Eesti koondis võib minetada õiguse kodumängudeks. Pohlak: kolmandas riigis mängimine ei oleks normaalne (8)

Eesti jalgpallikoondis enne mullu novembris peetud EM-valikmängu Hollandiga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Seoses neljapäeval Kadriorus toimuma pidanud, kuid Eesti õigusaktide tõttu pidamata jäänud Euroopa liiga esimese eelringi kohtumisega Nõmme Kalju – NŠ Mura, on kahtluse alla sattunud Eesti suutlikkus võõrustada rahvusvahelisi jalgpallikohtumisi.

Kui Kalju – Mura mängu mängu uuesti korraldamisega on aega (eeldusel, et UEFA ei määra nõmmekatele tehnilist kaotust, mida ei saa välistada), sest selle pidamise tagumine tähtaeg on 12. september, siis Eesti koondis peaks juba 5. septembril ehk kaheksa päeva pärast võõrustama Gruusiat.

Eesti Jalgpalli Liit on alates eilsest andnud mitmel erineval moel – neljapäeva hommikusel pressikonverentsil, intervjuudes, Kultuuriministeeriumisse läkitatud kirjas – mõista, et praeguses olukorras võib UEFA võtta Eestilt õiguse rahvusvaheliste mängude korraldamiseks. Soccernet.ee esitas Eesti Jalgpalli Liidu presidendile Aivar Pohlakule sel teemal järgnevad küsimused.

Aivar, pärast Nõmme Kalju - NŠ Mura kohtumise ärajäämist on Eesti Jalgpalli Liit andnud mitmel pool mõista, et Eesti koondiselt ja klubidelt võidakse rahvusvaheliste kohtumiste korraldamise õigus ära võtta. Millest see kartus tuleneb?
Rahvusvaheline jalgpall, nagu ka muu sport, peab toimima. Oleme olnud eilse ja tänase päeva jooksul sisuliselt pidevas kontaktis UEFA-ga ja lühidalt öeldes meil on mõni päev aega andmaks tagatised selleks, et järgmisel laupäeval Tallinnasse plaanitud UEFA Rahvuste Liiga mäng Eesti – Gruusia saab toimuda. Kordan taas, et UEFA Return to Game protokoll on detailideni läbimõeldud dokument, mis koostatud vältimaks mistahes võimalust nakkuse liikumiseks ühiskonda läbi jalgpalli ja levimiseks jalgpalli sees ja me oleme üks vähesed, kui mitte ainus riik, kes ei pea seda protokolli piisavaks.

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKui reaalne on, et 5. septembri Eesti - Gruusia Rahvuste liiga kohtumine ei toimu Eestis? Mis on alternatiivid?
Alustame kohe uusi kõnelusi vastavate riigiametitega. Olime selgel arusaamisel, et varasemad, kultuuriministeeriumi vahendusel peetud läbirääkimised, olid rahvusvaheliste mängude toimumiseks piisavad. Alternatiiviks on mängu pidamine kolmandas riigis, mis ei ole normaalne, eriti arvestades, et oleksime üks väheseid, kui mitte ainus UEFA liige, kellel puuduks võimalus kodus mängimiseks. Mulle ei meeldi rääkida kahjudest, kuid kahtlemata on see sellisel juhul nii – jalgpall kannatab majanduslikult ja nii jalgpall kui ka riik maine tähendustes.

Mida ütleb teiste riikide jalgpalliliitude viimaste nädalate praktiline kogemus antud teemas? Kus Euroopas veel sarnased asjaolud jalgpallikohtumisi takistavad?
On olnud üksikud juhtumid klubimängudega – näiteks Kalju - Mura mänguga sarnane juhtum Fääri Saartel – aga minu teada saavad kõik koondisemängud toimuda neis riikides ja neil väljakutel, kus nad algselt toimuma pidid.

Kellele Kalju-Mura mängu ärajätmisega liiga tehti? Kes tegi?
Ma ei vaataks asja selle nurga alt – kui lähtuda solvumisest ja tundest, et sulle on liiga tehtud, siis ei oleks võimalik tänapäeval elada, sest päriselt tundev ja iseseisvalt mõtlev inimene ainult kannatakski.

Küll aga olen täiesti kindel, et mängu lubamine ei kujutanuks vähimatki ohtu viiruse levikule, sest normid, mida UEFA on rahvusvahelistele klubi- ja koondisevõistlustele kehtestanud, on konkreetsed ja karmid. Tegime ka enda poolt kõik olukorras parima lahenduse leidmiseks ja julgen väita, et ettepanek, mille välja pakkusime – mäng toimub ja me paneme Kalju meeskonna mängijad ja personali peale mängu hotelli ühestesse tubadesse karantiini – olnuks ohutum, kui praegune seis – mängu ei toimunud ja Kalju mängijad on üldjuhul karantiinis kodudes perede juures.

Ütlen veel kord - kui jalgpallis puuduksid rangemad reeglid ja mäng toimunuks vaid Eesti seadusandluse alusel, siis oleksid sloveenid koos oma haigestunud mängijaga võinud tulla Eestisse liinilendudega, elada siin kasvõi peredes ja mängida publikuga; samuti poleks mitte keegi saanud teada, et Kalju meeskonnas on koroonapositiivne jalgpallur. Ehk siis tänu jalgpallis kehtivatele eritingimustele muutus mängu pidamine ohutuks – seadusandlus seda tagada ei suutnuks.

* * *

Lisaks 5. septembri kodumängule Gruusiaga ootab Eesti koondist samas koondiseaknas ees ka 8. septembri võõrsil-mäng Armeeniaga.

