Luup peale | Levadia sai lõpuks ometi kaitse pidama ja jättis Flora kuivale (18)

Tallinna derbis jäid väravad löömta. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2021. aasta esimene Tallinna derbi lõppes 0:0 viigiga. Kui avapoolaeg sujus paremini Levadial, siis 90 minuti lõikes omas selgelt rohkem väravašansse tiitlikaitsja Flora, aga nende seas polnud ühtegi hiilgavat. Ning poolvõimalustest valitsev Eesti meister täna väravaid lüüa ei suutnud.

Stardist sai paremini minema Levadia, kes oli 18. minutiks teeninud neli nurgalööki ja omanud ühte väga soodsat võimalust. 9. minutil napsas Mark Oliver Roosnupp palli Kristo Hussari eest endale, sisenes karistusalasse ja tekitas teravuse. Esmalt pääses löögile Frank Liivak, aga Markkus Seppik blokeeris, seejärel sai proovida Strahinja Krstevski, aga lõi kukkumise pealt mööda. Etteruttavalt olgu öeldud, et see jäi kohtumise jooksul ka Levadia kõige paremaks võimaluseks.

Poolaja edenedes leidis end ka Flora, aga märkimisväärseid sündmusi enne vaheajavilet ei näinud. Teise poolaja esimesel minutil oli aktsioonis Roosnupp, aga lõi terava nurga alt üle. Sellele järgnesid Flora šansid, esmalt summutas Karl Andre Vallner 50. minutil õigeaegse väljatulekuga Rauno Sappineni pealelöögi ja kolm minutit hiljem püüdis efektse hüppega Sergei Zenjovi vinditava kauglöögi.

Vallner pidi uuesti oma oskusi näitama 65. minutil, kui sööstis õigeaegselt välja ja peatas Henrik Ojamaa läbimurde. 73. minutil pidi Levadia väravavaht tõrjuma Ojamaaga seinasöötu mänginud ja trahvikasti jõudnud Michael Lilanderi pealelöögi. 83. minutil pääses terava nurga alt lööma Sappinen, aga Vallner tõrjus jalaga ja 89. minutil tõi ta lati alt ära Henri Välja kauglöögi.

REKLAAM

Levadia teenis teisel poolajal sarnaselt esimesele mitmeid nurgalööke, aga konkreetsete pealelöökideni jõuda ei suudetud. Flora väravavahi Matvei Igoneni tööpäev oli erinevalt kolleeg Vallneri omast üpris väikese mahuga. 0:0 viiki jäi Tallinna derbi viimati 2017. aasta 4. novembril, kui Flora põhikoosseisus olid tänased Levadia mehed Brent Lepistu ja Zakaria Beglarišvili ning Levadia ridades alustas nende praegune abitreener Tarmo Kink. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia põhimehed tegid vigade paranduse

Nädal aega tagasi tabas Levadiat šokk, kui Paide Linnameeskond neist 4:0 üle rullis. Kolm päeva hiljem oli seis taas ärev, sest Narva Transi vastu mindi küll 3:0 juhtima, aga võit tuli kõigest skooriga 3:2. Kui mänguks Transiga oli Levadia teinud põhikoosseisus neli muudatust, siis täna said mitmed mehed uue võimaluse, sest Paide vastu alustanud rivistusest kuulus põhikoosseisu üheksa meest.

Peatreenerite Marko Savici ja Vladimir Vassiljevi usaldust nad alt ei vedanud. Levadia meeskond ei teinud küll säravat partiid, aga tegutses distsiplineeritult ja hoolikalt. Paide vastu oli mäng teatavasti pilla-palla, aga Flora suudeti hoida nullil, mis on saavutus omaette. Näiteks 2020. aastal suutsid seda kõigi sarjade peale ainult Tartu Tammeka, Nõmme Kalju ja FC Floriana (Malta), kes kõik tegid mullu Floraga 0:0 viigi.

