Luup peale | Nurgalöökide festival lõppes viikingite jaoks väärtusliku ja võidumaigulise viigiga (0)

Kuressaare ja Paide tegid võitlusliku viigi. Foto: Allan Mehik

Premium liiga 11. vooru kohtumises pidi mõru pilli alla neelama Paide Linnameeskond, kes ei suutnud võõral väljakul FC Kuressaare vastu enamat 2:2 viigist.

Kohtumine kujunes tõeliseks nurgalöökide festivaliks - mängule favoriidina vastu sõitnud ning kohtumist domineerivamana alustanud Paide sai esimese külma duši krae vahele 19. minutil, kui Mattias Männilaan Sander Lahe nurgalöögi peaga Mattias Sapist mööda suunas ja sellega Kuressaare 1:0 juhtima viis.

Järvamaalased kosusid aga kiirelt - vaid neli minutit hiljem maksis ebaõnnestunud tsoonikaitse Kurele kätte, kui Sekou Amadou Camara Andre Frolovi nurgalöögist tulnud palli peaga võrku naelutas. Sealjuures oli guinealasest ründaja jäetud karistusalasse täiesti üksinda - meetri raadiuses ei olnud tal ühtegi kollases särgis mängumeest.

Poolajapausilt naasis värskemana Kuressaare - esmalt ebaõnnestus sööduga Paide keskkaitsja Ishaku Konda. Sellele järgnenud Mairo Miili kuulsast audiviskest tekkinud ohtlikku olukorda klaarida ei suudetudki, Silver Alex Kelder virutas palli karistusala joonelt lati alla ning viis Kure taas juhtima.

Paide esitus ilmutas üha enam lootusetuse märke, kuid kümmekond minutit enne kohtumise lõppu saabus taas päästetööle duo Frolov-Camara, kui viimane esimese nurgalöögi juba teist korda peaga väravasse lõi. Sellele järgnes Paide meeletu surve ja püüdlus võiduväravat jahtida, kuid enamaks suutelised poldud ning tabeli viimasel real paiknenud viikingid teenisid auga välja võidumaitselise viigipunkti. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Nimekad vahetused Paidet ei päästnud

Paide asus päästeoperatsioonile 62. minutil, asendades Hadji Drame ja Sander Sinilaiu vastavalt Sergei Mošnikovi ja Hindrek Ojamaaga. Nende mäng jätkus aga pea täielikult lootusetus võtmes - tekitada ei suudetud pea ühtegi ohtlikku väravavõimalust, mis saarlaseid kukalt kratsima pannuks.

Meeskonna õnneks suutsid Andre Frolov ja Sekou Amadou Camara standardolukorrast küll viigivärava sepistada, kuid mitte enamat. Kui võrrelda Drame ja Mošnikovi panust meeskonna ründetegevusse, siis kuigi kumbki midagi erilist korda ei saatnud, saab Drame oma päeva oluliselt kordaläinumaks lugeda. Kogenud Mošnikovi mängu tulid sisse talle mitteomased mustad puuted ning ründetegevus jäi hambutuks, oodatud mängupööret 33-aastane mängumees tuua ei suutnud.

2. Kuressaarel on üks väga hea ründaja

Alates eelmise aasta suvest esindab Kuressaare meeskonda tänaseks 19-aastane Mattias Männilaan, kes lõi ka tänase kohtumise avavärava. Kuigi Kuressaare mängib tavaliselt (ja ka täna) peamiselt kaitsest lähtuvalt, on Männilaan esiründajana igati korralikult oma oskusi näidata saanud ja mis seal salata - tema näol on Kuressaare saanud endale ründeliini väga vinge mängumehe.

Männilaane mängu iseloomustab tema oskus võtta keerulistest olukordadest välja maksimum - heaks näiteks on tänase kohtumise 45. minutil aset leidnud olukord, kus ta Martin Kasel kiirusega eest hakkas minema (muide nurgalipu suunas ehk väravast eemale) ning kaitsjal ei jäänud muud üle, kui ta kollase kaardi vääriliselt maha võtta. Lisaks füüsilisele võimekusele on Männilaanel ka tugev võitlusvaim ja tahtejõud ning see võib teda tulevikus kaugele kanda.

3. Oodatud lõpuminutite survet ei tulnud

Kui Paide teise poolaja alguses 1:2 kaotusseisu jäi, võis eeldada, et küllap nad sellest ikka välja tulevad. Tunni möödudes saadeti platsile Mošnikov ja Ojamaa, kuid hambutus ei kadunud - kuigi domineeriti, siis Kuressaare elu raskemaks ei läinud.

Võinuks ju arvata, et Paide asub saarlasi mänguaja möödudes üha enam ja enam survestama, kuid klassikalist kaotusseisus oleva suure meeskonna survet ei tulnud mitte kusagilt. Paide ei uskunud justkui isegi, et enam olukorda paremuse poole suudavad pöörata, kuigi aega oli järel veel küllaga.

Teise poolaja keskel hüüdis Paide keskkaitsja Ishaku Konda küll järjekordse luhtunud rünnaku järel "Guys, wake up! (Kutid, ärgake üles! - ingl. k.)", kuid wake-up'imist ei tulnud enne, kui oli juba liiga hilja. Kui Camara aga enda ja Paide teise värava lõi, sündis meeskond justkui ümber - mäng muutus silmnähtavalt sirgjoonelisemaks ja tehti kõik, et võidupunktid ikkagi koju viia. Selle plaaniga jäädi aga hiljaks.

4. Kehva mänguga tiitleid ei võideta

Paide ei ole senise hooaja jooksul paistnud silma just ilusaimate esituste poolest, kuid enne tänast olid kohustuslikud punktid alati ära võetud. Mõistagi oleks vinge, kui Paide suudaks näidata, et tiitli võitmiseks ei pea meeskond kõiki mänge domineerima ja vahel võib ka maakeeli öeldes jopata, kuid tänane mäng näitas, et lõputult õnne peal joosta ei saa.

Kuressaare tegutses kaitses efektiivselt - kontrarünnakutele rõhuv Paide lihtsalt ei pääsenud nende liinidest läbi. Kure kaitseplaan nullis Paide ründeplaani täpselt nii, nagu vaja.

Järvamaa meeskonnas on kvaliteeti küllaga ja liidripositsioonil on nad igati põhjendatult (seda näidati näiteks 4:0 võidumängus Levadia üle), aga oma mootorit veel läbivalt käima saadud ei ole. Tõsi, kui nad ühel päeval selleni jõuavad, on see meeskond tõeliselt hirmuäratav ükskõik millisele kodumaisele vastasele.

5. Mängu parim - Kevor Palumets

Kuigi Kuressaare esimese värava olukorras oli just Palumets see, kelle tabamuse autor Männilaan positsioonivõitluses üle mängis, jäi see noore keskväljamehe jaoks ainsaks kandeks esituse miinuspoolele.

Paide mängijatest oli Palumetsa tänane esitus ilma mingi kahtluseta kõige õnnestunum. Mängu algfaasis tekitas ta koheselt mitmeid teravusi, andes kahel rünnakul järjest suurepärase läbisöödu ning proovides ka ise väravat ohustada. Võitlusvaim ei kadunud tema esitusest hetkekski, paraku ei saa sama öelda kõigi Paide mängijate kohta, nagu juba kolmandas tähelepanekupunktis mainitud. Ta tsementeeris eeskujulikult keskvälja, võites kummalisel kombel pea kõik kõrged pallid sõltumata sellest, kumma väravavahi poolt need tema tsooni saadeti.

18-aastane poolkaitsja võttis teatud hetkedel ka mõneti ootamatu liidrirolli, ergutades kaaslasi ja motiveerides oma pingutusega neidki. Palumets oli "mängu parim" nende kahe sõna kõige otsesemas tähenduses - ta ei olnud osaline küll võtmemomentide juures, kuid 90 minuti lõikes oli just tema esitus kõige õnnestunum. Mõistagi tahaks pea iga neutraalne vutisõber sellise tulemuse juures anda mängu parima tiitli mõnele nii-öelda "nõrgema meeskonna" mängijale, kuid kuna Palumetsa esitus tõusis teiste mängijate hulgast sedavõrd tugevalt esile, kuulub see täna talle.