Luup peale | Nõmme Kalju tiitlikaitsmise plaan sai lõplikult paljastatud! (Galerii!) (1)

Nõmme Kalju tähistab kapten Maximiliano Ugge poolt 90+3. minutil löödud 3:2 võiduväravat. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 11. voor algas peaaegu üllatusega, aga ei alanud, sest kolmandat kohtumist järjest suutis tiitlikaitsja Nõmme Kalju end päästa kohtumise üleajal löödud väravaga, kui alistas FC Kuressaare 3:2. Levadia vastu skooriti 90+2., Kalevi vastu 90+4. ja nüüd Kuressaare vastu 90+3. minutil. Us-ku-ma-tu!

Kalju asus kohtumist 14. minutil Hector Nunezi tabamusest juhtima, ent vaid viis minutit hiljem sündis viigivärav, kui Kalju keskkaitsja Vladimir Avilov uljalt vaheltlõiget tegema minnes end olukorrast välja mängis ja Karl Ivar Maarile edenemisruumi võimaldas. Saarlane kasutas selle kenasti ära ja tulistas 25 meetrilt alumisse nurka vägeva kuuli.

Skoor püsis vaatamata Kalju arvukatele võimalustele muutumatuna 41. minutini, kui lahtine pall põrkas trahvikastis Robert Kirsi jalale, kes selle rikošeti kaudu väravasse udjas. Pingete maandamiseks vajalikku kaheväravalist eduseisu Kaljul aga saavutada ei õnnestunud, näiteks 62. minutil luhtas väga hea võimaluse Liliu.

Kuressaare näitas oma ohtlikkust 65. minutil, kui vasakult äärelt läbi murdnud Sander Laht mängiti üks-üks olukorda Vitali Telešiga. Parema jala löök läks tagumisest postist napilt mööda. Häirekellast kasu polnud, sest neli minutit hiljem oligi Kuressaare viigivärav tõsiasi, kui Kalju kaitsjad vaatasid ükskõikselt pealt, kuidas paremkaitsja Rasmus Saare kaval ja madal tsenderdus nende vahelt värava ette jõudis, kust Laht selle võrku virutas.

FC Kuressaare 2:2 värava autor Sander Laht. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kahes eelmises mängus üleajal löödud väravaga end päästnud (karikamatšis Levadiaga viis Peeter Kleini 90+2. minuti värav kohtumise lisaajale ja liigamängus Tallinna Kaleviga lõi Mikk Reintam 90+4. minutil 1:0) Kalju pidi taaskord end ise juukseidpidi soost välja vinnama. Kui Roman Sobtšenko 85. minutil ebakonventsionaalne pealelöögiga latti tabas, paistis, et äkki täna ikkagi ei ole Kalju päev. Aga tuli ära oodata mängu viimane minut, sest kohtunik Karl Koppeli antud kolmest üleminutist viimane oli just alanud, kui Kalju kapten Maximiliano Ugge lükkas peaga võrku Sobtšenko tsenderduse.

Kuressaare mehed langesid pettunult murule. Täpselt nagu Kalevi mehed eelmisel pühapäeval. Kui Kalju jätkab kõigis mängudes 90+. minutitel võiduväravate löömist, neil meistritiitli kaitsmisega raskusi ei teki. Aga ilmselt on vaja ikkagi ka mingi muu nipp ära õppida. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kaljul nappis energiat

Kolm järjestikust võitu olid tekitanud mulje, et Kalju on ree peal tagasi. Protokollide järgi tõesti, aga nende võitude sisse vaatamine paljastas mõnevõrra teistsuguse pildi. 9. vooru 2:1 võit Levadia üle saadi pärast tohutu surve käest pääsemist, kusjuures vastased eksisid enne Kalju kahte väravat penaltiga. Karikamängus Levadiaga viidi mäng lisaajale 90+2. minuti väravaga ning Kalevi käest saadi võit kätte viimasel sekundil.

Oleneb inimese loomusest, kas klaas on poolenisti täis või tühi. Ent mingil hetkel peab lõpetama jutud lõpuks maksvusele pääsevast tasemest ja asendama need liigsest juhuslikkusele tuginemisest rääkivatega. Kalju tänasest partiist nappis energiat. Meeskond ärkas üles alles pärast Kuressaare 2:2 viigiväravat. Praegu on nõmmekatel õnnestunud mitu kohtumist ära päästa, aga ainult sellele ei saa loota.

Isegi Sir Alex Fergusoni Manchester United ei suutnud lõputult 90+. minuti väravaid lüüa.

Nõmme Kalju kapten Maximiliano Ugge, kelle pea jääb fotol FC Kuressaare kaitsja Märten Pajunurme varju, on äsja sooritanud pealöögi, millest sünnib Kalju 3:2 võit. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Kuressaare tavapärasest hõredam kaitse

Eelmisel hooajal suutis Kuressaare 36 Premium liiga kohtumisest vaid kaheksas tegutseda nii, et vastane ei löönud neile üle ühe värava. 28 mängus sahises Kuressaare võrk vähemalt kaks korda, kõige hullemal juhul (Hiiul Kaljuga kohtudes) suisa kaheksa korda. Tänavu oli Kuressaare näidanud hoopis uut kvaliteet, sest kümne esimese vooru jooksul oli neile üle ühe värava löödud ainult ühel puhul - kui FC Florale 0:5 alla jäädi.

Hiiul nägi aga esimesel poolajal eelmise hooaja Kuressaaret, mis kinkis vastasele lubamatult palju väravavõimalusi. Lisaks Hector Nunezi 14. ja Robert Kirsi 41. minuti tabamustele tabas Kalju veel kaks korda posti (Liliu ja Kaspar Paur vastavalt 7. ja 16. minutil) ja omas teisigi häid momente. 24. minutil pääses karistusalas teravalt löögile Kirss (Roland Kütt tõrjus), 28. minutil Nunez (mööda) ja 39. minutil jäeti nurgalööki kaitstes Kirss täiesti valveta, aga kaljuka pealöök läks kaugelt mööda.

Teisel poolajal Kuressaare sooritus paranes oluliselt, aga kõige otsustavamal hetkel ikkagi korra vääratati ja sellest piisas, et saarlaste nädalavahetus lörri keerata. Šašlõkk ja 25 kraadi sooja olnuksid võrreldamatult nauditavamad, kui tabelist vaadanuks vastu Hiiult võidetud viigipunkt. Ent Ugge värav napsas selle ära.

FC Kuressaare kaitses küll suurte jõududega, aga eriti esimesel poolajal avanes Nõmme Kaljul rohkesti väravavõimalusi. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Enigma nimega Hector Nunez

Kui Soccernet.ee kajastas paar nädalat tagasi Esiliiga B tabeli kahe tipmise meeskonna ehk Nõmme Unitedi ja Nõmme Kalju U21 duelli Männiku staadionil, kuulus külaliste algrivistusse ka ründaja Hector Nunez. 2018. aasta talvel Kaljus testimas käinud, aga toona lepinguta jäänud, ent tänavuse hooaja eel valitseva Eesti meisterklubiga ründaja tegi korraliku partii… Esiliiga B mängija kohta.

Hector Nunez pääses Premium liigas platsile esimest korda pärast 2. aprilli ja lõi ka värava, aga Nõmme Kalju ründaja üldine partii oli kahvatu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee"Arusaamatu, miks sellise kaika peale välismaalase koht ära raisati. Kvaliteeti pole," kõlas ühe kohtumist jälginud Kalju tegemiste kursis olija hinnang, millele oli platsil nähtu põhjal keeruline vastu vaielda. Nunezi vastu mängis meeskond, mille keskmine vanus oli alla 19 aasta, ent 27-aastane Paraguai ründaja end platsil kehtestada ei suutnud.

Kalju peatreeneri kohusetäitja Roman Kožuhhovski märkis pärast 10. voorus Kalevi üle viimase sekundi väravast saavutatud 1:0 võitu, et koosseisu värskendamine ongi tema käekiri ja variatsioone erinevates liinides näeb ka edaspidi. Kožuhhovski tänaseks üllatuseks oli Premium liigas viimati 2. aprillil mänguaega pälvinud Nunezi põhikoosseisu määramine.

Paraguailane viis Kalju 14. minutil kohtumist juhtima, kui suskas sihile Kaspar Pauri madala söödu. Ning väärib selle eest kahtlemata kiitust, sest lõi värava olukorrast, kust selle saavutamine oli märgatavalt keerulisem kui näiteks kõrgliiga mullusel parimal väravakütil Liliul 62. minutil, kui brasiillane Kütiga silmitsi olles palli kõrgelt ja tuimalt üle lati küttis.

Aga Nunezi esitust tervikuna hinnates on endiselt müstika, miks Kalju talle lepingut pakkus. Enigma.

4. Mängu parim - Kaspar Paur

Kalju viimaste nädalate suur õnnestuja, kes tekitab momente nii teistele kui ka endale.

Nõmme Kalju poolkaitsja Kaspar Paur. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

17. mail kell 19.00 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme Kalju FC - FC Kuressaare  3:2 (2:1)
14. Hector Nunez, 41. Robert Kirss, 90+3. Maximiliano Ugge - 19. Karl Ivar Maar, 69. Sander Laht

Väravasöödud: 14., 41. Kaspar Paur, 90+3. Roman Sobtšenko - 19. Märten Opp, 69. Rasmus Saar
Hoiatused: 87. Reginald
Mänguolud: +18, päikesepaisteline tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras.