Ott Järvela | Häberli koondises ei katsetata ning uks nihkub veelgi enam koomale (5)

Eesti meeskond enne jaanuaris Marbellas peetud treeningmängu Budapesti Ferencvarosega. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli avaldas täna nimekirja mängijatest, kellega arvestab juunikuu kolmes mängus, kus vastasteks Leedu, Soome ja Läti. Koondisekutse said 26 jalgpallurit.

1. juunil kohtub Eesti Vilniuses Balti turniiri raames Leeduga ja 4. juunil peetakse Helsingis maavõistlus oma ajaloo esimeseks EM-finaalturniiriks valmistuva Soomega. Koondiseakna lõpetab 10. juuni Balti turniiri kohtumine A. Le Coq Arenal Lätiga. 26-mehelise nimekirja kohta torkavad pähe järgmised kolm tähelepanekut:

1. Kuus meest puudu, viis meest juures

Kui võrrelda tänast nimekirja Häberli märtsikuu kõige esimese valikuga (sellega, mis eelnes kõigile isolatsioonidele ja karantiinidele), on puudu kuus meest: Nikita Baranov, Henri Järvelaid, Sergei Mošnikov, Frank Liivak, Rauno Alliku ja Erik Sorga, kellest ainult viimane jääb eemale vigastuse tõttu. Ülejäänud viis meest ei mahu praegu valikusse sportlikel põhjustel.

Äsja klubi vahetanud Baranov pole pärast 19. märtsi võistlusmängus kaasa teinud, Järvelaiul on selleks daatumiks 23. aprill. Mošnikovil on raskusi Paide Linnameeskonna põhikoosseisu mahtumisega. Liivak ja Alliku on seekord esialgu varunimekirjas, sest Häberli eelistatud 5-3-2 asetus kahandab vajadust puhaste ääreründajate järele.

REKLAAM

Nimetatud kuuiku asemel on koondise nimekirjas Sander Puri, Maksim Paskotši, Sergei Zenjov, Robert Kirss ja Bogdan Vaštšuk. Kui kogenud Zenjov on meeskonnas tagasi, sest tervislikud põhjused enam ei sega, siis ülejäänud neli meest põhjusel, et kasutasid neile märtsis ootamatult avanenud võimaluse ära.

Paskotši ja Vaštšuk kuulusid kõigis kolmes märtsikuu kohtumises põhikoosseisu ja vedasid välja. Puri ja Kirss sekkusid valikmängudes vahetusest ja alustasid maavõistlust Rootsiga. Neist kahest esines muljetavaldavamalt Puri, keda Häberli ka eraldi kiitis, aga korralikult mängis ka Kirss, kes on viimastel nädalatel näidanud Levadia eest head minekut, tehes leidlikul moel skoori Paide vastu ja lüües karikafinaalis võiduvärava.

2. Jätkuvalt ei mingit katsetamist, aga kui võimalus ära kasutada, siis oled pardal

Kolmeks kohtumiseks kutsus Häberli meeskonda 26 mängijat. Mõned neist (Karol Mets ja Taijo Teniste) ei ole reaalselt võttes teisipäevaseks Leedu-mänguks valmis, sest on veel pühapäeval platsil oma koduklubi eest, kusjuures Metsal järgneb veel ka reis Saudi-Araabiast Eestisse.

Vaštšuk paraneb eelmisel nädalal mängus Floraga saadud lihasevigastusest ning ka Puri pole pärast traumat veel minuteid teeninud, kuigi eeldatavasti sel laupäeval Levadia vastu mängib. Alles on vigastusest taastunud ka florakad Henrik Pürg ja Markus Soomets. Vaatamata neile asjaoludele pole Häberli nimekirja igaks juhuks pikemaks venitanud, vaid hoidnud seda kompaktsena.

Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeSelles lähenemises pole midagi uut, sest samamoodi lähenes Häberli ka jaanuaris Marbellas korraldatud laagrile. Arvestades, et Premium liiga mängijate kutsumisel kitsendusi polnud, oli šveitslase toona valik (22 meest) ootamatult ahtake ning tekitas näiteks FCI Levadias ja Paide Linnameeskonnas küsimusi, miks nende mängijad ennast koondiselaagris uuele peatreenerile näidata ei saa.

"Koondis ei ole minu jaoks koht, kus mängijad näitavad, kui head mängijad nad on. Jah, nad peavad hästi mängima, aga nad peavad end oma koduklubis tõestama. Koondises esindad riiki ja mängid tulemuste peale. Praegu pole sõprusmängude aeg," selgitas Häberli tänasel pressikonverentsil, miks ta ei soovi koondisenimekirja pikaks venitada.

Häberli silmis pole koondis koht, kus katsetada. Ning täna avaldatud 26-mehelises nimekirjas polegi ühtegi mängijat, kes liigituks kategooriasse "huvitav oleks näha, kuidas ta koondises hakkama saab", vaid peatreeneril on kõigi meeste osas veendumus, et nad on koondisejalgpalliks valmis nii praegu kui ka sügisestes MM-valikmängudes.

Samas mängijad, kes on saanud koondisevõimaluse ootamatult ja/või juhuslikult ning selle ka ära kasutanud, on Häberli valikus ka edaspidi. Paskotši, Vaštšuk, Puri ja Kirss polnud ei jaanuaris Marbellas laagerdanud rivistuses ega märtsikuu algses nimekirjas, aga said meeskonnast üle käinud koroonareha tõttu šansi ning jätsid Lublin-Minsk-Stockholm võistlusreisi käigus endast nii hea mulje, et on nüüdki nimekirjas. Üllatusi nimekirjas ju polnud.

