Luup peale | Levadia kaotas jälle, agressiivne Kalju vääris võitu (galerii!) (6)

Nõmme Kalju alistas 2:1 FCI Levadia. Foto: Oliver Tsupsman

Premium liiga 9. vooru ja esimese ringi viimases kohtumises hankis kriisis vaevelnud tiitlikaitsja Nõmme Kalju kaua igatsetud palsami, kui alistas Hiiu staadionile kogunenud 537 pealtvaataja ees 2:1 FCI Levadia, kelle jaoks see oli teine järjestikune kaotus.

Täpselt nagu nädal tagasi Tallinna derbis Flora käest saadud 1:2 kaotuse puhul, võis Levadia seegi kord end võimaluste realiseerimata jätmise eest sõidelda. Esimese 25 minuti jooksul pääsesid karistusalas kaks korda soodsalt löögile Nikita Andrejev, korra Joao Morelli ja Jevgeni Budnik, ent väravaraamidele pihta ei saadud.

27. minutil sai Levadia õiguse oma selle hooaja kaheksandaks (!) penaltiks, aga teist mängu järjest jäeti see realiseerimata, sest Vitali Teleš tõrjus Jevgeni Budniku löögi. Üheksa minutit hiljem viis üllatuslikult algkoosseisu kuulunud Peeter Klein Kalju juhtima ning 58. minutil duubeldas Kaspar Paur hea ülepuusalöögiga eduseisu.

Levadia lõi 71. minutl värava tagasi, kui Gando mängis üle Andrei Markovitši ning andis söödu trahvikasti keskele, kus Vladimir Avilov ei saanud hakkama Andrejevi valvamisega, kes tabas. Aga hiilgavat võimalust 2:2 viigiväravaks Levadia tekitada ei suutnud. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kalju uus agressiivsus ehk Peeter Klein > Liliu

Reedesel pressikonverentsil kostus Kalju peatreeneri kohusetäitja Roman Kožuhhovski suust mitmel puhul termin "agressiivsus" ning nõmmekate tänasest esitusest seda ei nappinud. Alg11, kuhu kuulus sel hooajal enne tänast Premium liigas 37 minutit mänguaega saanud ja mitte kordagi põhikoosseisu kuulunud Peeter Klein, kunas kõrgliiga mullune parim väravakütt Liliu jäi teist mängu järjest pingile, pani kulmu kergitama.

Mida sellega taotleti, ilmnes juba esimesel minutil, kui Klein asus koheselt Levadia kaitsjatega kehakontakti otsima. Samas võtmes jätkas ta terve esimese poolaja ning tahet end platsil füüsiliselt kehtestada ja Levadia jaoks ebamugavaks teha kumas läbi ka teiste Kalju mängijate tegutsemisest. Ent kõige tipmise mängijana tegutsenud Klein oli selle hoiaku ilmekaim kehastus.

Kalju ja Kleini agressiivsus polnud pahatahtlik või ebasportlik, aga selgelt märgatav. Tõsi, teise poolaja 10. sekundil pingutas Klein sellega üle, kui tegi suure hoo pealt vea Dmitri Kruglovile, mille tõttu pidi Levadia kapten kohtumise lõpuks 73. minutil pooleli jätma. Kohtunik Kristo Tohver karistas Kleini kollase kaardiga, kuigi Levadia mehed nõudsid punast. Telekorduste põhjal oli otsus õige.

Agressiivsem mäng kahevõitlustes ja enda väljakul kehtestamine olidki peamised märksõnad, mis eristasid Kožuhhovski juhendatud Kaljut eelmise peatreeneri Sergei Frantsevi ametiaja viimastest mängudest. Brasiillase Liliu trumbiks jõuline mäng ei ole ja seetõttu ta end ka pingilt leidis, kuigi põhjuseid võib muidugi olla teisigi.

Kleini põhikoosseisu lülitamisega tabas Kožuhhovski täna naelapea pihta, sest just tema lõi 36. minutil 1:0 värava, mis andis initsiatiivi Nõmme meeskonnale ja pani Levadia surve alla. Aga pikas plaanis peab Kalju leidma ka lahenduse, kuidas Liliu taas põhikoosseisu integreerida, sest tema oskused on Premium liiga kontekstis vahetusmehe rolli jaoks liiga head.

2. Levadiat vaevasid teist mängu järjest samad sümptomid

Kohtumise esimene poolaeg oli Levadia vaatevinklist võttes justkui koopia nädala eest Lillekülas mängitud Tallinna derbi teisest poolajast, kus Levadia tekitas arvukalt võimalusi, aga ei suutnud neid väravaks lüüa. Teenis siis penalti, mis jäeti realiseerimata. Kui Flora vastu eksis Joao Morelli, siis Kalju vastu oli lööjaks tänavu sel korral seni kuuest kuus penaltit realiseerinud Jevgeni Budnik, kelle madala löögi aga Kalju puurivaht Vitali Teleš posti kõrvalt hiilgava tõrjega välja tõi.

Ning pärast äpardusi ründefaasis tabas Levadiat, täpselt nagu mängus Floraga, tähelepanematus vastase standardolukorra kaitsmisel. Kui mängus Floraga tuli tsenderdus Konstantin Vassiljevilt, pikendav peapuude Märten Kuuselt ja palli võrku suunanud puude Erik Sorgalt, siis Kalju autoritrio moodustasid vastavalt Kaspar Paur, Maximiliano Ugge ja Peeter Klein.

Kalju 1:0 värav andis kohtumisele kammertooni, mida Levadia enam ümber häälestada ei suutnudki.

3. Sergei Lepmetsa juliocesarlik šedööver

42. minutil oli Nõmme Kaljul kasutada nurgalöök, mille lõpetuseks jõudis pall Levadia väravavahi Sergei Lepmetsa valdusse. Järgnesid kolm sekundit, mis teinuks au igale maailma tippväravavahile. Lepmets nägi paremasse äärde spurti alustanud Joao Morellit ning andis talle söödu. Aga mitte tavalise, vaid läbinisti filigraanse.

Lepmets liikus trahvikasti nurka, lasi palli enda ette põrgata ja lõi siis seda vasaku jala välisküljega. Siidpehmelt, andes vutile hiilgava trajektoori. Pall ei tõusnud kordagi kunstmurupinnast kõrgemale kui 60-70 sentimeetrit, ent põrkas esimest korda maha viis meetrit teiselpool keskjoont. Vasaku jala väliskülje antud vint aga andis pallile pärast maapõrget küljejoonega paralleelse suuna.

Lepmetsa hiilgav tehniline elegants ei andnud tolles episoodis küll Levadiale ohtlikku momenti, sest Kalju kaitsjad peatasid Morelli soolo, aga kinkis kõigile jalgpallisõpradele kolm sekundit nirvaanat, mille üle olnuks uhke ka sääraste väljalöökide vaimne isa, brasiillane Julio Cesar.

4. Mängu parim – Peeter Klein

Just tema mõju mängutulemusele oli suurim. Esiteks lõi ta 1:0 värava ja teiseks sätestas just tema oma agressiivse mänguga Kalju hoiaku, mis tõi neile võidu ja tähendas Levadiale teist järjestikust kaotust.