Memo | Pole Promise'it, pole hullu: esiründajast ilma jäänud Kalju tegi Vaprusele säru (0)

Nõmme Kalju näitas Pärnu Vaprusele koha kätte. Foto: Jana Pipar

Nõmme Kalju jäi enne Premium liiga 18. vooru kohtumist ilma väravakütt Promise Davidist, kes liikus kuuekohalise üleminekusumma eest Belgia hõbedaklubisse. Aga Kalju ei lasknud ennast sellest segada, vaid alistas Pärnu Vapruse 4:2.

Külalised Pärnust alustasid kohtumist suurepäraselt, kui pääsesid 10. minutil juhtima. Kollasärgid tegid kõrget pressi, mispeale Kalju keskkaitsja Danõl Maštšenko andis valesöödu. Vaheltlõikega hiilanud Kristjan Kask jätkas Kevin Kauberile, kes tegi puute keskele. Samal ajal tuli tema tagant Sander Kapper, kes hüüdis "Jäta!" ning vajutas palli 25 meetrilt posti kõrvale - 0:1!

Aga ilus algus muutus üsna kiiresti põrguks, sest Kaspar Paur tegi 17. minutil seisuks 1:1. Alex Matthias Tamm murdis trahvikasti vasakult äärelt Joonas Silla ja Magnus Villota vastu keskele ning söötis Paurile, kelle esimese löögi Ott Nõmm tõrjus, aga teine lõpetas võrgus. Neli minutit hiljem pääses Kevin Kauberi valesöödu järel jooksma Tamm, kes lõi otsajoonest poole meetri kauguselt esimesse posti - 2:1!

Kalju ülemvõim jätkus teisel poolajal. 52. minutil söötis Rommi Siht kasti otsa Ivanovile, kes jätkas Daniil Tarassenkovile. Mullu Narva Transi eest mänginud ääremängija realiseeris kindlalt - 3:1! 12 minutit hiljem pääses Tamm Nõmmega üks-ühele ning toimetas palli läbi väravavahi jalgevahe võrku - 4:1!

Kohtumise lõpus olid pärnakad taas täpsed, kui Kevin Aloe vasaku ääre tsenderdus lendas värava peale ning Kalju puurivaht Henri Perk pareeris selle võrku - 4:2.

Kalju tõusis tabelis teiseks. Nii neil kui lähimal jälitajal Floral on 36 punkti, aga Flora on pidanud ühe mängu rohkem. Vaprus on 16 punktiga eelviimane ning järgmises voorus kohtuvad nad tabeli viimase Nõmme Unitediga, kes jääb neist viie silma kaugusele. United pole veel oma 18. vooru mängu pidanud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Vapruse avavärav. Nagu jalgpallis ikka, siis nõrgema meeskonna üpris kiire avavärav sunnib tugevamat rohkem suruma, mis tihti toob kaasa palju võimalusi. Seda sai näha ka EM-il, kui Albaania sahistas Itaalia võrku 23. sekundil, ent vähem kui 20 minutit hiljem juhtisid juba itaallased.

Nii läks ka sel korral, sest Vaprus haaras eduseisu 10. minutil ning juba 11 minutit hiljem juhtis Kalju. Saavutatud eduseis nõmmekate hoogu ei peatanud ning nad jätkasid võimaluste tekitamist. Sestap löödigi lõpuks neli väravat.

Promise Davidi asemel mängis teist mängu järjest Nikita Ivanov (palliga). Foto: Jana Pipar

Üllatus | Kalju rünnak on suurepärane ka ilma Davidita, aga kaitse ... Kalju müüs suvise akna alguses Promise Davidi Saint-Gilloise'u Unionile. Kui eelmises mängus tuli samuti temata hakkama saada, lõi Kalju vaid ühe värava, siis nüüd taoti Vapruse puur täis.

David lõi vähem kui poole hooajaga 14 väravat, mis on päris suur kogus. Aga pärnakate vastu tema skoorimisest puudust ei tuntud, sest Tamm lõi kaks ning Paur ja Tarassenkov lisasid ühe. Kui samamoodi jätkata, siis ei hakatagi 23-aastast kanadalast igatsema.

Lisaks Davidile jäeti hüvasti ka kahe keskkaitsjaga: Roko Vukušici ja Yohan Mannonega. Selles vallas tunti pisut rohkem igatsust, sest endale lasti kaks väravat. Et Vapruse vastu oli kolmest keskkaitsjast üks äärekaitsja, vajab Kalju tagalasse täiendusi, sest praegune seis jätab õhku küsimärgi.

Äpardused | Väravavahtide kohmakused. Vapruse väravavahil Nõmmel polnud avatabamuse olukorras midagi teha - esimese löögi ta ju tõrjus, misjärel kukkus pall pärnakate õnnetuseks ideaalselt Paurile ette. Teise puhul oleks aga pidanud tegutsema kõvasti paremini, sest puurilukk ei tohi lasta niivõrd terava nurga alt lüüa esimesse posti. Eriti veel olukorras, kus teisest lainest pole kedagi appi tulemas.

Kolmanda tabamusse puhul polnud Nõmmel samuti suurt teha. Aga neljandas olukorras võinuks ta esialgu pikale söödule vastu liikuda. Okei, ta nägi, et kaitsjad olid palli juures, seega küllap lootis nende peale. Lõpuks, kui Tamm sai palli, ei jõudnud nooremapoolne kindamees piisavalt kaugele vastu. Lisaks läks Tamme löök tema jalge vahelt läbi, mida ei saa ilmtingimata panna tema süüks, aga kindlasti oleks saanud paremini.

Teisel pool sai käkiga hakkama Perk, kellel esimese värava olukorras polnud midagi teha, aga Aloe värava peale läinud tsenderdus tuli talle korraliku üllatusena, mistõttu ei suutnud ta teha muud, kui palli võrku aidata. Olukord oli raske, aga väravavahilt - eriti Pergi tasemega mehelt - ootaks sellises situatsioonis kindlamat tegutsemist.

Staar | Alex Matthias Tamm. 22-aastane Kalju kasvandik oli Vapruse vastu väga hea. Ta tegi esimesele väravale eeltöö ning lõi kaks väravat - mida muud ühelt eduriviliidrilt tahta?

Tsitaat | "Kui sult võetakse Promise David ära, siis sul pole enam ees sellist mängijat, kellele võib palli lihtsalt kehasse anda ja olla kindel, et üheksal korral kümnest ta katab seda, pöörab kaitsja pealt ära ja võib värava lüüa. Peame nüüd meeskonnana kohanema ja mängima kas minu, Nikitade (Ivanov ja Komissarov - toim.) või [Kaspar] Pauri tugevuste peale," ütles Tamm pärast mängu.

3. juulil kell 18.00 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme Kalju FC - Pärnu JK Vaprus  4:2 (2:1)
17. Kaspar Paur, 21., 64. Alex Matthias Tamm, 52. Daniil Tarassenkov - 10. Sander Kapper, 87. Kevin Aloe

Väravasöödud: 17. x, 21., 52. Nikita Ivanov, 64. Daniil Tarassenkov - 10. Kevin Kauber, 87. Kristjan Kask
Hoiatused: 30. Nikita Ivanov, 40. Alex Matthias Tamm - 40. Magnus Villota, 58. Henri Välja, 79. Kevin Aloe, 90+5. Igor Prins (peatreener)
Mänguolud: +17, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras