Eesti koondis võib minetada õiguse kodumängudeks. Pohlak: kolmandas riigis mängimine ei oleks normaalne (8)

Eesti jalgpallikoondis enne mullu novembris peetud EM-valikmängu Hollandiga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Seoses neljapäeval Kadriorus toimuma pidanud, kuid Eesti õigusaktide tõttu pidamata jäänud Euroopa liiga esimese eelringi kohtumisega Nõmme Kalju – NŠ Mura, on kahtluse alla sattunud Eesti suutlikkus võõrustada rahvusvahelisi jalgpallikohtumisi.

Kui Kalju – Mura mängu mängu uuesti korraldamisega on aega (eeldusel, et UEFA ei määra nõmmekatele tehnilist kaotust, mida ei saa välistada), sest selle pidamise tagumine tähtaeg on 12. september, siis Eesti koondis peaks juba 5. septembril ehk kaheksa päeva pärast võõrustama Gruusiat.

Eesti Jalgpalli Liit on alates eilsest andnud mitmel erineval moel – neljapäeva hommikusel pressikonverentsil, intervjuudes, Kultuuriministeeriumisse läkitatud kirjas – mõista, et praeguses olukorras võib UEFA võtta Eestilt õiguse rahvusvaheliste mängude korraldamiseks. Soccernet.ee esitas Eesti Jalgpalli Liidu presidendile Aivar Pohlakule sel teemal järgnevad küsimused.

Aivar, pärast Nõmme Kalju - NŠ Mura kohtumise ärajäämist on Eesti Jalgpalli Liit andnud mitmel pool mõista, et Eesti koondiselt ja klubidelt võidakse rahvusvaheliste kohtumiste korraldamise õigus ära võtta. Millest see kartus tuleneb?
Rahvusvaheline jalgpall, nagu ka muu sport, peab toimima. Oleme olnud eilse ja tänase päeva jooksul sisuliselt pidevas kontaktis UEFA-ga ja lühidalt öeldes meil on mõni päev aega andmaks tagatised selleks, et järgmisel laupäeval Tallinnasse plaanitud UEFA Rahvuste Liiga mäng Eesti – Gruusia saab toimuda. Kordan taas, et UEFA Return to Game protokoll on detailideni läbimõeldud dokument, mis koostatud vältimaks mistahes võimalust nakkuse liikumiseks ühiskonda läbi jalgpalli ja levimiseks jalgpalli sees ja me oleme üks vähesed, kui mitte ainus riik, kes ei pea seda protokolli piisavaks.

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKui reaalne on, et 5. septembri Eesti - Gruusia Rahvuste liiga kohtumine ei toimu Eestis? Mis on alternatiivid?
Alustame kohe uusi kõnelusi vastavate riigiametitega. Olime selgel arusaamisel, et varasemad, kultuuriministeeriumi vahendusel peetud läbirääkimised, olid rahvusvaheliste mängude toimumiseks piisavad. Alternatiiviks on mängu pidamine kolmandas riigis, mis ei ole normaalne, eriti arvestades, et oleksime üks väheseid, kui mitte ainus UEFA liige, kellel puuduks võimalus kodus mängimiseks. Mulle ei meeldi rääkida kahjudest, kuid kahtlemata on see sellisel juhul nii – jalgpall kannatab majanduslikult ja nii jalgpall kui ka riik maine tähendustes.

Mida ütleb teiste riikide jalgpalliliitude viimaste nädalate praktiline kogemus antud teemas? Kus Euroopas veel sarnased asjaolud jalgpallikohtumisi takistavad?
On olnud üksikud juhtumid klubimängudega – näiteks Kalju - Mura mänguga sarnane juhtum Fääri Saartel – aga minu teada saavad kõik koondisemängud toimuda neis riikides ja neil väljakutel, kus nad algselt toimuma pidid.

Kellele Kalju-Mura mängu ärajätmisega liiga tehti? Kes tegi?
Ma ei vaataks asja selle nurga alt – kui lähtuda solvumisest ja tundest, et sulle on liiga tehtud, siis ei oleks võimalik tänapäeval elada, sest päriselt tundev ja iseseisvalt mõtlev inimene ainult kannatakski.

Küll aga olen täiesti kindel, et mängu lubamine ei kujutanuks vähimatki ohtu viiruse levikule, sest normid, mida UEFA on rahvusvahelistele klubi- ja koondisevõistlustele kehtestanud, on konkreetsed ja karmid. Tegime ka enda poolt kõik olukorras parima lahenduse leidmiseks ja julgen väita, et ettepanek, mille välja pakkusime – mäng toimub ja me paneme Kalju meeskonna mängijad ja personali peale mängu hotelli ühestesse tubadesse karantiini – olnuks ohutum, kui praegune seis – mängu ei toimunud ja Kalju mängijad on üldjuhul karantiinis kodudes perede juures.

Ütlen veel kord - kui jalgpallis puuduksid rangemad reeglid ja mäng toimunuks vaid Eesti seadusandluse alusel, siis oleksid sloveenid koos oma haigestunud mängijaga võinud tulla Eestisse liinilendudega, elada siin kasvõi peredes ja mängida publikuga; samuti poleks mitte keegi saanud teada, et Kalju meeskonnas on koroonapositiivne jalgpallur. Ehk siis tänu jalgpallis kehtivatele eritingimustele muutus mängu pidamine ohutuks – seadusandlus seda tagada ei suutnuks.

* * *

Lisaks 5. septembri kodumängule Gruusiaga ootab Eesti koondist samas koondiseaknas ees ka 8. septembri võõrsil-mäng Armeeniaga.

Kui tolle riigi tavakülastajale kehtib 14-päevane karantiininõue, siis Eesti jalgpallikoondise delegatsioon on igasugustest nõudmistest vabastatud. Küll aga tuleb Eesti delegatsioonil täita kõiki UEFA "Return to play" reeglistiku nõudeid, mis näevad sisuliselt ette elamise ja tegutsemise mullis.

Kommentaarid

parool_on_123456   •  
(91.129.107.***)
Kuidas saab jalgpalli maine kahju, kui mängud ära jäävad? Eestis? See maine on juba madalam, kui muru - pähe saada kõigilt, kellelt võimalik saada ja mõelda, et mingi positiivne maine on Eesti jalgpallist!?

Tule maa peale tagasi Pohlak!
MALAGA   •  
(146.255.183.***)
Koondise mäng satuks ohtu ju ainult siis kui keegi annaks positiivse proovi . Nii kaua ju ohtu pole või kui on ,siis mille alusel ? Näitena Flora euromängu sujus ju ilma probleemideta , kõik testid olid negatiivsed ja ei mingit paanikat . Kas koondise nimekirja avaldamise viivitus on kogu selle olukorraga seotud ?
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Jah! Heideti ju ka ette Kreida-Igonen pulgakommiafääris, et ohtlik jne. Kui kaks noormeest teavad, et mõlema testid on negatiivsed, siis miks mitte - väike omavärav on lubatud!
kesa   •  
(85.253.155.***)
Võimalus, et mõni mängija jääb ilma nähtudeta kohustuslikul testimisel positiivse proovi andmisega vahele on kuni koroonaajastu lõpuni olemas. Kuniks meie Terviseamet ja Valitsus ajab oma jonni, tuleks siiski mängida kodumängud neutraalsel pinnal. Publikut niikuinii ei lubata, pole suurt vahet, kus mängida.
Coconut   •  
(37.157.103.***)
Aga kas maskidega ei saaks mänge mängitud?
parool_on_123456   •  
(91.129.107.***)
Coconut, siis kardab UEFA, et kasutatakse valemängijaid ja on oht Eesti kedagi lõpuks võidab.
Taavi Usta   •  
(88.112.124.***)
Valitsus ei tegutse Põhiseadusele vastavalt. Nad võtsid vastu 165 SE kiirustades vastu, et võiks kahtluse korral testima sundida ja või karantiini suvalisi inemesi. Nii kehvas olukorras pole meie isikuvabadus olnud isegi nõukogude liidus. Kuid see on vastuolus Põhiseadusega. Vastuolu puhul seadusandluses kehtib, kas kõrgema kat. seadus või varem vastuvõetud punkt (kui samataseme seadus). Puhtjuriidiliselt, ei saa valitsus, midagi teha kui EJL oleks lihtsalt pidanud eile mängu ära, sest ühtegi seadust ei rikutud. Minu meelest peaks EJL südame rindu võtma ja lihtsalt jalgpallile keskenduma. See üleliigne valitsuse ees lipitsemine on vastik ja imal. Valitsuses on saamatud rahvaröövijatest kriminaalid, kes meie tuleviku arvel süüdimatult lömitavad mingite niiditõmbajate ees. Valetavad meile mingi viirusepaanika kokku - nad ei vääri rahvateenritena meie aksepteeringut. Ärgake üles! Meid on uskuma pandud hunnikus valesid ja me oleme nagu lambad, kes käsu peale määgivad ja tarasse ronivad. Valitsus allub samamoodi seadustele nagu meie. Ükski valitsus ega riigikogu kooseis ei saa Põhiseadust muuta - selleks on ainult 2 viisi - rahvahääletus või kahe riigikogu kooseisu ostus. See on meelega nii tehtud, et kodanikud saaksid oma kõrgemat riigivõimu mandaati omada ja täita riigikogu valimiste ja rahvahääletuste kaudu. Me oleme kodanikud ja mitte lambad. Valitsuses töötavad peremeeste poolt (meie kodanikena maksame neile palka ja nemad teenivad meid mitte vastupidi) teenistujad rahva heaks. Minu hinnangul nad seda ei tee ja nad ei vääri oma mandaati meie asjade ajamisel.
Varsti on kõigil sellest totrusest kõrini ja ma mõtlen, et Jürka, Kiik ja Helmed peaksid heaga eestist pagenema mõne bilderburglase keldrisse peitu. Sest uued poliitilised jõud saavad nende tegusid riigireetulikeks pidada ja nad samamoodi vangi pista nagu meid üritatakse koroona ettekäändel suukorvistada ja erinevatesse karantiinidesse vangistada.
Hr. Tamm   •  
(145.14.40.***)

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Kalju tahab tõusta neljandaks, Kuressaare viiendaks  (mäng käib!)
VÕITLUS TROONI EEST
MIS OLNUKS KUI ...
Tanel Langi teekond 200. Premium liiga mänguni: kui usk, et kõik on korras, asendus uskumatuna näinud reaalsusega
ISESEISVATE DUELL
FLORA TEGUTSEB
Olukord Floras: Kreida juba kohal, Kuusk naaseb Ujpesti alles suviste euromängude järel
SÜMBOOLNE KOOSSEIS
Mai sümboolne koosseis: kes olid ülinõudliku kuu parimad? Punane latern lendas hooga kohale, aga soojad ilmad muutsid platsi roheliseks
KOJU VÕI MUJALE?
PINGELISED LÕPUMINUTID
Eesti kurioosumi magnet? Eelmises karikaringis virutati vastasele 48 väravat, nüüd vehkisid konkurendid omale ise neli punast kokku
LEICESTERI TÕUS JA LANGUS
Sinirebane püüdis päikese kinni, kuid unustas käppadele maanduda
HÄÄLED TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
13
3
1
44:9
42
2.
Tallinna FCI Levadia
16
11
4
1
31:8
37
3.
JK Tallinna Kalev
16
7
3
6
16:18
24
4.
Pärnu JK Vaprus
17
6
4
7
14:22
22
5.
Nõmme Kalju FC
17
5
6
6
18:18
21
6.
FC Kuressaare
16
5
4
7
16:24
19
7.
JK Narva Trans
16
5
1
10
11:23
16
8.
Paide Linnameeskond
16
3
7
6
14:17
16
9.
Tartu JK Tammeka
15
3
7
5
13:19
16
10.
Harju JK Laagri
16
2
3
11
12:31
9
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
42
Tallinna FCI Levadia
37
JK Tallinna Kalev
24
Pärnu JK Vaprus
22
Nõmme Kalju FC
21
FC Kuressaare
19
JK Narva Trans
16
Paide Linnameeskond
16
Tartu JK Tammeka
16
Harju JK Laagri
9
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.