A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Soccernet.ee hooaja 2021 kokkuvõtted on jõudnud positsioonipõhiste valikuteni. Täna võtame luubi alla hooaja parimad kaitsjad.
Lähtume proportsionaalsest süsteemist: nii kaitsjaid kui ka poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ja väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.
Kaitsjate valik sai seekord võrdlemisi uustulnukapõhine: tosinast esiletõstetud mängijast pooled liitusid oma praeguse koduklubiga kas hooaja eel või hooaja jooksul. Ülejäänud meestest kolm kuulusid valikusse ka eelmisel aastal, kaks meest mehitasid mullu aga sootuks teist positsiooni.
Klubiliselt on tänavu suurimalt esindatud Tallinna Flora, kust on esile tõstetud kolm tagaliinimeest. Kaks meest mahtusid parimate sekka Tallinna Levadiast, Paide Linnameeskonnast ja Tallinna Legionist ning ühe mehega panustasid valikusse Nõmme Kalju, FC Kuressaare ja Viljandi Tulevik.
NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 6. detsembril ning parimate valimiseks on aega kaks nädalat.
Premium liiga parimad kaitsjad 2021 (tähestikulises järjekorras):
Kazeem Bolaji
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg:
26 mängu (19 põhis); 0 ; 0 väravasöötu; 5 ; 0 .
Saabus Tulevikku möödunud talvel täiesti tundmatu mehena metsast, kes ei saanud päris täpselt aru, et miks ta seal on ja mida tegema peab. Kui hooaja alguses paistis, et Kazeem võib liigituda samasse kategooriasse, kuhu põhimõtteliselt kõik mullused Tuleviku leegionärid, siis mida aeg edasi, seda vääramaks see arusaam muutus.
Paberite järgi oli ta küll ääreründaja, aga üheks hetkeks - ennäe imet - oli temast saanud Tuleviku põhivasakkaitsja ja meeskonna üks parimaid mängijaid. Koha algkoosseisus mängis talle tegelikult kätte Carson Buschman-Dormondi siirdumine Šveitsi, misjärel Kazeem tema koha äärepoolkaitses endale haaras. Sealt edasi liikuski ta juba äärekaitsesse ja kerkis meeskonna tõeliseks võtmemängijaks.
Kuigi vanust on noormehel vaid 18 eluaasta jagu, tegutses ta selles vanuses ülimalt haruldase mängijatarkusega ega pidanud pea kordagi kooliraha maksma. Liikuvuse poolest meenutab veidi Marcelot, lisaks on ta väga tugev üks-ühele olukordades. Kaitsefaasis oli sisuliselt alistamatu: kui keegi Kazeemist ka mööda pääses, tegi ta asja kiirusega tasa.
Ragnar Klavan
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 36
Senine hooaeg:
10 mängu (10 põhis); 2 (0 penaltist); 0 väravasöötu; 2 ; 0 .
Kvaliteedi poolest ilma igasuguse kahtluseta Premium liiga parim mängija. Kuigi oli Paides veedetud aja jooksul kimpus koroonaviirusega ja muude tervisehädadega ning ka hooaja ettevalmistus jäi pehmelt öeldes poolikuks, näitas siiski hiilgavalt ära, mida need Euroopa tippklubid tema CV-s ikkagi tähendavad.
Klavani toomine oli suur õnnestumine ka Paide klubi jaoks - lisaks nimega kaasnevale glamuurile tõi ta Eestisse ilmselt Premium liiga parima diagonaalsöödu, korraliku õhuvõimu ning mis kõige tähtsam, ainulaadse mängijatarkuse. Paide noortel on, kellelt šnitti võtta ja tarkust kõrva taha panna. Oleks patt selline võimalus kasutamata jätta.
Paraku sai ülikogenud keskkaitsja Premium liigas kaasa teha vaid kümnes mängus, kuid loodetavasti jäävad tervisemured nüüd minevikku. Ootame põnevusega, mida tal järgmisel hooajal siinsele vutisõbrale pakkuda on.
Märten Kuusk
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
26 mängu (26 põhis); 1 (0 penaltist); 1 väravasööt; 2 ; 0 .
Ei ole mingit kahtlust, et mullu samas kategoorias triumfeerinud Kuusk on ka tänavu väga kõva pretendent liiga parima kaitsja tiitlile. Ta ei tee mängudes pealtnäha midagi erilist, aga on enda taseme ise lihtsalt nii kõrgele tõstnud, et ongi alati meeskonna üks kindlamaid mehi. Kinnitas end aasta jooksul nii Flora kui ka Eesti koondise ühe peamise liidrina.
Kuigi Kuusk ei ole keskkaitsja kohta just eriti pikk - 182 sentimeetrit - mängib ta alati oma koha välja ega kohku ka temast märksa pikemate ründemängijate ees. Tugev õhuvõitlustes, palliga mängus ja kompromissitu võitleja duellides. Tema pealt naljalt ei kärise, lisaks mängulistele omadustele on platsil häälekas ja juhendab pidevalt omasid. Kindel kaptenimaterjal nii Floras kui koondises.
Välismaale siirdumise osas ei ole Kuuse puhul küsimus enam ammu "kas?", vaid "millal?". Ja olgem ausad - kui mitte nüüd, siis millal veel? Keskkaitsja enneolematult hea vorm lausa karjub välismaale siirdumise järele. On aeg.
Michael Lilander
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
26 mängu (25 põhis); 1 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 1 ; 0 .
Kui Gert Kams kaks aastat tagasi karjäärile joone alla tõmbas, olid Flora paremkaitses ees väga suured saapad, mida täita. Lilander ei löönud väljakutse ees risti ette ning võib öelda, et saapad sobivad talle tänaseks jalga nagu valatult.
Lilander on üks meeletult kõva mootoriga tööloom. Kui mitte kuidagi ei saa ja enam üldse ei jaksa ja jalad on all juba täiesti pehmed, siis Lilander tõestab, et tahtejõu pealt tegelikult ikka saab. Tõsi, olukordi, kus ta väsinud oleks, ei tule just liialt tihti ette.
Lisaks füüsisele on tema trumpideks kahtlemata ka väga korralik sööt ja löök. Seda viimast sooviks ehk isegi rohkem näha, sest eeldused on hiilgavad - 24-aastane mängumees on selgelt üks teravama jalaga kaitsjaid Premium liigas. Lõppevale hooajale panid küll ka vigastused oma põntsu, kuid kui Flora äärekaitsja rivis oli, näitas ta end alati eeskujulikust küljest.
Kuivõrd Taijo Teniste hakkab vaikselt karjäärile joont alla tõmbama ja tõupuhaste paremkaitsjatega Eesti koondise nimekirjas just priisata ei ole, näitavad kõik märgid, et ka rahvusmeeskonna paremkaitsjakoht saab peagi tema omaks. Ja seda igati teenitult.
Marco Lukka
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
20 mängu (17 põhis); 0 ; 0 väravasöötu; 3 ; 0 .
Ehe näide sellest, kuidas enesekindlus ja visadus viivad sihile. Poolteist aastat tagasi oli juba sisuliselt maha kantud, kuid taasleidis end Kuressaares, tõestas mulluse hooaja lõpus Floras ja tänaseks on temast saanud hiilgav mängumees, kellele Jürgen Henn saab alati kindel olla. On ära teinud suure töö, leidnud eneseusu ja teeninud selle eest välja ka koha Eesti koondises.
Kehaliselt võib 187 sentimeetrit pikk Lukka küll paista kõhnana, kuid sellest hoolimata on ta äärmiselt sitke ja ühelgi ründajal tema vastu lihtne ei ole. Kuigi tegutses suure osa karjäärist keskkaitses, on end nüüd leidnud hoopis ääre pealt, kus tegutsemisele aitavad kõvasti kaasa ka väga hea stardikiirendus ja väledus.
Lukka leivanumbriks on tugevad söödud liinide vahelt läbi ning mis seal salata - enamasti on need ka edukad. Kui ründefaasis julgeb riskantsemaid sööte anda (ja vahel ka ebaõnnestuda), siis kaitses on kindel kui kalju. Suurepärane universaal. Välislepingule mõelda on veel vist vara, kuid miks mitte näiteks aasta pärast?
Andri Markovitš
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
27 mängu (27 põhis); 2 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 5 ; 0 .
Kalju koosseisust teist samavõrd stabiilset meest naljalt ei leia. Ei ole vahet, kas mängib äärekaitses või keskväljal, tema pealt ei kärise põhimõtteliselt mitte kunagi. Loeb suurepäraselt mängu ja tegutses terve hooaja vältel väga heal tasemel.
Kuigi paberite järgi kaitsemängija, tulevad tema trumbid eelkõige esile just palliga mängus. Kiire, tugev, jalaga mängus väga täpne. Kõva tööloom.
