Luup peale | Südi Legion, punane ja kaotusseis sundisid Paide ärkama, kuid miks see kõik nii raskelt käib? (0)

Külma vett sai Paide mängu jooksul krae vahele nii enda kui ka Legioni tegutsemise tulemusena. Foto: Katariina Peetson

Paide Linnameeskond tegi enda elu Legioni vastu taas keeruliseks, ent tuli seekord katsumusest auga välja. Terve teise poolaja ja tüki esimestki vähemuses mängides suudeti kaotusseis 2:1 võiduks pöörata.

Kohtumise esimene veerandtund oli võimalustevaene, sest Legion ootas endale omaselt vasturünnakute võimalusi, rohkem palli vallanud Paide aga lihtsalt ei suutnud midagi teravat luua. Parim šanss tekkis 14. minutil, ent Deabeas suunas palli peaga mõnelt meetrilt üle värava. Mängitud oli paarkümmend minutit, kui vasakult äärelt järjekordse hea tsenderduse teele saatnud Joseph Saliste juba abiotsivalt käsi laiutas – karistusalas polnud taas meest, kes oleks suutnud end korralikult löögile mängida.

Teises väljakuotsas suutis teravust tekitada heasse vormi tõusnud Nikita Ivanov, kuid lõi esimese puutega üle värava olukorras, kus olnuks ilmselt aega pall omakski võtta ja siis lööki proovida. Paide juhendajal Karel Voolaiul sai hoolealuste passiivsusest villand 36. minutiks, kui ta tegi koguni topeltvahetuse, võttes platsilt ära ääred Edgar Turi ja Ebrima Singhatehi.

Nende asemel sekkunud Siim Luts ja Bubacarr Tambedou ei saanud end veel soojakski, kui Paide jäi kümnekesi. Veidi varem õhuvõitluses kollase kaardi saanud Kaimar Saag – selle otsuse üle protestis Paide leer üpris häälekalt ja telekorduste põhjal ka põhjusega – tabas võitluses palli pärast valusalt Aleksandr Nikolajevit ja sai seekord igati teenitult teise hoiatuse.

REKLAAM

Näis, et kümnekesi jäänud Paide pääseb vähemalt puhkama viigiseisult, kuid ka seda rõõmu ei soostunud Legion neile tegema. Avapoolajale joogipausi ja mitmete tohterdamiste tõttu antud kolmele lisaminutile tuli veel üks juurde, kuna Legioni poolel sai vigastada ja pidi platsilt lahkuma Leonid Arhipov, ning see kasutati suurepäraselt ära. Nikita Grankin tulistas terava nurga alt latti ja pall põrkas sealt värava ette, kus oli ootel Markus Vaherna. Täpne pealöök oli ühtlasi avapoolaja viimane pallipuude – 1:0!

Teist poolaega alustas Paide vahetuse ja muudetud asetusega. 52. minutil tegi keskkaitsest pika soolo vastaste poolele Yusif, kelle löögi Ivans Baturins enda ette tõrjus. Kohe oli jaol Tambedou, kuid taas suutis Baturins end löögile ette sättida. Õige pea lisas Paide peatreener Karel Voolaid platsile veelgi ründejõudu Robi Saarma näol ja see osutus heaks käiguks.

Foto: Katariina Peetson

66. minutil mängisid paremal äärel hästi kokku Tambedou ja Saarma, viimane saatis madala tsenderduse värava eest läbi ning tagumise posti juurde täiesti vabaks unustatud Luts lükkas palli väravasse – 1:1. Kohe avanes Legionile teises väljakuotsas hea šanss, ent Ivanov kruttis karistusala servalt löögi tagapostist napilt mööda.

Kulus veel paar minutit ja Ivanovi sööt saatis Vaherna taas Ebrima Jarjuga silmitsi, aga Legioni ründaja esimene puude läks veidi liiga pikaks, lööginurk muutus seetõttu liiga teravaks ja pall lendas värava eest läbi. Teisel pool jättis kohe hea võimaluse kasutamata Saarma.

