Memo | Sakslased panid enne avavilet käed suu ette, Jaapan lõi neil mängus suud lukku (2)

Teine šokk tänavusel MM-finaalturniiril: Jaapan alistas Saksamaa! Foto: Scanpix / David Klein / IMAGO / Sportimago

Eelmisel MM-finaalturniiril tiitlikaitsjana alagruppi pidama jäänud Saksamaa mängis ennast ka seekord avavoorus raskesse seisu, sest Jaapanile kaotati 1:0 eduseisust 1:2.

Jaapan sai juba kaheksandal minutil palli Saksamaa väravavahi Manuel Neueri selja taha, kui Ilkay Gündogan kaotas keskväljal palli ja kontrarünnaku realiseeris Daizen Maeda, aga oli meetri jagu suluseisus ja värav ei lugenud.

Saksamaa haaras initsiatiivi enda kätte ja proovis kauglöökidega Jaapani väravalukku lahti muukida, aga ebaõnnestunult. Lõpuks jõuti sihile penaltipunktilt, kui Jaapani väravavaht Shuichi Gonda kukutas karistusalas David Raumi ning 11 meetri karistuslöögi realiseeris 33. minutil Gündogan - 1:0 Saksamaale!

Avapoolaja lõpus olid sakslased lähedal teisele väravale, kui Joshua Kimmichi kauglöögi ja Gonda tõrje järel põrkas pall Serge Gnabryle, kelle söödust sahistas Kai Havertz, aga VAR tühistas tabamuse napi suluseisu tõttu.

Teine poolaeg algas ja kulges suurem osa ajast sakslaste taktikepi all, aga nad ei saanud kuidagi palli väravasse. Gnabry ja Gündogan kolistasid väravaraamistikku ning Gonda tegi Jaapani väravasuul suurepärased tõrjeid.

Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle. Jaapanlastel oli paariminutiline õnnestunud periood, mille nad ka väravaks realiseerisid. Neuer tõrjus küll 73. minutil Junya Ito lähilöögi, aga kaks minutit hiljem oli isegi 36-aastane puurilukk võimetu. Neuer sai käed ette Takumi Minaomino madalale tsenderdusele, kuid tagasipõrkunud palli lõi Ritsu Doan võrku - 1:1 viik!

Kui sakslased arvasid, et see on ainus šokk ja aega veel võiduvärava löömiseks on piisavalt, siis hoopis Jaapan nõelas uuesti. Ko Itakura andis 83. minutil pika palli Saksamaa kaitseliini taha, kus Takuma Asano võitis võidujooksu Nico Schlotterbecki vastu ja lõi palli terava nurga alt Neuerist mööda väravasse - 2:1 Jaapanile!

Saksamaa küll otsis meeleheitlikult viigiväravat, aga järelejäänud aja jooksul häid võimalusi ei tekkinud ja Jaapan lahkus väljakult 2:1 võiduga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Shuichi Gonda neliktõrje. Saksamaa saanuks 70. minutil asjad kaheväravalise eduseisuga lukku keerata, aga Jaapani väravavaht tõrjus 20 sekundi jooksul neli pealelööki - Gonda sättis ennast korra Jonas Hofmanni ja kolm korda Gnabry löökidele ette. Need tõrjed hoidsid Jaapanit mängus, sest 0:2 kaotusseis võinuks juba mentaalselt raskelt mõjuda. Aga väravavaht süstis ka ülejäänud meeskonnale kindlust juurde - kui ees ära lüüa, siis on kõik võimalik.

Üllatus | Geniaalsed vahetused. Kuigi Jaapani algkoosseisus olid mängijad nii Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania kui ka Šotimaa kõrgliigast, siis üllatuslikult alustasid pingilt nende praegused nimekamad mängijad Takehiro Tomiyasu (Arsenal) ja Takumi Minamino (Monaco). Mõlemad sekkusid teisel poolajal vahetusest ja Jaapani mängupilt paranes. Lisaks sekkusid vahetusest mõlemad väravalööjad Ritsu Doan (Freiburg) ja Takuma Asano (Bochum). Peatreener Hajime Moriyasu tegi geniaalsed vahetused.

Staar | Shuichi Gonda. Võib-olla vahetusest sekkunud ja võiduvärava löönud Takuma Asano vaidleb vastu, aga kui poleks Gonda neliktõrjet, siis suure tõenäosusega poleks ka Jaapani rõõmupidu. Gonda tõrjed panid Jaapani edule aluse, Ritsu Doan ja Asano särasid rünnakul.

Ilus hetk | Käed suu ette. Kuigi rahvusvaheline telepilt seda ei näidanud, siis Saksamaa koosseisu mängueelne pilt oli kõnekas - kõigil 11 mängijal oli käsi suu ees, protesteerimaks selle vastu, et koondiste kaptenitel, sealhulgas Manuel Neueril ei lubatud MM-finaalturniiril kanda One Love sümboolikaga kaptenipaelu. Sakslaste sõnul võrdub see nende hääle keelamisega.

Neuer pidi näiteks enne avavilet äärekohtunikule oma kaptenipaela ette näitama. Kui sakslasel olnuks One Love sümboolikaga kaptenipael, siis oleks ta tõenäoliselt saanud kollase kaardi, aga Neuer kandis samasugust FIFA-sanktsioneeritud kaptenipaela nagu kandsid esmaspäeval Harry Kane (Inglismaa) ja Gareth Bale (Wales).

"Tahtsime kasutada kaptenipaela, et võtta seisukoht väärtuste eest, mis on Saksamaa koondises - mitmekesisus ja vastastikune austus. Tahtsime koos teiste rahvustega, et meie hääl oleks kuuldav.
Asi ei olnud poliitilise avalduse tegemises - inimõigused ei ole läbiräägitavad. Seda tuleks võtta iseenesestmõistetavana, aga see pole endiselt nii. Sellepärast on see sõnum meie jaoks nii oluline. Kaptenipaela keelamine on sama, mis meie hääle keelamine. Jääme oma seisukoha juurde," seisis Saksamaa jalgpalliliidu avalduses.

Tsitaat | "Hansi Flick? Mis see on?" küsis Jaapani võiduvärava autor Takuma Asano mängu järel reporterilt, kui temalt küsiti, kes ta teab, kes on Hansi Flick. Kõnekas. Tõsi, võib-olla ta ei saanud küsimusest aru või kuulis halvasti, aga see justkui näitab, et jaapanlased hoiduvad kõrvalisest kisa-kärast. Nad keskenduvad enda tegemistele ja see toob ka edu.

Saksamaa - Jaapan 1:2 (1:0)