Schadenfreude. Kui enam hullemaks minna ei saa, siis saab ikka. Schalke tõestab (2)

Foto: Scanpix / Roy Gilbert / Revierfoto / Pool

Teate seda tunnet, kui arvate, et põhi on käes ja enam halvemaks minna ei saa? Jalgpallifänn Eestist võiks ju teada. Kui te juhtute aga tundma kedagi Gelsenkirchenist, siis küsige, kuidas neil läheb, ja tõenäoliselt nad räägivad. Ja selgub, et põhi ei jõua kunagi kätte.

17. jaanuarit mäletate? Koroonaviirus oli siis juba teema, aga ainult Hiinas ja kaugeltki mitte Eesti päevauudistes. Samal päeval peeti Bundesligas aasta esimene kohtumine, kui Schalke alistas kodus 2:0 Borussia Mönchengladbachi. Tänu sellele võidule tõusis Schalke tabelis 33 punkti peale ja neljandaks, teisest kohast lahutas kõigest kaks punkti. Kerime aega kiirelt edasi. 16 vooru hiljem sai hooaeg läbi - Schalkel oli kirjas 39 punkti ja tabelikohaks 12.

Eesti ja inglise keeles pole sellele nii tabavat sõna kui saksa keeles - schadenfreude. See kirjeldab täpselt seda, kui kõrvaljälgijad saavad heldimusega vaadata, kuidas kellelgi läheb sitasti. Noh, praegu ilmestab schadenfreude kenasti näiteks Arsenali olukorda. Kuid mitte sellest ei tahtnud me täna rääkida.

Hea näide schadenfreude'st oli aastaid Hamburg, kelle langemise järel Schalke teatepulga väga edukalt endale haaras. Hamburg oli viimane Bundesliga asutajaklubi, kes liigast välja langes. See juhtus 2018. aastal, kuigi sellega oli flirditud juba pea terve kümnend. 

***

Mitte kõigile schadenfreude Schalke puhul aga ei meeldi. Eile hilisõhtul kaotati koduplatsil Freiburgile 0:2 ja seega on nende halenaljakas tragöödia jõudnud juba 28. sissekandeni. Kodumäng Freiburgi vastu, muide, oli ekspertide arvates üks tõenäolisemaid võimalusi selle seeria murdmiseks. Nii ei läinud. Rekordini on minna veel kolm kohtumist ja seda omab 1966. aastal Bundesligas pallinud Berliini klubi, nimeks Tasmania.

Praegu tugevuselt viiendas liigas palliv Tasmania ei tahagi, et müstilise hooga rekordit ohustav Schalke nad kätte saaks. Vana aasta sees kohtub Schalke veel kodus Bielefeldi Arminiaga (tabelis 16. - jälle hea võimalus võita), uuel aastal ootab esmalt võõrsilmäng Berliini Herthaga (tabelis 12.) ja seejärel oleks seeria 31. matš kodus Hoffenheimiga (tabelis 13.).

"See rekord on olnud osa meie identiteedist juba nii kaua," teatas Tasmania tegevdirektor Almir Numic hiljuti ESPN-ile. 38-aastane ärimees võttis Tasmania üle alles sel hooajal ja soovib klubi tasapisi liigaredelit pidi üles kergitada. "See rekord aitab meid. Kui me hooaja eel sponsoritega maha istume, siis me ei pea end tutvustama. Iga hooaja alguses näidatakse Sportschaus (Saksamaa jalgpallist tehtav tipphetkede saade - R. V.) meie logo. See on ju lahe! See on osa meist."

Numic lisas, et vaatamata viiendal liigatasemel mängimisele tuntakse nende vastu jätkuvalt huvi ka välismaal. Ja paljuski selle vahva rekordi tõttu. "Minu sõber Souleyman Sane, Leroy Sane isa, kirjeldas, kuidas Tasmania on uinunud hiiglane. Nii on - see rekord on osa meie ajaloost. Tänu sellele müüme oma meeneid üle kogu maailma. Alles hiljuti saatsime ühe paki Norrasse. Need, kes Berliini vutti jälgivad, näevad, et see hiiglane on vaikselt ärkamas." 

