Tohver eksis Brightoni eurodebüüdil suurelt, Ajax ja Marseille korraldasid väravapeo (3)

Eesti tippkohtunik Kristo Tohver andis kohtumise jooksul 13 kollast kaarti ning jättis esialgu andmata kaks penaltit. Foto: Scanpix / Ian Walton / Reuters

Eesti kohtunikebrigaad eesotsas Kristo Tohveriga ohjas Euroopa liiga B-alagrupi kohtumist Brighton & Hove Albioni ja Ateena AEK vahel. AEK 3:2 võiduga lõppenud matši juures tekitas palju kõneainet küsitav vilepartii.

Inglismaa ja Kreeka klubide vastasseisu ohjasid Eesti arbiitrid. Peakohtunik oli Tohver, abikohtunikena tegutsesid Silver Kõiv ja Sten Klaasen ning neljanda kohtunikuna oli ametis Joonas Jaanovits.

AEK pääses juhtima 11. minutil. Ehsan Hajsafi toimetas vasakult poolt korneri karistusalasse ning leidis sealt väravast 13 meetri kaugusel olnud Djibril Sidibe, kes saatis palli tugeva pealöögiga paremasse ristnurka.

Eduseis sai otsa 30. minutil. Brightoni ajaloo kõige kallim täiendus Joao Pedro pääses vastase karistusalasse ning kukkus. Kodumeeskond nõudis penaltit, aga Tohver näitas, et mees sukeldus ning andis talle kollase. Aga videokohtunik Juan Martinez Munuera kutsus eestlasest vilemehe ekraani juurde, kus joonistus ta silmade ette järgmine pilt: Hajsafi võttis ilmselgelt vastase veaga maha. Ülevaatuse järel andis Tohver penalti, mille Pedro realiseeris - 1:1.

Vaheajaks juhtis siiski AEK. 40. minutil lennutas Hajsafi kauge karistuslöögi kasti, kus Mijat Gacinovic suunas kukkumise pealt mänguvahendi varbaga alanurka - 1:2.

Tohveri avapoolaja käkk ei jäänud viimaseks, järgmine suur viga ilmutas end 64. minutil. Brightoni Solly March proovis sööta karistusalasse liikunud Pedrole, kuid külaliste keskkaitsja Damian Szymanski võttis selle vahelt. Küll aga tegi ta halva puute, misjärel virutas Pedrole säärde. Ka selles olukorras Tohveri vile vaikis. Järjekordse ülevaatuse järel oli otsus selge - penalti. 67. minutil asus lööma vea teeninud Pedro, kes oli taas kindel - 2:2.

Pärast teist VAR-i parandust kirjutas BBC ajakirjanik Simon Stone väljaande tekstiülekandes, et videokohtuniku olemasolu on väga hea. Küll aga kritiseeris ta Tohverit. "Fakt, et see (VAR - M. S.) pidi teist korda juba sekkuma, ei pane kedagi Eesti kohtunikku Kristo Tohverit usaldama," arvas Scott.

Ka andmata penalti ei jäänud Tohveri viimaseks kõneainet tekitanud olukorraks. 70. minutil libistas AEK mängija Milad Mohammadi enda otsajoone juures jõuliselt sisse Tariq Lampteyle, kes lendas kontakti järel vastu väljaku ääres seisnud mikrofoni. Nii olukorra kõrval viibinud abikohtunik Kõiv kui Tohver pidasid tegu määrustepäraseks. Brightoni peatreener Roberto De Zerbi nõudis vastasele kaarti, kuid sai selle hoopis ise.

AEK kindlustas oma võidu 84. minutil. Kollasärgid tõusid pärast keskväljal palli võitmist kiiresti rünnakule. Niclas Eliasson, kes jõudis karistusalasse, leidis keskelt Ezequiel Ponce'i, argentiinlasest sai kreeklaste kangelane - 2:3.

Brighton pani lõpus surve peale, ent AEK kaitse pidas vastu. Tasuks võit, mis tõstab nad B-grupi liidriks, sest väravatepeo korraldanud Amsterdami Ajax ja Marseille Olympique mängisid 3:3 viiki. Ajax juhtis 20. minutiks 2:0, väravad lõid Carlos Forbs ja Steven Berghuis. Aga vaheajaks seisis tablool 2:2, sest prantslaste poolelt vastasid Jonathan Clauss ja Pierre-Emerick Aubameyang. Ajax taastas 52. minutil Kenneth Taylori väravast eduseisu, ent Aubameyang lõi 78. minutil oma teise ning seadis viigi lõplikult jalule.

A-alagrupis alustasid eurohooaega võidukalt West Ham United ja Freiburg, kes alistasid vastavalt 3:1 TSC ja 3:2 Piraeuse Olympiacose.

C-grupis hiilgasid Praha Sparta ja Glasgow' Rangers, kes võitsid 3:2 Arist ja 1:0 Real Betisi. D-grupi parimad on esimese vooru järel 2:0 Rakowist üle olnud Atalanta ning 2:1 Grazi Sturmi seljatanud Sporting.