Luup peale | Kure ründas, Aland pani hullu ja Trans lõi väravaid (0)

Narva Trans kirjutas Premium liiga tabelisse hooaja kolmanda võidu, alistades kodus FC Kuressaare 2:0, olgugi et külalistel oli tegelikult rohkem väravavõimalusi.

Saarlased alustasid oluliselt paremini ja pidanuks 20. minutil ka juhtima asuma, kui Ranon Kriisa pikendas Mairo Miili niigi pikka audisisseviset ning Silver Alex Kelder pääses viielt meetrilt karatelöögile, aga ei tabanud korralikult palli.

Trans suutis ajapikku mängu võrdsustada ning lõi oma esimese võimaluse kohe ka väravaks, kui 39. minutil põrkas pall penaltipunkti juures ette Iriele, kes selle mängijate vahelt posti kõrvale läkitas.

Teisel poolajal oli Kure sunnitud üha rohkem üritama, mis esialgu näis Transile hästi sobivat, sest hoopis narvalaste vasturünnakud olid ohtlikumad.  Viimasel pooltunnil vallandus aga Kuressaare poolt tõsine turmtuli ning sinnamaani ainsagi tõrjeta läbi ajanud Richard Aland pidi otsustavalt mängu sekkuma.

Kui aga ise ei löö... 75. minutil survestasid Transi värsked vahetusmehed Martin Käos ja Nikita Zagrebelnõi edukalt vastaste väljakupoolel Rasmus Saart, kes söötis otse Käosele jala peale. Too leidis kiire sööduga Eduard Golovljovi, kes näitas realiseerimise osas Kuressaarele eeskuju, tõstes terava nurga alt palli üle Magnus Karofeldi.

Kuressaare ei olnud veel lootust matnud, aga pall keeldus endiselt sisse minemast ja nii tuli vastu võtta seitsme vooru jooksul juba kuues kaotus. Trans aga lõpetas selle mänguga kahemängulise kaotusteseeria. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Alandi hullumeelne seeria

Teise poolaja keskel tegi Richard Aland Transi väravasuul paarikümne minuti sees neli hiilgavat tõrjet ja sekkus veel kahel korral otsustavalt, et Kuressaare kuival hoida.

59. minutil oli Mattias Männilaan vahelt lõikamas Irie nõrka tagasisöötu, aga Aland jõudis hästi vastu ja klaaris ohu.

62. minutil tegi Aland oma mängu esimese tõrje, tuues välja Mairo Miili tsenderduse järel Silver Alex Kelderi poolt viielt meetrilt sooritatud löögi.

68. minutil noppis Aland palli Sander Lahe jala pealt, kui too oli Miili läbisöödu järel kaitseliini seljataha pääsenud.

69. minutil suunas Kelderilt superpassi saanud Männilaan ühe puutega palli vasturutanud Alandist mööda, kuid Transi väravavaht suutis sellest hoolimata viskudes palli nurgalöögiks tõrjuda.

Järgnenud nurgalöögi järel 70. minutil pikendas Ranon Kriisa Lahe tsenderdust ning Männilaan suunas palli peaga ristnurga suunas, aga jällegi ilmus eikusagilt välja Aland, kes palli minema lükkas.

81. minutil jõudis Kelder kümne meetri kaugusel väravast palli endale ette võtta ja korraliku löögi sooritada, aga kuidagimoodi suutis Aland jällegi end vahele upitada. Jätkuolukorras saatis Männilaan viielt meetrilt palli väravast mööda.

2. Miili(sed) audid on tagasi!

Ajateenistuse tõttu sel hooajal varasemalt vaid kümme mänguminutit teeninud Mairo Miil naasis täna ootamatult põhikoosseisu, asendades Oliver Rassi, kes puudus ilmselt tervislikel põhjustel. Miil võttis koha sisse keskkaitses, kust Rauno Tutk suundus omakorda Rassi kohale keskväljal. Hoolimata keskkaitses tegutsemisest usaldati ikkagi Miili kanda audisissevisked, millega ta omale eelmisel aastal kõvasti nime jõudis teha.

