Luup peale | Kalju X-faktor sähvatas taas, Levadia nukker seeria jätkub (galerii!) (1)

Premium liiga 35. vooru kohtumises läksid A. Le Coq Arenal vastamisi FCI Levadia ja Nõmme Kalju, kelle jaoks oli see juba selle hooaja seitsmes omavaheline mäng. Seni viis kaotust ja ühe 0:0 viigi teeninud Levadia jäi võiduta ka täna, sest mäng jäi 1:1 viiki.

• Vaata Oliver Tsupsmani galeriid siit või artikli alt!

Kohtumist alustas paremini Levadia, kes asus juhtima 19. minutil, kui Mark Oliver Roosnupp lõpetas vasakul äärel sooritatud pika soolo kavala löögiga esimesse nurka. 27. minutil oli Roosnupul hiilgav võimalus lüüa 2:0 värav, kui Juri Tkatšuki pikk sööt Kalju kaitseliini taha üllatas Ivan Lobaid. Roosnupp lipsas läbi ja pääses trahvikastist vabalt löögile, aga Pavel Londak tõrjus.

Levadia jätkas domineerimist. 35. minutil teeniti vasakult äärelt soodsalt kohalt karistuslöök, 37. minutil saadi kolm-kaks rünnak ning 38. minutil apelleeris Igor Subbotiniga kontaktis olnud Gando penaltile. Teine värav jäi aga Levadial löömata ning 39. minutil Kalju viigistas. Trahvikasti toimetatud karistuslööki tabasid kolm mängijat, kuniks pall põrkas ette Vladislav Homutovile, kes kõmmutas selle esimese puutega ristnurka.

Sarnaselt esimesele oli Levadia üritavamaks pooleks ka teisel poolajal. 50. minutil lõi teravalt peale Nikita Andrejev, aga Londak tõrjus. Seejärel lõid mõlemad meeskonnad ühe värava napist suluseisust (esmalt Kalju 60., siis Levadia 68. minutil). Kohtumise lõpusirgel oli üritavamaks pooleks Levadia, mis andis omakorda võimalusi ka Kaljule, aga väravad jäid löömata.

90+3. minutil lükkas Londak lati alt ära Pavel Marini pealöögi. Levadia sai veel kaks nurgalööki, ent võiduväravat kodumeeskond lüüa ei suutnud. Nukker seeria jätkub. Kaljust pole nad jagu saanud 10 järjestikuses kohtumises. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju X-faktor hoidis nad hõbedavõitluses sees

Levadia peatreeneri kohusetäitja Vladimir Vassiljev sõnas päev enne mängu, et Kalju on suutnud tänavu Levadiaga peetud duellid enda kasuks pöörata tänu X-faktorile. Lõpuvile järel võib tõdeda, et see X-faktor aitas Kaljut ka täna, sest oma ainsast tõeliselt heast võimalusest lõid nad värava. Levadial oli korralikke väravavõimalusi rohkem ja (taas) ka mänguline ülekaal, aga võitu ei saadud.

Viimati suutis Levadia Kalju alistada 2018. aasta aprillis. Seejärel on vastamisi oldud kümnes mängus, millest mitte ükski pole Levadia võiduga lõppenud. Tänane viik tähendab, et hõbeda ja pronksi saatus otsustatakse viimases voorus.

Praegu Levadiale ühe punktiga kaotav Kalju tõuseb teiseks kui: 1) nad viigistavad kodus Tartu Tammekaga ja Levadia kaotab Paide Linnameeskonnale, 2) nad alistavad Tammeka ja Levadia ei saa jagu Paidest. Olgu lisatud, et FCI Levadia on oma senise ajaloo jooksul Eesti meistrivõistlustel kahe parema seast välja jäänud ainult kolm korda.

2. Artjom Komlov kasutas võimaluse hästi ära

Levadia usaldas sel hooajal Premium liigas esimest korda põhikoosseisu 17-aastase ründava poolkaitsja Artjom Komlovi. Esiliigas duubelrivistuse eest tänavu 26 mänguga 13 väravat löönud Komlov on seni kõrgliigas saanud platsile vaid vahetusest. Neljal puhul ja alati olukorras, kus mäng oli juba tehtud ja Levadia võit kindel.

