Flora virutas klubi 25 aastat painanud eurosarjakrambi nokdauni, aga kas järgneb ka nokaut? (1)

FC Flora alistas Euroopa liiga teises eelringis 2:1 KR Reykjaviki (Island) ja kohtub täna kolmandas eelringis Florianaga (Malta). Foto: Brit Maria Tael

Eurosarja alagrupiturniir on olnud Eesti klubijalgpalli suur eesmärk juba paarkümmend aastat. Kui kunagi, 2000ndate alguses räägiti vargsi suisa Meistrite liiga alagruppi jõudmisest, siis need jutud vaibusid, kui tekkis reaalsemini püütav sihtmärk.

Nimelt reformis Euroopa jalgpalliliit (UEFA) hooajaks 2004-05 tugevuselt teise eurosarja, toonase nimega UEFA karikasari, formaati nii, et ka sinna tekkis alagrupiturniir. Meistrite liiga oli tolleks ajaks muutunud Eestist vaadates juba nii ebareaalseks eesmärgiks, et oluliselt jõukohasema võimaluse lisandumine andis lootust, et äkki see ikka täiesti võimatu pole.

Viis aastat pärast alagrupiturniiri lisamist, hooajal 2009-10 nimetati UEFA karikasari ümber Euroopa liigaks. Uue nime ja vormi debüüthooajal avanes Eesti klubijalgpallil esimest korda võimalus reaalselt alagrupiturniirist unistada, sest FCI Levadia sai Meistrite liiga eelringis jagu Krakowi Wislast (Poola). Seejärel kaotati küll Debrecenile (Ungari), aga võit Wisla üle andis võimaluse püüda Euroopa liiga play-off'is pääset alagrupiturniirile.

See oli esimene kord, kui Eesti jalgpalliajakirjanduses arvutati kokku miljonid, mille teenimisest lahutas Levadiat ainult üks samm. Tegelikult oldi alagrupiturniirist muidugi väga kaugel, sest vastaseks loositi Türgi tippklubi Galatasaray, keda juhendas Frank Rijkaard ja kus mängisid toona näiteks Arda Turan, Milan Baroš ja Harry Kewell.

REKLAAM

Levadia kaotas võõrsil 0:5 ja kõik oli selge. Tõsi, kodus tehti mitmeid vahetusmehi kaotanud Galatasarayga küll tubli 1:1 viik. Neli aastat hiljem jõudis analoogset teed pidi Euroopa liiga play-off'i Nõmme Kalju. Esmalt alistati Meistrite liigas HJK (Soome) ja siis kaotati selgelt Viktoria Plženile, ent lunastati pääse Euroopa liiga play-off'i. Dnipropetrovski Dnipro oli Eesti meistrist aga selgelt parem, võites esmalt Lillekülas 2:0 ja siis kodus 3:0.

Unistus alagrupiturniirist on küll peidus, aga pole kadunud

Need on seni ka ainsad korrad, kui Eesti klubid on olnud eurosarja alagrupiturniirist ühe sammu kaugusel. Olgu lisatud, et järgmisel suvel lisanduv kolmas eurosari (UEFA Conference'i liiga) küll veidi laiendab ihaldatud marjamaale viivat väravat, aga isegi siis oleks see Eesti klubi jaoks endiselt vägev saavutus.

Eesti klubide viimaste aastate eurosarjatulemused on küll olnud väga kehvad, aga unistus alagrupiturniirist pole õnneks kadunud. Miks õnneks? Sest kõrgetest eesmärkidest loobumine tähendaks allaandmist.

FC Flora ääreründaja Vlasi Sinjavski. Foto: Brit Maria TaelKui FC Levadia ja FC Infonet 2017. aasta lõpus ühinesid, rõhutas Levadia president Viktor Levada, et tema siht pole muutunud – lisaks Eesti meistritiitlile ihaldab ta näha oma klubi eurosarja alagrupiturniiril. FCI Levadia tulemused pole olnud piisavalt head, et sellest eesmärgist hiljemgi tõsimeeli ja valjuhääli kõneleda, aga pole põhjust arvata, et see oleks Levada mõtetest kadunud.

Eurosarjade formaat tähendab, et selle kõrge sihi püüdmine on reaalne ainult Eesti meisterklubile, sest ülejäänud eurosarjapääsme pälvinud peaksid alagrupiturniirile jõudmiseks alistama neli vastast, kelle seas oleks kõigi eelduste kohaselt vähemalt kaks, aga pigem kolm klubi, kelle eelarved meie juhtivate võistkondade omadest mitukümmend korda suuremad.

Meisterklubidele näeb UEFA võistlussarjade formaat aga ette omaette teekonna. Kui Flora Meistrite liigast välja langes, loositi talle järgmised vastased teiste sama saatusega meistrite, mitte ülejäänud Euroopa liigas osalejate seast. AC Milani, Tottenham Hotspuri, Granada või Wolfsburgiga polnud Floral isegi teoreetilist varianti vastamisi minna. Kui Kalju, Levadia või Paide Linnameeskond oleksid oma esimesest vastasest jagu saanud, võinuks aga nimetatud tippklubid neile vastaseks sattuda.

Kas loosiõnn suudetakse ära kasutada?

Floral on seni loosiõnne olnud. Teiseks eelringiks saadi Islandi meistri KR Reykjaviki näol mängitav vastane ja 2:1 võit saadi kätte. Raskustega, aga saadi. Täna ollakse kolmandas eelringis vastamisi Malta tšempionio Florianaga, kes oli võimalikest variantidest samuti selgelt kõige soodsam loos. Võrdsete vastaste mäng, kus Floral on kindlasti võimalus võita.

Ning kui see õnnestub, ollaksegi hakkama saanud millegagi, mis seni olnud jõukohane ainult Levadiale ja Kaljule. Esiteks tähendaks tänane võit Euroopa liiga play-off'i jõudmist. Teiseks aga seda, et alles kolmandat korda oleks mõni Eesti klubi suutnud sama eurohooaja jooksul jagu saada kahest vastasest.

Seni on see jõukohane olnud vaid Levadiale 2006. aastal, kui alistati Valkeakoski Haka (Soome) ja Enschede Twente (Holland), ning Kaljule 2016. aastal, kui esmalt saadi jagu Trakaist (Leedu) ja siis Haifa Maccabist (Iisrael). Olgu mainitud, et Levadia nimetatud euroteekonna lõpetas Newcastle United (Inglismaa) ja Kalju oma Osmanlispor (Türgi).

Kas FC Flora mängijad saavad täna õhtul samamoodi rõõmustada nagu nädal aega tagasi A. Le Coq Arenal? Foto: Brit Maria Tael

Tänase Floriana – Flora kohtumise võitjat ootab järgmisel neljapäeval ees võõrsil-mäng valitseva Horvaatia meistri Zagrebi Dinamoga. Eurosarjade põhifaaside püsikülaline, eelmise viie aasta jooksul kolmel puhul Meistrite liiga alagrupiturniiril osalenud Dinamo on muidugi ülikõva pähkel, aga kindlasti on Flora või Floriana šanss vastast üllatada suurem kui muudel aastatel, sest koroonapandeemia tõttu muudetud formaat tähendab, et edasipääseja selgub ühe, mitte kahe mängu tulemusel.

Seega esmalt on FC Floral võimalus tõusta Levadia ja Kaljuga samale pulgale selles, et saadakse eurohooaja käigus jagu kahest vastastest ning ühtlasi ka selles, et jõutakse Euroopa liiga play-off'i. Ning kui see õnnestub, siis on nende edušanss seal küll väike, aga natuke suurem kui Levadial 2009 Galatasaray või Kaljul 2013 Dnipro vastu.

Panused pole kõrged mitte üksnes Flora, vaid terve Eesti klubijalgpalli jaoks

Pole patt öelda, et tänane kohtumine võib Flora jaoks osutuda pöördeliseks. Klubi ajaloo 24 esimese eurohooaja jooksul vaid ühest vastasest (Oslo Lyn 2006) jagu saanud Flora oli Euroopas edukas mullu, kui alistas Niši Radnicki ja andis väärikad lahingud Frankfurdi Eintrachtile. Kui täna langeks Floriana, oleks see parim võimalik tõestus, et ei mullune edu ega eelmise nädala võit Reykjaviki üle polnud juhus, vaid Flora ongi nüüd kõvemast puust klubi ja võistkond.

Florat veerand sajandit painanud eurosarjakrambile anti eelmisel aastal väga valus vasakhaak, millega see nokdauni äsati. Aga Eesti edukaimat klubi pikki aastaid kummitanud nähtuse nokauti äsamiseks on vaja vähemalt ühte mehist hoopi veel. Üksnes Reykjaviki alistamine seda polnud, aga kui sinna lisanduks võõrsil-võit Floriana üle, võib juba nokaudist rääkida.

Aga panused on täna kõrged mitte üksnes Flora, vaid ka Eesti jalgpalli jaoks tervikuna. Kehvad tulemused eurosarjas tähendavad, et järgmiseks hooajaks on Eesti neljanda eurosarjakoha kaotanud. Et see kohe tagasi võita, peab Flora lisaks Florianale alistama ka Dinamo. See, oleme ausad, on üpris ebatõenäoline.

Aga kuna kvooti arvutatakse viie hooaja eurosarjatulemuste keskmise põhjal, aitab iga eurosarjas saavutatud võit Eesti klubijalgpalli järgmise viie aasta jooksul. Seega isegi kui Flora ei suuda heroilise soolovallutusretkega Eestile neljandat kohta kohe tagasi tuua, suurendaks nende tänane võit oluliselt võimalusi see kahe aasta pärast tagasi saada.

Ilm on kuum ja koosseisu osas küsimärk, aga karta pole midagi

Nüüd aga õhtul kell 20.00 Ta'Qalis asuval Malta rahvastaadionil algava kohtumise juurde. Kui kõva on vastane? 27-aastase pausi järel meistriks tulnud, aga juba oma ajaloo 26. tiitli võitnud Floriana on tänavu eurosarjas kaotanud 0:2 Clujile (Rumeenia) ja alistanud 1:0 Linfieldi (Põhja-Iirimaa).

