Copa avavoor: hilinenud Argentina, rekordimees Bravo, USA aegade parim (0)

Copa America ajaloo vanimaks mängijaks saanud Claudio Bravo hoidis Peruu vastu värava puhtana. Foto: Scanpix / Jerome Miron / USA Today Sports via Reuters Connect

Kui Euroopa meistrivõistlustel on käsil otsustav mängudevoor, lõppes öösel tänavu Ameerika Ühendriikides peetava Copa America avavoor. Suuri üllatusi ei sündinud. Kolm võidupunkti teenisid nii tiitlikaitsja Argentina, Uruguay kui ka Kolumbia; Brasiilia sai viigipunkti.

A-GRUPP: hilinenud argentiinlased ja rekordimees Bravo

Tiitlikaitsja Argentina alustas kiire ja atleetliku Kanada vastu küll võrdlemisi kindla 2:0 võiduga, ent kanadalased võivad esimese vooru mängu põhjal kindlasti pea püsti järgmistele vastu minna. Kanada lõi valitseva maailmameistri vastu soliidselt võimalusi, ent samas peavad nad oma tagaliini tegevuse üle vaatama. Kuna kaitseliin mängis väga kõrgelt, pääsesid argentiinlased koguni kolmel korral kanadalaste väravavahiga silmitsi (kaks korda Lionel Messi, korra Angel Di Maria), ent vahtralehemaa meeste õnneks ei suutnud superstaarid kandikul ulatatud võimalusi ära kasutada. Lõpuks Argentina võitis Julian Alvarezi ja Lautaro Martinezi väravatest, mis mõlemad sündisid Messi kaitseliini läbilõikava söödu järel.

Muidu väledate kanadalaste tempoga veidi hätta jäänud Messi näitas, et puude ja platsinägemine on tal endiselt kõrgeimast tasemest, mis annab Argentinale kindlasti otsustavamates faasides olulise X-faktori. Oluline on ka vahetusest sekkununa skoorinud Martineze vorm ja enesekindlus. Teatavasti oli just Milano Interi liider Martinez MM-il Argentina suurim põruja, raisates ohtralt supervõimalusi, mis võinuksid saada saatuslikuks nii keerulises kaheksandikfinaalis Austraalia kui ka finaalis Prantsusmaa vastu. Enne tänavust kevadet oli Martinez Argentina eest viimati skoorinud 2022. aasta septembris, ent 2024. aastal on tal kirjas juba neli väravat: sõprusmängus üks Costa Rica ja kaks Guatemala vastu ning nüüd Copa avamängus.

Argentina ümber lahvatas avavoorus miniskandaal: nimelt tulid nad poolajapausilt naastes välja umbes viis minutit lubatust hiljem. Kanada loots Jesse Marschi meelest peaks argentiinlaseid sellise käitumise eest trahvima: "Nad ilmselt analüüsisid videosid, kuidas meie vastu mängida. Minu meelest pidanuksid kohtunikud selle lahendama. Kui meie oleksime viis minutit hilinenud, saaksime kindlasti trahvi. Arvan, et Argentina peaks samuti saama."

Argentiinlased kiitsid küll Atlanta staadionil valitsenud vägevat atmosfääri, kuid kritiseerisid väljaku seisukorda.

"Avamäng oli nagu Saudi Araabiaga (MM-i avamäng), selle vahega, et seal oli väljak korralik. Kogu austuse juures, jumal tänatud, et me võitsime, muidu oleks see väga odav vabandus olnud," kommenteeris Argentina peatreener Lionel Scaloni kaks päeva enne kohtumist staadionile laotatud muruplatsi. Talle sekundeeris väravavaht Emilano Martinez: "Tulla siia mängima tugeva Kanada võimsate ründajate vastu muutis ülesande keeruliseks. Seda (väljakute) aspekti peame kindlasti parandama. Muidu jääb Copa America alati kvaliteedi mõttes madalamaks kui Euroopa meistrivõistlused."

Kanada suurim staar Alphonso Davies seevastu keskendus ainult enda meeskonna esitlusele, milles näeb tohutult arenguruumi.

"Peame oma mängu suhtumist muutma. Esimesel poolajal mängisime hästi, ent teisel lasime iga pika palli läbi. Tulemus on pettumus, peame analüüsima kõike, mida tegime valesti, ning puudujäägid ruttu parandama," kirus Müncheni Bayerni äärekaitsja.

Argentina väravad:

A-grupi teises kohtumises mängisid Tšiili ja Peruu üsna võimalustevaeses kohtumises väravateta viiki. Tõele vastu vaadates pole kummagi jalgpalliriigi ajad kõige roosilisemad. Näiteks MM-kvalifikatsiooniturniiril on 2015. ja 2016. aasta Copa America tšempion Tšiili kuue mängu järel viie punktiga alles kaheksas, vaid kaks viiki teeninud Peruu koguni viimane. Erinevalt tšiillastest nägid peruulased tulemust pigem positiivsetes nootides.

"Ma arvan, et tegime hea mängu ja sellise suhtumisega võime ükskõik kelle ette võtta," arvas Peruu suurim staar, Serie A klubis Cagliaris palliv Gianluca Lapadula.

Kuigi kohtumine oli pigem kinnine ja ilmetu, kirjutas ennast ajalukku Tšiili legendaarne puurilukk Claudio Bravo. Klubikarjääri jooksul muuhulgas Barcelonas ja Manchester Citys mänginud tšiillane sai 41 aasta, 2 kuu ja 16 päevaga Copa America ajaloos vanimaks platsil käinud mängijaks.

Teises voorus peab Bravo hakkama saama valitseva Copa tšempioni Argentinaga, Lapadula saab kanadalaste vastu teada, kas tema optimismil oli alust.

B-GRUPP: VAR näitas esmakordselt hambaid

Venezuela oli aastakümneid konkurentsitult Lõuna-Ameerika kõige kehvem meeskond. Tavaliselt lõpetasid nad valikgrupis viimase või eelviimasena ning nende vastu astudes olid vastastel kolm punkti suisa kohustuslikud. Aastatuhande möödudes suunas diktaatorriik jalgpalli üha rohkem raha ning neid vilju on hakatud vaikselt noppima. 12 Copa Americat järjest jäädi pidama alagruppi, ent 2007. aasta turniiril edeneti esmakordselt veerandfinaali. Neli aastat hiljem tuldi lausa neljandaks. Seejärel on neljast turniirist veel kahel puhul jõutud veerandfinaali. Tähelepanuväärne on ka Venezuela senine esinemine MM-kvalifikatsiooniturniiril: seni pole maailmameistrivõistlustel mängitud, ent kuue vooru järel hoitakse praegu üheksa punktiga neljandat kohta.

Nende Copa America esimene vastane Ecuador oli samas viimasest kuuest MM-finaalturniirist koguni neljal esindatud. Tõsi, siinkohal peab märkima, et tavapärasest kõrgemal (2782 m) asuv kodune Estadio Olimpico Atahualpa Quitos annab neile alati pisikese eelise, mille toel on aastate jooksul kõrgmäestikukott pähe tõmmatud teiste triumfide kõrval kahel korral nii Argentinale kui ka Brasiiliale.

Kahe meeskonna omavaheline kohtumine pakkus korralikult tulevärki ning esmakordselt mängis olulist rolli ka VAR. Hiilgasid ka väravavahid Alexander Dominguez (Ecuador) ja Rafael Romo (Venezuela), kes tegid mõlemad mitu hiilgavat tõrjet.

Kohtumine algas Ecuadori kerge survega, kuni 22. minutil otsustas kolumblasest kohtunik Wilmar Roldan pärast VAR-iga konsulteerimist ecuadorlaste kapteni Enner Valencia varakult duši alla saata. Videokordus näitas selgelt, et Valencia läks vastase karistusalas palli ründama, ent tabas vastase rinda ja pärast ka nägu. Et jalaliigutus näo suunas tundus isegi tahtlik, tundus punane õigustatud ning pole välistatud ka, et Ecuadori eest senises karjääris 86 mänguga koguni 41 väravat kõmmutanud ründaja võib saada veelgi pikema karistuse. Ecuador sellest kohe aga ei murdunud ning 40. minutil sai Jeremy Sarmiento pärast standardolukorda umbes penaltipunktilt löögile ning viis oma riigi ette.

