Luup peale | Liliu sai punni pealt ja Kalju alistas Tammeka (galerii!) (0)

Premium liiga 6. vooru viimases kohtumises sai tiitlikaitsja Nõmme Kalju koduväljakul 271 pealtvaataja ees tänu staarründaja Liliu hooaja esimestele väravatele 2:0 jagu Tartu Tammekast.

Kalju võit oli mängupildi põhjal teenitud, sest võimalusi tekitati Tammekast selgelt rohkem. Parema realiseerimise korral saavutatuks turvaline eduseis märgatavalt varem kui 72. minutil. Tartu meeskond mõlgutab tagasiteel ilmselt mõtteid, kas mäng läinuks teisiti, kui kaljukass Nikolai Mašitšev oleks 61. minutil täiesti väljateenitud punase kaardi ka saanud. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Liliu sai punni pealt.

Väravad on toredad, aga kõige tähtsam on ikkagi meeskonna edu. Väravaid lüüa ei õnnestunud, aga õnneks suutsin jagada mitmeid häid sööt ja jään oma etteastega rahule. Eelnev on poliitkorrektne möga, mida kuuleb ründajate suust vaid olude sunnil. Siis, kui ei ole väravaid, millest rääkida. Sest tõde on, et iga ründaja vajab väravaid nagu õhku.

Eriti siis, kui tegu on Premium liiga eelmise hooaja parima väravaküti Liliuga. Mullu 31 kolli kõmmutanud brasiillane oli tänavu viie vooruga kuival ning just see oli Kalju kidurate esituste üks põhjuseid, sest kui esiründaja ei skoori, kisub see kohe terve meeskonna enesekindlust mitme kraadi võrra allapoole.

Seetõttu olid Liliu 4. ja 72. minuti väravad tohutult tähtsad nii talle kui ka tervele Kalju meeskonnale. Brasiillane realiseeris esmalt oskuslikult Kevin Andersoni asemel alustanud Daniel Maanase eksimuse. Keskkaitsja lõi pallist mööda, mis lubas Liliu silmitsi Karl Johan Pechteriga. Ründaja viis palli ümber väravavahi ja Kalju saigi kiire edu.

48. minutil võinuks Liliu lüüa oma teise värava, kui Mihkel Järviste lohakas tagasisööt kinkis talle taas üks-üks olukorra, aga seekord tabas löök posti. Teise väravata Liliu siiski ei jäänud, sest 72. minutil mängis ta end trahvikastist löögile ning suskas palli esimese posti kõrvalt võrku. 90+4. minutil avanes Liliul veel üks poolvõimalus, aga selle suutis Pechter summutada.

2. Miks jäi Nikolai Mašitšev punase kaardita?

Eelmisel nädalal "hiilgasid" Eesti kohtunikud Tallinna Kalevi mängijale Wale Musale antud läbinisti ebaõiglase punase kaardiga, mis jättis meeskonna 0:0 seisul vähemusse. Kalev sai lõpuks Kuressaarelt 0:2 lüüa. Täna jäi aga punane kaart täiesti arusaamatul kombel kohtunike taskusse, kuigi Nikolai Mašitševi poolt Tauno Tekkole tehtud viga oli justkui õpikust võetud.

Paarkümmend sekundit varem Kaspar Pauri asemel platsile tulnud Mašitšev sõitis 61. minutil sirge ja ülespoole suunatud jalaga, tald ees Tekkole säärde, aga Grigori Ošomkovi taskust tõusis kõigest kollane kaart. Peagi lõi Kalju teise värava ja mäng oli tehtud. Aga Kalju pidanuks selleks ajaks olema juba 11 minutit arvulises vähemuses mänginud…

Sääraste halbade otsustega – ning Ošomkov nägi olukorda väga hästi ja lähedal oli ka FIFA kategooriat omav abikohtunik Aron Härsing – kaasnevad mitmed asjad. Esiteks ei ole absoluutselt tõsiselt võetav kohtunike esindajate jutt "mängijate kaitsmisest". Seda ju ei tehta.

Teiseks jääb Tammekale täiesti õigustatult suhu maitse, et halb vilepartii oli nende kaotuse üks olulisi põhjuseid ning see frustratsioon võib edasi kanduda järgmistesse mängudesse. Ehk et lisaks tänasele mängule võis see andmata punane tuksi keerata ka mõne järgmise.

Kolmandaks tagavad olukorrad, kus vaatamata päevselgele rikkumisele ei julgeta otsust vastu võtta (või siis vastupidi imetakse karm otsus välja mitte millestki, nagu eelmisel nädalal Kuressaares), et kohtunikud on fookuses rohkem, kui nad ise tahaksid. Muuseas, erinevalt Eesti kohtunikest on Läti ja Leedu brigaadid sel hooajal teenindanud Meistrite liiga kohtumisi.

3. Standardolukordade duelli võitis Kalju.

Tammeka kaitsja Kevin Aloe tõdes pärast eelmisel nädalal kodus FCI Levadialt saadud 1:2 kaotust, et nad on üpris pikk meeskond, kelle jaoks on standardolukorrad üks trumpe. Tänases mängus aga paistis Kalju nendega palju enam silma, pakkudes variatsiooni ja mängides mitmel puhul oma mehed soodsalt löögile (Vladimir Avilov tabas esimesel poolajal korra ka posti, väga hea võimaluse jättis realiseerimata Robert Kirss).

Tammeka standardolukorrad jäid üheülbasteks ega valmistanud Kaljule kaugeltki nii suuri muresid, kui tartlastel tippmeeskondadelt punktide võtmiseks vaja oleks.

4. Mängu parim – Liliu.

Brasiillase kvaliteet otsustas tänase mängu. Kahest sajaprotsendilisest olukorrast lõi ta väravaks ühe ning lisas teise nö välja võideldud värava. See tähendab head partiid.

14. aprillil kell 15.00 Hiiu staadionil

Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka 2:0 (1:0)
4., 72. Liliu

Väravasöödud: 4. Eugen Zasavitchi, 72. Igor Subbotin
Hoiatused: 31. Eugen Zasavitchi, 61. Nikolai Mašitšev - 44. Akim Sairinen
Mänguolud: +9, vahelduva pilvisusega kergelt tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras.