Hävingu äärelt dramaatiliste võitudega koduse suurturniiri finaali. "See on nagu unenägu" (0)

Elevandiluurannik jõudis kodusel suurturniiril läbi raskuste finaali. Foto: Scanpix / Kim Price / CSM via ZUMA Press Wire

Kui Elevandiluurannik sai kodustel Aafrika meistrivõistlustel alagrupis vaid kolm punkti, siis rippus võimalik edasipääs juuksekarva otsas. Toimusid suured muutused ja lõpuks on korraldajamaa finaalis, kus minnakse vastamisi Nigeeriaga.

• Pühapäeval, 11. veebruaril kell 22.00 Nigeeria - Elevandiluurannik

Elevandiluurannik alustas alagrupiturniiri 2:0 võiduga Guinea-Bissau üle, kuid seejärel läks kõik allamäge, sest Nigeeriale kaotati 0:1 ja Ekvatoriaal-Guineale koguni 0:4. See tähendas seda, et alagrupp lõpetati kolme punkti ja väravate vahega 2:5 kolmandal kohal. Korraldajamaa oli hävingu äärel ja peatreener Jean-Louis Gasset vallandati enne, kui polnud isegi selge, kas meeskond saab alagrupist edasi või mitte.

Elevandiluuranniku päästis turniiri avapäeval teenitud võit Guinea-Bissau üle, sest kolmandate kohtade võrdluses saadi kolme punktiga napilt edasi. Kui Ghana ja Mosambiik ei oleks viimases voorus omavahel viiki mänginud, siis olnuks Elevandiluuranniku turniir lõppenud. Seejuures Ghana mängis lõpuminutitel maha kaheväravalise eduseisu.

Kuna peatreener Gasset oli juba minema saadetud, aga turniir polnud korraldaja jaoks lõppenud, jäid Elevandid kummalisse olukorda. Kuidas ja kellega edasi? Elevandiluurannik proovis uueks peatreeneriks laenata kogenud Herve Renardi, kes on ametis Prantsusmaa naiste koondise juhendajana, aga prantslased keeldusid aafriklaste pakkumisest.

Seega ei jäänud Elevandiluurannikul muud üle, kui nimetada peatreeneri kohusetäitjaks varasem abitreener Emerse Fae, kelle juhendamisel alistati esmalt kaheksandikfinaalis tiitlikaitsja Senegal, seejärel veerandfinaalis Mali ja poolfinaalis Kongo Demokraatlik Vabariik. "See on nagu unenägu. Kaks nädalat tagasi oli raske ette kujutada, et jõuame kodusel turniiril finaali," sõnas Fae. "Ma ei ole eriline. Oleme seda koos teinud."

Eriti dramaatilised olid Elevandiluuranniku võidud Senegali ja Mali vastu, kui alles normaalaja viimastel minutitel pöörati 0:1 kaotusseis 1:1 viigiks. Kui Senegal alistati lõpuks penaltiseerias, siis Mali vastu löödi 2:1 võiduvärav 120+2. minutil. Kongo DV alistati normaalajal 65. minuti väravast 1:0.

Nigeeria jaoks on turniir kulgenud sujuvamalt. Alagrupiturniiri alustati 1:1 viigiga Ekvatoriaal-Guinea vastu, kuid 1:0 võidud Elevandiluuranniku ja Guinea-Bissau üle andsid seitse punkti ja alagrupis esikoha. Kaheksandikfinaalis alistati Kamerun 2:0 ja veerandfinaalis Angola 1:0, kui kõik väravad lõi klubijalgpalli Itaalias Atalantas mängiv Ademola Lookman.

Nigeeria asus poolfinaali Lõuna-Aafrika Vabariigi vastu 67. minutil penaltist juhtima, aga LAV lõi 90. minutil penaltist viigivärava. Sellele järgnenud lisaajal väravaid ei löödud ja Nigeeria võitis penaltiseeria. Kokku on Nigeeria tänavusel turniiril olnud kaotusseisus vaid kaks minutit.

Nigeeria jahib riigi ajaloo neljandat ja Elevandiluurannik kolmandat Aafrika meistritiitlit. Nigeeria krooniti viimati meistriks 2013. ja Elevandiluurannik 2015. aastal. Omavahel ei ole need riigid finaalis varem mänginud.

Kui tänavu võidab Elevandiluurannik, siis saab korraldajamaa tiitliga pärjatud esimest korda pärast 2006. aastat, kui kodusel turniiril triumfeeris Egiptus. Kaks aastat varem suutis seda Tuneesia. Eelmisel sajandil on sellega hakkama saanud ka Lõuna-Aafrika Vabariik, Alžeeria, Nigeeria, Ghana, Sudaan ja Etioopia.

Kõige edukam Aafrika koondis on seitsme meistritiitliga Egiptus, kellele järgnevad Kamerun (5), Ghana (4), Nigeeria (3), Elevandiluurannik (2), Alžeeria (2) ja Kongo DV (2).