Joogipausi järel sekkus Paide poolel mängu ka Kristofer Piht ning pääseski kohe Baturinsiga silmitsi. Lätlane tõrjus jalaga, ent pall põrkas tagasi Pihtile, kes säilitas külma pead ja lükkas söödu kõrvale Saarmale. Eelmises voorus lõpusekunditel penaltil eksinud noor ründaja, kes mängib kõrgliigas alles esimest hooaega, võttis palli omaks ja saatis lähilöögi võrku – 1:2!

Näis juba, et Paide hoiab raskelt kätte võideldud edu lõpuni. 81. minutil lajatas Karl Mööl kaugelt lati alla, Baturins tõrjus. Ent Legionil oli veel jõudu varuks. 87. minutil saatis Kondratski terava löögi värava eest läbi, Daniel Fedotovil jäi pallini ulatumisest napilt puudu. Teisel üleminutil võttis mängu enda peale Ivanov, Jarju tõrjus terava löögi enda ette ja esimesena oli jälle jaol Fedotov, kes sai nüüd ka löögile, kuid Jarju pareeris uuesti.

See jäi ka mängu viimaseks ohtlikuks olukorraks, sest allesjäänud lisaminutid õnnestus Paidel sündmustevabalt lõpuni veeretada, tasuks raske 2:1 võit. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Paide unisus võinuks jälle kalliks maksma minna

Paide nimekirjas on palju teravaid mehi, kes aga väljakul alati piisavalt teravusi luua ei suuda. Nüüd pidi Karel Voolaid olukorra lahendama suisa vahetustega. Roteerimiseks on võimalusi palju ja neid on Voolaid hooaja käigus ka aktiivselt kasutanud. Raske oleks väita, nagu oleks see vale käik, eriti sellistel nädalatel nagu käimasolev, kus graafikus mõne päeva jooksul kaks mängu.

Karl Mööl üritas kaaslasi pidevalt häälekalt ärgitada, kuid avapoolajal tõi see vähe tulu. Foto: Katariina Peetson

Ometi on Paide enesekindlus habras. Headel hetkedel nagu näiteks hiljutine karikafinaal või seekordse mängu teine poolaeg, kus Paide selg oli olude sunnil vastu seina, suudetakse lüüa mitte lihtsalt väravaid, vaid ka ilusaid meeskondlikke väravaid. Halvematel jääb Paide mäng seevastu hambutuks ja ümmarguseks.

2. Punane ja värav tegid Legionile karuteene

Totralt kõlav mõttekäik küll, kuid ehk olnuks Legioni jaoks parem, kui nad poleks Paidele avapoolaja lõpus riietusruumi väravat kaasa andnud? Nüüd võimaldas see Paidel end motiveerida, sest kaotada polnud enam midagi. Ning teisel poolajal oligi enamjaolt võimatu aru saada, et just Paide on platsil vähemuses.

Nagu ka Legioni peatreener Deniss Belov pärast kohtumist märkis, muututi teisel poolajal liiga passiivseks, mis võimaldas Paidel lõpuks kaks väravat lüüa. Legioni enda rünnakud olid harvad ning alt vedas ka võimaluste realiseerimine. Mängu kokkuvõttes ei olnud neil suurepäraseid väravavõimalusi sugugi vähem kui Paidel, pigem isegi vastupidi, ent kohati jäi võib-olla pisut puudu oskustest, eelkõige aga siiski lihtsalt külmast peast – sellisest, mida demonsteerisid võiduväravat kombineerides nii Kristofer Piht kui ka Robi Saarma.

3. Voolaiu õiged lükked

Voolaid sai juba Eesti koondise juhendajana sageli kriitikanooli selle eest, et jättis vahetused päris hiliseks või ei teinud neid üldse. Tänavusest ka Eesti liigas kehtiv viie vahetuse reegel on andnud peatreeneritele aga vabamad käed ning selles muudatuses peituvaid võimalusi kasutas Voolaid sedapuhku täiel määral ära.

36. minuti topeltvahetus on haruldane ükskõik millise treeneri puhul, ent ju ei jäänud Voolaiul seekord muud võimalust. Platsilt võetud Edgar Tur ja Ebrima Singhateh olid seekord ka tõesti erakordselt märkamatud. Kuid riskimist jätkas Voolaid ka teisel poolajal.

Edgar Tur oli üks neist, kes pidi seekord varakult lahkuma. Foto: Katariina Peetson

Esmalt tõi ta vaheajal keskväljale Kevor Palumetsa asendama Andre Frolovi, kes nihkus peagi paremale äärele Hindrek Ojamaa kohale, kus on tänavu varemgi palju mänginud. See võimaldas tuua rünnakule Saarma. Viigivärava järel võeti keskkaitsest ära ka Kristjan Pelt ja ründesse lisandus Kristofer Piht.

Risk? Kahtlemata, sest Paide tagaliin koosnes selle muudatuse järel Frolovist, Abdul Razak Yusifist ja Joseph Salistest ehk ühest loomupärasest poolkaitsjast, ühest keskkaitsjast ja ühest äärekaitsjast. Ometigi selline mõnevõrra tasakaalust väljas koosseis toimis ning ise pidevalt rünnakul hoitud teravus ei lubanud Legionil lõpuminutiteni ohtlikuks saada.

4. Legion liigub seitsmepenikoormasaabastega

Kahe hooaja vahel sunnitud noorenduskuuri üle elanud Legionile ennustati isegi viimaseks jäämist, seda enam, et alustati ju nelja miinuspunkti pealt. Ent praegu, kui hooaeg pole veel poole pealgi, on näidatud vägevat sisu.

Seekord oli Paidel kogemusi lihtsalt rohkem. Kui Voolaid sai pingilt tuua ülikogenud Frolovi ja Lutsu, siis Legionil oli kogenumatest meestest võtta vaid Pavel Dõmov, kes oli pealegi hiljuti haiguse küüsis ja sekkus Arhipovi vigastuse tõttu plaanitust varem. Ehk oleks just täisjõus Dõmov olnud mees, kes oleks Legioni mängu otsustavatel hetkedel vajalikul määral maha rahustanud?

Kuid samm, mille Legioni on võrreldes hooaja algusega teinud, on märkimisväärne. Kui veel aprillis saadeti Paides platsile varumehed, et hoida jõudu eesootavaks tähtsaks mänguks Tallinna Kaleviga, siis enam ei pea Legion sihtima liigasse püsimajäämist. Mänguliselt on nad juba mõnda aega tugevad tabelikeskmikud, kes heal päeval võimelised ka esiviisikule peavalu valmistama. Hooaja käigus lisanduvad kogemused peaksid meeskonna eneseusku ainult tugevdama.

Foto: Katariina Peetson

5. Mängu parim – Robi Saarma

Pärast vahetusest sekkumist paarikümne minutiga sööt viigiväravale ja ise löödud võiduvärav. Võib vist rahule jääda? Eriti märkimisväärne oli õnnestunud mäng Saarma jaoks kindlasti isiklikus plaanis seetõttu, et eelmises voorus eksis just tema Kuressaare vastu viimastel sekunditel penaltil, mis toonuks Paidele võidu.

Mullu Esiliigas 28 väravat paugutanud Saarmal on tänavu kirjas juba kuus tabamust, kusjuures algkoosseisu on ta kuulunud vaid üheksas liigamängus. Elu esimese kõrgliigahooaja kohta pole sugugi paha, sest rohkem on Premium liigas suutnud Paide meestest võrke sahistada vaid Deabeas. Tema mänguminutid on Saarmaga võrreldes aga peaaegu kaks korda kopsakamad.