Levadia kaitsja Volodõmõr Bajenko. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kuues senises mängus oli Levadiale löödud koguni üheksa väravat. Sellise rütmiga meistriks ei tule. Tänane nullimäng tiitlikaitsja Flora üle väärib eelnevas kahes mängus ilmnenud praagi valguses suurt kiitust ja annab meeskonnale eneseusku juurde.

2. Mis oleks teisiti, kui Henri Anier mängiks Levadias?

Paide Linnameeskonna ründaja Henri Anier on alustanud hooaega väga hästi – seitsme Premium liiga kohtumisega on tema arvel üheksa tabamust. Levadia esiründaja Strahinja Krstevski on seni suutnud lüüa kaks väravat, tema vahetusmehe Hannes Anieri saldo on avamata.

Tänases mängus torkas Levadia edurivi, eriti Krstevski hambutus teravalt silma. Põhja-Makedoonia jalgpallur oli Flora keskkaitsepaaril Märten Kuusk – Markkus Seppik kindlalt taskus. Duellivõite Krstevski ei saavutanud ja palli ette pidama jätta ta ei suutnud. 9. minutil avanes tal pärast Seppiku poolt blokeeritud Liivaku pealelööki šanss, aga löök kukkus välja hädine.

Jutud, et FCI Levadia meelitab enda ridadesse Henri Anieri, olid mullu detsembris päris tugevad. Ning ründeäss kinnitas seda, kui ütles hiljuti Eesti Päevalehele antud intervjuus, et "Levadia tundis väga tugevalt huvi". Levadia kahetsus, et nad Anieri ära ei suutnud veenda, võib üha paisuda, sest just säärasest domineerivast otsustajast ja kindlast realiseerijast nad ees puudust tunnevad.

Mõttemäng, mis oleks Premium liigas praegu teisiti (ja mis oleks juhtunud tänases mängus teisiti), kui Anier oleks Paides jätkamise asemel siirdunud Levadiasse, on küll täiesti mõttetu, sest sellest ei muutu mitte midagi. Aga ometi on see mõttemäng ka üüratult põnev!

3. Henrik Ojamaa – peavalu kohtunikele

Flora ääreründaja Henrik Ojamaa tõotab kujuneda mängijaks, kes hakkab Eesti kohtunikele tänavu päris palju peavalu valmistama, sest tema osalusel toimuvate matšide vilistamine on paras kunsttükk.

Miks? Sest Ojamaa hakkab kogenud mehena kohe avavilest erinevate repliikide ja tegevustega vilemehe pähe pugema. Selles tegevuses pole mitte midagi ebasportlikku või keelatut, vaid kõige õigem on seda liigitada aastatega akumuleerunud mängijatarkuseks.

Kasvõi silmad kinni - Henrik Ojamaa teab täpselt, kuidas asjad väljakul olid. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Ojamaa mängustiil on agressiivne ja vastasega kehakontakti otsiv, mis omakorda tähendab, et piiripealseid olukordi – kas viga oli või mitte ja kui oli, siis kes tegi? – on tema tegevuse ümber alati keskmisest rohkem. Ning kui jalgpallur on edukalt kohtunikule pähe pugenud, siis võib ta piiripealsetest olukordadest saada keskmisest suurema hulga endale soodsaid otsuseid.

Eelnevad read pole kirjutatud lähtuvalt tänase mängu kohtunike otsustest, kuigi seda oleks hõlbus arvata*, vaid koondportreena Ojamaa senistest etteastetest, mis kinnitavad, et tema liitumine Floraga on Premium liigale suur pluss, sest meistrisarjas on juures rahvusvahelise klassiga mängumees, kelle kohalolekust võidavad kõik asjaosalised.

* - Avapoolajal kollase kaardi teeninud Ojamaa oli lähedal teisele hoiatusele kohtumise 65. minutil, kui pääses karistusalas silmitsi Vallneriga, kes jõudis olukorda esimesena ja sai palli enda valdusse ning põrkas seejärel pead- või kukaltpidi kokku Ojamaa jala või põlvega. Levadia mängijad, eelkõige Volodõmõr Bajenko, nõudsid häälekalt Ojamaale teist kollast ja eemaldamist, aga kohtunik Martti Pukk piirdus suulise hoiatusega, mis oli korduste põhjal otsustades kõige mõistlikum käik.

4. Martti Pukk hea, Premier League paha

Jalgpallisõber, kes vaatas laupäeva õhtul Inglismaa Premier League'i kohtumist West Ham United – Londoni Chelsea, nägi väga-väga halba kohtunikutööd, kui võõrustajate kaitsja Fabian Balbuena sai 81. minutil punase kaardi selle eest, et pärast seda, kui ta oli pallini jõudnud ja selle klaariks löönud, jäi maandudes tema talla alla olukorda hilinenult saabunud Chelsea kaitsja Ben Chilwelli sääremari.

Otsus oli vale ja ebaõiglane, sest ainuke süüdlane selles olukorras oli Chilwell, kes sai Balbuena jalatalla läbi kannatada põhjusel, et oli tolles episoodis nii kehv jalgpallur, et jõudis olukorda väga-väga hilja ehk siis, kui vastane oli palli juba ära klaarinud. West Hami peatreener David Moyes oli õigustatult kohtunike peale maruvihane ja kohtunik Chris Kavanaugh vääribki avalikku häbiposti naelutamist, sest selliste otsustega rikutakse ära jalgpall ja kahjustatakse VAR-i mainet.

Martti Pukk (mustas) sai võimaluse teenindada Tallinna derbit. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Mis toob meid tänase mängu 50. minuti juurde, kui Ojamaa hea läbisööt vabastas karistusala paremas servas Sappineni. Bajenko jäi hiljaks ja aeglaseks ning Sappinen jõudis pallini ja lõi peale. Väravast välja sööstnud Vallner pareeris kehaga Sappineni pealelöögi ja põrkas siis vastu äsja pealelöögi sooritanud Flora ründaja jalga.

Vallner sai haiget, aga Pukk tegi olukorras ainuõige otsuse ja määras Florale nurgalöögi, sest Sappinen ei rikkunud ainsatki reeglit. Vallner võinuks Sappineni jalgadesse viskumata jätta ja proovida olukorda muudmoodi lahendada, ent need polnuks ilmselt sama efektiivsed. Väravavaht tegi õige otsuse. Jalgpallis ongi olukordi, kus valus kokkupõrge on paratamatu.

5. Marko Savicit ähvardab lisakaristus

56. minutil eemaldati Levadia kaaspeatreener Marko Savic. Põhjus sama, mis sai nädala eest saatuslikuks Tallinna Legioni juhendajale Deniss Belovile - Savic viskas minema tema käes olnud palli, mille Flora saanuks audist mängu panna. Eemaldatud ametiisikut karistatakse reeglina ühemängulise juhendamiskeeluga, aga Savici karistus võib osutuda kõrgemaks, sest tribüünile siirdumise järel jätkas ta pidevalt võistkonna juhendamist, mis on keelatud.

Marko Savic saadeti pingilt minema. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

6. Mida nägi Thomas Häberli?

Kohtumist jälgis Sportland Arenal ka Eesti koondise peatreener Thomas Häberli. Mida ta nägi? Et Markkus Seppiku koondisekutsed jaanuaris ja märtsis olid igati õiged ja mõistlikud otsused. Et Markus Poom mängis alumise poolkaitsja (nr 6) positsiooni igati edukalt. Et Karl Andre Vallner väärib edaspidigi koondisekutseid. Kindlasti nägi Häberli ka muid asju.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

7. Mängu parim – Markus Poom

Muidugi tegi väga hea partii ka Karl Andre Vallner, aga samas olid kõik tema tõrjed sellised, mida Levadia väravavahilt eeldatakse. Ükski polnud supertõrje, vaid kui mõni jäänuks tegemata, vaadatuks tema suunas küsivalt, et miks nii. Standardid Levadia väravasuul on kõrged ja täna täitis Vallner need edukalt ära, aga ei teinud tegelikult mingit üle mõistuse head mängu.