Kui tolle riigi tavakülastajale kehtib 14-päevane karantiininõue, siis Eesti jalgpallikoondise delegatsioon on igasugustest nõudmistest vabastatud. Küll aga tuleb Eesti delegatsioonil täita kõiki UEFA "Return to play" reeglistiku nõudeid, mis näevad sisuliselt ette elamise ja tegutsemise mullis.

Kommentaarid

parool_on_123456   •  
(91.129.107.***)
Kuidas saab jalgpalli maine kahju, kui mängud ära jäävad? Eestis? See maine on juba madalam, kui muru - pähe saada kõigilt, kellelt võimalik saada ja mõelda, et mingi positiivne maine on Eesti jalgpallist!?

Tule maa peale tagasi Pohlak!
MALAGA   •  
(146.255.183.***)
Koondise mäng satuks ohtu ju ainult siis kui keegi annaks positiivse proovi . Nii kaua ju ohtu pole või kui on ,siis mille alusel ? Näitena Flora euromängu sujus ju ilma probleemideta , kõik testid olid negatiivsed ja ei mingit paanikat . Kas koondise nimekirja avaldamise viivitus on kogu selle olukorraga seotud ?
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Jah! Heideti ju ka ette Kreida-Igonen pulgakommiafääris, et ohtlik jne. Kui kaks noormeest teavad, et mõlema testid on negatiivsed, siis miks mitte - väike omavärav on lubatud!
kesa   •  
(85.253.155.***)
Võimalus, et mõni mängija jääb ilma nähtudeta kohustuslikul testimisel positiivse proovi andmisega vahele on kuni koroonaajastu lõpuni olemas. Kuniks meie Terviseamet ja Valitsus ajab oma jonni, tuleks siiski mängida kodumängud neutraalsel pinnal. Publikut niikuinii ei lubata, pole suurt vahet, kus mängida.
Coconut   •  
(37.157.103.***)
Aga kas maskidega ei saaks mänge mängitud?
parool_on_123456   •  
(91.129.107.***)
Coconut, siis kardab UEFA, et kasutatakse valemängijaid ja on oht Eesti kedagi lõpuks võidab.
Taavi Usta   •  
(88.112.124.***)
Valitsus ei tegutse Põhiseadusele vastavalt. Nad võtsid vastu 165 SE kiirustades vastu, et võiks kahtluse korral testima sundida ja või karantiini suvalisi inemesi. Nii kehvas olukorras pole meie isikuvabadus olnud isegi nõukogude liidus. Kuid see on vastuolus Põhiseadusega. Vastuolu puhul seadusandluses kehtib, kas kõrgema kat. seadus või varem vastuvõetud punkt (kui samataseme seadus). Puhtjuriidiliselt, ei saa valitsus, midagi teha kui EJL oleks lihtsalt pidanud eile mängu ära, sest ühtegi seadust ei rikutud. Minu meelest peaks EJL südame rindu võtma ja lihtsalt jalgpallile keskenduma. See üleliigne valitsuse ees lipitsemine on vastik ja imal. Valitsuses on saamatud rahvaröövijatest kriminaalid, kes meie tuleviku arvel süüdimatult lömitavad mingite niiditõmbajate ees. Valetavad meile mingi viirusepaanika kokku - nad ei vääri rahvateenritena meie aksepteeringut. Ärgake üles! Meid on uskuma pandud hunnikus valesid ja me oleme nagu lambad, kes käsu peale määgivad ja tarasse ronivad. Valitsus allub samamoodi seadustele nagu meie. Ükski valitsus ega riigikogu kooseis ei saa Põhiseadust muuta - selleks on ainult 2 viisi - rahvahääletus või kahe riigikogu kooseisu ostus. See on meelega nii tehtud, et kodanikud saaksid oma kõrgemat riigivõimu mandaati omada ja täita riigikogu valimiste ja rahvahääletuste kaudu. Me oleme kodanikud ja mitte lambad. Valitsuses töötavad peremeeste poolt (meie kodanikena maksame neile palka ja nemad teenivad meid mitte vastupidi) teenistujad rahva heaks. Minu hinnangul nad seda ei tee ja nad ei vääri oma mandaati meie asjade ajamisel.
Varsti on kõigil sellest totrusest kõrini ja ma mõtlen, et Jürka, Kiik ja Helmed peaksid heaga eestist pagenema mõne bilderburglase keldrisse peitu. Sest uued poliitilised jõud saavad nende tegusid riigireetulikeks pidada ja nad samamoodi vangi pista nagu meid üritatakse koroona ettekäändel suukorvistada ja erinevatesse karantiinidesse vangistada.
Hr. Tamm   •  
(145.14.40.***)

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
EESTLASED VÕÕRSIL
Eesti koondise ründaja siirdub Sakust Rootsi
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MÄNG ESILIIGAS
SOOSIKUD JA ÜLLATAJAD
PREMIUM LIIGA REEDE
VÄLISMAALE
KES ON MAAILMA PARIM?
Kas tõesti 17-aastane Yamal? Lõpuks ometi Rodri? Või tuleb Messi nurgast? Kellele läheb tänavune kuldpall?
EUROMÄNGUPÄEV
KUS KARJÄÄR JÄTKUB?
Itaalia meedia: Tunjovi vastu tuntakse huvi Serie B-st, aga ka Poola ja Belgia kõrgliigast
SUURED NIMED JA NUMBRID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
20
11
7
2
42:21
40
3.
Tallinna FC Flora
21
10
6
5
34:24
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
20
6
6
8
25:24
24
6.
JK Narva Trans
20
5
6
9
27:40
21
7.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
8.
Pärnu JK Vaprus
20
5
5
10
20:32
20
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
20
2
5
13
12:39
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
51
Nõmme Kalju FC
40
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
32
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
21
JK Tallinna Kalev
20
Pärnu JK Vaprus
20
FC Kuressaare
19
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!