Luup peale | Kalju tegi vana head Kaljut ja pani hambutu Tuleviku murule siruli (0)

Kalju sai tähistada ka maikuus Viljandis peetud kohtumises. Nii läks ka täna. Foto: Liisi Troska

Nii kummaliselt kui see ka ei kõla, siis täna, 30. juunil pidasid Nõmme Kalju ja Viljandi Tulevik TNTK jalgpalliväljakul Premium liiga esimese vooru kohtumise. Kalju ei jätnud midagi juhuse hooleks ja võttis kindla 5:1 võidu.

• Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või uudise alt!

Kalju haaras ohjad enda kätte sisuliselt esimesest ohtlikust võimalusest - kaheksandal minutil tõstis Vladislav Homutov palli üle Tuleviku kaitsjate, Alex Matthias Tamm kattis nahkkera hästi Gerdo Juhkami eest ja suunas selle viljandlaste väravasse, seisuks 1:0.

27. minutil olid taas lähedal nõmmekad - Kaspar Paur konksutas äärel ära Daniil Petrunini ja andis värava ette madala palli, kuid penaltipunkti lähistele uhkesse üksindusse jäänud Tamm lajatas palli ühe puutega üle värava.

Tuleviku ründetegevus püsis hambutuna, kuid Kalju teadis täpselt, mille järele täna tuldi. 33. minutil teeniti keskväljal karistuslöök, mille Igor Subbotin kiirelt ja ootamatult lahti mängis; Pavel Marin liikus palliga edasi ja virutas selle umbes 25 meetri pealt Marten Ritsonile püüdmatult ristnurka. Antud tabamusest võib kujuneda ka väga tugev kandidaat kuu ilusaima värava valimisel.

Loetud minutid hiljem kärises Tulevik taas - Kazeem Bolaji selja taha avanenud Aleksandr Ivanjušin andis terava tsenderduse värava ette ja Homutov sai otse õhust ka lööki proovida, kuid sel korral oli Tuleviku kaitseblokk veel ees.

40. minutil andis täna oma selle hooaja esimesed Premium liiga minutid kirja saanud Ivanjušin aga keskväljal ebaõnnestunud söödu. Selle lõikas vahelt Nikita Komissarov, kes kaitsjate vahelt Kristjan Kase leidis, kuid Giannis Tsivelekidis jõudis olukorda piisavalt lappima, et Tuleviku ründaja löök väravale ohtu ei kujutaks. Kuigi minut hiljem jõudis Tulevik taaskord kasti, fikseeris abikohtunik Sander Saga olukorras suluseisu.

Teise poolaja algusest polnud kulunud pooltteist minutitki, kui Kalju lõi kolmanda. Platsi parempoolsest tsoonist andis Paur värava ette madala palli, Tuleviku kaitsjad unustasid Homutovi täiesti üksinda ja ukrainlane pani palli külma rahuga võrku.

Tulevik ja kärisemine käisid täna kokku nagu Saaremaa ja tuulikud ning järgmine tõestus sellest saabus 55. minutil. Homutov sai umbes 22 meetri kaugusel väravast Marinilt söödu, võttis rahulikult ette ja kõmmutas palli Ritsoni värava vasakusse nurka, seisuks juba 4:0.

74. minutil jõudis Tulevik auväravani, kuid tehnilise ilu poolest kvalifitseerub selline sooritus ilmselt nii mõnegi liigataseme võrra madalamale. Komissarov oli Kalju kaitsjatest ümbritsetud, pusis ja pusis, pall põrkas vastu Aleksandr Kulinitši ja seejärel kukkus Komissarov ise kuidagi ebamääraselt palli otsa, mispeale see väravasse veeres ning Tulevikule vähemalt natukeseks mingitki rõõmu pakkus.

Kümme minutit hiljem oli Tuleviku kaitsefopaa aga taas platsis. Esmalt tuli Ritson kaljukate pikale söödule edukalt vastu ja lükkas palli ründaja nina eest ära, kuid otse Marinile jala peale. Puurilukk jooksis oma värava poole tagasi, Marin pani teele kauglöögi, mille keskkaitsja Atanda aga vastu tasakaalu kaotanud Ritsonit lõi; sealt põrkas pall omakorda täiesti üksinda olnud Kaarel Ustale, kes selle võrku veeretas.