Valencia punane kaart:

Teisel poolajal surus Venezuela üha rohkem, ent vähemuses Ecuador suutis kaitse üsna kenasti lukku keerata. Lõpuks otsustasid kohtumise saatuse Venezuela kasuks siiski vaheajal vahetusest sekkunud Jhondel Cadiz ja Eduard Bello, Portugali klubi Famalicao ja mehhiklaste Mazatlani kuuluvad ründajad tabasid vastavalt 64. ja 74. minutil. Olgu lisatud, et vahetult enne venezuelalaste tabamusi oli nende väravavaht Romo teinud lühikese aja jooksul kaks suurepärast tõrjet. Kohtumise lõpus keeras Venezuela omakorda kaitse lukku ja astus kolme punktiga suure sammu veerandfinaali suunas.

Ecuadori suurim staar, Londoni Chelseas mängiv Moises Caiceido lubas aga valusast kaotusest hoolimata edasi võidelda: "Me võitlesime lõpuni, kuigi kaotasime üsna mängu alguses olulise mängija. Kaotada on valus, aga peame minema edasi, sest kaks mängu on ees. Meie meeskonnal on piisavalt iseloomu turniiri käik ringi pöörata ja me võitleme kindlasti lõpuni."

VAR mängis olulist rolli ka B-alagrupi teises kohtumises lõunaameeriklaste külalistena osalevate Mehhiko ja Jamaica vahel. Kuigi mehhiklased olid kohtumises favoriidid, kujunes mäng üllatavalt võrdseks. Mehhiko seis näis minevat juba päris hapuks, kui West Ham Unitedi ridadesse kuuluv Michail Antonio Jamaica 1:0 ette viis, ent VAR näitas selgelt, et värav löödi suluseisust ja jamaicalaste juubeldustants (sõna otseses mõttes) rauges. 69. minutil oli Mehhiko kord ja seekord lõi kodumaa klubi Monterrey ridadesse kuuluv Gerardo Artaega karistusala joonelt igati legaalse pommi muidu hästi mänginud Jahmali Waite võrku.

Hoolimata kolmest punktist, pole ka mehhiklaste taevas päris pilvitu. Nimelt vahetati pooltunni möödudes vigastusega välja nende kaptenist kaitsev poolkaitsja Edson Alvarez, kes vahetult enne langes valudes murule, hoides kinni tagareiest. Esimese vaatluse puhul võib juhtuda, et samuti West Ham Unitedis palliva mehe turniir võib selleks korraks läbi olla.

Mehhiko värav:

B-grupis peavad järgmises voorus omavahel ellujäämismängu Ecuador ja Jamaica. Venezuela-Mehhiko mängu võitja võib jällegi kindlustada pääsu veerandfinaali.

C-GRUPP: Professor võtab mäng-mängult, USA-d veab ajaloo parim?

Heal lapsel mitu nime: hull, professor, hull professor. Eks see ole maitse asi, ent sellise hüüdnimega on aastate jooksul kutsutud 68-aastast argentiinlast Marcelo Bielsat, kes tüürib täna Uruguay koondist. Mullu maist uuel ametipostil oleva Bielsa ametiaeg on olnud seni väga edukas ning mingil hetkel hakati neile ka Copa America suurima favoriidi silti külge kleepima. Kuigi MM-kvalifikatsiooniturniiri teises voorus tuli alla jääda Ecuadorile, on üldiselt oldud väga veenvad. Kuues mängus on teenitud neli võitu (sh Argentina ja Brasiilia vastu), millega ollakse Argentina järel 13 punktiga turvaliselt teisel kohal. Siiski oldi turniiri eel mures selle aasta vormi pärast. Kuigi viimases sõprusmängus purustati Mehhiko koguni 4:0, jäävad 2024. aasta saldosse ka väravateta viik Costa Ricaga, 1:2 kaotus Elevandiluurannikule ja mitteametlikus kohtumises 1:1 viik Baskimaaga.

