A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Kui eelmise aasta detsembri keskpaiku UEFA Meistrite Liiga play-offis Müncheni Bayern ja Liverpool omavahel vastakuti loositi, kirjutas Bildi kolumnist Franz Josef Wagner repliigi Liverpooli sakslasest peatreenerist Jürgen Kloppist.
Too kirjatükk on sedavõrd tähenduslik, et väärib siin tervikuna äratoomist, seda enam, et see kokkusurutud mahus esitatud oli.
Wagner kirjutab: "Armas Jürgen Klopp. Nüüd lähete Bayerni vastu. Lahedamat jõulukinki olnuks jalgpallifännil raske soovida. Selline Te siis olete: 51-aastane tüüp, kes suudab hammastega õllepudeli avada. Üle 60 protsendi sakslastest sooviks, et Te Bayerni alistaksite. Miks armastavad sakslased Kloppi rohkem kui Bayernit? Aga seepärast, et me armastame üht kaduma läinud meest.
Meest, kes on suuteline karjuma, võimeline kaotama enesekontrolli. Tänased mehed sobituvad aga kõrgkultuuri – nendega seostuvad ballett, maalikunst. Jürgen Klopp ei tea, kuidas lipsusõlme siduda, ega tea sedagi, mis raamatut ta parasjagu lugema peaks. Mulle meeldib Jürgen Klopp. Tegemist on viimase tõelise mehega. Südamlike tervitustega, F. J. Wagner."
See paari kuu tagune lõiguke meenus mulle eelmisel nädalal seoses Rudi Assaueriga, kes pärast pikka ja rasket haigust kolmapäeval 74-aastasena suri. Assauer on mees, kes läbi viie aastakümne andis arvestatava panuse Bundesliga arengus, kuid kelle elutööks peab nii ta ise kui ka jalgpalliavalikkus Gelsenkircheni Schalke kujundamist kaasaegseks jalgpalliklubiks.
Selle klubi mänedžerina töötas Assauer – härra Schalke – kahel perioodil kokku 18 aastat, tasuks hinnalised saavutused nii kodus (karikavõidud 2001, 2002) kui Euroopas (UEFA karikavõit 1997). Neil päevil jätab Saksamaa oma väärika kodanikuga hüvasti.
Ilusa kombe kohaselt lahkunutest ärasaatmisel halba ei räägita. Ei räägita ka Assauerist. Ja ega ma väga täpselt öelda oskagi, mida halba temast rääkida saaks – selleks on minu teadmised liialt lünklikud. See aga ei tähenda, et ajalehtedest Assaueri mälestustekste lugedes, mälestuspilte vaadates, avaneks meie ees klišeelik leinaraam oma klišeeliku sisuga. Hoopis vastupidi. Selle sisu on väga eriline ja nüüd sellest räägimegi.
Prantsuse mõtleja Pierre Bourdieu osutab oma raamatukeses "Meeste domineerimine", et asjade ning tegevuste jagunemine meheliku ja naiseliku vastanduse alusel, mis on eraldi võetuna meelevaldne, muutub sarnaste opositsioonide süsteemi kuulumise tõttu objektiivselt ja subjektiivselt vajalikuks. Mõned autori toodud näited: kõrge/madal, ees/taga, sirge/kõver, kõva/pehme.
Bourdieu jätkab, öeldes, et nimetatud vastandused, olles oma erinevustes sarnased, on piisavalt kokkulangevad, et üksteist vastastikku toetada ammendamatus praktiliste ülekandmiste ja metafooride mängus, ning samas piisavalt erinevad, et anda igaühele teatud semantiline tihedus.
Nii kirjeldab Bourdieu, kuidas selline jaotus "asjade loomusesse" kuuluvat ning kuidas sotsiaalne konstruktsioon bioloogiaks muutub, mistõttu on asjalik meenutada tema enda hoiatust, et kõik, mis ajaloos esineb igavesena, on tegelikult üksnes põlistamistöö saadus. Selle põlistamisega tegelevad institutsioonid nagu perekond, kirik, riik ja kool, kuid nende põlistajate hulka kaasab Bourdieu ka spordi ja ajakirjanduse. Kahest viimasest kategooriast moodustuva rakendpaari põlistamistööd on olnud võimalik jälgiga ka Assaueriga seonduvalt.
Kellega siis Saksamaa õigupoolest hüvasti jätab? Vaadakem selleks ajalehe Bild neljapäevast numbrit, mille viimane lehekülg tervenisti Assauerile pühendati. Seal on tõesti väga palju Rudi Assauerit! Sealt vaatab vastu sportlane Rudi, mänedžer Rudi, isa Rudi, abikaasa Rudi, sõber Rudi. Kuid üheskoos kõrvaloleva tekstipiskuga jäetakse aga ennekõike hüvasti mees Rudiga. Enamgi veel, hüvasti ei jäeta mitte keskpärase mehega, vaid mehega, kel vead peaaegu puuduvad.
Mehega, kes esindas meheks olemise äärmuslikke vorme, olles eeskujuks kõigile, kes end tõelise mehena nimetada soovivad – kõige kõrgemal, kõige ees, kõige sirgem, kõige kõvem.
Nii nagu viidatud tekstis Kloppist, õhatakse ka praegustes järelehüüetes Kaduma Läinud Mehe järele – hüvasti, viimane macho, kuulutas Bild neljapäeval; hüvasti, viimane macho – kordas telejaama Sport1 jutusaade Doppelpass kolm päeva hiljem.
Tähelepanu rohkust, mille Assauer viimastel päevadel pälvinud, kahtluse alla seada ei saa. Selleks on tema saavutused jalgpallis liiga kõlavad. Juba mainitud Schalke saavutuste hulka tuleb lisada ka aastakümneid varem, 1966. aastal mängijana võidetud UEFA karikavõitjate karikas, toona Dortmundi Borussia ridadesse kuuludes.
Assauer on seotud kolme klubiga, kronoloogilises järjekorras: Dortmund (mängija), Bremen (mängija ja mänedžer) ja Schalke (mänedžer). Kuna aga Dortmund – Schalke näol on tegemist Saksamaa suurima klubijalgpalli vastasseisuga, siis peaks Assauer, härra Schalke, juba definitsiooni kohaselt Dortmundi fännides kui mitte päris tülgastust, siis tagasihoidlikumaid negatiivseid tundeid tekitama küll. Ent Dortmund teda värvivahetamises ei süüdista.
Bildi ajakirjanik Alfred Draxler, Assauerist kaheksa aastat noorem mees, kes Rudit enda kauaaegseks sõbraks nimetab ning kes läbi nelja lehenumbri Assauerit meenutas, ütleb, et Assauer on ainus, keda nii Dortmundi kui Schalke fännid kummardavad. Mul on tõsine kahtlus, et selliste suhete põhjust tuleb otsida just Assaueri mehe-kuvandist.
Assaueri mehelisus on üles ehitatud kahele sambale. Nendeks on "mehe sõna" ja "naised".
Esmalt naistest. Assauer suri kolmapäeval naistest ümbritsetuna – tütar Bettina, kasuõde Karin ning Gabi Fichtel, Schalke endise mängija Klaus Fischeli abikaasa (miks viimane selles seltskonnas viibis, selles ei suutnud ma selgusele jõuda, ja see polegi hetkel oluline). Assaueri noorim tütar Katy jõudis isa juurde nõks liiga hilja.
Assauerit jäävad meenutama Veltinsi õllereklaamid, mis mitmes mõttes tema macho-olekule rajatud. Sellest pikemalt veidi aja pärast.
Kui võtta vaevaks otsida Assaueri mehelisuse nõrku lülisid, siis vihje saame just sellest viimasest pildist, sest kas pole selleks nõrkuseks mitte Assaueri seksuaalne võimekus. On ju tal vaid kaks last, ja needki tütred. Poegi pole! Kuid kas inimene, mees, üldse saab ja tohibki olla täiuslik!
Ent avalikkusel pole keeruline toda vajakajäämist kompenseerida, milleks, nagu juba näidatud, ümbritsetakse mees tiheda naistevõrguga.
Tolle võrgu moodustajad koos oma ülesannete ja tähendusega esitab Bild oma eilses numbris koguni graafikuna. Ühe näitena saame teada, et Inge Lückertiga abiellus Assauer 1969, lahku koliti 1986 ning lõplikult lahutati 2007. Neil on ka tütar, 1970. aastal sündinud Katy, toosama naine, kes kolmapäeval isaga hüvasti jätta ei jõudnud.
Et aga mees veel väärtuslikum näikse, peavad naised tema pärast loomulikult võitlema, ning mis oleks sobivam, kui see võitlus jätkuks ka pärast mehe surma! Ja ühe sellise kisma naised nii sobivalt maha ka pidasid. Meedial ei jäänud muud üle, kui see kerge vaevaga üles noppida. Nimelt avaldas Katy, too noorem tütar, koos oma kompanjonidega Westdeutsche Allgemeine Zeitungis isale järelhüüde, kuid oma kasuõde Bettinat sellesse ei kaasanud. Poolõdede vahelise tüli põhjuste väljatoomine siin oleks täiesti ülearune, oluline on aga mainida, et selline sündmustik aitas meedial Assaueri kui macho ning naistemehe kuvandid vaid tugevdada.