Artjom Komlov kuulus esimest korda Premium liigas Levadia algkoosseisu. Foto: Oliver Tsupsman

Komlovi ainuke selle hooaja tõsisem kondiproov oli kevadises karikavõistluste veerandfinaalis Paide Linnameeskonna vastu, kui Aleksandar Rogic ta põhikoosseisu määras. Toona jäi Komlov nähtamatuks ja vahetati 62. minutil välja. Täna andis Levadia peatreeneri kohusetäitja Vladimir Vassiljev septembris 17. sünnipäeva tähistanud noormehele uue võimaluse ja esitus oli oluliselt parem kui kevadises mängus Paidega.

Kui 6. minutil paistis Komlov silma liigse tahtmisega, tehes keskväjal tarbetult jõulise vea Andri Markovitšile, siis edaspidi oli tema panus korralik. Levadia 1:0 väravale sai Komlov kirja resultatiivse söödu. Kuigi 90% vaevast nägi autor Mark Oliver Roosnupp, täitis Komlov oma töölõigu (ühe puutega pikk seinasööt mööda äärt spurtinud Roosnupule) eeskujulikult.

35. minutil teenis Ivan Lobai just Komlovile tehtud vea eest kollase kaardi ja kaks minutit hiljem röövis Levadia meeskonna noorim liige keskväljal palli Deniss Tjapkinilt ning viis meeskonna kontrarünnakule, mille lõpetas ise mööda läinud pealelöögiga.

Kokkuvõttes oli Komlovi tänane esitus hoopis kõvemast puust kui aprillis Paide vastu näidatu, mis oli ka loogiline, sest tippmängijaks sirguda ihkav teismeline peabki poole aastaga tegema tuntava arenguhüppe. Levadia peab nüüd järgmiseks hooajaks meeskonda komplekteerides Komlovi huvisid arvestama ja reserveerima talle eeldatavas rotatsioonis koha, mis võimaldab teenida edasiseks arenguks vajalikud minutid.

3. Kas võõrtööjõud Ukrainast on pikaaegne lahendus?

Teist hooaega Kaljus mängiva Ukraina äärekaitsja Andri Markovitš on end tõestanud kui asjalik leegionär. Tegemist on Kalju põhikoosseisu usaldatud liikmega. Iseasi, kas äärekaitsja on positsioon, kuhu pole võimalik Eestist mängijaid leida või neid kasvatada, aga las see arutelu praegu jääda.

Suvel täiendas Kalju oma koosseisu veel kahe Ukraina jalgpalluriga. Edurivimängija Vladislav Homutovi (21) ja keskkaitsja Ivan Lobaiga (23). Meeste vanus viitab, et ilmselgelt ei toodud neid ainult hooaja lõpuks auke lappima, vaid lootusega, et neist kujunevad Markovitši eeskujul Kalju põhimängijad.

Vladislav Homutov lõi teist mängu järjest Kalju eest värava. Foto: Oliver Tsupsman

Peatreener Roman Kožuhhovski on sügise jooksul mitmel puhul mõista andnud, et medalivõitluse kõrval tegeletakse ka järgmiseks hooajaks meeskonna komplekteerimisega. Hooaja eelviimane voor on õige koht järelduste tegemiseks.

Homutovi osas on see lihtne – pikakoivalise ja kergelt ebastandardse edurivimehe näol on tegemist hea mängumehega, kes on end kolme kuu jooksul tõestanud. Narr, kui Kalju temaga koostööd ei jätkaks. Lobaiga on olukord keerulisem. Õhuvõitlusvõimu ja jõudu ukrainlasel jagub, aga kiirus on kehvapoolne ja küsimused on üleval ka mängutarkuse osas.

Hetk varem tabas Roosnupp palli, mis lendas Kalju väravasse. Foto: Oliver Tsupsman

4. Mängu parim – Mark Oliver Roosnupp

Levadia värava autor näitas eriti esimesel poolajal lennukust, mis tema mängust vahepeal puudus.