Rohkem esiletõstmist väärib siinkirjutaja meelest Poom. Flora mängis täna kuni 78. minutini ilma traditsioonilise mängujuhita, mis on alates 2019. aastast olnud nende süsteemi lahutamatu osa. Kui Konstantin Vassiljev pole nr 10 kohal mänginud, on teda seal asendanud kas Martin Miller või Henri Välja või mõni teine poolkaitsja. Täna tegutses seal Rauno Alliku, kes ei proovinudki aga võtta enda kanda mängujuhi rolli.

Dispetšeri ülesanded nihkusid platsil allapoole ja neid täitis alumise poolkaitsjana tegutsenud Poom, kes näitas korduvalt külma närvi, meisterlikku tehnikat ja julgust, kui tõi meeskonna (eriti teisel poolajal) heade (ühepuute)söötudega Levadia pressi alt välja. See torkas silma ja väärib tunnustust.

Protokoll:

25. aprillil kell 15.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - Tallinna FCI Levadia  0:0

Väravasöödud: -
Hoiatused: 30. Henrik Ojamaa, 90+4. Matvei Igonen - 27. Mark Oliver Roosnupp, 33. Milijan Ilic
Eemaldamine: 56. Marko Savic (Levadia treener)
Mänguolud: +3, pilves ilm; kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits

Flora: Matvei Igonen, Michael Lilander, Markkus Seppik, Märten Kuusk, Kristo Hussar, Martin Miller, Markus Poom, Henrik Ojamaa, Rauno Alliku (78. Henri Välja), Sergei Zenjov (80. Sten Reinkort), Rauno Sappinen.
Varus: Karl-Romet Nõmm, Sten Reinkort, Erko Jonne Tõugjas, Rocco Robert Shein, Henri Välja, Henrik Pürg, Daniil Kuraksin.

Levadia: Karl Andre Vallner, Milijan Ilic, Maksim Podholjuzin, Volodõmõr Bajenko, Ilja Antonov, Brent Lepistu, Mark Oliver Roosnupp (69. Ernest Agyiri), Bogdan Vaštšuk, Zakaria Beglarišvili (78. Igor Žurahhovski), Frank Liivak, Strahinja Krstevski (62. Hannes Anier).
Varus: Artur Kotenko, Ernest Agyiri, Markus Jürgenson, Hannes Anier, Trevor Elhi, Igor Žurahhovski, Karl Rudolf Õigus.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
7
6
1
0
17:4
19
2.
7
5
1
1
17:9
16
3.
8
3
2
3
9:9
11
4.
8
3
2
3
13:16
11
5.
4
2
2
0
10:4
8
6.
4
2
1
1
6:4
7
7.
6
2
0
4
4:5
6
8.
7
1
2
4
10:19
5
9.
6
1
1
4
5:13
4
10.
7
1
0
6
5:13
3

