Luup peale | Mullu neljast null, tänavu ühest üks. Kalju murdis needuse ja jättis eurounistuse ellu! (0)

Kalju kangelaseks kerkis Promise David. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Nõmme Kalju korralik hooaja algus jätkus Evald Tipneri karikavõistlustel, kus alistati Kanada ründaja Promise Davidi vedamisel Tallinna Kalev 2:1 ja jõuti poolfinaali.

Sportland Arenal peetud mängu esimene suurepärane võimalus avanes Kalevil, kui Onni Suutari leidis kümnendal minutil Evert Talviste, kes konksutas ennast umbes kuuelt-seitsmelt meetrilt parema jalaga löögile, aga Kalju väravavaht Henri Perk säras jalatõrjega. See oli Kalevi ainus raamidesse tehtud löök avapoolajal.

Kalju oli esimesel poolajal ründavam meeskond ja tegi rohkem pealelööke. Alex Matthias Tamm mängis 24. minutil Nikita Komissaroviga seina, aga löögi blokeeris Georg Pank. Komissarov, Pavel Marin ja David proovisid ka kaugelt Oskari Forsmani üllatada, kuid ebaõnnestunult. Lisaks sai Marin 36. ja Tamm 44. minutil karistusalast ohtlikult löögile, aga Forsman tegi suurepärast tõrjetööd.

Kalju teenis esimesel poolajal seitse nurgalööki, aga need ei olnud Kalevi väravale eriti ohtlikud. Lõpuks muugiti Kalevi väravalukk siiski lahti. Marin leidis 45. minutil vasakult äärelt Aleksandr Nikolajevi, kes tsenderdas palli tagumise posti juurde, kus David vabanes Ragnar Klavanist ja avas skoori - 1:0 Kaljule!

Kalju lõi riietusruumivärava ja naasis veerand tundi hiljem väljakule väga-väga näljaselt, saades teise poolaja alguses Kalevi väravale korraliku surve peale, aga ei õnnestunud kiiresti teist väravat lüüa.

Kui avapoolajal Kalju nurgalöögid ebaõnnestusid, siis teine värav teisel poolajal sündis just nurgalöögist. Kalju peatreener Nikita Andrejev tegi esimese vahetuse 58. minutil, kui seni nurgalööke andnud Komissarov lahkus väljakult ja teda asendas Koki Hayashi. Jaapani poolkaitsja andis 66. minutil nurgalöögist täpse tsenderduse tagumise posti juurde, kus David võitis kahevõitluse Panga vastu ja suurendas Kalju eduseisu - 2:0 Kaljule!

Kalevi vastus oli väga kiire, sest vaid kaks minutit hiljem löödi värav vastu. Enne seda oli Kalevi peatreener Daniel Meijel saatnud väljakule Ats Purje ja Kenlou Laasneri. Purje sai 68. minutil karistusala lähistel palli, leidis seejärel Sander Sinilaidi, kelle madala söödu blokeeris Roko Vukušin, aga lahtise palli lõi Laasner väravasse - 2:1!

Viimased paarkümmend minutit kulgesid üpris närviliselt, aga seejuures mõlemad meeskonnad olid rünnakul ohtlikud. Rohkem väravaid siiski ei löödud. Kõige parem võimalus oli Davidil, kes sai 88. minutil karistusalast löögile, aga Forsman tõrjus ja jättis Kalju ründaja kübaratrikita. Kalju mängis lõpus meisterlikult ka aega ja saavutas magusa 2:1 võidu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju eurounistus jäi ellu

Kuna Kalju jäi mullu erinevalt Kalevist koduses Premium liigas esikolmikust välja, lõpetades alles viiendal tabelireal, siis ei ole nõmmekatel selleks aastaks eurosarjakohta. Karikavõistluste kaudu on võimalik Euroopasse pääseda. Poolfinaali jõudnud Kalju peab selleks alistama veel kaks vastast.

Praeguse seisuga on lisaks Kaljule konkurentsi jäänud ka Tallinna Levadia, Paide Linnameeskond ja Esiliiga meeskond Viimsi. Sellest nelikust on eurosarjakoht olemas vaid Levadial, kelle karikavõidu korral saaks Euroopasse Paide, kes sai mullu Premium liigas neljanda koha.

Kahekordne Eesti meister Kalju mängis viimati eurosarjas 2020. aastal. Kui Kaljul ei õnnestu tänavu karikat võita, siis vaadatake euromänge juba neljandat aastat järjest kõrvalt. See oleks klubile suur pettumus. Praegu on kõik enda kätes.

2. Lõppes neljamänguline seeria

Kalju ei saanud eelmisel hooajal kordagi Kalevist jagu. Kokku mängiti Premium liigas omavahel neli kohtumist, millest esimene jäi kevadel 0:0 viiki ja viimane sügisel 1:1 viiki. Ülejäänud kaks kohtumist võitis Kalev, jäädes kaks korda 2:1 seisuga peale. Olgu siinkohal märgitud, et 2022. aastal võitis Kalju kõik omavahelised mängud, neist kolm vähemalt kolme väravaga.

Kuna käimasoleval ei olnud meeskonnad veel omavahel kohtunud, siis oli Kaljul neljamänguline võiduta seeria Kalevi vastu. Kui mullu jäi neljast null, siis tänavu on needus murtud ja Kaljul kirjas juba ühest üks! Pigem on läinud Kalju paremaks kui Kalev halvemaks. See on Kalju treeneritele hea märk.

3. Mängu parim - Promise David

Kalevi keskkaitsjad Ragnar Klavan ja Georg Pank jäid Kalju ründaja takistamisega selgelt raskustesse. David lõi mõlemad väravad olukordadest, kus mängis Klavani ja Panga osavusega üle. Aga ka muudes olukordades ja teiste mängijate vastu tegutses David enesekindlalt ja meisterlikult.