Kahekordne maailmameister Uruguay pidas avamängu kahte ameerikat eristava Panama vastu. Võiks arvata, et kohtusid koljat ja taavet, ent geograafiatunnid vahelejätnuile tuleb meelde tuletada, et Uruguay on jalgpallimaailma tõeline anomaalia, sest riigis elab vaid 3,4 miljonit inimest, millega jäädakse ka Panamale umbes miljoniga alla. Tõsi, jalgpalli mõistes passib koljati-taaveti võrdlus üsna hästi.

Uruguay alustaski Miami Hard Rock Cafe staadionil võimsalt ning Maximiliano Araujo (mitte segamini ajada Barcelona Ronald Araujoga) iluväravast mindi juba 16. minutil juhtima. Avapoolajal oli Uruguayl veel mitu head võimalust, ent poolajapausile mindi kõige napimas eduseisus.

Puhkuselt tulles oli üllatuslikult aga just Panama see, kes suruma hakkas, ning paiguti olid uruguaylased suisa hädas. Pinged võttis maha Darwin Nunezi volley 85. minutil ning üleaja esimesel minutil tegi Matias Vina seisuks juba 3:0. Mänguliselt väga hea teise poolaja teinud panamalased said õigluse huvides auvärava kirja neljandal lisaminutil, kui täpne oli Michael Murillo. Kuigi tulemuse järgi oli asi veenev, võib külalismeeskonnana osalev Panama sellise esituse pealt siiski hellitada lootusi minna järgmistes kohtumistes punkti(de)jahile.

"Ütlesin neile, et nad oleksid kartmatud ja nende enesekindlus kasvaks, sest siis tulevad ka võimalused, mis meil teisel poolajal tekkisidki," kommenteeris Panama peatreener Thomas Christiansen oma tiimi kahe poolaja erinevat mentaliteeti.

"Teisel poolajal umbes 15 minuti vältel mängisime me väga halvasti. Nad domineerisid palliga ajal, mil juhtisime vaid väravaga, ning kui nad skoorinuks, võinuks see asjad meie jaoks keeruliseks muuta. Aga minu ootus on niikuinii, et läheme iga mänguga paremaks," tunnustas vastast ka Bielsa.

Alagrupi teises (ajaliselt esimeses) kohtumises läksid Texases koduväljakuperemehed vastamisi Lõuna-Ameerika kõige nigelama meeskonna Boliiviaga, kes oli Copa Americatel kaotanud koguni 12 kohtumist järjest ja saanud viimasest 31 mängust vaid ühe võidu. Paremini ei läinud neil ka selle turniiri esimeses kohtumises, kuna USA mängis nad kindlalt 2:0 üle, mis mängupilti arvestades jäi isegi üsna viisakaks skooriks.

Mängu staariks tõusis USA nimekaim mängija, AC Milanis palliv Christian Pulisic, kes avas kaunist kauglöögist skoori juba kolmandal minutil ning andis 44. minutil resultatiivse söödu Folarin Balogunile. ESPN-i stuudioanalüütikud nentisid, et seis võinuks olla ka 7:0, kui ameeriklaste realiseerimisoskus olnuks veidi parem. Lisaks toodi eraldi välja Pulisici esitus ja kogu roll meeskonnas: ründav poolkaitsja mängivat praegu oma parimaid mänge koondises. Sportingnews.com-i ajakirjanik Mike DeCourcy väitis pärast kohtumist oma arvamusartiklis, et USA eest oma 30. tabamuse kirja saanud 25-aastane Pulisic pole mitte ainult selle USA, vaid terve rahvuskoondise ajaloo parim.

"Alustasime väga lennukalt ja intensiivselt. Loomulikult varajane värav aitas meid, aga üldiselt domineerisime täielikult. Ilmselt pidanuks me lööma siiski rohkem väravaid," kommenteeris Pulisic ise.

Pulisici värav:

Järgmises voorus läheb Uruguay Boliivia vastu edasipääsu vormistama, Panama jällegi peab USA vastu kõik välja panema, et edasipääsulootuseid hellitada: viigipunkt jätaks neile teoreetilise šansi, ent kaotus saadaks nad kohvreid pakkima.

D-GRUPP: Pettunud Ronaldinhol oli õigus?