1966. aasta oli Tasmania jaoks ainus, mil nad kunagi Bundesligas olnud. Tegelikult poleks meil seda rekordit, kui Berliini Hertha viimasel hetkel litsentsita poleks jäänud. Tasmania lisati liigasse alles 12. tunnil, kuna Hertha rikkus palgareegleid. Nüüd, iroonilisel kombel, võib just Hertha 30. tõkkel Schalkele kauaoodatud võidu kinkida.   

Ja nagu Munic lisas, siis ollakse tõesti vaikselt ärkamas. Kui liiga koroonapiirangute tõttu pausile pandi, siis oli Tasmania üheksa vooru järel tipus ja Numic rõhub veelkord klubi traditsioonidele. "See ei toimiks, kui me maksaksime ühele mängijale 200 eurot ja teisele 3000. Me küll investeerime, aga ei saa mängijaid üle maksta.  Me pole kaugeltki kõige suurema eelarvega klubi oma liigas, aga oleme esimesel kohal."

Numic meenutas üht septembrikuist kohtumist SFC Sterni vastu ehk nii-öelda derbit teise Berliini meeskonnaga. "Seda mängu tuli vaatama täismaja publikut. Minu juurde saabus üks karkudega vanahärra ja küsis, kas ma tean, kes ta on. Tunnistasin, et kahjuks mitte, kuna olen üsna noor mees. Tuli välja, et ta oli Bundesliga päevil Tasmania väravavaht. Kõik legendid tulevad tagasi!" 

***

Kuigi Tasmania ise ei taha, siis Schalke ähvardab. Kui koroonaviirusest räsitud hooaeg juuni lõpus läbi sai, eeldasid Bundesliga jälgijad, et Schalkega 16 kohtumist järjest võiduta olnud David Wagner saab hundipassi. Nii ei läinud.

Schalke oli aga väga suurtes probleemides. Esiteks olid nad teinud Euroopasse pääsemise nimel suuri investeeringuid ja klubi võlg oli kasvanud 200 miljoni euroni. Koroonapandeemia ei teinud olukorda ilmselgelt paremaks.

Teiseks oli hooaja lõpus sunnitud tagasi astuma klubi 19 aastat juhtinud Clement Tönnies, kes on ühtlasi ka Saksamaa juhtiva lihatööstuse omanik. Tagasiastumise põhjuseks oli tema juhitud firma tapamajas avastatud koroonakolle, mis oli riigi tolle hetke suurim. Koguni 600 töötajat andsid positiivse koroonatesti.

1. juulil andis Schalke turundusboss Alexander Jobst Tönniesi-ajastu järgse esimese pressikonverentsi ja kuulutas, et nüüd võetakse uus kurss. "Me lihtsalt ei saa enam nii edasi minna! Schalke kuvand on viimastel kuudel olnud eriti kole. Tahame oma vigade eest vabandust paluda. Meie ehk juhtkond võtame vastutuse ja anname endast kõik, et selliseid asju enam ei juhtuks. Teame, et meid usaldatakse," vahendas Deutsche Welle Jobsti sõnu.

Schalke fännidele harjumuspärane vaatepilt. Foto: Scanpix / Tim Rehbein / RHR-FOTO

Mis need "sellised vead" siis olid? Näiteks ei makstud hooajapileti ostnud fännidele raha tagasi nende mängude eest, mis peeti hooaja lõpus suletud uste taga. Lisaks vallandati poole kohaga ametis olnud töölised, kes niigi said palka maksimaalselt 450 eurot kuus. 

Jobst lubas, et klubi juhitakse edaspidi taas läbipaistvalt ja naastakse oma traditsioonide juurde. 1904. aastal asutati Schalke töölisklassile suunatud klubina. Jobsti kõrval sai sõna ka klubi spordidirektor Jochen Schneider, kes lubas, et järgmisel paaril hooajal ei saa klubi üleminekuturul priisata. Sahistati, et mängijatele kehtestati ka palga ülempiir ehk USA profiliigadest tuttav salary cap. Väidetavalt ei teeni ükski Schalke mängija tänavu üle 2,5 miljoni euro. Schneider ei tõtanud neid jutte pressikonverentsil siiski kinnitama.

Aga oodatud teadet Wagneri vallandamisest ei tulnud, tema jäi ametisse. Samas ei antud talle just kuigi head toormaterjali. See polegi enam selline, millega oleks võimalik eurokohti rünnata. Oma suurim talisman Weston McKennie laenati Juventusesse, kes ta tõenäoliselt järgmisel suvel 18 miljoni eest päriseks ostab. Suvel palgati 36-aastane Bosnia vutilegend Vedad Ibiševic,  Frankfurdi Eintrachtist laenati Goncalo Paciencia ja paremkaitsesse toodi Kilian Ludweig. Kõik. Välja saadeti see-eest ligi kümmekond jalgpallurit.

Loosiratas ei halastanud ja Schalke jaoks sai uus hooaeg alguse kõige valemas kohas üldse. Allianz Arenal. Serge Gnabry alustas neljandal minutil, nooruke inglane Jamal Musiala lõpetas 81. minutil. 8:0. Teises voorus lõi Bremeni Werder neid seisuga 3:1 ning siis oli Wagneril minek. Selleks ajaks oli ka kõige kannatlikematel fännidel süütenöör ammu läbi kärsanud ja plahvatus toimunud. Asendajaks toodi endale Augsburgis (siiski pärast eestlaste ajaarvamist, mis algas Ragnar Klavani saabumisega ja lõppes tema lahkumisega) nime teinud Manuel Baum.

Kolme mängijaga on Schalkel juba suusad risti läinud. Ibiševic ja Alžeeria koondislane Nabil Bentaleb on probleemide tõttu koosseisust külmutatud ja nemad lahkuvad jaanuaris. Noor Amine Harit sai kaks mängu nautida denkpause't ehk maakeeli anti talle aega järele mõelda. Tema on nüüdseks tagasi.

Ja loomulikult pole halastanud ka vigastustetont, mille kõige ilmekamaks näiteks kohtumine Leverkuseni Bayeri vastu, kus pidi Frederik Ronnow ja Ralf Fährmanni traumade tõttu väravasuul seisma 35-aastane Michael Langer. Mees, kes käis seni ainsat korda Bundesligas platsil 5020 päeva tagasi ehk hooajal 2006/2007. Pingil on ta saanud istuda seitse hooaega, vahepeal pallis ta pikalt Saksamaa esiliigas, aga ka koos Enar Jäägeriga Oslo Valerengas.

Käib 58. Bundesliga hooaeg ja neist 53 korral on Schalke mänginud meistriliigas, viiel korral aste madalamal. Viimati hooajal 1990/91. Praegu ei paista kuskilt otsast, kuidas Schalke ka järgmisel hooajal Bundesligas mängida saaks. Öelda pole muud, kui schadenfreude.

Bundesliga tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Bayer Leverkusen
12
8
4
0
27:10
28
2.
Bayern München
12
8
3
1
37:18
27
3.
Leipzig
12
8
3
1
24:9
27
4.
Borussia Dortmund
12
7
1
4
25:16
22
5.
Wolfsburg
12
5
6
1
19:13
21
6.
Union Berliin
12
4
6
2
25:17
18
7.
Stuttgart
12
4
6
2
26:19
18
8.
Mönchengladbach
12
4
6
2
23:20
18
9.
Augsburg
12
4
4
4
15:17
16
10.
Freiburg
12
3
5
4
16:22
14
11.
Eintracht Frankfurt
12
2
8
2
19:22
14
12.
Hertha Berliin
12
3
4
5
19:20
13
13.
Hoffenheim
12
3
3
6
19:22
12
14.
Werder Bremen
12
2
5
5
15:21
11
15.
Köln
12
2
4
6
13:21
10
16.
Arminia Bielefeld
12
2
1
9
8:23
7
17.
Mainz
12
1
3
8
12:25
6
18.
Schalke
12
0
4
8
8:35
4
Kommentaarid

kauriks5   •  
(87.119.186.***)
Schadenfreude - kahjurõõm?
Kevin Martins   •  
(82.131.42.***)
Kahjurõõm tõepoolest

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0