Luup peale | Kokku lapitud Kuressaare hoidis Premium liiga kohast kinni (galerii!) (2)

FC Kuressaare pääses Premium liiga üleminekumängude kordusmängus Maardu Linnameeskonna vastu varajase ehmatusega, võites lõpuks 4:2 ja kahe mängu kokkuvõttes 9:5.

Esimese üleminekumängu hullumeelne väravatesadu näis kohe jätkuvat ka Kuressaares, sest Maardu muutis avaminutid väga ärevaks ning mõlema värava all sündis ridamisi ohtlikke olukordi. Maardulased nõelasid eriti teravalt kiirrünnakutel ning ühest sellisest sündis ka nende juhtvärav, kui Vladislav Ogorodnik läkitas 7. minutil Vitali Gussevi tsenderduse ühepuutelöögiga lati alla - 0:1!

Kümne minuti järel saavutasid saarlased aga mängu üle kontrolli ning Maardu ei suutnud kuni poolaja lõpuni enam ohtlikuks muutuda. Kuressaare viigistas seisu 32. minutil, kui Sten Penzev pääses pika positsioonirünnaku lõpuks peaga seitsmelt meetrilt täiesti vabalt löögile ning suunas Rasmus Saare tsenderduse tagumise posti kõrvale - 1:1!

Teise poolaja alguses sai Mattias Männilaan kaks väravavõimalust järjest ning kui esimeses olukorras suutis Vitali Teleš oma meeskonna päästa, siis 59. minutil oli ka tema võimetu. Sander Laht saatis ideaalse tsenderduse tagaposti, kuhu Männilaan õigeaegselt liikus ja palli mõnelt meetrilt tühja võrku koksas - 2:1

Selg konkreetselt vastu seina, hakkas Maardu võtma üha suuremaid riske ning jõudis mitmel korral ka väravale lähedale, aga suures plaanis oli pinge kadunud, sest külalismeeskond vajanuks edasipääsuks tol hetkel koguni nelja väravat. Peagi muutis nende olukord veel lootusetumaks, sest 78. minutil pani Sander Lahe ülepuusalöök Männilaane tsenderduse järel sahisema - 3:1. Ning 81. minutil jõudis Männilaan ise Lahe söödust sihile, sooritades täpse löögi 15 meetrilt - 4:1. Lõppskoori vormistas 86. minutil Vadim Aksjonov, pöörates end kastis kaitsjate vahelt löögile ja keerutades täpse palli tagumisse nurka - 4:2Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Teleš tagasi, Kure kaitse segamini

Maardu sai rivistada üles sisuliselt oma parima koosseisu, sest eelmise mängu ainus oluline puuduja Vitali Teleš seisis seekord postide vahel. Kuressaare hõredad read hõrenesid aga veelgi, kui keskkaitsja Sören Kaldma pidi tervislikel põhjustel pingile jääma ning teda asendas sel hooajal Premium liigas vaid üksikuid minuteid kogunud Sten Penzev. Ainsaks mängukõlbulikuks Kure varumeheks oli väravavaht Roland Kütt, kes toodi 84. minutil kindlas eduseisus väljakule ründajaks!

Olulisematest mängumeestest tundis Kuressaare üleminekumängudel puudust keskkaitsjast Ranon Kriisast, värskelt klubi aasta mängijaks valitud keskväljamootorist Sander Seemanist ja universaalsest Rauno Tutkist. Lisaks puuduvad juba pikemalt kaitseväeteenistuse tõttu Mairo Miili ja Joonas Soomre.

Just keskkaitsjatega on saarlastel eriti kitsas käes, sest kaitsekolmiku tavalistest liikmetest on rivis vaid Märten Pajunurm. Tema kõrval tegutsesid vähe mänguaega saanud Tanel Neubauer ja tavaliselt keskväljal mängiv Elari Valmas. Penzev võttis sisse koha rünnakul Mattias Männilaane kõrval ning Sander Laht ja Silver Alex Kelder pidid tegutsema tavapärasest madalamal.

Maardu väljakumängijad olid samad, mis avamängus, kuid peatreener Algimantas Briaunys tõstis mehi väljakul ringi, asendades 3-5-2 taktika 4-1-4-1-ga.

2. Pingipoisi unelmate sünnipäev

Täna oma 19. sünnipäeva tähistanud Sten "Penzema" Penzev oli teeninud Kuressaare särgis kahe aasta jooksul kokku täpselt 128 mänguminutit Premium liigas. Ometi leidis ta end nüüd suurte koosseisuprobleemide tulemusel hooaja otsustavas mängus algkoosseisust ning seda enda jaoks harjumatul kohal - tavapärane äärepoolkaitsja ja ka kaitses mänginud nooruk paigutati rünnakule.

Ja tulemus? Ülioluline viigivärav, mis sündis meisterliku sooritusega ning võttis meeskonna peade kohalt suured pinged maha.

3. Premium liiga - Esiliiga 10:5

Viimasest üheteistkümnest korrast ainult ühel on Premium liiga üleminekumängudel võidutsenud Esiliigast üles pürgiv meeskond – 2014. aastal võitis Viljandi Tulevik tänu võõrsilväravale Jõhvi Lokomotivi.

Enne viljandlasi saatis üleminekumängudel edu esiliiga tiime 2008. aastal, mil Paide Linnameeskond võitis Pärnu Vaprust. Tolle hooaja järel toimus statistiliselt järsk nihe, sest pärast 2005. aastal kümne meeskonnaga meistriliigale üleminekut olid ülestulijad võidutsenud esimesel neljal aastal järjest. Pärast seda aga, nagu öeldud, on esiliiga meeskondadel kirjas vaid üks triumf.

Tähelepanelik lugeja märkab ehk, et üks aasta on sellest arvestusest justkui puudu? Tõepoolest, 2017. aastal jäid üleminekumängud sootuks pidamata, kui Sillamäe Kalev heideti Premium liigast välja ning samal ajal panid FC Levadia ja FC Infonet leivad ühte kappi.

4. Kure kui üleminekumängude kunn

Olid ajad, mil FC Kuressaaret kutsuti jo-jo-klubiks, sest nad pendeldasid pidevalt meistri- ja esiliiga vahet. Tänaseks on see maine endalt maha pestud, aga õige napilt – selle asemele on tekkimas üleminekumängude spetsialisti staatus.

Saarlased on mänginud Premium liiga üleminekumänge kolmel hooajal järjest ja võitnud seal nii FC Elvat, Pärnu Vaprust kui ka nüüd Maardut. Lisaks mängiti meistriliiga üleminekumängudel ka 2002. aastal, mil alistati Kohtla-Järve Lootus, 2010. aastal, kui kodus võetud 3:0 võidu toel pidi neile alla vanduma Kiviõli Tamme Auto ning aasta hiljem, kui neile kaotas Infonet. Lisaks on mängitud ka 2005. ja 2007. aastal, mil jäädi alla Lasnamäe Ajaxile ja Nõmme Kaljule.

Niisiis olid selle nädala kohtumised Kuressaare jaoks ühtekokku juba kaheksandad kõrgliiga üleminekumängud, millest on võidetud kuus.

5. Nüüd on tõepoolest kõik

Koroonaviirus sundis korduvalt tänavuse liigahooaja formaati muutma ning mänge edasi lükkama või ära jätma. 13. detsember on lõpuks see kuupäev, kuhu rekordiliselt pikk Eesti välihooaeg välja venis, kui mitte arvestada jaanuarisse lükatud Kuressaare ja FC Flora karikamängu.

Kahtlemata on ka Maardu ja Kuressaare mängijatele kergenduseks lõpuks ometi puhkama pääseda. Eriti vaevaline peaks sedavõrd pikk hooaeg olema just amatöörmängijatele, kellele on tihe jalgpallikalender eraelu ja tavatöö jaoks niigi koormavad.

Hooaeg venis lõpuks nii pikaks, et Kuressaare klubi hooaja pidulik lõpetamine leidis aset eile ning kogu esindusmeeskond käis seal veebiülekandes toetajaid tänamas. Seega tõmbasid saarlased hooajale joone alla veel enne seda, kui oli isegi teada, mis liigasse meeskond uueks aastaks kvalifitseerub.

6. Mängu parim - Mattias Männilaan

FC Florast laenul olev ründaja tegi Kuressaare eest teise muljetavaldava esituse järjest, olgugi et võimaluste realiseerimisega ei saa ta kummaski üleminekumängus rahul olla. Täna võitles ta mängu jooksul terviseprobleemidega, aga oli sellele vaatamata pidevalt Maardu kaitsjatele pinnuks silmas ning lõi lõpuks kaks väravat, millele lisandus üks väravasööt.