Kihlveokontorite poolt Argentina järel ja Uruguay ees teiseks favoriidiks peetava Brasiilia koondise osas pakkus enim kõneainet pea kümme aastat tagasi karjääri lõpetanud legend Ronaldinho, kes kuulutas tänavuse tiimi üheks aegade halvimaks. "See on kõik, sõbrad. Mul on kõrini. See on kurb hetk kõigi jaoks, kes armastavad Brasiilia jalgpalli. Väga raske on leida endas jõudu mänge vaadata. See on ilmselt üks kohutavamaid tiime viimastel aastatel. Liidrid puuduvad, tiim koosneb enamasti keskpärastest mängijatest. Olen jälginud jalgpalli lapsest saati, ammu enne seda, kui minust endast sai jalgpallur, ning ma pole kunagi näinud praegusest kehvemat seisu. Puudub armastus selle särgi vastu, puudub tahe ja mis kõige olulisem: puudub jalgpall. Ma kordan, meie esitused on ühed kohutavamad, mida ma olen kunagi näinud. Sellest on kahju. Siinkohal ma teatan oma tagasiastumisest (fännina). Ma ei vaata ühtegi Copa America kohtumist ega tähista ühtegi võitu," kirjutas korra Ballon d'Ori ja kahel korral FIFA maailma parima mängija auhinna võitnud Ronaldinho Instagramis pärast Brasiilia 1:1 viiki sõprusmängus USA vastu. Kuigi Ronaldinho kustutas hiljem oma postituse, jõudis see mõistagi maailma jalgpallimeediasse.

Näib, et kunagise maailma parima jalgpalluri jutus oli iva sees. Brasiilia küll domineeris Costa Rica vastu, ent väravaluku suutis lahti murda vaid keskkaitsja Marquinhos 30. minutil. Paraku fikseeris VAR suluseisu ning nii pidid kokku 16 pealelöögiüritust teinud brasiillased lahkuma vaid punktiga.

Kolumbia-Paraguay matš oli algusest peale tempokas. 26. minutil tabas kolumblaseid väike tagasilöök, kui tuli reievigastuse tõttu välja vahetada keskkaitsja Jhon Mucumi, keda asendas Yerry Mina ehk mees, kes eksis eelmisel Copa Americal poolfinaalis Argentina vastu otsustaval penaltil. Juba kuus minutit hiljem andis aga kunagine imelaps, 2014. aasta maailmameistrivõistlustel kauneima tabamuse löönud James Rodriguez mõõdetud tsenderduse Daniel Munozile, kellel tuli pall lihtsalt peaga sisse koksata. Endine Real Madridi ja Müncheni Bayerni staar Rodriguez oli tähelepanu keskpunktis ka 42. minutil, kui riputas seekord karistuslöögist palli Jefferson Lerma kohale, kes peaga palli paraguaylaste võrku koksas.

Newcastle Unitedi ründaja Miguel Almironi juhitav Paraguay tuli teisele poolajale vastu isukalt ning 69. minutil lõi Inglismaa kõrgliigas Brightoni ridades palliv Julio Enciso ka ühe värava tagasi, ent argentiinlasest kohtunik Dario Herrera määras viis minutit enne kohtumise lõppu Kolumbia kasuks penalti. Näis, et sellega on Paraguay ka murtud, ent protesteerivad paraguaylased suutsid Herrerat minema isiklikult asja ekraanilt üle kontrollima. Apelatsioon oli edukas, sest Herrera otsusel polnud Yerry Mina kukutamine piisav põhjus mängu tapmaks.

Indu saanud Paraguay otsis veel viigiväravat, ent selleni siiski ei jõutud. Kohtumise lõpus segas mängijaid ka pürotehnika tõttu väljakut katnud suits, mis ajas marru Paraguay peatreeneri Daniel Garnero, kes palus mängu katkestamist, ent selle asemel näidati talle hoopis kollast kaarti.

Kuna järgmisena kohtub Paraguay Brasiiliaga, peavad nad edasipääsuks korraliku üllatuspommi lõhkama, ent realiseerimisega hädas oleva Brasiilia vastu pole see mission impossible. Kolumbia võtab järgmisena vastu Costa Rica.

Tänavu osaleb koos külalisvõistkondadega Lõuna-Ameerika jalgpallimeistrivõistlustel esmakordselt 16 riiki.