FC Flora keskkaitsja Märten Kuusk. Foto: Brit Maria Tael"Ma ütleks, et favoriiti pole. Enamvähem võrdsed meeskonnad, mõlemad oma riigi meistrid. Meil pole vaja midagi karta, aga ei saa ka rinda liialt kummi ajada. Tuleb minna enesekindlalt. Pingeid meil peal pole," sõnas Flora keskkaitsja Märten Kuusk eile.

Üks faktor, millega Flora peab kindlasti arvestama, on palav ilm, sest avavile ajal peaks Maltal sooja olema 26-27 kraadi. "Kindlasti nõuab see kohanemist. Säärast palavust ja niiskust pole me ammu kogenud. Lihtsamaks kuumus meie ülesannet ei tee, aga selle taha me pugeda ei saa. Meie ainus võimalus on leida moodus sellega kohaneda," lausus peatreener Jürgen Henn.

Flora vasakkaitsja Ken Kallaste ja vahetusründaja Mark Anders Lepiku mänguvalmidus selgub viimasel hetkel. Mängus Reykjavikiga esimesel poolajal kõhulihase kergelt ära tõmmanud ja vaheajal välja vahetatud poolkaitsja Martin Miller on paranenud ja algkoosseisukõlbulik.

Kui tuua välja üks element, mis võib Flora vaatevinklist otsustavaks kujuneda, on selleks ilmselt suutlikkus, enesekindlus ja julgus palliga mängus.

"Ettevaatlik pole mänguplaani kirjeldamiseks õige sõna, aga see peab olema kaalutletud ja ikkagi natuke vastase tegevusest lähtuv. Kui meile antakse ruumi, siis peame palliga mängimise võimaluse maksimaalselt ära kasutama. Peame liikuma samm-sammult edasi ja julgema eurosarjas võrdsemate vastastega kohtudes ise palliga mängida," ütles Henn.

"Igal juhul peame enda mänguplaanis väga kindlad olema ja mängu selle peale üles ehitama. Meie enda kaitse- ja ründemäng, mida oleme harjutanud, peab paigas olema ja sellele tulebki toetud. Samuti peab ründe- ja kaitsefaasi vahel valitsema hea tasakaal," märkis Kuusk.

Muidugi on eduks vaja individuaalseid õnnestumisi. Näiteks selliseid, millega sai mängus Reykjavikiga hakkama paremkaitsja Michael Lilander, kes kõmmutas 25 meetrilt Flora 2:0 juhtvärava. Kui asjad klapivad, on tänane mäng Flora jaoks kindlasti võidetav. Aga suures plaanis on tegu võrdsete vastastega.

* * *

24. septembril kell 20.00 Ta'Qali rahvusstaadionil (Malta)

Floriana FC - Tallinna FC Flora
Peakohtunik: Irfan Peljto
Abikohtunikud: Senad Ibrisimbegovic, Davor Beljo
Neljas kohtunik: Admir Sehovic (kõik Bosnia ja Hertsegoviina)

Flora eeldatav algkoosseis:

Flora - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsendid:

Floriana võit - 2,65
Viik - 3,16
Flora võit - 2,81

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Rassu Kook   •  
(82.131.16.***)
Kas Levadia toetaja kirjutas sellest, sest miks muidu siin räägitakse nokaudist? Sellisest asjast ei räägita enne kui tõesti on väljakukutud 🙄

Sisene
KARIKASARI
VAATA JÄRELE: Vaštšuki hilised väravad murdsid Tuleviku
PREMIUM LIIGA
VÄLISMAA JALGPALL
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Uus liider ja väärtuslikud eurokohad - keda ohustab liigne emotsionaalne investeering?
PARIMATEST PARIMAD
VAATAMIST
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
10
8
1
1
25:12
25
2.
Paide Linnameeskond
10
7
2
1
21:8
23
3.
Tallinna FC Flora
7
5
2
0
18:6
17
4.
Nõmme Kalju FC
10
5
0
5
14:10
15
5.
Tallinna JK Legion
11
4
2
5
17:13
14
6.
JK Narva Trans
10
4
2
4
16:19
14
7.
Tartu JK Tammeka
8
2
1
5
9:13
7
8.
FC Kuressaare
10
2
1
7
8:19
7
9.
Viljandi JK Tulevik
9
1
2
6
12:26
5
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
6:20
4
PREMIUM LIIGA KUU VÄRAV

Vali Premium liiga kuu ilusaim värav alloleva hääletuse abil. Tabamusi vaata siit!

HÄÄLETUS
Kes lõi Premium liiga aprillikuu ilusaima värava?
22%
18%
3%
3%
55%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
25
Paide Linnameeskond
23
Tallinna FC Flora
17
Nõmme Kalju FC
15
Tallinna JK Legion
14
JK Narva Trans
14
Tartu JK Tammeka
7
FC Kuressaare
7
Viljandi JK Tulevik
5
Pärnu JK Vaprus
4
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK