Luup peale | Tammeka sai paha seeria seisma, ohvriks lohakas Kalju (galerii!) (0)

Nõmme Kalju ääreründaja Pavel Marin (vasakul) ja Tartu Tammeka äärekaitsja Taijo Teniste. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liigas viis kohtumist järjest kaotanud ja seejärel kümme päeva koroonaisolatsioonis istunud Tartu Tammeka mängis koduväljakul Nõmme Kaljuga välja 2:2 viigi, kusjuures kaotusseisus polnud nad kordagi ja 13 minutit enne lõppu oldi veel kinni võidus.

Kohtumine algas kobavalt, mis oli ka mõistetav, sest Tamme staadioni palliplatsile jalgpalliliidu protokollis hinnanguks antud "rahuldav" omas enda taga väga pikka miinust või ees liidet "mitte". Plats oli raskesti mängitav, sest murukamar konarlik ja päeval valanud paduvihma tõttu ka vettinud.

Paremini kohanes nende tingimustega Tammeka, eks asus 13. minutil juhtima, kui Kevin Anderson pikendas peaga Taijo Teniste audiviset. Ioannis Tsivelekidis sai küll jala vahele, aga pall sattus Tristan Koskorile. Karistusala joonel olnud Tammeka ründaja lõi pöördelt ja tabas. Kalju väravavaht Marko Meerits kas libastus või ei näinud löögihetke korralikult, sest pall ei läinud võrku posti kõrvalt, vaid kohast, kus eeldanuks puurivahilt tõrjet.

Kalju vastas kiiresti, sest juba 21. minutil oli seis 1:1. Andri Markovitš andis paremalt äärelt pikeeriva tsenderduse, mille äsas võimsa pealöögiga maapõrke kaudu sihile Pavel Marin. Kalju eduseis püsis aga kõigest 29. minutini, sest siis oli Tammekal kasutada karistuslöök 22 meetrilt. Igor Dudarev kõmmutas palli läbi Kalju müüri (pall läks läbi Aleksandr Kulinitši ja Igor Subbotini vahelt) ning seis oligi 2:1 Tammekale.

32. minutil ohustas Tammeka taas, kui Tristan Koskor pääses vasakult äärelt läbi, aga jooksis end otsajoone juurde nii karpi, et pealelöögi asemel pidi proovima söötu värava ette. Kalju kaitse jõudis jaole. Esimese poolaja lõpp ja teise algus möödusid sarnaselt – Kalju ründas ja Tammeka kaitses, kusjuures võõrustajad said oma tööga paremini hakkama, sest selgeid väravavõimalusi külalised tekitada ei suutnud.

Tegelikult ei klassifitseerunud selgeks väravavõimaluseks ka Markovitši 78. minuti pealelöök, millest sündis 2:2 värav. Subbotinilt söödu saanud Markovitš konksutas end kastis mööda Dudarevist ja lõi terava nurga alt peale. Löök ei läinud nurka ja polnud väga tugev, aga Karl Johan Pechter seda tõrjuda ei suutnud ning seis oligi viigis.

Mitmed Tammeka mängijad olid kohtumise lõpusirgel hädas krampidega, aga Kalju ei suutnud vastase kurnatust enda hüvanguks ära kasutada, vaid ärevamad hetked sündisid hoopis nende väljakupoolel, kui Koskor kahel puhul triblama pääses. Tammeka väravaküti pealelöögid suutis Kalju siiski blokeerida. 2:2 viik oli lõpuks õiglane tulemus. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kalju lohakus karistati ära

Tammeka ei tekitanud tegelikult surmkindlaid väravavõimalusi, vaid nende mõlemad tabamused sündisid olukordadest, kus seda oli üpris keeruline oodata. Kui Koskor pealelöögi sooritas, siis viitasid palli liikumise kiirus (mõõdukas) ja suund (mitte posti kõrvale), et Marko Meerits selle püüab, aga midagi läks väravavahil valesti ja pall lipsas sisse. Koskor oli isegi veidi üllatunud.

Teine tabamus oli Kalju vaatevinklist aga veelgi lubamatum, sest kui väravavahi eksimus on tehniline praak, mida vahel ikka juhtub, siis see, et karistuslöök müürist läbi lendab, kuulub amatöörjalgpalli. Profid peavad suutma raudselt seista. Jah, selle vastu on hiljuti eksinud ka Cristiano Ronaldo isiklikult, ent see ei vähenda antud eksimuse lubamatust.

Need kaks lohakat hetke olidki põhjus, miks Kalju sel hooajal kuuendat korda võidust ilma jäi. Kolm kaotust on saadud mulluste medalirivaalide FC Flora, Paide Linnameeskonna ja FCI Levadia käest. Lisaks on alla jäädud Narva Transile ja Pärnu Vaprusele. Viiki on mängitud Paide ja nüüd ka Tammekaga.

Pavel Marini juhatas meeskonna titetantsu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Bebeto pärand on ajatu

Täna hommikul raporteeris Kalju sotsiaalmeedia rõõmsast sündmusest – äärepoolkaitsja Pavel Marin on saanud pisitütre isaks. Nagu oleme näinud varemgi, annab see mängijale hoopis uue mineku (Eesti jalgpalliloo legendaarseim episood puudutab 2013. aasta Eesti – Holland 2:2 mängu, kus värskelt teise tütre isaks saanud Konstantin Vassiljev lõi kaks hiilgavat väravat).

Marin mängiski väga isukalt, lüües Kalju viigivärava ja olles ülejäänud esimese poolaja jooksul selgelt meeskonna rünnakute vedaja. Väravat tähistas Marin moel, mida tutvustas jalgpallimaailmale 1994. aasta MM-finaalturniiril Brasiilia ründelegend Bebeto. Titetants kuulus 2013. aastal mängus Hollandiga ka Vassiljevi repertuaari ning kauni koreograafilise sooritusega sai täna hakkama ka Kalju.

3. Vahetusi tehti vähe, sest neid pole

Kumbki meeskond ei täitnud protokolli täielikult, vaid lubatud seitsme vahetusmängija asemel anti neid mänguks üles kuus. Tammekal on vigastusega väljas Kevin Mätas, Artur Uljanov ja Reio Laabus, lisaks kandis Mihkel Järviste mängukeeldu. Kalju laatsaretis on Vladislav Homutov, Kaarel Usta ja Mihhail Babitšev, lisaks lahkusid sel nädalal klubist Vladislav Veremejev ja Odilavio.

Mõlema koosseis on ikka üpris hõre, millele viitab ka vahetuste arv. Tammeka tegi neid ühe ja Kalju kaks, kuigi mängukäigu järgi olnuks mõlemal mõttekas kõik kolm lubatud vahetust ära kasutada. Kalju pidi ju vunki juurde keerama, et võitu taga ajada. Ning krampidega vaevalnud Tammeka värskust lisama, et viigiseisu kaitsta.

Aga ei Kaido Koppel ega Sergei Frantsev näinud vahetuspingile vaadates seal mängijaid, keda nad soovinuks otsustavatel hetkedel platsile saata.

4. Mängu parim – Andri Markovitš

Kalju kõige stabiilsem ja ohtlikum mängija läbi terve kohtumise. Kui millegi muu peale ei saanud nõmmekad täna kindlad olla, siis Markovitši peale küll. Ta andis tsenderdusi, toimetas karistusalasse pikki audiviskeid ja töötas mööda paremat äärt pidevalt üles-alla. Kalju jaoks väga vajalik mängija.