3. Pikk laager tõmbab koondiseust veelgi rohkem koomale

Koondis koguneb pühapäeval, 30. mail. Laagri viimane mäng peetakse 10. juunil, kusjuures teise ja kolmanda kohtumise vahele jääb koguni viis päeva. Reisigraafik ei ole kurnav, sest vahemaad Vilniusse ja Helsingisse on väikesed. Kui jätta kõrvale Soome-mängule järgnev ja Läti-mängule eelnev päev (vastavalt 5. ja 9. juuni), jääb sinna vahele kolm täisväärtuslikku treeningpäeva.

Eesti koondise ründaja Henri Anier. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKoondise peatreeneri jaoks on säärane võimalus harukordne, sest tavapärane koondiseaken koosneb ettevalmistavatest ja taastavatest treeningutest ning kolmepäevaste vahedega peetavatest matšidest. Kolm täisväärtuslikku trennipäeva mahub graafikusse ainult juhul, kui meeskond koguneb esmaspäeval ja esimene mäng on alles laupäeval, aga seda juhtub harva.

Kindlasti ootab Häberli seda kolmepäevast perioodi innuga. Eriti põhjusel, et tal on kasutada sisuliselt kogu põhikoosseis (tervislikel põhjustel puudujatena on ära toodud ainult Sorga ja Ken Kallaste ehk kõik ülejäänud mehed, keda peatreener meeskonnas näha soovis, on kohal). Nende päevade jooksul on võimalik ära teha väga palju tööd, millest võiks ja peaks tõusma tulu sügisestes MM-valikmängudes ja ka 2022. aastal, kui kõik koondiseaknad toimuvad tavapäraselt (loe: kiiresti ja puhkepausideta).

Koondisesse mitte mahtunud mängijate jaoks tähendab aga algav pikk laager, et uks tõmbub sügist silmas pidades veelgi enam koomale, sest arusaadavalt eelistab peatreener sügisel nimekirja koostades mängijaid, kellega ta on pikkades laagri(te)s saanud koos töötada, sest nad on tema ideede ja nõudmistega paremini kursis. Koondisejalgpall toimib igal pool maailmas nii, et kes korra jala ukse vahele saanud, omab edaspidi eelist.

Muidugi on igal jalgpalluril võimalik mängida nii tulemuslikult, et peatreeneril pole võimalik temast mööda vaadata. Näiteks jaanuaris Marbella-laagri nimekirjast välja jäänud Henri Anier alustas hooaega väga hästi, sai kutse, oli märtsis koondises resultatiivne ning nüüd kindlalt nimekirjas. Kirsil on praegu võimalus sama teha. Aga kas ta saanuks võimaluse ka juhul, kui Erik Sorga olnuks terve? Pigem mitte.

Marbella-laagris käis 22 mängijat ja 13 meest olid toona märgitud põhjusega puudujaks (vigastus või klubikohustused). Nende 35 sekka mitte kuulunud mängijaid on praegu koondises kuus. Aga ainult kaks neist (Anier ja Karl Andre Vallner) veensid Häberli ümber esitustega koduklubis. Ülejäänud neli (Paskotši, Vaštšuk, Puri ja Kirss) said võimaluse seoses koroonaga (ja, nagu öeldud, kasutasid selle ära).

Nagu näha, on koondiseringi sissemurdmine keeruline, sest Häberli ei võta pardale "igaks juhuks" mängijaid. Ning jalgpalluritel, kes polnud kohal Marbellas ega saa osa praegusest laagrist, on edaspidi võistkonda mahtumine keeruline. Näiteks Ilja Antonov või Brent Lepistu peab Levadia ridades ikka väga vägeva suve tegema, et Vaštšuk, Markus Poom või Markus Soomets koosseisust välja lükata.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

stranglers   •  
(90.190.248.***)
vastuseks sellele: "Nagu näha, on koondiseringi sissemurdmine keeruline, sest Häberli ei võta pardale "igaks juhuks" mängijaid."
aga Flora varumehed ei ole "igaks juhuks" mängijad? Subkani välja? koondisse pääseb ainult koondise kaudu? mitte hea mängu eest klubides? kus siis veel head mängu saab näidata, kui koondisse ei võeta eriti teisi kui florakaid? see on ju absurd. see kehtibki juhul, kui koondis=Flora.
kena nõiaring, või siis Häberlil puudub loogika.
AinUlttauntau   •  
(194.150.65.***)
Jehuu erikorrespondent on tagasi.👏 ilma otita on sn nagu moos ilma saiata. Sitaks parem, aga täidab vähem.
J7P   •  
(46.39.144.***)
selleks ongi vaja wtf kisa saatel Flora mängijad 1-2-3 korda sisse pressida, et edaspidi öelda, et nad on juba koondisekogemusega ja siis easy money
Timbu Limbu   •  
(62.65.227.***)
Kui oma mängijate valikuga suudab Häberli võtta juunis 3 võitu, siis on ta väärt treener. Alla selle aga Flora käpik.
urmar   •  
(84.50.15.***)
Tuligi 3 võitu ära! Kas Timbu Limbu on nüüd rahul?

Sisene
MM JÄTKUB
Kuigi Hollandi turniir
PÕNEV JA OLULINE LUGEMINE
KATARI MM
VAR JA VOR
Tund aega tulevaste videokohtunike seltsis ehk Oh kuidas küll nad uuel hooajal hakkama saavad?
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
JUTUD ELUST JA JALGPALLIST
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
KODUMAINE VUTT
Pikem paus läbi, tule Soccernet.ee fänniturniirile! MIND Media teeb otseülekande
MM-PÄEVIK
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11