Robert Kirss 26-aastasena koondisesse murdmisest: see näitab minu visadust ja sisu. Ma ei anna lihtsalt alla (0)

Eesti koondise ründaja Robert Kirss. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Robert Kirss alustas hooaega Levadia ründajate hierarhia kolmanda mehena, kes oli 26 aastat vana ja vaatas Eesti koondise mänge tribüünilt või telekast. Nüüd on ta karjääri resultatiivseimat hooaega tegev Levadia esiründaja, kes on murdnud end Eesti peatreeneri Thomas Häberli valikusse.

Oleme ausad, Eesti jalgpallis näeb väga harva, et samm tublist Premium liiga mängijast Eesti koondislaseks tehakse 20ndate teises pooles. Reeglina juhtub see ikka oluliselt varem. Mille toel suutis Kirss selle mustri lõhkuda? Lihtne on vastata, et Levadias löödud väravatega. Aga nende taga peituvad omakorda eluterve optimism ja kõva eneseusk.

Mõlemad nimetatud omadused kuluvad marjaks ära ka rollis, mis Kirsil praegu koondises kanda. Ta on vahetusmees, kes pääseb väljakule harva, aga peab kogu aeg valmis olema. Pole keeruline mõelda valmis stsenaarium, kus säärane olukord tekitab stressi või frustratsiooni või mõlemat. Koondise vahetusmehe Kirsi jutust ei leia kummastki mitte ainumast kübet.

"Treener on meestele öelnud, mis rollis nad võistkonnas on. Saan oma rollist aru ja pean sellega leppima. Hetkel tulen pingilt, Rauno [Sappinen] ja Henri [Anier] on ju heas hoos. Ma ei näe vahetusmehe rollis mingit probleemi. Eks ta mängurütmi veidi mõjutab, aga see on juba minu mure.

REKLAAM

Pean tugev olema. Minu töö koondises on alati valmis olla. Kunagi ei tea, mis väljakul võib juhtuda. Pean olema igas trennis tugev ja valmis igas mängus lõpus sekkuma, kui vajadus tekib. Ma olen selleks valmis," räägib Kirss.

"Ega ma saa ju Levadias jalga gaasi pealt ära võtta. Kõrval on kohe Hannes [Anier] ja võib-olla veel keegi. Trennis tuleb ikka tubli olla, sest sellest hakkab kõik pihta. Kui trennis, ükskõik kas Levadias või koondises, mitte midagi ei näitaks, siis ilmselgelt ei saaks ma ka väljakule."

Robert Kirss oktoobris Tallinnas peetud MM-valikmängus Walesiga, kui ta viimasteks minutiteks vahetusest platsile toodi. Foto: Brit Maria Tael

Treeningu iga minuti ja episoodi enda sportliku taseme hüvanguks ning oma võimete treenerile tõestamiseks ära kasutamine on tippjalgpallis, kus marginaalid üha pisenevad, muutunud aina tähtsamaks, nõustub Kirss. "Vana rasva pealt saavad mõned väga üksikud mehed lubada endale trennis jala natuke sirgemaks laskmist. Teised peavad kõik näitama, miks nad meeskonnas on."

Koondise koroonakriisi antud võimalusest sai võetud maksimum

Debüüdi Eesti koondises tegi Kirss 2019. aasta jaanuaris Kataris peetud mängus Soomega (2:1 võit), kui peatreeneriks oli Martin Reim. Järgmine võimalus avanes Kirsil tänavu märtsis, kui enamik Eesti koondislasi lähikontaktsena isolatsiooni sattus ja treeneritel oli vaja kiirkorras leida rivistusse täiendused, et valikkohtumised Tšehhi ja Valgevenega ikka peetud saaksid.

"Eks see võimalus äkki tuli," meenutab Kirss. Nagu kõigile teistele viimasel minutil koondisekutse saanutele, tähendas see ka Levadia ründajale ootamatut võimalust tõestada peatreenerile Thomas Häberlile, et temaga oleks mõistlik arvestada ka edaspidi. Märtsis koondisele viimasel hetkel appi tõtanutest jäid šveitslase sõelale püsima kaks meest – Sander Puri ja Kirss.

"Ikka jah käis see mõte peast läbi, et kui end heast küljest näitan, siis võin ka edaspidi koondisesse pääseda. Jalgpalluri töö juurde käib, et valmis tuleb olla nii kutseks kui ka võimaluseks, kui see antakse. Alati tuleb end parimast küljest näidata."

Tšehhi ja Valgevene vastu peetud MM-valikmängudes sekkus Kirss lõpuminutiteks vahetusest, aga neile järgnenud maavõistluses Rootsi vastu sai võimaluse põhikoosseisus. Just tolles mängus näidatud südika esitusega mängiski Kirss end Häberli edaspidisesse valikusse, sest koondisekutse tuli ka juunis peetud kolmeks kohtumiseks.

Robert Kirss märtsis peetud maavõistluses Rootsi vastu, kui ta sai võimaluse alustada põhikoosseisus ning tõestas suutlikkust rahvusvahelisel tasemel. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

"Arvan, et tegin märtsis võrdlemisi hea laagri. Ei pea silmas ainult platsil viibitud minuteid, vaid tundsin end terve kogunemise vältel mugavalt ja asjad õnnestusid päris hästi. Aga märtsis ma ei mõelnud, et pean tagama, et 100% juunis kah nimekirjas oleks. Teadsin, et vahepeal on rohkelt Premium liiga mänge ja hea vundamendi koondisesse pääsemiseks loovad õnnestumised seal."

Neid õnnestumisi tuli. Levadia alustas ta hooaega ründajate hierarhia kolmanda mehena, aga möödus üpris kiiresti nii Hannes Anierist kui ka Strahinja Krstevskist. Maikuus kuulus Kirss põhikoosseisu viies kohtumises ja lõi igaühes neist värava. Tähtsaim tabamus sündis Evald Tipneri karikafinaalis, kus Levadia alistas FC Flora 1:0 just tema tabamusest.

Nii kuuma ründajat pole mõtet koondisest välja jätta ja seda Häberli ka ei teinud, vaid Kirss sai juunikuu mängudeks kutse. Mänguminuteid jagus talle vähe, ainult kolm võõrsil Soome vastu. Sama lugu kordus septembris, kui kutse tuli, aga mänguaega jagus 10 minutit Põhja-Iirimaa vastu.

Oktoobris Kirssi esmalt lõplikus nimekirjas polnud, aga kui Rauno Sappinen vigastusega välja langes, siis ta ikkagi kutse sai. Platsile pääses ta Walesi vastu viimaseks kaheksaks minutiks. Aga nüüd novembris, kui Sappinen tagasi ja täie tervise juures, sai Kirss ikkagi kutse.

"Mul on viis head ründajat. Lisaks neljale platsil käinud mehele ka Robi, kes täna ei mänginud," sõnas Häberli pärast laupäeval Belgias peetud mängu. Järelikult näeb šveitslane Kirsis kvaliteeti, mida ta peab meeskonna jaoks tähtsaks ja soovib seda enda valikus hoida.

Minuteid jagub Kirsile küll vähe, sest Sappineni, Henri Anieri, Erik Sorga ja Sergei Zenjovi pakutud konkurents on väga kõva. Aga ta on viiendat akent järjest Eesti koondise liige. 27-aastase jalgpalluri jaoks, kes varem koondisesse kuulunud pole, on see kõva sõna. Isegi väga kõva!

"See näitab, et treener hindab mind ja näeb, et teen õigeid asju. Kui mõtlema hakkan, kes on varem nii hilja koondisesse pääsenud, siis meenub Rimo Hunt. Teisi vist väga ei olegi," sõnab Kirss. Aga mida näitab see tavapärasest oluliselt hiljem koondisesse jõudmine? "See näitab minu visadust ja sisu. Ma pole mees, kes lihtsalt alla annab."

Kalju vahetamine Levadia vastu andis sisemisele leegile hagu juurde

Kaks aastat tagasi tegi Kirss tähtsa otsuse, kui lahkus talle pikki aastaid koduks olnud Nõmme Kaljust ja liitus Levadiaga. "Mul oli vaja keskkonnavahetust. Vaim väsis sealsest rutiinist ära. Klubivahetus oli õige otsus. Vaimne värskus aitab kaasa ka kõigele muule. Praegu ootan iga päev trenni minekut ja jalgpalli mängimist. Leek oli Kaljus grammi jagu väiksem. Mitte mängupäeval, aga just argielus polnud seda põlemist. Praegu Levadias küll ei saa öelda, et see puuduks."