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kevv92   •  
(46.131.55.***)
No ei olnud kuidagi Poom parim ja veem päris absurdset lauset, aga selge pilt
Kevv92   •  
(46.131.55.***)
Veel paar päris*
Timbu Limbu   •  
(62.65.227.***)
Küsimus uurivale ajakirjandusele: Kuidas või mille alusel sai Thomas Häberli tibüünile?
V V   •  
(91.129.10.***)
Markus Poom parim? See piir on ammu lootusetult häguseks läinud, et kas OJ trollib täiega või talle on lisaks EJL makstavate palgale hullud boonused pandud nii rumala lobitöö eest.
Siik   •  
(82.131.8.***)
Teamidel on ruumi registreerida mõningad lisa-isikuid, kui oma võistkonna liikmed ja seeläbi tribüünile lubada. Nagu avalikkusest läbi käinud info pajatab, on selliselt vahest mängudel mõni ajakirjanik, sponsor või koondise treener.
x0joe0x2   •  
(90.191.178.***)
Vallner oli mängu parim, selles küsimust pole. Küsimus on aga selles, et kuidas on Järvelal võimalik öelda, et Vallner ei teinud ühtegi supertõrjet. 1. Lilanderi löök 5-7 meetri pealt 2. Sappineni löök mille vv tõrjus jalaga. 3. Läbisööt Sappinenile kust too löögile sai ning selle Vallner tõrjus, ka veidi haiget saades, 4. Välja tugev löök kasti joonelt (nõustun, sellised peabki ära võtma, kuid sellegipoolest supertõrje). Zenjovi täpne, kuid pisser löök ristnurka oli veel üks tõrjetest. Ning oleks kriminaalselt ebaaus unustada kõiki tsenderdusi, pikkasid palle ning läbisööte kuhu ta esimesena jõudis ennem ründajaid.
klaviatuuriwarrior   •  
(84.50.219.***)
haha Zidan mängu parim, ei tea kas tal endal ka piinlik lugeda seda? julm
Timbu Limbu   •  
(62.65.227.***)
To Siik. Kas ma võin Sinu kirjutatud ridade vahelt välja lugeda, et Häberli on siis Flora ametiisik?
Siik   •  
(82.131.8.***)
Üks kahest, kas flora või Leva pidi ta oma nimekirjas sisse laskma. Seda, et teda ülemäära heades suhetes Floraga siduda mu eesmärk ei olnud, pigem on hea kui ta saab neid mänge vaadata.
delarenta   •  
(90.191.149.***)
Siikäi jutt muutus kohe poliitkorrektsemaks - kerge PR nõu? :D
qyqyma   •  
(80.235.46.***)
Järvela kaotab ühe enam tõsiseltvõetavus ajakirjanikuna.
tallinncf   •  
(182.2.201.***)
Ott, ma tahaks midagi öelda. Aga ma parem ei hakka. Uskumatu mis selle asutusega juhtunud on, kurb
Aimar Veri   •  
(87.119.179.***)
Tõsiselt piinlik mida see mees pastakast välja imeb ja kahju, et soccernetti alla tõmbab
Uskumatu ja ajab juba närvi see jama mida see mees toodab.
Aimar Veri   •  
(87.119.179.***)
Päriselt ka. Jäägu oma jalgpallikeldrisse
Aimar Veri   •  
(87.119.179.***)
Need nõmedad arvamus lood kus mehi kes häid mänge teinud maha teha... ausalt. See tõmbab socerneti mainet alla kuigi teised vennad siin normid. Aga üks mees juba kui tem häält kuulda ajab kurgus üles. Isehakanud tarkpea
Aimar Veri   •  
(87.119.179.***)
Ma jätan meelde, et tulevikus see härra siin ei nimetaks kunagi parimaks flora väravavahti. Sest sellise tippklubi väravavaht peabki sellist tööd väravas tegema. Parim saab olla ainult Poom. Mitmendat korda juba ei millegipealt😂😂
chipmunk   •  
(146.255.180.***)
Poom ja parim?? Johhaidiii.
tpx   •  
(90.190.***)
artiklil peaks olema märge: "sisuturundus"

Sisene
LEVADIA VANAD JA NOORED
EESTI RANNALÕVID
Kapten Marmor enne debüüti Euroliiga A-divisjonis: oleme ainus Euroopa kõrgeimal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis!
TAMM AJAB JUURED UUDE KOHTA
Joonas Tamm otsustas, et ei lähe tagasi Poltava Vorsklasse
PREMIUM LIIGA
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
15
2
0
48:9
47
2.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
42:8
45
3.
Nõmme Kalju FC
17
11
3
3
31:14
36
4.
Paide Linnameeskond
18
10
2
6
43:19
32
5.
FC Kuressaare
18
7
4
7
21:24
25
6.
Tartu JK Tammeka
18
5
2
11
17:36
17
7.
JK Narva Trans
16
4
1
11
16:28
13
8.
JK Tallinna Kalev
18
3
3
12
15:49
12
9.
Tallinna JK Legion
17
3
5
9
19:32
10
10.
Pärnu JK Vaprus
17
2
1
14
17:50
7
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
47
Tallinna FCI Levadia
45
Nõmme Kalju FC
36
Paide Linnameeskond
32
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
17
JK Narva Trans
13
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
7
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: