Luup peale | Rootsis sauna saanud Paide nägi, mis seisus nad on (galerii!) (0)

Paide Linnameeskond jäi Rootsis trammi alla. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond alustas Konverentsiliiga kolmandat eelringi suure kaotusega, kui sai võõrsil Rootsi mulluselt karikavõitjalt Häckenilt 1:6 sahmaka.

Kui sai selgeks, et Paide kohtub Häckeniga, oli Linnameeskond peatreener Ivan Stojkovic üsna õnnelik. Ta ütles toona, et see on tema võistkonnale suurepärane võimalus, et end võrrelda ühe Rootsi hiiu vastu.

Kui Paide jaoks olid esimesed neli minutit täitsa okeid, siis pärast seda nägid Stojkovici hoolealused, et tasemevahe on metsik. Aga kuidas tasemevahe välja kujunes?

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• Häcken haaras eduseisu juba viiendal minutil, mil Romeo Amane saatis palli karistusala otsast varbaga paremasse ristnurka - 1:0! Ja kõigest minut hiljem skooris Häcken taas, kui Paide mängijad magasid teisest lainest karistusalasse tõusnud Amane maha ning 21-aastane poolkaitsja lahendas esimese puutega. Ebrima Jarju sai küll näpud vahele, ent mitte piisavalt - 2:0!
  • Paide avavärav oli 21. minutil lähedal, kui Robi Saarma lajatas ligi 25 meetrilt vasakuga peale, aga Peter Abrahamsson tõrjus posti. Jätkuolukorras sai proovida Henrik Ojamaa, aga tema üritus ebaõnnestus.
  • Paide taaselustas mängu 32. minutil, kui kaitseliini taha vabanenud Patrik Kristal leidis terava tsenderdusega värava eest Abdoulie Ceesay, kes hüppas kaitsja tagant välja ja suunas palli esimese puutega postide vahele - 2:1!
  • Häcken lasi elu uuesti mängust välja neli minutit hiljem, kui ideaalse söödu liini taha saanud Zeidane Inoussa leidis värava eest täiesti üksi jäetud Amor Layouni, kes toksas palli rahulikult võrku - 3:1.

Häcken alustas kodus väga jõuliselt ning pani paremuse maksma juba kuuendal minutil, mil läks 2:0 juhtima. See võttis nende mängust kõiksuguse pinge maha, ent siiski jätkati ohtlike momentide loomist. Kaitses hädas olnud Paide võis rahule jääda kahe asjaga: ülesehitus õnnestus üsna hästi ning nad lõid kaks momenti, millest üks lõppes väravaga. Samas kaitsetöö jäi kehvaks, sest Häckenil tekkis pidevalt teisest lainest ruumi.

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• Paidel oli 64. minuti alguses oivaline šanss lüüa üks tagasi, kui hetk varem vahetusest sekkunud Muhammed Suso tsenderdus võttis rikošeti ning lendas suurepäraselt ette Milan Delevicile, kes lõi viielt meetrilt üle. Samal minutil tegi Inoussa seisuks 4:1, kui tuli teisest lainest ja keerutas palli esimese puutega paremasse ristnurka.
  • Mouhamed Gueye kaotas 89. minutil keskväljal palli, pärast mida tuli Häcken kiirelt üle. Rünnaku lõpetas 18-aastane Jeremy Agbonifo, kes keerutas palli vasakusse ristnurka - 5:1! Ja esimesel üleminutil oli seis 6:1, sest Inoussa leidis värava eest Layouni, kes naelutas palli värava lakke.

Kas Häcken lähenes teisele poolajale rahulikumalt või toimis Paide mäng pisut paremini? Võta siis kinni. Aga fakt on see, et vaheaja järel oli mõnda aega rahulikum periood, mis lõppes sellega, et Paide ei löönud ära, ent Häcken lõi. Pärast seda, kui seis oli 4:1, jõudsid võõrustajad lähedale ka viiendale, ent tipuründaja Srdjan Hrstic tabas latti. Lõpuks saabus see viieski, millele lisandus kuues - Häcken küttis Paidele sauna. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Paide kaitse oli nagu Šveitsi juust

Paide jäi avapoolajal kaitses totaalselt hätta. Ja mitte üks-ühe vastu olukordades, vaid võistkondlikult. Kõik kolm tabamust löödi penaltipunkti pealt. Mida sellest järeldada? Poolkaitsjad ei töötanud normaalselt tagasi.

On ilmselge, et keskväljamehed peavad olema valmis vastase poolkaitsjate jooksudeks ning katma penaltipunkti ala, ent sellega jäädi hätta. Sama probleem ilmutas end ka poolaja lõpus, aga siis suutis Jarju tõrjuda Simon Gustafsoni ürituse. Kui esimeses kahes olukorras lasi mehel vabalt kasti joosta Patrik Kristal, siis viimase värava puhul lülitus täielikult välja Predrag Medic - serblane sörkis rahulikult kasti, kui Nikita Baranov pidi katma kahte vastast korraga.

Nagu vaheaja järel võis näha, siis Paide treeneritetiim sai aru, et keskväljamehed ei saanud kaitses hakkama, sest peatreener Stojkovic tõi teiseks poolajaks Medici asemele Oskar Hõimu. Vahetus tasus end ära, sest Hõim jõudis teisel poolajal tihti tsooni, mida Häcken varem ära kasutas. Aga ikkagi oli Paide hädas teise lainega, sest Daniel Luts magas neljanda värava puhul maha väravaautori Inoussa.

Paide poolkaitsja Predrag Medic. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Paide mängupilt polnud halvim

Kui võrrelda viimast Paidet näiteks Flora kodumänguga Celje vastu või Paide võõrsilmatši Stjarnaniga, siis mängupilt oli viisakam - Linnameeskonna ülesehitus oli suures plaanis hea, äärevahetused toimisid ning Paide tekitas periooditi teravust ja näitas, et suudab mängida küll.

Küllap selgitab Paide positiivseid nähtusi pisut see, et Häcken tõmbas käigu pärast teist väravat välja ja kui Paide lõi ühe tagasi, taastas tunamullune Rootsi meister ja mullune karikavõitja eduseisu vähem kui nelja minutiga. Kui vahe oli taas kaks, võttis Häcken jälle rahulikumalt ning kui Paide oli väga lähedal oma teisele, lõid rootslased kähku neljanda.

Aga siiski. Kui edasipääsulootus kuulub pigem utoopia valdkonda, siis positiivsed hetked tekitasid usku, et kordusmängus võiks Paide teenida Eestile vähemalt koefitsiendipunkte, sest kui vaadata mööda väravaolukordade läbivast probleemist ehk kehvast tagasitöötamisest, oli Paide mäng võrdlemisi viisakas.

3. Edasipääseja sai selgeks kuue minutiga

"Jalgpallis mängivad 11 meest 11 vastu. Me ei saa väita, et vastane on meist parem, kuniks nad seda ei näita," ütles peatreener Stojkovic, kui talt küsiti, kas Häcken on selle paari soosik. Rootsi klubi näitas oma paremust kuue minutiga, kui lõi kiirelt kaks väravat. Ülejäänud kohtumine viitas selgelt asjaolule, et Paide eurohooaeg saab järgmisel nädalal A. Le Coq Arenal läbi, sest Häckeni kvaliteet oli kordades parem.

Häckeni fännid. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kvaliteedivahe on täiesti loogiline, sest Häckenis mängib mehi, kelle turuväärtus on üle miljoni euro - näiteks Transfermarkt.com annab kaks väravat löönud Amane väärtuseks 4,5 miljonit eurot. Okei, Transfermarkt pole maailma usaldusväärseim, ent nende pakutud turuväärtus annab umbkaudse suuna kätte, kui kallis keegi on. Kui rääkida kindlatest faktidest, siis Häcken käis talvel tipuründaja Hrstici eest välja üle miljoni euro. Paide suurimad müügid on jäänud aga alla poole miljoni euro. Göteborgi klubi mehed on lihtsalt kordades väärtuslikumad.

4. Mängu parim - Zeidane Inoussa

22-aastane ääreründaja, kes läks Häckenile aasta alguses maksma üle miljoni euro, tegi Paide vastu suurepärase esituse. Vastastest pea jagu üle olnud mängumees lõi värava ja andis kaks väravasöötu.