FCI Levadia parimad väravakütid on Zakaria Belgarišvili (vasakul) ja Robert Kirss. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eePremium liiga tabeli tipmisel real paikneva Levadia kõneisikutel – peatreenerid Marko Savic ja Vladimir Vassiljev ning kapten Brent Lepistu – on läbi terve hooaja olnud kombeks rõhutada head ja tugevad meeskonnavaimu. Kirss kinnitab, et see peab paika. "Pulli saab. Igav ei ole. Kogu kollektiiv hoiab ühte. Mängime nii, nagu meile meeldib. Need asjad tähendavad, et ongi äge."

Ning Kirsi puhul muundub see äge tunne väravateks. "Iga ründaja usub endasse, aga õnnestumised kinnistavad seda usku ning võimaldavad minna järgmistele olukordadele ja mängudele vastu nii, et nälg on sees. Sisemine põlemine ütleb, et kui on juba väravaid tulnud, siis tuleb veel! Värav ei tekita rahulolu, vaid suuremat nälga. Tahaks seda veel ja veel."

Kirss mängib Premium liigas kaheksandat täisväärtuslikku hooaega. Seni oli tema suurim väravahulk 2017. aastal Kalju ridades löödud kaheksa tabamust. Tänavu on ta Levadia kasuks löönud aga 22 mänguga 15 väravat ning hooaeg pole veel läbi. Mis peitub väravasoone taga? Rohkem kordusi trennis või see, et mõtetes valitseb rõõm ja rahu?

"Mõlemad on olulised. Ei saa ühte ilma teiseta. Kordusi tuleb trennis teha. Aga kui sa pole vaimselt valmis või teed neid kordusi kehva tujuga, siis ei ole kordusel nii suurt mõju. Ja ka vastupidi – tuju võib olla väga hea, aga kui kordusi ei tee, siis mingil hetkel tuleb mõõn sisse. Need asjad peavad omavahel heas balansis olema."

Aga paistab, et Levadiasse siirdumise järel on Kirsi tuju kogu aeg väga hea? "Jah, ma üldiselt olen lõbus inimene! Tuju peab olema. Tuju on tähtis. Nii on, noh!"

* * *

Robert Kirss

  • Sündinud 3. septemberil 1994
  • Klubikarjäär: 2013-2019 Nõmme Kalju, 2015 Pärnu Linnameeskond, 2020-... FCI Levadia
  • Koondisekarjäär: 7 mängu, 0 väravat (debüüt 11.01.2019 Soome vastu)
  • Premium liigas 214 mängu ja 59 väravat
  • Saavutused: Eesti meister 2018, Eesti karikavõitja 2021 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
TIITLILAHING
LIVE: Flora läheb suurele finaalile vastu ilma Sappinenita!
TAMMEKA JÄI PÜSIMA
VÄLISLIIGAD
Dortmund alustas mõlemat poolaega kiire väravaga, kuid Lewandowski järjekordne rekord viis Bayerni võidule
PREMIUM LIIGA
OLULIST
MUUTUSED KALJUS
Peatreeneritöös kahtlema hakanud Arbeiter soovib Kalju spordidirektorina noortetööd parandada: tuleb teha, mitte lihtsalt rääkida
HOOAEG LUUBI ALL
Premium liiga suurimad üllatused ja pettumused 2021
AUDIO JA VIDEO
HOOAEG LUUBI ALL
Premium liiga 2021: parimad treenerid, fännid, ämbrid ...
 
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021
KOKKUVÕTTED 2021
Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021 (1)
 
Premium liiga parimad kaitsjad 2021
KOKKUVÕTTED 2021
Premium liiga parimad kaitsjad 2021 (2)
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
31
25
2
4
82:36
77
2.
Tallinna FC Flora
31
23
7
1
88:21
76
3.
Paide Linnameeskond
32
18
8
6
66:35
62
4.
Nõmme Kalju FC
32
13
6
13
57:44
45
5.
Tallinna JK Legion
32
11
7
14
49:48
40
6.
JK Narva Trans
32
9
6
17
36:61
33
7.
FC Kuressaare
30
10
4
16
39:47
34
8.
Viljandi JK Tulevik
30
9
3
18
39:62
30
9.
Tartu JK Tammeka
30
7
4
19
34:72
25
10.
Pärnu JK Vaprus
30
5
3
22
24:88
18
HÄÄLETUS
Kes tuleb tänavu Eesti meistriks?
32%
68%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
77
Tallinna FC Flora
76
Paide Linnameeskond
62
Nõmme Kalju FC
45
Tallinna JK Legion
40
JK Narva Trans
33
FC Kuressaare
34
Viljandi JK Tulevik
30
Tartu JK Tammeka
25
Pärnu JK Vaprus
18
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!