Paide leiab enda suurima vastase peeglist. Walesi piirilinn pakub võimalust värskeks alguseks (0)

Kas Paide peab tõesti paluma kõrgemaid jõude, et mäng lõpuks rööbastesse jookseks? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Maiuspala või Hirmu faktori uus väljakutse? Paide Linnameeskond läheb klubi ajaloo viiendale eurohooajale vastu poolaasta pealt, mis on kõike muud kui julgustandev. Aga kui põdema hakata, ei saada niikuinii mitte midagi kätte. Nii et miks siis mitte ikkagi uskuda?

Loosimise järel võisid paidekad ühena vähestest Eesti klubidest rõõmustada, sest kui mõnel kodusel konkurendil ei vedanud üldse, siis Walesi pronksiklubi Bala Town on vähemalt paberil igati mängitav vastane. Paraku on kodune hooaeg näidanud, et Paide suurimat vastast tuleb pahatihti otsida hoopis nende enda peegelpildist.

Kolm võitu. Siis seitsmest mängust vaid kaks võitu. Jälle kolm järjestikust võidumängu. Ja jälle seitsmest vaid kaks ... Nii on Paide liigahooaeg kulgenud, kusjuures iial ei tea, kuhu välk sisse lööb. Meenutagem või karikafinaali, kus avapoolaeg 2:0 võideti, aga teisel lasti Levadial neli väravat vastu põrutada.

Pärnu Vaprusele kaotati viimase minuti väravast, võideti siis küll Kuressaaret, aga tehti kodus Narva Transi vastu jälle kohutav avapoolaeg ning lõpuks oli Paidel õnne, et 2:2 viik ja üks punktki kätte saadi. Hooaeg on napilt ekvaatori ületanud, aga liider Levadia on punktitabelis ammu silmapiiri taga ja medalistki jäädakse praegu nelja punkti kaugusele. Pole just ideaalne platvorm, millelt Euroopasse hüpata.

"Jalgpall on juba selline mäng, et sa ei saa midagi taga nutta, vaid pead keskenduma praegusele hetkele. Meil on olnud tõuse ja mõõnasid, aga eurosari on täiesti teine võistlus," märkis Paide peatreener Ivan Stojkovic päev enne mängu, leides ühtlasi tuge lähiajaloost. "Kahe aasta eest polnud Paidel enne euromänge samuti teab mis hea vorm, aga neil õnnestus välja jõuda kolmandasse ringi Anderlechti vastu. Usun, et meeskond on uueks väljakutseks valmis - seda just ka mentaalselt," kinnitas serblane.

Jarju pääses ehmatusega, pakis mitu uut jokkerit

Paide tõi suvise üleminekuakna avanemise järel enda ridadesse serblasest keskkaitsja Milan Delevici ning Eesti koondise äärekaitsja Michael Lilanderi, rünnakut hakkavad aga tugevdama gambialased Abdoulie Ceesay ja Muhammed Suso. Algkoosseisu Stojkovic mõistagi reetma ei hakanud, ent tundub igati loogiline, et Lilander ja ehk ka Delevic kuuluvad alustajate sekka.

Ebrima Jarju on valmis jälle postide vahele astuma. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Samuti on taas mänguvalmis esiväravavaht Ebrima Jarju, kes pidi nädala eest peetud viimases liigamängus juba teise poolaja algul platsilt lahkuma. Pingilt võib lisakäiku pakkuda pikalt vigastusega hädas olnud kogenud Nikita Baranov, kes on lõpuks taas mänguvalmis. Küsimärke on vaid ääreründaja Thomas Agyepongi kohal, kuid see on positsioon, mis on Paidel üle keskmise hästi mehitatud.

Millist mängu oodata? Stojkovicil on  pilt selge - Bala Town läheb tegutsema sirgjooneliselt ja agressiivslet, Paide peab seevastu olema osavam ja nutikam. "Nad tahavad palju pikka palli mängida, võitluse peale. Pall on harva maas. Usun, et nad tahavad meid kõrgelt pressida ja tulla mees mehe vastu. Töötasime selle kallal, et leida lahendusi sellise taktika vastu," lausus ta.

Mis võiks saada otsustavaks? "Meie pallivaldamine. Kui me suudame palli maas hoida ja enda mängu peale suruda, siis on hästi. Kui hakkame pikka palli laskma, siis mängime justkui nende meelismängu. Kui oleme rahulikud ja mängime maast, siis usun, et seis kaldub meie poole," tõdes Stojkovic.

