Luup peale | Madjarid võitlesid vapralt, aga kummalisel kombel rõõmustasid viigipunkti üle hoopis sakslased (0)

Saksamaa pääses Ungari käest üle noatera. Foto: Scanpix / AFP / Christof Stache

Tõeliselt vinget vutimadinat sai kolmapäeva õhtul näha Münchenis, kus tugevas vihmasajus peetud mängus Saksamaa kahel korral Ungari vastu kaotusseisust välja tuli ning hädise 2:2 viigi toel kaheksandikfinaalipääsme lunastas.

Saksamaa pani kohe avaminutitel peale tugeva surve, kuid kümnendal minutil pääses kontrarünnakule hoopis Ungari. 11. minutil andis Roland Sallai paremalt äärelt karistusalasse kõrge palli, sinna oli avanenud Ungari jalgpalli au ja uhkus Adam Szalai, kes Matthias Ginteri ja Mats Hummelsi vahelt välja astus, palli peaga paremasse väravanurka suunas ning omad rõkkama pani.

Seepeale Saksamaa ärkas - veidi enne paarikümne minuti täitumist anti paremalt äärelt karistusalasse terav pall, kuid selleni ei küündinud keegi. Loetud hetked hiljem sai nurgalöögiolukorrast õnne proovida Hummels, kelle pealöök raksatas põiklatti ning nullid püsisid tablool.

Vihmasadu Münchenis aina tugevnes ning pea võrdeliselt sellega ka sakslaste surve. Ungarlased panid rõhku kiiretele vasturünnakutele, kuid üldiselt käis mäng pigem Peter Gulacsi värava all.

Veidi enam kui paarkümmend minutit enne normaalaja lõppu sai Roland Sallai õnne proovida karistuslöögist, kuid tabas ristlatti. Taaskord kehtis vana jalgpallitõde “kui ise ei löö, lüüakse sulle”. Sakslaste karistuslöök leidis tagumisest postist üles Antonio Rüdigeri, Peter Gulacsi eksis väljatulekuga ja Kai Havertz vormistas väravajoonelt seisuks 1:1.

Kui nii mõnelgi satsil oleks pärast sedavõrd pika pingutuse järel värava väljakorjamist kindlasti mast maha löödud, siis Ungari ei olnud üks neist. Pall mängiti keskelt lahti, viienda sööduga leiti liini vahelt Andras Schäfer, kes pea ees palli poole sukeldus, selle Neuerist mööda suunas ja oma koondisekarjääri teise värava lõi.

Aga viimane sõna jäi ikkagi sakslastele. 83. minutil leidis madjarite värava all aset kõva pusimine, mille kulminatsioonina rammis palli penaltipunktist veidi kaugemalt võrku vahetusest sekkunud Leon Goretzka. 2:2 viigist sakslastele piisas: Ungari jäi alagrupis viimaseks ja Saksamaa sammub kaheksandikfinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ungarlased tulid pressiga (peaaegu) toime ja kasutasid sakslaste tähelepanematuse ära

Kogu mäng kulges valdavalt Saksamaa tugeva pressi all ja action'it leidus Peter Gulacsi väravaesisel oluliselt rohkem kui Manuel Neueri omal. Sakslased hoidsid palli rohkem kui kaks kolmandikku mänguajast, jättes ungarlaste leivaks peamiselt kontrarünnakud.

Aga Ungari oli selleks peaaegu kogu mängu jooksul valmis. Survega tuldi üldplaanis edukalt toime ja paistis, et sakslastel jääbki tugevam vastumürk leidmata. Lõpuks pani Die Mannschaft siiski klassi mängu ja otsustas asja ära, kuid see ei vähenda Ungari plaani efektiivsuse märkimisväärsust.

Madjarid rõhusid kogu kohtumise vältel eelkõige üllatusmomentidele. Esimene värav sündis sedavõrd vara, et sakslased ei osanud seda lihtsalt veel oodata, teise värava olukorras kasutasid Ungari vutimehed eeskujulikult ära vastaste tähelepanu hajumise äsjasündinud värava tõttu. Kuigi mõlemale leiti varem või hiljem vastumürk, toimis selline ülesehitus hiilgavalt.

2. Szalai tegi sakslaste jaoks ebameeldivat ajalugu

Ungari koondises 74 mänguga nüüd 24 väravat löönud 33-aastane Adam Szalai kirjutas Saksamaa jalgpallikoondise ajalooraamatusse negatiivse poole peale juurde uue rekordi. Nimelt pole viimase 21 aasta jooksul ükski koondis EM-finaalturniiri raames nende vastu mängu sedavõrd varajases faasis skoorinud.

Igapäevajalgpalli Mainzis mängiva Szalai tabamus 11. minutil jääb alla vaid Rumeenia jalgpallikoondise endise ründaja Viorel Moldovani 2000. aastal löödud tabamusele, mis Rumeeniale toona alagrupimängus sakslaste vastu 1:1 viigipunkti tõi.

3. Kas Inglismaa - Saksamaa saab ikka olema tõeline Inglismaa - Saksamaa?

Kuigi sakslastelt oodati mängu eel kindlat võitu, piisas neile edasipääsu kindlustamiseks ka hädisest viigist, mis lõpuks võeti. Viik annab neile teise tabelikoha, mis omakorda annab neile kaheksandikfinaalivastaseks teise suure jalgpalliriigi Inglismaa, kellega kohtuti näiteks legendaarses 1966. aasta maailmameistrivõistluste finaalis, kui inglased lisaajal 4:2 võitsid.

Tänavune EM paneb aga paratamatult küsima: kas aastal 2021 on Inglismaa ja Saksamaa heitlus ikka veel selline vaatemäng, milleks seda oleks võinud pidada turniiri eel? Karta on, et mitte. Enne EM-i algust peeti mõlemaid favoriitideks, kuid meeskondade esitused ei ole olnud just hiilgavaimate killast.

Inglismaa võitis küll oma alagrupi, kuid nii mõnedki nende koondisega seotud otsused on turniiri jooksul pannud jalgpallisõpru pead vangutama. Sakslaste esitused on olnud aga võrdlemisi ebastabiilsed, nagu näitas ka tänane mäng: eelmises mängus alistati kindlalt Portugal, täna ei suudetud Ungari vastu enamat viigist.

Seda, kas Inglismaa - Saksamaa saab olema ikka see õige Inglismaa - Saksamaa, näeme juba kaheksandikfinaalis.

Saksamaa - Ungari 2:2 (0:1)
66. Kai Havertz, 84. Leon Goretzka - 11. Adam Szalai, 68. Andras Schäfer

Hoiatused: 30. Ilkay Gündogan, 61. Leroy Sane - 29. Endre Botka, 64. Adam Szalai, 66. Attila Fiola
Peakohtunik: Sergei Karasjov (Venemaa)

Saksamaa: Neuer, Ginter (82. Volland), Hummels, Rüdiger, Kimmich, Gündogan (58. Goretzka), Kroos, Gosens (82. Musiala), Havertz (67. Werner), Sane, Gnabry (67. Müller).
Varus: Leno, Trapp, Halstenberg, Volland, Werner, Musiala, Süle, Neuhaus, Goretzka, Emre Can, Koch, Müller.

Ungari: Gulacsi, Nego, Botka, Orban, Attila Szalai, Fiola (88. Nikolic), Kleinheisler (89. Lovrencsics), Nagy, Schäfer, Adam Szalai (K. varga), Sallai (74. Schön).
Varus: Dibusz, Bogdan, Lang, Kecskes, Holender, Lovrencsics, R. Varga, Siger, K. Varga, Nikolic, Schön, Bolla.