Protokoll:

29. juunil kell 19.30 Sportland Arenal

Tallinna JK Legion - Paide Linnameeskond 1:2 (1:0)
45+5. Markus Vaherna - 66. Siim Luts, 74. Robi Saarma

Väravasöödud: 45+6. Nikita Grankin - 66. Robi Saarma, 74. Kristofer Piht
Hoiatused: 2. Stefan Tšendei, 45. Leonid Arhipov, 82. Mark Antonio Havier, 85. Nikita Ivanov, 89. Daniel Fedotov - 19., 38. Kaimar Saag, 57. Siim Luts
Eemaldamised: 90+3. Sergei Terehhov (abitreener) - 38. Kaimar Saag
Mänguolud: +26, vahelduvalt päikseline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 145
Peakohtunik: Andrei Karhu
Abikohtunikud: Jaan Roos, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Maksim Ramazanov

Tallinna Legion: Ivans Baturins, Nikita Kondratski, Aleksandr Nikolajev, Aleksandr Volodin, Mihhail Kolobov, Vladimir Ištšenko, Leonid Arhipov (45+3. Pavel Dõmov), Stefan Tšendei, Nikita Ivanov, Nikita Grankin (72. Daniel Fedotov), Markus Vaherna (72. Mark Antonio Havier).
Varus: Martin Žukov, Aleksander Švedovski, Pavel Dõmov, Daniel Fedotov, Mihhail Tõsjatov, Anton Mazur, Mark Antonio Havier.

Paide Linnameeskond: Ebrima Jarju, Joseph Saliste, Abdul Razak Yusif, Kristjan Pelt (72. Kristofer Piht), Hindrek Ojamaa (56. Robi Saarma), Deabeas, Karl Mööl, Kevor Palumets (46. Andre Frolov), Edgar Tur (37. Siim Luts), Ebrima Singhateh (37. Bubacarr Tambedou), Kaimar Saag.
Varus: Mihkel Aksalu, Kristofer Piht, Andre Frolov, Robi Saarma, Raimond Eino, Siim Luts, Bubacarr Tambedou, Siim Aer, Rasmus Kallas.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
17
15
2
0
48:9
47
2.
18
14
3
1
42:8
45
3.
17
11
3
3
31:14
36
4.
18
10
2
6
43:19
32
5.
18
7
4
7
21:24
25
6.
18
5
2
11
17:36
17
7.
16
4
1
11
16:28
13
8.
18
3
3
12
15:49
12
9.
17
3
5
9
19:32
10
10.
17
2
1
14
17:50
7

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Legendi lõppsõna | Dmitri Kruglov: unistan, et jalgpalluri eriala oleks Eestis sama prestiižne kui mujal maailmas
EUROOPA TEEMADEL
PAIDE TEGEVJUHT KLUBI EUROEDUST
Pikk ette (ja ise järele) | Euroopat vallutanud Paide juht Pruuli müügiturust, täiendustest, rahast, baasist ja suurtest plaanidest
INGLISMAA VUTIJUTUD
Udune Albion | Manchester United kulutab raha küll, aga arulagedalt ja lollakalt
SUURLIIGADE EELVAATED
Norbert Hurt Ironmanist: triatlonirajal saan maitsta iseenda ürgset tugevust
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
21
11
4
6
47:20
37
5.
FC Kuressaare
23
9
5
9
26:30
32
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
22
2
2
18
21:63
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • E 19.00 Tulevik - Viimsi (Esiliiga)
 • K 18.00 Paide - Vaprus (Premium liiga)
 • K 20.00 Flora - Legion (Tipneri karikas)
 • N 16.30 Flora - Kiryat Gat (naiste Meistrite liiga)
 • N 19.00 Kalju - Levadia (Tipneri karikas)
 • R 19.30 Eesti - Soome (legendide lahing)
 • L 14.30 Kalev - Paide (Premium liiga)
 • L 19.00 Flora - Vaprus (Premium liiga)
 • P 14.30 Lootos - Tulevik ja Suure-Jaani (naiste Meistriliiga)
 • P 18.45 Kuressaare - Levadia (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
63
Tallinna FCI Levadia
60
Nõmme Kalju FC
49
Paide Linnameeskond
37
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
22
Tartu JK Tammeka
21
JK Tallinna Kalev
15
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!