Kalju peab kahtlemata õnnelik olema, et Markovitš hooaja vältel peaaegu kordagi tervisehädadega kimpu ei langenud. Meeskonnale, kes käib enamikul mängudel nelja vahetusmängijaga, kellest üks on väravavahtide treener ja kahel Premium liiga kogemus põhimõtteliselt puudub, mõjuks Markovitši-suguse mehe kaotamine igal juhul laastavalt.
Hindrek Ojamaa
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: vasakkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
30 mängu (27 põhis); 2 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 6 ; 0 .
Paide kaotas hooaja eel äärekaitsest Tšehhi kõrgliigasse siirdunud Muhammed Sannehi ning sellest johtuvalt kerkis õhku mure, kuidas gambialast asendada. Lahendus leiti äsja Soome kõrgliigasse kerkinud KTP ridadest ning tema nimeks oli Hindrek Ojamaa.
Ojamaa sobib Paide mänguplaani hiilgavalt - ta tegutses terve aasta vältel korralikult ja mis seal salata, ka ülima stabiilsusega. Tema taha ei jää mitte kunagi mitte midagi, teeb alati oma ära. Kaitsefaasis kompromissitu võitleja, annab endast alati ja igas olukorras 100%.
Konkreetne trump tal samas justkui puudub - tegutseb pea igas elemendis ülima kindlusega. Välja võib eraldi tuua nahaalsust üks-üks duellides ja aktiivsust tsenderduste jagamisel. Lisaks eeskujulikule kaitsetegevusele panustab kõvasti just rünnakutesse: kuigi hooaja vältel on väravasööte kontosse kogunenud vaid neli, on korraliku eeltöö teinud märksa rohkematele tabamustele. Tänapäevane, väga liikuv äärekaitsja.
Sigitas Olberkis
Klubi: Tallinna Legion
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
28 mängu (28 põhis); 3 (0 penaltist); 3 väravasöötu; 9 ; 0 .
Mees, kelle palkamisega Legion tõepoolest täkkesse pani. Väga võimas kuju, kerkis koheselt kaitseliini veduriks. Tundub uskumatu, et leedukas on vaid 24-aastane, sest liidriomadused on juba praegu väga-väga kõrgel tasemel. Häälekas, juhendab omasid ja teda kuulatakse ka. Kui Legioni kapten ei oleks Sander Puri, siis võiks selleks vabalt olla Olberkis.
Mängijaomadustelt tugev ja jõuline, kuid samas ka väga universaalne. Kui ründajad ei tule väravate löömisega toime, siis läheb ja lööb ise!
Kui millegagi tuleks tööd teha, siis eelkõige just mentaalse poolega. Keerulistes olukordades põleb oma keevalisuse tõttu vahel mentaalselt natuke läbi, aga üldjoontes on Legioni kaitseliinis ülioluline lüli ja tänavuse viienda koha üks põhiarhitekte.
Märten Pajunurm
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg:
30 mängu (30 põhis); 9 (7 penaltist); 2 väravasöötu; 3 ; 0 .
Uskumatu mõelda, et Pajunurm ei ole profijalgpallur. Päeval tööl ja õhtul trennis, aga hoolimata sellest "pisiasjast" on ta omal positsioonil üks liiga parimaid - väga kõva keskkaitsja ja meeskonna liider, kellest on eeskuju mõttes kõvasti kasu ka Kure noorematele mängumeestele.
Saaremaa ja tuulik, Pärnu linn ja muulid, Roosma ja Tuuli ... ning Pajunurm ja penaltid. Ta vist lihtsalt ei oskagi eksida? Lisaks suurepärasele penaltigeenile on tal jalas ka muidu korralik purakas, mis pikemalt distantsilt väravavahtidele kõvasti peavalu valmistab. Pikk sööt on samuti tasemel, viimasel ajal on kõvasti juurde pannud ka jõutrenniga ning kehaliselt märksa võimsamaks läinud.
Kuressaare on viimase kolme hooajaga kasvanud nii Pajunurme nägu, et seda meeskonda on ilma temata päris keeruline ette kujutada. Kure peab olema siiralt õnnelik, et kaitsemängija on valinud amatöörjalgpalli ja mitte karjääri mõnes Eesti tippklubis, sest ainest kõrgemal pallimiseks on tal kahtlemata.
Rasmus Peetson
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
23 mängu (18 põhis); 5 (0 penaltist); 1 väravasööt; 8 ; 0 .
Lõviosa karjäärist poolkaitsjana tegutsenud (või siis selles staatuses mänge pingilt jälginud) Peetsoni jaoks oli tänavuse näol igal juhul tegu läbimurdeaastaga. Otsis mitu head aastat oma rolli Levadia mänguplaanis ning leidis selle lõpuks keskkaitsest, kus on terve hooaja vältel hiilgavalt hakkama saanud. Kui keskväljal ruumi pole, siis tulebki mujal mängida! Peetson mängis, ja paganama hästi.