Kuigi lõpuminutitel keesid meeste emotsioonid korra ka veidi üle (sellest lähemalt neljandas tähelepanekupunktis), ei jõudnud kumbki meeskond rohkem sihile ja kohtumine lõppes Kalju 5:1 võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju mängis nime vääriliselt

Nõmme Kalju. Kahekordne Eesti meisterklubi, viimased kümme hooaega järjepidevalt Eesti meistritiitli nimel heidelnud sats. Nende tänavused esitused on aga pannud vutisõpru kulme kergitama ja küsima, et kas Nõmme Kalju väärib ikka (Eesti mõistes) tippklubi nimetust või on nad koha Premium liiga kõrgemas seltskonnas jäädavalt Paide Linnameeskonnale kaotanud?

Täna näitasid Kalju jalgpallurid, et sellised kahtlused on alusetud. Tuleviku vastu mängiti nagu oma parimatel päevadel (loe: paar aastat tagasi) ja viljandlased jäid selgelt hätta. 74. minuti intsident tuletas küll veidi meelde nõmmekate selle hooaja esitusi, kuid üldpilti see ei muutnud.

Kalju ainsaks peavangutusajendiks on aga tabelis olev punktiarv. 16 peetud kohtumise järel ollakse kolmandal kohal olevast Paidest seitsme punktiga maas, mängu lõppemise hetkel liidripositsioonil olev Levadia on 11 punkti kaugusel, lisaks on mõlemal meeskonnal ka üks lisamäng varuks. Antud ülevaate ilmumise ajaks on tõenäolisim liidripositsiooni haaraja Flora, kes Paide alistamise korral Kaljut juba 12 punktiga edestab.

2. Seni Tulevikku tassinud mehed täna ei tassinud

Kui üldiselt on Tuleviku hooaja eel tehtud täiendused tänavu kõvasti kiidusõnu kogunud, siis täna ei olnud nende esitused just eriti säravad. Viljandlaste mänguplaanis on tugev rõhk pandud teravatele ja kiiretele välismaalastele, kes kaitsjatele ohtralt peavalu peaks valmistama.

Kalju ei ole muidugi nõrk vastane, kuid Tuleviku plaan jäi täna absoluutselt realiseerumata. Mängu eel võinuks pidada nende potentsiaalikaimaks nõelamise kohaks vasakut äärt, kus viimastes mängudes ohtralt teravust loonud Kazeem Bolaji oli vastamisi tänavu Premium liigas esimesed minutid saanud Aleksandr Ivanjušiniga.

Ivanjušin tuli aga eeskujulikult toime ja hoidis Kazeemi kindlalt oma taskus, laskmata tal tekitada sisuliselt ainsatki ohtlikumapoolset võimalust. Viljandlased ei leidnud lahendusi ka mujalt - Herol Riibergi esitus oli tema tavapärasega võrreldes nõrk, mõningaid teravusi loonud Kristjan Kask ja Kaimar Saag i-le samuti täppi panna ei suutnud.

3. Mida mänguaeg edasi, seda oma värava poole liikus viljandlaste nõrk koht

Avapoolaja vältel oli Tuleviku ründemäng tahtejõuetu, saamatu ja sisuliselt läbikukkunud. Võimalusi ei tekitatud, rääkimata löökideni jõudmisest. Kalju kontrollis keskvälja ja lõi kaks väravat, võinuks tegelikult ka rohkem lüüa ja juba avapoolaja järel võidu kotti panna, kuid see jäi siis veel tegemata.

Nõmmekate õnneks ulatas Tulevik teisel poolajal neile ründefaasis ise abikäe, sest kuigi Viljandi ründavad mängijad tegid esimese poolaja järel oma esituses teatavad korrektuurid, kandus ebakindlus ja jõuetus nüüd üle kaitseliini.

3:0 värava olukorras kohe teise poolaja alguses keerasid kaljukad kogu vastaste kaitseliini lihtsalt ümber sõrme. Kaspar Pauri söödu ajal oli keskkaitsja Atanda Ogungbe positsioonist täielikult väljas, Kalju ründaja Alex Matthias Tamm tõmbas teise keskkaitsja Gerdo Juhkami endaga kaasa (pallist eemale), mis jättis Vladislav Homutovile karistusalasse sisuliselt viiemeetrise raadiusega tühja ringi, kus ta rahulikult toimetada sai ja palli ka võrku pani.

