Luup peale | Vaim ja võim viisid Eesti teenitud võiduni, mida oli kaua oodatud (galerii!) (1)

Getter Saar on Eesti äsja 3:2 juhtima viinud, võit paistab. Foto: Liisi Troska

Eesti naiste koondis tegi enda elu MM-valiksarjas ise keeruliseks, kuid tuli raskest seisust viimase pooltunni jooksul auga välja ning sai tabelisse esimesed punktid, alistades palavas Pärnus 4:2 Kasahstani.

Külalised alustasid innukamalt ja esimese paarikümne minuti jooksul pääses Eesti harva palliga vastase väljakupoolele. Tasapisi koguti siiski enesekindlust, otsajoonelt terava spurdi teinud Kristina Bannikova jalalt jõudis pall Getter Saarele, kelle löögile suutis vastaste kaitsja viimasel hetkel pea ette sättida.

Ent järjepidevamale pallivaldamisele järgnes väike šokk. Kasahstan pääses 37. minutil poolkiirele vasturünnakule ning ehkki esimese karistusalasse saadetud tsenderduse suutis Kelly Rosen peaga minema lüüa, kukkus pall ette Asselhan Turlõbekovale, kes saatis terava löögi esimese puutega posti kõrvale – 0:1.

Eesti jätkas ründamist, kuid enne avapoolaja lõppu tabamuseni ei jõutud. Parim võimalus selleks avanes Bannikoval, kes Saarelt söödu saanuna kaugelt õnne proovis, ent Kasahstani väravavaht Oksana Železnjak oli tasemel. Pausilt naastes jätkas Eesti positiivselt, kuid järgmine tagasilöök tuli 52. minutil üsna ootamatust kohast. Koondises üle saja mängu pidanud Signy Aarna otsustas anda keskjoonelt tagasisöödu Karina Korgile, kuid kas ei märganud kaaslaste taga luuravat vastast või siis tegi valearvestuse. Igatahes näppas Svetlana Bortnikova söödu vahelt ja tõstis palli üle karistusala joonel oodanud Korgi, kes ei jõudnud enam midagi ette võtta – 0:2.

Raskes seisus ilmutas Eesti naiskond aga sisu. Kasahstan suruti kaitsesse ja 61. minutil tõi see tulemuse. Aina rohkem vastastele peavalu tekitanud Saar, kelle eeltööd ei olnud Bannikoval mõni minut varem õnnestunud väravaks realiseerida, oli nüüd ise õigel ajal õiges kohas. Bannikova tsenderdas vasakult äärelt, Kasahstani keskkaitsja Aigerim Aitõmova eksis palli puhtaks löömisel ning Saar saatis selle pöördelt võrku – 1:2!

Väravast indu saanud eestlannadel kulus viigistamiseks veel kümme minutit. Bannikova nurgalöök oli sedavõrd täpne, et Železnjak pallini ei küündinud, kaitsjatest rääkimata, ning värava ette valveta unustatud Kairi Himanenil jäi üle vaid pea pallile vastu panna – 2:2. Kuna Železnjak tegi taas liiga ka juba varem talle muret valmistanud õlale, lisaks järgnes vahetusele kohe ka joogipaus, oli oht, et hea tempo libiseb Eestil käest. Kuid nii ei läinud.

Vahetusest sekkunud Maarja Saulepi, Mari Liis Lillemäe ja Lisette Tammiku hea üksteisemõistmise tulemusena tekitati olukord, mille lõpetuseks oli Tammikul tsenderdamiseks piisavalt ruumi. Vasaku jalaga teele saadetud pall lendas nii täpselt varuväravavahi Nazõm Ismailova ja kaitsjate vahelt läbi, et jõudis Saareni, kellele jäi paarilt meetrilt vormistamise vaev – Eesti oligi läinud 3:2 juhtima! Kauni punkti pani kohtumisele Tammik, kes teenis üleminutitel karistuslöögi ja põrutas selle ka lõppseisuks 4:2 väravasse.

Eesti sai valiksarjas kirja esimesed punktid ning lisas senise seitsme valikmänguga löödud ühele väravale nüüd hoobilt veel neli. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Vaim oli võimust tugevamgi

Mängu käik pakkus eestlannadele murdumiseks küllaga võimalusi, ent need lükati üksteise järel kindlakäeliselt tagasi. Alustuseks lasti kasahhitaridel mängu domineerima asuda ja ennast leiti alles paarkümmend minutit pärast avavilet. Seejärel tuli vastaste esimene tabamus, mis sündis juba mõneti vastu mängu käiku. Ent Eesti jätkas samas vaimus.

Teise poolaja alguses lasti endale lüüa üsna rumal teine värav, kuid sellestki ei lastud end häirida. Ka kaheväravalises kaotusseisus mängiti edasi oma mängu ning kui õnnestus lüüa esimene värav, näis teine juba aja küsimus.

Viigini jõudmise järel saabub tihti väike rahulolutunne, eriti kui kaotusseis on olnud enam kui üheväravaline. Esimene eesmärk on ju saavutatud, tagatipuks lõi veerand tundi enne lõppu kõvasti tempot alla kokku langenud vigastus- ja kosutuspaus. Kuid ka seejärel suutis Eesti uuesti hoo leida, mis tõi kaasa võiduvärava.

Ning viimaseks komistuskiviks võinuks osutuda kohtumise teisele poolajale lisatud seitse üleminutit, mille jooksul Kasahstanil avaneski suurepärane väravavõimalus, kõvasti paremgi veel, kui need, millest olid sündinud eelmised kaks väravat. Õnneks löödi kahelt meetrilt üle ja mõni minut varem oli Tammiku suurepärane karistuslöök kindlustanud selle, et isegi võimalik lõpuminutite üllatus ei rööviks Eestilt enam võidupunkte.

2. Treenerite hea töö kandus väljakule

Eesti mäng hakkas sujuma siis, kui avapoolaja keskpaigas mõisteti, et Kasahstani pole vaja peljata. Enamasti kaitsesse sunnitud naiskonna puhul on samas igati loogiline, et enese ümberhäälestamine ründavamaks pooleks võtab aega. Ent niipea, kui saadi aru, et vastaste liini taga on ruumi, mida annab ära kasutada, olid mängu võtmed Eesti käes. Väravat sellest küll ei sündinud, ent teravuse tekitamisega suruti vastased kaitsesse ja sealt enam Kasahstan õigupoolest välja ei pääsenudki.

Teisel poolajal torkas silma, et Eesti mitte ainult ei tahtnud võitu rohkem, vaid ka jõudis selle nimel rohkem teha. Tammiku, Lillemäe, Bannikova ja selle mängu põhjal ka Saare näol on peatreeneritel Anastassia Morkovkinal ja Sirje Roopsil kasutada liidrid, kes jõuavad nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt teravust lõpuni hoida. Samas polegi võib-olla õiglane mängijaid sel moel nimepidi välja tuua, sest oma panuse edusse andis iga viimane kui üks, kes platsil käis.

Mängu eel oli Morkovkina viidanud mõne päeva tagusele kontrollkohtumisele Islandi U23 esindusega, mis samas 0:2 kaotati. "Kui tüdrukud võtavad selle mängu tempo kaasa, siis tuleb suurepärane tulemus. Ma veel kord räägin, et kõige tähtsam on iseendasse uskuda," lausus Morkovkina toona prohvetlikud sõnad. Ja täpselt nii ka läks, sest ilma eneseusuta oleks Eesti Kasahstanile päris kindlasti kaotanud. Näiteks ametliku A-koondise debüüdi teinud 17-aastase Jaanika Volkovi suhteline kogenematus ei paistnud mängu jooksul hetkekski välja.

Vahetusi tehti seejuures peatreenerite käekirjale omaselt taas vähe, vaid kaks, mis samas tähendas, et kõik väljakul olnud mängijad, kes olid end raskesse seisu pannud, tulid sellest ka ise edukalt välja. Taas üks plusspunkt, mida järgmistesse mängudesse kaasa võtta.

3. Võiduemotsioon teeniti auga välja

"Ilusaid võitluslikke kaotusi" võib saada ükskõik kui palju, need ei asenda võidutunnet. Eriti väärtuslik on muidugi selline võit, kus mängu jooksul vead parandatakse ja raskused seljatatakse. Eesti koondised tunnevad võidurõõmu niigi harva, ent naiste koondisel oli valikmängude kuiv seeria veninud eriti pikaks.

Eesti naiskond oli valikmängudes ametlikult võiduta püsinud alates 2014. aasta sügisest, kuid toonased kolm punkti Rumeenia vastu tulid paberil, kuna vastased olid 2:0 võidumängus kasutanud keelatud mängijat. Väljakult lahkuti viimati võidutundega 2013. aastal, kui toona veel Makedoonia nime kandnud koondis alistati võõrsil 2:0. Kodupubliku ees võideti viimati valikkohtumine aga nii ammu kui 2010. aastal, mil Rakveres alistati 1:0 Serbia.

Vahepeal on muidugi suudetud mõnel korral alistada naabreid Lätist-Leedust, oldud maavõistlustes üle mõnest teisest väikeriigist, aga valikmängu võit puudus. Nüüd saadi see lõpuks igati teenitult kätte ja kui septembris võõrsil uuesti Kasahstaniga kokku minnakse, on Eestil hea võimalus end alagrupi viimasest kohast päästa.

4. Mängu parim – Getter Saar

On kohtumisi, mille puhul tundub mõne mängija teistest kõrgemale tõstmine ülejäänute suhtes ebaõiglane – seda kõigest põhjusel, et hästi mängisid kõik. Kohtumine Kasahstaniga oli üks niisuguseid, ent oma kuuendat koondisekohtumist pidanud Saare karjääri kaks esimest koondiseväravat räägivad tema kasuks. Ründaja, keda peatreener Roops nimetas pärast kohtumist "superavanejaks", paistis silma kogu kohtumise jooksul, olles alati valmis äärtelt tulevaid sööte ründama ja pakkus enda leidmiseks kaaslastele pidevalt võimalusi.

28. juunil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil

Eesti - Kasahstan 4:2 (0:1)
61., 88. Getter Saar, 71. Kairi Himanen, 90+5. Lisette Tammik - 37. Asselhan Turlõbekova, 52. Svetlana Bortnikova

Hoiatused: 90. Getter Saar - 64. Fatima Satõgalijeva, 90+4. Arailõm Orõnbassarova
Mänguolud:+29, päikeseline ilm, tugevalt kastetud muruväljak väga heas seisukorras