Luup peale | Legion tegi hooaja parima mängu, aga Paidelt punkti(de) saamiseks sellest ei piisanud (galerii!) (0)

Hadji Drame pealelöök leidis 2. minutil tee sihini läbi Legioni meestesumma. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 10. vooru oodatuimas matšis võõrustas tabeliliider Paide Linnameeskond neljandal kohal asetsevad Tallinna Legioni ja võitis 1:0 tänu Hadji Drame 2. minuti väravale. Legion valdas palju rohkem palli ja oli üritavam pool, ent liidrite väravat lahti muukida ei suutnud. Samuti polnud neil jälle penaltiõnne.

Paide asus juhtima kiiresti. Nurgalöök mängiti lahti Andre Frolovile, kelle tsenderdus jõudis pärast Legioni meeste rikošetti otsajoone juures luuranud Henri Anieri. Premium liiga resultatiivseim ründja vedas palli korraks värava suunas ja mängis siis kauni söödu 14 meetri peale, kus Hadji Drame selle välisküljega efektselt võrku pani.

Pärast kaotusseisu jäämist võttis Legion mängu nii enda kätte, kui see tabeliliidri vastu võimalik on (loe: paar kontrarünnakut Paidel muidugi tekkis). Lahtised pallid langesid ikka ja jälle punastes särkides meeste saadiks ning duellideski olid nad Paide mängijatest ahnemad ja agressiivsemad. Kõige selle tulemusel tekkisid ka võimalused.

17. minutil murdis Kirill Nesterov pahemalt läbi ja mänis terava palli värava ette. Sander Puri pääses löögile, aga Karl Mööl suutis Eesti koondislast piisavalt segada, et löögist puudus ramm ja Mattias Sapp tõrjus. 20. minutil andis paremkaitsja Artur Šarnin jõulise tsenderduse. Legioni vasakäär Leonid Arhipov võitis õhuduelli ja lükkas palli ette Nikita Andrejevile, kes pääses tulistama, aga lõi mööda.

Nikolai Mašitšev lõi kaugel, aga Sapp püüdis. Paide keskkaitsja Ishaku Konda teenis Arhipovile tehtud vea eest kollase kaardi ja pärast Pavel Dõmovi kaunist söötu vasakult triblama pääsenud Sander Puri proovis kaugelt, aga löök läks mööda. 37. minutil pidi tõrjuma ka Ivans Baturins, kui kaugelt lõi Paide mängujuht Sergei Mošnikov, aga üritavamaks pooleks oli selgelt Legion.

Tõsi, kuna Paide päralt oli eduseis ja enda karistusalas suudeti asjad pigem kontrolli all hoida, siis Legioni intensiivsus ei tekitanud Paides paanikat. Selget ebamugavust aga küll, sest palju toredam oleks ju palli vallata ja eduseisu nautida. Seda Legion aga Premium liiga liidrile ei võimaldanud. Vaheajalt naastes jätkus mäng samas võtmes.

55. minutil pani Šarnin trahvikasti järjekordse kvaliteetse tsenderduse ning vasakult karistusalasse lõiganud Nesterov pääses otse õhust proovima, aga löök läks üle jala. Legion lükkas sisse järgmise käigu, kui tõi platsile Aleksandr Šapovalovi, kelle takistamisel teenis Hindrek Ojamaa õige pea kollase kaardi, aga sellist tõeliselt väga-väga head võimalust Legion tekitada ei suutnud.

Paide teise poolaja esimene rünnak, mida passib ka rünnakuks nimetada, leidis aset alles 75. minutil, kui Henri Anier võttis omaks Siim Aeri pika palli ja leidis osava kannasööduga tema selja taga trahvikasti sööstnud Mošnikovi. Poolteist nädalat tagasi samal staadionil Nõmme Kalju vastu 90+10. minutil võiduvärava löönud poolkaitsja proovis vinditada tagumisse ristnurka, aga Baturins tegi väga hea ühe käe tõrje.

Paide jõudis 2:0 väravale veel lähemale 81. minutil, kui Mošnikov mängis palli vahetusest sekkunud Sekou Camarale, kes oli Baturinsiga silmitsi, ent lõi latti. Legion tõi platsile ka Albert Prosa ehk paiskas rünnakule kõik jõud, mis neil võtta olid, aga abi sellest polnud. Konkreetset väravavõimalust ei tekitatud.

87. minutil apelleeriti penaltile, kui German Šlein kuulutas üle staadioni, et Martin Kase tiris ta särgist pikali, aga vile vaikis. Legion oli sunnitud tõdema, et hooaja parim mänguline esitus ei olnud täna piisav, et Paide käest punkte saada. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Paide võit pani Flora ja Levadia kiruma

Kaheksast mängust seitse võitu ja üks viik. Selle saldoga Paide praegu Premium liigat juhib. Neist võitudest koguni neli on üheväravalised, mis näitab meeskonna kõva karakterit. Viljandi Tulevik alistati 1:0 90+3. minuti väravast, FC Kuressaare sama tulemusega penaltist, Nõmme Kalju tänu 90+10. minuti väravale ning nüüd Legion vaatamata terve kohtumise väldanud vastase survele.

Florat ja Levadiat ehk Paide ainsaid rivaale tiitivõitluses, võttis tänane kohtumine kahtlemata kiruma, sest liidri punktikaotused on tema jälitajate jaoks väga oodatud sündmused. Eriti siis, kui ise on just ootamatult moel punktidest ilma jäädud nagu Flora, kes eelmisel nädalal võõrsil Viljandi Tulevikuga 3:3 viiki mängis.

Mida vängemalt Flora ja Levadia kiruvad, seda magusam ja väärtuslikum iga selline üheväravaline või muus mõttes raskelt tulnud võit Paide jaoks on. Meenutagem, et Paidel on vigastustega väljas terve rida mängijaid (Deabeas, Siim Luts, Edgar Tur, Joseph Saliste, Abdul Yusif Razak, Kevin Kauber, Raimond Eino). Iga laatsaretist naasja annab Paidele jõudu juurde ja mida väiksema punktikaoga vigastuskriis üle elatakse, seda tugevamat platvormi edasiseks hooajaks omatakse.

2. "Ta tõmbas mind särgist." ja "Davai, kehtestame ennast!"

Kuna Premium liiga kohtumisi peetakse endiselt ilma publikuta (niipea pole selles vallas kahjuks ka muutusi oodata), siis on eriti hästi kuulda, mida mängijad ja treenerid platsi peale ütlevad ja hüüavad. Paide treenerite jutt reetis näiteks, et kuigi initsiatiivi loovutamine oli nende mänguplaani sisse kirjutatud, siis mitte sellisel määral, nagu see tegelikkuses aset leidis.

"Davai, kehtestame ennast!" hõikas Vjatšeslav Zahovaiko 28. minutil platsile ning käratas mõni hetk hiljem juba hoopis kurjemal toonil: "Teine pall, hei!", sest nende võitmisega oli Paide tõesti terve kohtumise vältel hädas. Nagu ka palli hoidmisega, millele viitas Anieri 35. minuti anuval häälel kaaslastele edastatud palve: "Proovime Sergeid palliga leida!".

Paide kasutas täna sama 4-2-3-1 asetust, millega Zahovaiko üllatas mõned nädalad tagasi FCI Levadiat. Tolles mängus loovutas Paide teadlikult initsiatiivi ja panustas kontrarünnakutele. Taktika toimis hiilgavalt, sest avapoolaeg ja mäng võideti 4:0. Mängijate valikust tulenevalt oli taktika täna sama, aga sooritusest nappis energiat.

Legioni ridadest kostunud põnevaim tsitaat kuulus German Šleinile, kes teatas pärast 87. minutil Paide karistusalas juhtunud intsidenti kohtunikule: "Ta tõmbas mind särgist!" Kordused viitasid, et pigem Kase seda tegigi. Kas kohtunik seda nägi? Või jäi see tema hinnangul lubatu piiresse? Šleini mängusärk oli igatahes kohtumise järel turja pealt rebenenud.

Penaltiõnnega on Legionil tänavu ikka väga kehvasti. Kui Florale 1:2 alla jäädi, lõid vastased võiduvärava ekslikult vilistatud penaltist. Täna jäi Legion aga ilmselt ise penaltist ilma.

3. Kas tegu oli tippmänguga?

Paide - Legion kohtumisele eelnenud ažiotaaž oli selle duelli ajaloo kõige kõvem, sest kunagi varem pole need kaks meeskonda kohtunud olukorras, kus üks on Premium liiga tipus ja teine liikumas selgelt kursil, kus kahe eelmise hooaja esineliku lõhkumine poleks üllatus.

Kas siinkirjutaja poolt eelvaates Premium liiga tippmänguks liigitatud Paide – Legion vastas ootustele? Jah, vastas küll. Tegu oli väga hea tempoga kohtumisega, mille käigus nägi rohkesti tehnilist osavust ja võistkondlikku kvaliteeti. Seda oli hea vaadata!

4. Paide ületas oma tavapärast kollaste kaartide mahtu 2,5-kordselt

Enne tänast oli Paide teeninud seitsme mänguga 14 kollast kaarti ehk keskmiselt kaks hoiatust mängu kohta. Täna saadi aga koguni viis kollast kaarti, kusjuures mitte ühegi kohta ei saa öelda, et see oleks antud kergelt, vaid kõik tulid ikka asja eest. Põhjus lihtne: Legioni hoogsate rünnakute peatamisega oldi raskustes ja kohati tuli seda teha hoiatuste hinnaga.

5. Mängu parim – ramadaani kiuste kaitses hiilanud Ishaku Konda

Kui Legion suutnuks kätte saada viigi, mida nad mängupildi põhjal oleksid väärinud, kuuluks see auhind ilmselt keskväljal kiiresti palli liigutanud Pavel Dõmovile, kelle innukas, osav ja täpne söödumäng oli peamine põhjus, miks Legion suutis Paide nii hästi surve alla panna. Aga kuna see surve ei osutunud viljakaks, kuulub kohtumise parima aunimetus Paide keskkaitsjale Ishaku Kondale.

Kuigi kohtumise alguses tegi Konda palliga paar apsu, söötes palli Legioni mängija jalale, tuleb tema esitust 90 minuti lõikes hinnata selge plussiga. Eriti tõhus oli ta õhuvõitlustes, kus Nikita Andrejev täna edu ei saavutanud.

Konda soorituse muudab eriti muljetavaldavaks asjaolu, et sarnaselt Hadji Drame ja Sekou Camaraga peab ta alates 12. aprillist ramadaani. 12. maini kestev paastukuu tähendab, et päikesetõusust päikeseloojanguni ei sööda ega jooda (segi mitte vett).