Kuigi sügava koosseisuga Levadial on kõva konkurents absoluutselt igale positsioonile, on Peetsonist saanud endale võõral positsioonil vaat et kindlaim mees kaitseliinis. Uuel positsioonil tulevad kahtlemata kasuks ka eelnevast karjäärist kaasa võetud poolkaitsjapagas: keskkaitsja kohta on ta (võib öelda, et isegi tavapäratult) liikuv ning tema arsenali kuulub ka suurepärane palliga mäng.
Peetson oli lõppeval hooajal kahtlusteta üks suurimaid üllatajaid. Võib julgelt öelda, et tema tõttu ei pea Levadia treeneriteduo Vassiljev-Savic uut hooaega silmas pidades liialt pead murdma, kes ühele keskkaitsjapositsioonile asetada. Sest neil on Peetson.
Sander Puri
Klubi: Tallinna Legion
Positsioon: äärekaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg:
24 mängu (24 põhis); 2 (0 penaltist); 4 väravasöötu; 5 ; 0 .
Järjekordne mees siin nimekirjas, kes paberite järgi polegi tegelikult kaitsja. Legioni mängujoonises sai aga temast just alumine mängija ääre peal ning sel positsioonil kujunes ta võrdlemisi ootuspäraselt meeskonna üheks võtmemängijaks. Kuigi ilmselt kõrgemal saaks Puri ründavaid omadusi veelgi paremini ära kasutada.
Mängijaomadustelt on endiselt suureks plussiks tema hiilgav töövõime - ta lihtsalt ei väsi ära. Kogenud mängijale kohaselt on enesekindel ja julgeb ette võtta. Samas kahevõitluse kaotamine ei ole tema jaoks mingi teema ei kaitse- ega ründefaasis - seda juba naljalt ei juhtu.
Puri suudab selge autoriteedina hiilgavalt oma meeskonnakaaslasi innustada ning selle kõrvalt ka mänguliselt meeskonna juhiks olla. Mees on justkui oma teises nooruses: passis võib ju 33 seista, aga platsil lippab nagu mõni 18-aastane. Omab taas kandvat rolli ka rahvuskoondises, mis on samuti kahtlemata klassi näitaja - tähelepanuväärne, et ka seal justnimelt äärekaitses.
Maximiliano Ugge
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg:
13 mängu (13 põhis); 1 (0 penaltist); 2 väravasöötu; 5 ; 0 .
Vorm on ajutine, aga klass igavene. Kui Ugge suvel ülekilodega Eestisse saabus, võis nii mõnelgi vutisõbral tema vormi osas küsimusi tekkida, kuid nii kui mees väljakule jooksis, said kõik taas näha vana head Ugget. Täpselt sellist, nagu teda Kalju-aastatest mäletatakse.
Kuigi ta ei näe just kõige atleetlikum välja, siis suudab oma võimsuse hiilgavalt enda kasuks tööle panna: ründajad lihtsalt ei saa temast mööda! Agressiivne ja füüsiline, aga jalaga mängus endiselt väga kõrgel tasemel.
Poole hooaja pealt ei ole lihtne liidermeeskonda põhikeskkaitsjaks tulla, aga Ugge sai sellega hiilgavalt hakkama. Levadia teadis aastail 2016-2018 Kaljus mänginud ja ka kaptenipaela kandnud keskkaitsja mängijaomadusi ning tegi tema palkamisega tagantjärele vaadates turvalise, kuid samas väga hea valiku. Poole hooaja jooksul oli Levadia tagaliinis kindlus ise.
Napilt jäid valikust välja: Ken Kallaste (Flora), Milan Mitrovic (Levadia).
Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:
2020: 1. Märten Kuusk, 2. Michael Lilander, Muhammed Sanneh
2019: 1. Gert Kams, 2. Märten Kuusk, 3. Mikel Gurrutxaga
2018: 1. Maximiliano Ugge, 2. Dmitri Kruglov, 3. Gert Kams
2017: 1. Joonas Tamm, 2. Karl Mööl, 3. Igor Dudarev
2016: 1. Ofosu Appiah, 2. Dmitri Kruglov, 3. Karl Mööl
2015: 1. Gert Kams, 2. Enar Jääger, 3. Markus Jürgenson
2014: 1. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
2013: 1. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
2012: 1. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
2011: 1. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
2010: 1. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
2009: 1. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?