Fernando Santose uus ametiaeg algas krahhiga, Lukaku kergitas Zlataniga rootslastele kaabut (0)

Romelu Lukaku lõpetas oma väravatepõua kaabutrikiga. Foto: Scanpix / Anders Wiklund / EPA

Euroopa meistrivõistluste kvalifikatasioonivoorus peeti mitmes alagrupis esimesed mängud ning suures plaanis said iga matši favoriidid kolm punkti kätte. Ainus väiksem üllatus oli poolakate mannetu esitus Tšehhi vastu. Eestlaste alagrupis said kindlad võidud Austria ja Belgia vastavalt Aserbaidžaani ja Rootsi vastu. Kaotusega pidi leppima ka Leedu, kes jäi kindlalt alla serblastele.

MM-il korraliku esitusega 16 parima sekka jõudnud poolakad alustasid täna uut ajastut, kui peatreeneritoolil istus esimest õhtut Portugali Euroopa meistriks viinud Fernando Santos. Valiksarja esimeses matšis mindi kokku alagrupi eeldatavalt suurima konkurendi ehk Tšehhiga ning kui võis loota, et tiimid on enam-vähem võrdsed, siis vähemalt matši lõpuks tablool olnud seis seda ei näidanud.

Nimelt oli matš kestnud vähem kui 200 sekundit ning juba oli pall kaks korda Wojchiech Szczesnyst mööda läinud. Kusjuures lähimate minutite jooksul tekkis tšehhidel veel paar võimalust, ent rohkemaks esialgu suutelised poldud. Üheksa minutiga lõppes ka Poola äärekaitsja Matty Cashi õhtu ning kui väravates omas ka tema pisut süüd, siis pigem vahetati mees välja vigastuse tõttu.

Matši edendes said poolakad üha rohkem palli hoida, kuid suurt kasu sellest polnud, kuna pealelöökideni pigem ei jõutud. Teise poolaja keskel lisas Jan Kuchta ka kolmanda ning kuigi lõpusekunditel lõi Ateena AEK-i poolkaitsja Damian Szymanksi ühe tagasi, siis reaalsuses teenis Santos oma debüüdil siiski null punkti.

Erinevalt Poolast maailmameistrivõistlustel täielikult põrunud Belgia suutis täna erinevalt poolakatele teha vägagi korraliku esituse. Vastamisi mindi Eesti läänenaabri Rootsiga ning kuigi kollasärgid suutsid matši alguses palli peaaegu ka väravasse sutsata (nahkkera löödi väravajoonelt minema), siis tasapisi hakkasid belglased ise mängukäiku kontrollima. Avapoolaja lõpus löödi ka üks ära, kui Dodi Lukebakio tegi eeltöö ning Romelu Lukaku lükkas palli väravasse.

Teisel poolajal jätkati suures plaanis samamoodi ning juba 49. minutil tegi Lukebakio üks-null Emil Forsbergiga ja lükkas palli Lukakule, kes veeretas nahkkera meetri kauguselt väravasse - 2:0. Rootslaste edurivis proovis ja proovis Dejan Kulusevski, kes oli ka omade selgelt väljapaistvam mängija, ning teise poolaja keskel tuli mängu ka 41-aastane Zlatan Ibrahimovic, kuid väravat ei saadud kusagilt. Matši lõpusirgel jäid rootslased hoopis veelgi suuremasse kaotusseisu, kui seekord tegi 19-aastane Johan Bakayoko eeltöö ning Lukaku lükkas palli peaga võrku.

Edukas oli ka austerlaste õhtupoolik, kuna nemad näitasid koha kätte aseritele. Esialgu suutis Kaukaasia koondis korralikult vastu panna ning Yusif Imanov sai ka ühe hea tõrje teha, ent lõpuks sai nende jaks otsa. Avapoolajal lõi kapten Marcel Sabitzer koos Michael Gregoritschiga ühe ning teisel poolajal lisas Sabitzer koos teise ründemehega - Christoph Baumgartneri - kolmanda ja neljanda värava. Vahepeal suutis vastaste kapten Emir Mahmudov ühe tagasi lüüa, kuid suures plaanis see midagi ei muutnud.