Tänavu on Kuressaare Miili autidest puudust tundnud, sest kui eelmisel aastal löödi audijärgsetest olukordadest konkurentsitult rohkem väravaid (6) kui ükski teine meeskond, siis tänavu pole saarlased autide järel veel sihile jõudnud.

Miil esines tuntud headuses nii audivisetel kui ka muudes elementides, olles osaline mitmete ohtlike olukordade sünni juures. Väravad jäid Kuressaarel sündimata, aga seda mõistagi mitte keskkaitsja süül.

3. Narva leegionäride karussell

Nikita Zagrebelnõi, üks ohtratest Transi talvistest täiendustest, pääses täna esmakordselt meeskonna pingiotsale. See ei näita siiski mitte seda, et võõrleegionäridega oldaks alt mindud, vaid see on põhjustatud hoopis piirangust, mis lubab kanda mänguprotokolli ainult viis mängijat, kes ei ole Eestis treenitud mängijad (ETM-id). Transis on selliseid mängijaid kokku seitse, mida on sihilikult kahe võrra rohkem kui lubatud korraga kasutada. See omakorda on toonud kaasa omapärase rotatsiooni, kus võõrleegionäride puhul on üldjuhul kaks varianti: nad kuuluvad kas põhikoosseisu või puuduvad üldse koosseisust. Täna oli esmakordne juhus, kus mitte-ETM alustas pingilt, kõigis seitsmes eelnevas liigamängus on viis välismeest Transi algrivistusse kuulunud.

24-aastane Venemaa paremäär Zagrebelnõi on olnud see õnnetu, kes seni rotatsioonist välja jäänud. Temaga koos on pidanud mänge kõrvalt vaatama tavaliselt kas ründaja Nikolai Vdovitšenko või albaanlasest keskkaitsja Kristi Marku. Marku kaotas oma koha 0:5 kaotusmängus FC Flora vastu, kus ta juba vaheajal välja vahetati, ja jäi kõrvale ka täna. Kuna Deniss Poljakov kandis samal ajal mängukeeldu, avaneski Zagrebelnõile lõpuks võimalus koosseisu pääseda. 66. minutil toodi ta ka vahetusest platsile ning kuigi väga palju selle ajaga silma paista ei õnnestunud, näitas ta end vähemalt tööka ja energilise kaitsjate survestajana.

4. Transil murekohti jagub

Hoolimata ilusast tulemusest, näitas tänane mäng selgelt, et Transil jagub ka kuhjaga murekohti. Esiteks tuleb teadmiseks võtta, et valitud 4-4-2 taktika ei toiminud Kure vastu, sest keskväljal mängivad saarlased eriti agressiivselt ning ka pikad pallid ette langevad valdavalt kolme keskkaitsja saagiks. Nii ei jõudnud pall peaaegu üldse Eduard Golovljovi ja Nikolai Vdovitšenkoni, kes ees tühja jooksid. Kui teisel poolajal 4-4-1-1 peale üle mindi, toimis rünnak pisut paremini, sest Aleksandr Zakarljuka on keskvälja ja ründaja vahel asendamatu vahelüli. Mäng lõpetati aga hoopis 5-4-1 plaaniga, sest Kure surve oli niivõrd tugev, et selle ohjeldamiseks läks vaja kolmandat keskkaitsjat.

Kõige suuremaks murekohaks ongi kaitse, mis kärises tabeli viimase meeskonna vastu pidevalt ja peab Alandile selle nullimängu eest kõvasti välja käristama. Eelkõige on probleemiks keskkaitsjate kiirus või õigemini selle puudumine, mis lubas Kuressaare läbisöötudel ikka ja jälle paanikat tekitada. Paraku ei ole Transil ka kuigi palju alternatiive, sest esimene asendus Kristi Marku näol ei ole sugugi kiirem. Noored Daaniel Maanas ja Sergei Kondrattsev on seni aga vaid näpuotsaga võimalusi saanud.

5. Mängu parim - Richard Aland

Lühikese ajaga tehtud neli tõrjet ja kaks vastutulekut olid võtmetähtsusega, et Trans sellest mängust puhta nahaga pääses.