Paide Linnameeskonna peatreener Ivan Stojkovic. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kogenud ääreründaja Henrik Ojamaa sai Flora-päevil osa Eesti klubide seni edukaimast euroaastast, kui jõuti Konverentsiliiga alagruppi. Seda, et euromäng paneks kellegi jalad värisema, ta ei tunne. "Senisel hooajal on paljud noormängijad saanud päris palju vastutust. Ma ei tunne, et keegi oleks ülemäära närviline," analüüsis ta. "Eks see ole ka meie kui kogenumate mängijate roll neid toetada. Meeskonda aitab palju kindlasti see, et Paidel oli hiljuti väga edukas eurohooaeg ja sellest perioodist on paljud mängijad alles. Oleme selle kogemuse võrra rikkamad."

Võltsenesekindlust ei hakanud ta samas ka üles pumpama. "Ega meil ei ole mingeid illusioone praegu selle osas: teame, et senine hooaeg ei ole läinud nii, nagu me sooviks. Samas ei ole ka midagi katastroofilist - pool hooaega on veel ees. Juba reis siia - keskkonnavahetus - võib hästi mõjuda ja eduka euroteekonnaga võime ülejäänud hooajaks uue hingamise ja mineku saada," avaldas Ojamaa lootust.

Ta tõi välja veel ühe nüansi, mida ei osanud ise aastaid Briti saartel mänginuna oodata - väljakukatte. Nimelt peetakse kohtumine kunstmurul ning kuna Eestis koliti juba mitu kuud tagasi pärismurule, nõuab see taas kerget kohanemist. "Pisut harjumatu on see, et keset hooaega tuleb minna kunstmuruväljakule. Siinkandis, kus olen isegi mänginud, on see natuke ootamatu - ma ei mäleta sellest ajast kunstmuruga kokkupuuteid. Aga kuna Eestis mängime ka pool hooaega kunstmurul, siis ei ole midagi hullu," märkis Ojamaa.

Võidukas start Eesti vastu

Walesi eelmise hooaja pronksiklubi Bala Town on Euroopas mänginud Paidest natuke rohkem, aga mitte kuigivõrd edukamalt. Kui eestlastel on nelja hooaja ja 11 mängu peale ette näidata võit, kolm viiki ja kaks edasipääsu, siis Bala meeskond on Euroopasse pääsenud üheksal hooajal. Võita on suudetud 16 mängust viis, aga edasipääs kaasnes sellega vaid ühel korral. Koroonahooajal 2020-21 alistati Euroopa liiga avaringi ühemängulises duellis võõrsil 1:0 Malta klubi Valletta, aga jäädi teises ringis 0:2 alla Belgia kõrgliigaklubile Liege'i Standardile.

Bala Towni euroseiklused said seejuures 11 aastat tagasi ilusa alguse, kui Euroopa liiga eelringis võideti kodus 1:0 Eestist külla sõitnud Levadiat. Tallinnas peetud kordusmängu pööras Levadia aga Rimo Hundi kübaratriki toel 3:1 enda kasuks ning pääses järgmisesse ringi. 2015. aastal võideti kodumängus Luksemburgi Differdange'i ja 2018. aastal San Marino Tre Fiorit, aga mõlemal juhul sai komistuskiviks võõrsilmäng - see kaotati ning edasipääs libises käest.

Eestimaa pinnal käis Bala Town 2013. aastal, ent Levadia saatis nad kaotusega koju tagasi. Foto: Gertrud Alatare

Viimati osales Bala Town eurosarjas kahe aasta eest ja kokkupuude Eestiga tekkis ka tollal. Nimelt mindi Konverentsiliigas vastamisi Frank Liivaku toonase tööandja Sligo Roversiga, kellele kaotati kodus 1:2, ent kuna Iirimaal õnnestus waleslastel võtta 1:0 võit, selgitas edasipääseja penaltiseeria. Selles olid Roversi mängijad täpsemad ja euroteekond sai Bala Towni jaoks taas otsa.

Sada aastat, kuid vähe saavutusi

Ametlikult suisa 144 aasta eest loodud Bala Town FC jõudis Walesi liigasüsteemi veidi enam kui saja aasta eest. Pikka ajalukku ei mahu siiski ülemäära ohtralt saavutusi, need jäävad pea eranditult viimase 15 aasta sisse. Mullu võideti liigakarikas, 2017. aastal Walesi karikas ning liigas on kolm korda (2015, 2016, 2022) saadud hõbemedalid - suures plaanis on Bala Towni auhinnakapp enam-vähem samasugune nagu Paidelgi.

53-aastane peatreener Colin Caton on klubis töötanud liialdamata pea pool elu. Aastail 2003-14 peatreeneri ametit pidanud mees taandus seejärel spordidirektoriks, et juba 2016. aastal uuesti treeneritoolile istuda. Seal püsib ta siiani, nii et ühtekokku on Catonil meeskonna juhendajana kirjas juba üle viiesaja kohtumise.

Mõnes mõttes tegi see Paide elu natuke kergemakski, sest oma viimase ametliku mängu pidas Bala Town aprillikuus. Aga kuna peatreener on sama ja meeskonna koosseiski ei ole ülemäära palju muutunud, pole sellest väga hullu, et värskemaid mänguvideosid polnud eestlastel kuskilt võtta. "Vaatasime ja analüüsisime viimast viit mängu eelmisest hooajast. Nende koosseis ei tohiks olla väga palju muutunud, kaks-kolm uut mängijat peaksid mängima. Proovisime nende kohta midagi juurde leida," kirjeldas Stojkovic protsessi.

Näiteks liitus Towniga vahetult euromängude eel taas endine kapten, eelmise hooaja lõppedes saapad varna riputanud 32-aastane Kieran Smith. Poolkaitsja sõlmis klubiga lühiajalise lepingu, mis näitab omal moel, kui palju euromängud Bala klubile tähendavad. Samas oli tegu ka hädavajadusega, sest Catoni sõnul jääb mitu põhimeest vigastuse tõttu eemale, uute leidmine osutus aga omapärasel põhjusel keeruliseks.

"Paljud Inglismaal asuvad poisid ei võta kõnesid vastu, sest nende hooaeg lõppes alles mai keskel ja nad on puhkusel! Oleme päris hädas, aga mis teha, see on igal aastal samamoodi," kirus Caton BBC-ga vesteldes. Viimastel päevadel on täiendusi küll lisandunud, ent peale Smithi on peaaegu kõik ülejäänud klubi kodulehel välja kuulutatud värsked mehed noored. Seni on enamik neist mänginud teistes Walesi või Inglismaa madalamate liigade klubides, mille nimed on väheütlevad. Mis muidugi samas ei tähenda, et sealsetest liigasüsteemidest läbi tulnud mängijad oleksid kehvad ...

Mäng Walesis? Ei, Inglismaal!

Kui Paide kolib tänavuste euromängude ajaks taas juba kodusele ja rõõmsaid mälestusi pakkuvale Pärnu rannastaadionile, siis oma "päriskodus" ei saa mängida ka Bala Town. Nendegi 3000 pealtvaatajat mahutav Maes Tegidi nimeline koduväljak asub küll äärmiselt maalilises kohas, kuid ei vasta paraku euronõuetele. Seetõttu kolitakse ... Inglismaale!

Täpsemalt võõrustab euromänge Park Halli staadion, mis on igapäevaselt koduks Walesi valitsevale meistrile The New Saintsile. Ent kuna tegu on piirilinnade Llansantffraidi ja Oswestry ühendklubiga, asubki staadion tegelikkuses Walesi piirist mõne kilomeetri kaugusel Inglismaa pinnal - eestlaste jaoks oleks ilmselgelt kõige arusaadavam analoogia Valga-Valka juhtum.

Kui võrrelda kas või Bala ja Paide klubide taustajõude, peaks waleslastest jagu saamine olema eestlastele igati jõukohane. Ent nagu korduvalt mainitud, tuleb esmalt teha rahu iseendaga ...

***

11. juulil kell 21.00 Oswestrys Park Halli staadionil

Bala Town FC - Paide Linnameeskond
Peakohtunik: Matthew MacDermid
Abikohtunikud: David Roome, Christopher Rae
Neljas kohtunik: Ross Hardie (kõik Šotimaa)

Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerib Kristjan Jaak Kangur.

Paide eeldatav algkoosseis:

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
EESTLASED VÕÕRSIL
Eesti koondise ründaja siirdub Sakust Rootsi
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MÄNG ESILIIGAS
SOOSIKUD JA ÜLLATAJAD
PREMIUM LIIGA REEDE
VÄLISMAALE
KES ON MAAILMA PARIM?
Kas tõesti 17-aastane Yamal? Lõpuks ometi Rodri? Või tuleb Messi nurgast? Kellele läheb tänavune kuldpall?
EUROMÄNGUPÄEV
KUS KARJÄÄR JÄTKUB?
Itaalia meedia: Tunjovi vastu tuntakse huvi Serie B-st, aga ka Poola ja Belgia kõrgliigast
SUURED NIMED JA NUMBRID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
20
11
7
2
42:21
40
3.
Tallinna FC Flora
21
10
6
5
34:24
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
20
6
6
8
25:24
24
6.
JK Narva Trans
20
5
6
9
27:40
21
7.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
8.
Pärnu JK Vaprus
20
5
5
10
20:32
20
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
20
2
5
13
12:39
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
51
Nõmme Kalju FC
40
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
32
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
21
JK Tallinna Kalev
20
Pärnu JK Vaprus
20
FC Kuressaare
19
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!