Ühele noist järelehüüdele allakirjutatutest tahaks aga eraldi tähelepanu pöörata. Selleks naiseks on Simone Thomalla. (Kiire pilk tabelile – ahjaa, kodu hakati jagama 2000. aastal ning üheksa aastat hiljem abielluti). Just Thomolla on andnud vahest suurima panuse kujutlema, et mõeldes Assauerist mõtlemata naistele, saame Assauerist üsna pooliku pildi.
Nimelt kaasas õlletootja Veltins 2003. aastal oma toonasesse kampaaniasse Assaueri koos Thomallaga, kusjuures reklaamikampaania järgis kõiki eespool nimetatud mehe-naise stereotüüpe. Siinkohal on vajalik juhtida tähelepanu, et meie eesmärgiks pole vastandumine liinil mees-naine, vaid selle vastandumise kaudu rõhutada noile omadustele, mille järele avalikkus Assaueri lahkumise järele õhkab.
Aga jah, tollest ammusest reklaamist vaatab meile vastu just see Rudi, keda täna mäletada tahetakse. Vaadakem toda kuulsat reklaamplakatit, kus Rudi sirgelt seistes sigarit naudib, sellal, kui raske õllekast temast 21 aastat noorema naise keha kõverasse on kiskunud. Rudi viibib justkui eemal, kättesaamatus kõrgus, kuhu Simone, madalale surutult vaid piiluda julgeb. Mehe hoiak osutab vaid ühele – selle keha omanik teab, kuidas asjalood maailmas käima peavad!
Või teisalt, videoklipis, kus Simone on end pigem alasti kui riides küünlavalgel linade vahele heitnud ning Rudit kutsub: kallis, mul on sulle üllatus! Mispeale Rudi, külmikust õllepudeli avastanuna, pilgu üle magamistoa ukse heidab, ning pudelit näidates konkreetselt ja keerutamata teatab, et ta on üllatuse juba avastanud. Eks selline hoiak võib tõesti võrdselt pähe lüüa ka muidu vastasrindel seisvate klubide fännidele, kellest enamus, mis seal salata, on ju ikkagi mehed.
Assaueri mehelisuse teine sammas, "mehe sõna", peidab aga endas juba üsna nähtavalt igatsust kaduma kippuva aja järele. Kokkuvõtvalt sõnastatuna leiame selle Schalke endise treeneri Huub Stevensi järelhüüdes. Bild am Sonntagis avaldatud tihedas tekstis meenutab Stevens muuhulgas ka seda, kuidas Assauer ta 1996. aasta sügisel Schalkesse kutsus ning kus meestel tulevikuplaanide üle arutades oleks peaaegu läinud meelest leping sõlmida.
Stevens väidab, et alles siis, kui Assaueri sekretär - naisterahvas muidugi! - seda meelde tuletas, said allkirjad paberile, kuid, ning see on nüüd oluline, Stevens lisab, et Assaueriga võinuks kokku leppida ka allkirju andmata. Assaueri sõna võis uskuda. Viimane macho, lisab ka Stevens.
Veltinsi reklaam Assaueri ja Simonega.
Igatsust endiste aegade järele leiame tänases Saksamaa jalgpallis mitmeid, mis kokkuvõtvalt väljendub jalgpalli ülereguleerituses ja avalikkuse eest peitu pugemises.
Tuntakse muret, et tippjalgpallist on kadumas inimlikkus (see, mida esindas Assauer), kapseldudes üha enam juriidilistesse ja vähestele arusaadavatesse võrranditesse.
Tuntakse muret, et ajakirjandus ei pääse enam niisama hõlpsalt kui varasematel aegadel jalgpallurite jutule, kuna jalgpalliklubid on meedia rolli üle võtmas. Ent Assauer oli alati avalikkusele kättesaadav.
Tuntakse muret sellegi üle, et jalgpallitreenerid ei näe enam väljakul inimest ega sportlast, vaid tehniliste andmete kogumit, mille omavahelised funktsioonid saab töökorda häälestada arvutipõhiselt. Laptop-treener on ajakirjanduses omandanud peaaegu sõimusõna tähenduse, eriti noil juhtudel, kui seda kasutavad vanema põlvkonna ajakirjanikud, nagu näiteks eelpool tsiteeritud Assaueri sõber Draxler.
Siis polegi imestada, kui selliste tormiliste arengute taustal Draxleri kolleeg Franz Josef Wagner, Assauerist pool aastat vanem mees, endiste aegade järele õhkab, jagades muu hulgas usku ning igatsust, et kui pehme Simone viimaks õllekasti meeste ette asetanud on, leidub maailmas veel vähemalt üks kõva mees, kes nood pudelid hammastega avada suudab – too viimane Tõeline Mees Maailmas.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!