Luup peale | Legion ei suutnud Tammekat mänguliselt murda, aga penaltist piisas (galerii!) (0)

TJK Legion kirjutas tabelisse teise järjestikuse võidu ja põhjustas Tartu Tammekale hooaja esimese kaotuse, võites tänu teise poolaja alguses realiseeritud penaltile 1:0.

Tammeka alustas paremini, lükates esimesed kümme minutit oma kaitseliini ees palli ja dikteerides sealtkaudu kogu mängu. Kolm korda jõuti ka poolohtlikult löögile. Legion reageeris aga kiiresti, muutes oma esialgse 4-3-3 taktika samuti 4-4-2 peale, misjärel mäng võrdsustus.

Heitlus kujunes sirgjooneliseks ja kuigi võinuks eeldada, et võitluse peale suunatud jalgpall on Legionile harjumuspärasem, siis pigem avanesid võimalused ikkagi Tammekale. Tristan Koskor pääses Kevin Mätase söödu järel nurga alt läbi ja Igor Dudarev pääses peaga hästi löögile Mihkel Järviste karistuslöögist, aga lätlasest puurilukk Ivans Baturins oli mõlemal puhul jaol.

38. minutil sundis Artjom Artjunini karistuslöök ka Tammeka väravavaht Karl Johan Pechteri tõsisele tõrjetööle, aga see jäi sisuliselt ka Legioni avapoolaja ainsaks olukorraks. Legion ei suutnud mänguliselt terve kohtumise jooksul ainsatki mainimistväärt võimalust tekitada.

Ometi sai Legion teise poolaja alguses oma tahtmise, kui Igor Dudarev tabas seljatagant Kirill Nesterovi jalga ning Nikita Andrejev realiseeris järgnenud penalti kindlalt. Seejärel dünaamika jälle muutus, Legion muutus selgelt kontrollivamaks ja Tammeka meeleheitlikumaks ning nüüd oli omakorda kodumeeskond see, kes kuidagi võimalusi luua ei suutnud.

Kodumeeskond sai surve peale alles viimasel veerandtunnil pärast Andrejevi rumalat eemaldamist. Legioni ründaja proovis keskjoone juures auti suunduvat palli katta, kuid kasutas Sander Kapperi vastu tarbetult palju jõudu ning teine kollane kaart koos punasega oli tõsiasi.

Juba mõned minutid hiljem murdis Patrick Genro Veelma sooloslaalomiga trahvikasti ja jõudis ka löögile, kuid see põrkas Artjom Artjunini kaudu tagumisest postist mööda. Veelgi parema võimaluse sepistasid (ja luhtasid) vahetusmehed, kui teisel lisaminutil suunas Martin Jõgi kahelt-kolmelt meetrilt üle värava Andre Paju terava söödu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Noored ründeässad tekitavad peavalu

Aleksandr Šapovalov Legionist ja Kevin Mätas Tammekast on noored ründajad, kes sel hooajal jõuliselt esile tõusnud, kuid kel on väga keeruline üle mängida vastavalt Nikita Andrejevit ja Tristan Koskorit. See pakub treeneritele kõvasti mõtteainet: kas tuua noorukid vahetusest, proovida neid muudel positsioonidel, minna üle kahe ründajaga taktikale või lihtsalt roteerida ründajaid julgemalt? Täna lasti mõlemad korraga platsile müttama ja kuigi kumbki ei suutnud otseselt särada, ei langenud nad ka sugugi ansamblist välja.

Loetletud variantidest ainus, mis siiani üldse kõne alla pole tulnud, on heas hoos Koskori ja Andrejevi roteerimine. Nii on nüüd vaja otsustada, kas ründepaar jääb keskväljavõimu arvelt paika või jätkub ründevalikute peavalu ka edaspidi.

2. Tammeka jääb ohtlikult õhukeseks

Koguni 20 Legioni ja ainult 13 Tammeka mängijat on pääsenud sel Premium liiga hooajal põhikoosseisus väljakule. Tõsi, Legion on pidanud ka oluliselt rohkem mänge kui Tammeka, kuid fakt on see, et tartlaste mängijatering on oluliselt õhem. Sellega võivad kaasneda suured ohud, kui vigastused meeskonda tõsiselt räsima hakkavad, aga probleemid võivad tekkida ka ilma selleta, sest edasilükatud mängude tõttu tuleb meeskonna mängugraafik erakordselt tihe ning tahes-tahtmata vajavad mängijad vahel hingetõmbeaega, et füüsiliselt ja vaimselt taastuda. Lisaks on alati teatud ohud seotud tiimisisese konkurentsiga.

Tammeka ei ole tegelikult juba aastaid üleminekuturul kvantiteeti taga ajanud, kuid koosseisu liigõhukeseks muutumist on suudetud vältida tänu uute noormängijate esiletõusule. Tänavu ei ole oma noored veel näidanud võimekust põhikoosseisukohale konkureerida, kuigi Nõmme Unitedist laenatud Mätas on küll kiirete väravatega esile tõusnud. Lihtsamaks ei tee noormängijate esiletõusu mõistagi ka see, et koroonaviirus on pannud Esiliiga ootele, mistõttu puudub võimalus noori duublis sisse mängitada. Samal ajal on Tammekat juba tabanud olulisi vigastusi ning jätkuvalt on väljas nii Taijo Teniste kui ka Reio Laabus.

3. Kõige ettearvamatum tiim Premium liigas

Legion roteerib aga vägagi julgelt ning vaid kaks meest - keskkaitsjad Sigitas Olberkis ja Artjom Artjunin - on alustanud kõiki seniseid mänge. Tõeliseks komplimendiks tehtud tööle on see, et Legioni kvaliteet ei ole seejuures oluliselt kõikunud, vaid pigem on esinetud püsivalt kõrgel keskmisel tasemel.

Legioni valitud tee rajaneb võimsale meeskonnasisesele konkurentsile ja siiani on see ka toiminud, hoides varvastel nii kogenud võtmemängijad kui ka pakkudes piisavalt võimalusi näljastele noorukitele. Legion on juhtumisi olnud ka üks vigastuste poolt enimräsitud meeskondi, sest tänasestki mängust jäid eemale koguni viis potentsiaalset põhimeest. Sügav ja ühtlane meeskond aitab neil sellega suuremate muredeta toime tulla.

Valmisolek muudatusteks ei seisne aga ainult koosseisuvalikutes, sest Legion vangerdab ka taktikalise skeemiga ning kasutab mängijaid julgelt erinevatel positsioonidel (näiteks Šapovalov on mänginud nii äärel, toetava ründajana kui ka tipus, Sander Puri aga nii keskväljal kui ka äärel). Kõige selle tulemusel on Legioni algkoosseisud sel hooajal vaat et kõige keerulisemad ennustada.

Tänagi alustas Belov ühe asetusega, aga sättis juba kümne minuti järel nupud ringi, asendades 4-3-3 skeemi 4-4-2ga, Sander Puri suundus keskväljalt äärele ja Aleksandr Šapovalov läks äärelt ründesse.

4. Mängu parim - Artjom Artjunin

Legioni kollektiivselt üsna säratust esitusest võib välja tuua mõned kaitsemehed, kel olid suured teened nullimängu hoidmises. Iseäranis hästi paistsid seekord silma Artjunin ja Nikolai Mašitšev, kellest esimese kasuks langevad kaalukausid tänu 80. minutil tehtud otsustavale löögiblokeeringule.