Kahetise maigu jättis suhu ka Kalju viimane värav, kui Atanda klaaris Pavel Marini kauglöögi äärmiselt ebaõnnestunult vastu tasakaalu kaotanud Ritsonit ja Kaarel Ustale jäi vormistamise vaev. Lihtsad, rumalad ja äärmiselt välditavad eksimused käisid täna paraku Tuleviku esitusega kaasas.

4. Kalju jäi lollil kombel kaptenist ilma

Käimas oli kohtumise esimene üleminut ja lõppskoor oli juba vormistatud, kui Arc-En-Ciel Mintongo esmalt Aleksandr Kulinitši puute järel murule langes ja seejärel Kalju kapteniga ka rinda pistma läks. Olukord päris kähmluseks ei kujunenud, aga kollane kaart kerkis Juri Frischeri taskust küll. Lisaks Tuleviku mehele sai selle ka Kulinitš.

Nõmme Kalju 29-aastane kapten olukorraga absoluutselt leppida ei tahtnud ja jäi veel pärast lõpuviletki Frischerilt aru pärima, et mille eest tema ikkagi kaardi sai. Kulinitši pahameelest ja siirast nördimusest tuleb ka täielikult aru saada, kuna midagi eriti provokatiivset ega kollase kaardi väärilist ta Mintongole tõepoolest ei teinud.

Nõmmekate nördimust kasvatab aga veelgi suuremaks fakt, et antud kollane kaart oli Kulinitši jaoks selle hooaja neljas, mis tähendab automaatselt järgmiseks kohtumiseks mängukeeldu. Järgmine mäng leiab aga aset 18. juulil, kui A. Le Coq Arenal kohtutakse tabeliliider FCI Levadiaga, ning see kohtumine on tiitli- ja medaliheitluse seisukohast Kalju jaoks kulla hinnaga. Paraku tuleb neil seal kaptenita läbi ajada.

5. Mängu parim - Vladislav Homutov

"Puudub võitlusvaim ja midagi seal Nõmme Kalju meeskonnas on valesti. Võin vabalt ette öelda, kes panust ei anna - Homutov seal keskel võiks täitsa vabalt pingil olla ja keegi teine võiks tema tööd teha, laiutab käsi ja jutustab liiga palju," lajatas ETV otseülekandes endine jalgpallur Rimo Hunt, kui Kalju viis päeva tagasi rahvusstaadionil Floraga mängis.

Homutov vist kuulis Hunti. Igal juhul ei olnud täna tema puhul panuse mitteandmisest haisugi - võitlustahe, mängurõõm ja väravanälg saatsid iga tema liigutust ning kahel korral ta jala ka valgeks sai. Mehe siirast rõõmu pärast neid tabamusi oli tõeliselt vinge näha.

"Viva, viva, Ukra-ina!" tervitasid tema tabamusi tribüünil mängule kaasa elanud Roosad Pantrid. Ehk saigi Homutov jõudu rahvuskaaslaste eileõhtusest vägiteost, kui ukrainlased EM-finaalturniiri kaheksandikfinaalmängus rootslastele lisaaja esimese üleminuti väravast tuule alla tegid?

Vladislav Homutov vedas Kalju täna võidule. Foto: Gertrud Alatare (arhiiv)

30. juunil kell 18 EJL-i TNTK jalgpalliväljakul

Nõmme Kalju FC - Viljandi JK Tulevik  5:1 (2:0)
8. Alex Matthias Tamm, 33. Pavel Marin, 47., 56. Vladislav Homutov, 84. Kaarel Usta - 74. Nikita Komissarov

Väravasöödud: 8. Vladislav Homutov, 33. Igor Subbotin, 47. Kaspar Paur, 56., 84. Pavel Marin - 74. x
Hoiatused: 44. Igor Subbotin, 67. Mihhail Babitšev, 90+1. Aleksandr Kulinitš  - 90+1. Ganiu Atanda
Mänguolud: +25, päikesepaisteline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras