Memo | Pull puksis Uruguay ringist välja! Distsiplineeritud Lõuna-Korea jätkab Portugali seljatamisega turniiri (0)

Vasakult Son, Cho ja Hwang 2:1 väravat tähistamas. Foto: Scanpix / IMAGO / Nordphoto

MM-finaalturniiri H-alagrupp sai intrigeeriva lõpplahenduse, kui Lõuna-Korea alistas hilisest väravast 2:1 vahetusmängijatele tuginenud Portugali. Hee-chan Hwangi tabamus lõpetas Uruguay teekonna.

Turniiri kahe võiduga alustanud Portugal sai tänasele vastu tulla üpris kerge südamega. Peatreener Fernando Santos andis puhkepäeva mitmele tavapärasele põhitegijale ja neile, kes olid kollaste kaartidega mängukeelu ohus. Sellest hoolimata alustati matši suurepäraselt.

Juba viiendal minutil leidis keskkaitsja Pepe suurepärase püstsööduga Diogo Daloti, kes omakorda jätkas palli värava ette Ricardo Hortale, kust Braga 28-aastane ääreründaja oma koondisekarjääri teise tabamuse virutas - 1:0!

Järjepanu tekkis momente ka Cristiano Ronaldole, kes soovis Eusebiole kuuluvat Portugali eest MM-idel löödud väravate arvu ületada. Eusebiol on finaalturniiridelt üheksa ja Ronaldol kaheksa tabamust.

Ronaldo ei olnud aga täpne ja hoopis Lõuna-Korea sahistas. 17. minutil tegi Jin-Su Kim seda veel suluseisust ja tabamus ei lugenud. 27. minutil kukkus aga Lõuna-Korea nurgalöök just Ronaldost ette Young-Gwon Kimile, kes lõi tabloole 1:1.

Dalot, Vitininha ja Ronaldo olid selle järelgi veel lähedal skoorimisele, ent riietusruumi mindi viigiseisul. Kui avapoolajal sooritas Portugal üheksa pealelööki, millest viis läksid raami, siis teisel poolajal läks munaveeretamiseks. Pallivaldamine kasvatati 56 protsendi pealt 68 peale, ent pealelöökide arv kahanes kolmele, millest raamide vahele ei läinud ükski.

Kuna teises mängus oli varakult tablool Uruguay 2:0 eduseis Ghana vastu, tundus pikalt, et alagrupist pääsevad edasi just Portugal ja Uruguay. Lõuna-Korea ei andnud aga alla. Kui Heung-min Son oli matši jooksul silma paistnud isetsemisega, siis esimesel üleminutil näitas ta oma briljantsust.

Son tormas kontrarünnakusse, säilitas kolme portugallase vahel palli ning söötis selle Daloti jalgevahelt kasti tormanud Hee-chan Hwangile. Hwang vajas üht puudet, et Lõuna-Korea 2:1 juhtima viia ja särk juubeldamiseks seljast kista!

Lõuna-Korea pidas mängu lõpuni vastu ning jäi seejärel ootama, kas turniiri esimene võit (eelnevalt viigistati Uruguayga ja kaotati Ghanale) annab neile edasipääsu või mitte. Umbes kaheksa minutit ootust - kuniks selgus, et Uruguay ei löönud Ghanale kolmandat ja suurema löödud väravate arvuga pääsevad edasi nemad - veedeti keskringis telefone kontrollides, mille järel asuti juubeldama. Lõuna-Korea turniir jätkub! Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Standardolukorrad. Kuigi Horta varajane värav viitas, et Portugal võib isegi vahetusmeestega saada lihtsa tööpäeva, siis reaalsus selliseks ei kujunenud. Mängu otsustasid standardolukorrad, milles Lõuna-Korea näitas paremat distsipliini.

1:1 viigivärav sündis nurgalöögist, kui Ronaldo keeras pallile veidralt selja ning Young-gwon Kim hingestatult mänguvahendi võrku lajatas. 2:1 võidutabamus sündis taas nurgalöögi-järgses olukorras. Sedapuhku tõrjus võimsas tsoonikaitses seisnud Lõuna-Korea hoopis Portugali nurgalöögi enda värava eest minema, mille järel Heung-min Son jooksu pääses ja kaaslasele suurepärase võimaluse tekitas.

Pole kahtlustki, et Lõuna-Korea portugallasest peatreener Paulo Bento, kes juhendamiskeeluga tribüünil viibis, tundis vastast läbi ja lõhki, ent standardolukordade puhul on eelkõige vaja just mängijate distsipliini ja hingestatust ning seda demonstreerisid lõuna-korealased uhkelt.

Üllatus | Õnnetust täis Cristiano Ronaldo. Kui näiteks Bruno Ferndandes nautis vaba päeva, siis Eusebio rekordit jahtinud Ronaldo kuulus põhikoosseisu, kuigi mängu eel oli ta tervise kohal küsimärke. Ronaldo oli aktiivne ja paistis silma, aga ei suutnud kuidagi palli võrku saata. Avapoolajal avanes talle mitu soodsat šanssi.

Lisaks sellele käitus ta väga ebalevalt ja ebatavaliselt 1:1 viigivärava eel, kui pall veidralt tema seljast vastasele ette kukkus. Nii polnud imestada, et Ronaldo oli märkimisväärselt torssis, kui Santos ta 65. minutil puhkama võttis. Ronaldo lootus skoorida ja hea tuju haarata lõppes õnnetu etteaste ja ootamatu kaotusega.

Hee-Chan Hwang ehk Hwangso ehk Pull. Foto: Scanpix / IMAGO / Nordphoto

Staar | Hee-chan "Pull" Hwang. 26-aastane Wolberhampton Wanderersi ründaja sekkus vahetusest ja oli mees, kellest sai matši lõpuks kangelane. Pulli hüüdnime kandev Hwang (korea keeles tähendab hwangso pulli) näitas nimele vastavat sihikindlust ja rammu, kui lidus kogu jõust esimesel üleminutil kontrasse Sonile järele.

Hwang tegi vahemaa tasa ja kui ta lõpuks kasti sisenes, andis seni soleerinud Son talle portugallase atškooga väravasöödu. Hwang sättis palli kindla löögiga vasakusse nurka ja asus juubeldama. Ilma selle lootusetuna näiva spurdita ei oleks Lõuna-Korea mängust midagi kätte saanud ja hoopis koju sõitnud. Nüüd puksis pull aga hoopis Uruguay turniirilt välja.

Ilus hetk | Kõik, mis sündis esmalt 2:1 värava, siis lõpuvile ning kulminatsioonina Uruguay - Ghana mängu lõppemise järel. Lõuna-korealaste rõõm ja õnnepisarad olid liigutavad ja näitasid taas, kuidas jalgpallis on kõik võimalik.

Tsitaat | "Need olid mu elu pikimad kuus minutit!" sõnastas Heung-min Son tabavalt ootuse kohta, mil keskväljal teise mängu lõpuvilet oodati. Lõpp hea, kõik hea!