Luup peale | Tühistatud penalti tühistas ühtlasi ka Atletico võimsa tagasituleku (2)

Madridi Atletico ja FC Liverpool pakkusid ootamatuid pöördeid täis põnevusetenduse, kui Jürgen Kloppi hoolealused viskasid käest 2:0 eduseisu, aga pääsesid arvulises enamuses penaltist uuesti ette ning hoidsid 3:2 edust kinni tänu lõpu eel tühistatud Atletico penaltile.

Liverpool näis minevat oma teed, haarates kiiresti kaheväravalise eduseisu. 8. minutil murdis Mohamed Salah paremalt äärelt keskele, möödudes petetega kolmest kaitsjast ja sooritades karistusalakaare pealt löögi, mis James Milneri kerge suunamise toel posti kõrvale lendas - 0:1! 13. minutil maandus klaarimisüritus kastijoonele ning Naby Keita vajutas sealt välisküljevindiga ühepuutelöögi otse õhust lähema posti kõrvale - 0:2!

Eikusagilt tuli Atletico aga mängu tagasi, kui nende esimene ohtlik rünnak tõi kaasa nurgalöögi, mille järgselt suunas Antoine Griezmann 20. minutil värava eest võrku Koke madala kauglöögi - 1:2! Juba kaheksa minutit hiljem pidanuks ta viigistama, kui Rodrigo De Pauli läbisööt andis talle kontrarünnakul kümme meetrit kaitsjate ees edumaad, aga Alisson Becker päästis Liverpooli suurepärase blokeeringuga.

Ometi jõudis Griezmann peagi oma teise väravani, kui ta võttis 34. minutil Joao Felixi eeltöö järel palli esimese puutega ideaalsesse tsooni ja lükkas selle teisega tagumise posti kõrvale - 2:2! Märkamatult oli Atletico mitte ainult mängus tagasi, vaid ka domineeris sündmuste edasist käiku. 40. minutil pääses Joao Felix vasakult läbi, kuid nurk jäi teravaks ja Alisson püüdis ta löögi. Kolm minutit hiljem pääses Thomas Lemar Alissoniga silmitsi, aga väravavaht päästis taas.

Teine poolaeg algas mõlemapoolsete võimalustega, aga Atletico oli jätkuvalt ohtlikumaks pooleks ning Alisson pidi tegema veel ühe üliolulise sekkumise, blokeerides 49. minutil Yannick Carrasco lähiürituse. Kõik pöördus aga 52. minutil, kui Griezmann saadeti väljakult minema, sest tema ülikõrge jalg tabas küll tahtmatult, aga väga ohtlikult korgid ees Roberto Firminot pähe - 10v11!

Liverpoolil hakkas tasapisi võimalusi tekkima, kuid löögid lendasid kas väravast mööda või otse Jan Oblaki suunas. Mida aeg edasi, seda raskemaks Atleticol läks, ning peatreener Diego Simeone planeeris juba suurt hulka vahetusi, kuid jäi nendega hiljapeale, sest 76. minutil teenis Liverpool penalti. Mario Hermoso jäi Diogo Jota vastu lihtsalt aeglaseks ning jooksis ründaja rumalalt ja tarbetult pikali. Salah ei halastanud, realiseerides penalti kindla löögiga - 2:3!

Viis minutit hiljem tahtis Jota ise penaltit vastu kinkida, lükates karistuslöögi olukorras Jose Maria Gimeneze pikali. Kolm minutit kestnud VAR-i uurimise järel otsustas sakslasest peakohtunik Daniel Siebert penalti tühistada, olles lõpuks ka ise ekraani juures olukorda üle vaatamas käinud.

Kolmandal lisaminutil avanes Atleticol veel viimane võimalus punkt päästa, aga Angel Correa ei saanud 17 meetrilt palli raamide vahele. Simeone tormas lõpuvile järel joonelt staadioni siseruumidesse, surumata väljakul käsi ei Jürgen Kloppi ega kohtunikega. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kolm lööki, kolm väravat

20 minutiga sündis kolm väravat, mis viitaks justkui võimsale väravasajule, aga tegelik mängupilt mängu alguses oli lahtisest ja võimalusterohkest jalgpallist kaugel. Heitlus oli küll avaminutitest peale intensiivne ja füüsiline ning sellisena ka omamoodi nauditav, kuid Atletico pani 3-5-2 asetusega püsti võimsa kaitsemüüri ning Liverpool valdas küll kõvasti palli, aga ei leidnud kuidagi teed läbi.

Miks aga väravasadu ikkagi vallandus, oli segu õnnest ja meisterlikkusest. Kahel puhul leidis kauglöök õnnelikult värava eest oma mehe ja sai sealt täpse suunamise, Keita värava puhul oli tegemist hiilgava pallitabamisega.

Tegelikult nõudis ka Griezmanni teine tabamus maailmaklassi sooritust, sest Liverpooli kaitseliin oli paigas ning prantslane vajas skoorimiseks ideaalilähedasi puuteid. Selleks ajaks oli aga mängu iseloom juba muutunud, Atletico suutis pidevalt üleminekutel ohtu kujutada ja võinuks vabalt vaheajaks ka juhtima asuda. Pika puuga avapoolaja parim väravavõimalus jäi Griezmannil kasutamata.

Kui mängu alguses näidatud realiseerimise tase tähistanuks normi, võinuks mängu lõpuks näha vähemalt kümmetkonda väravat.

2. Kas kohtunik tegi Atleticole liiga?

Kolm suurt otsust läksid Atletico vastu. Kui punase kaardi ja Liverpooli penalti olukorrad ei paku erilist kõneainet, siis lõpu eel Atletico penalti tühistamine küll.

Karistuslöögist tulevat tsenderdust noolinud Gimenez langes murule, kui Diogo Jota teda seljatagant tõukas, ning peakohtunik näitas kohe penaltipunktile. Sellele järgnes aga ligi kaks minutit videokohtunike ülevaatust, misjärel kutsuti Siebert ekraani juurde. Saksamaa peakohtunik veetis seal ligikaudu minuti ja näitas siis, et viga ei olnud.

Jääb arusaamatuks, millistel kaalutlustel selline otsus sündis, sest kuigi kordused kinnitavad, et puude ei olnud tugev, oli kontakt siiski vaieldamatult olemas. Ning nagu korrutati väsimatult pärast suvise EM-i poolfinaali, kus Inglismaa lõi Taani auti tänu hilisele pehmele penaltile, siis VAR saab tühistada kohtunike eksimusi ainult ilmselgete möödapanekute puhul.

Kas kohtunikele jagatavad juhtnöörid on vahepeal muutunud või oli tänase olukorra juures mingeid muid nüansse, mis seda veavääriliseks ei luba pidada, aga see olukord ei paistnud küll sugugi vähem penaltivääriline kui Raheem Sterlingi kukkumine Wembley'l.

3. Ajaloolises plaanis surmagrupp

Meistrite liiga grupiturniiri suurimad pealkirjad on endale tõmmanud A-alagrupp, kus kütab eelkõige kirgi pururikaste Manchester City ja Pariisi Saint-Germaini konkurents. Pilk ajalukku hindaks aga kõige põnevamaks just D-alagrupi seltskonda.

Meistrite liiga loosimise järel surmagrupiks ristitud A-grupi klubidel ei ole kamba peale ette näidata ainsatki Euroopa tiitlit. City, PSG ja Club Brugge on kõik jõudnud vaid ühe korra finaali ja seal kaotanud, RB Leipzigil pole varasemast finaalikohtagi ette näidata.

Kõige rohkem Euroopa tiitleid (16) on B-alagrupil, aga seda puhtalt tänu Madridi Realile (13 tiitlit ja 3 hõbedat) ja Milano Interile (3 tiitlit ja 2 hõbedat), samas kui ülejäänud grupiliikmed ei ole kõrgele küündinud.

D-grupis on aga kõik neli liiget Euroopa tugevaimas klubisarjas ajalooliselt suuri tegusid teinud: AC Milanil on 7 tiitlit ja 4 hõbedat, Liverpoolil 6 tiitlit ja 3 hõbedat, Portol 2 tiitlit ja Atleticol 3 finaalikohta. Kokku niisiis koguni 25 finaalikohta, sealhulgas 15 tiitlivõitu.

4. Mängu parim - Mohamed Salah

Liverpooli esitus oli kõikuv ja kahenäoline, kuid üheks meheks, kes läbivalt oma taseme välja mängis, oli ikka Salah. Järjekordsed väravad tähendavad seda, et egiptlane on jala valgeks saanud juba kaheksas Liverpooli kohtumises järjest.

Atletico Madrid - Liverpool 2:3 (2:2)