud seis (sõltuvalt olukorrast, kas edu või viik), siis kas suudetakse seda kaitsta? Käsitleme järgnevalt Legioni sooritust kõigi kolme ülesande lõikes eraldi.

Esiteks hoiaku vahetamine. See õnnestus Legionil igasuguste probleemideta. Nad olid mängus sees juba enne Homutovi eemaldamist ning vastase arvulisest vähemusest tekkinud tühi ruum kasutati seejärel oskuslikult ära. Enesekindla ja täpse söödumängu toel saadi ohjad üha enam enda kätte.

Teiseks värava(te) saavutamine. Homutovi eemaldamist ja Marek Šatovi 1:0 tabamust lahutas kuraditosin minutit. Töö kiire ja korralik, aga ka tark ja kaval. Kogenud Nikolai Mašitšev haistis väga hästi, et äsja vahetusest sekkunud Amir Natho, kes oli edurivist madalale laskunud, et rünnaku algatamises kaasa lüüa, võttis olukorda liiga muretult (äkki polnud veel mängutempoga kohanenud?).

Mašitšev pani Natho surve alla ja sai pallile jala vahele. Ning seda, kes näeb vaeva, soosib ka õnn. Mašitševi puutest jõudis pall Kalju kaitsjate vahele, kus asus Šatov. Kohtumise alguses ühe üpris soodsa olukorra luhanud ründaja realiseeris kindlalt ja viis Legioni 1:0 juhtima.

Kolmandaks eduseisu kaitsmine. Esimesel poolaja lõpusirgel polnud Legionil sellega mingeid probleeme – arvulises vähemuses Kaljul puudus idee ja isu. Vaheajalt tulles nõmmekate hoiak paranes. Mängiti hoolikamalt ja hoogsamalt, mille toel teeniti standardolukordi ja traageldati kokku korralikke rünnakuid.

Legionil oli paaril puhul õnne (Londak tõrjus 63. minutil Natho karistuslöögi posti ja 69. minutil läks Igor Subbotini pealöök napilt väravast mööda), aga kaitsemäng oli kokkuvõttes piisavalt tasemel, et eduseisu kaitsta. 80. minutil lõi Legion hoopis ise standardolukorrast värava ning kuigi Sander Puri värav muutis lõpuminutid külaliste jaoks närviliseks, peeti surve all vastu.

Kokkuvõttes tähendas see Legioni jaoks küpsuseksami edukat sooritamist. Peatreener Denis Belovi sõnastatud eesmärk esinelikust on endiselt väga-väga lennukas, aga mulluse pronksimeeskonna alistamine on märk, et Legionil on olemas koosseis, kogemused ja oskused, et Premium liigas igale vastasele sisukas lahing anda.

3. Homutovi 100% välditavad punased triibulised

Kui Ukraina poolkaitsja Vladislav Homutov eelmise aasta suvel Kaljuga liitus, tekitasid tema esimesed esitused küsimärke, kas kvaliteet on ikka piisav. Neile vastas Homutov peagi ammendavalt, et on küll. Kalju sai endale korraliku põhikoosseisu sobiva mängumehe. Aga punased triibulised said nad tema tõttu juba teist korda.

Euroopa liiga kolmandas eelringis kohtus Kalju mullu mäletatavasti Luksemburgi klubiga Dudelange. Avamäng kaotati võõrsil 1:3, mis polnud ühestki otsas hea, aga jättis ikkagi väikese lootuse alles. See kustus kordusmängu 34. minutil, kui Homutov teenis täiesti tarbetul moel oma teise kollase kaardi ja jättis meeskonna vähemusse.

Tema tänane punane kaart oli ilmselgelt kohtumise võtmemoment ning sarnaselt mullu Dudelange'i vastu teenitule 100% välditav. Ukrainlasel polnud mingit põhjust tollesse episoodi sedavõrd hooletult minna. Hüppe pealt korgid ees Stefan Tšendeile põlve ei jätnud kohtunikule Joonas Jaanovitsile muud võimalust kui punane kaart taskust koukida. See oli õpikunäide ja lihtne otsus.

4. Mängu parim – Marek Šatov

Võimaluste poolest võinuks Legioni ründaja lüüa rohkemgi kui ühe värava, aga see ei tähenda, et 26-aastane Šatov ei vääriks kiitust. Ta kasutas talle avanenud võimaluse ära ning oli tähtsas tollis ka 2:0 tabamuse puhul. Et autsaider saaks soosikust jagu, on alati vaja ka meest, kes värava(d) ära vormistaks. Legionil oli Šatovi näol see mees olemas.